Kan Şekeri 28 Mg/dL Olursa

Tip-1'imKan Şekeri 28 Mg/dL Olursa

Kan Şekeri 28 Mg/dL Olursa

Biliyorsunuz bugün gribal durumumdan bahsetmiştim. Ucuz atlattım galiba. Şu an iyiyim. Bu arada bu yazıyı 4 Ekim 2013 Cuma 00:02’de yazmaya başladım.

Dedim ya; ilaç kullanmayınca grip hafiften geliyor, biraz sarsıyor ve alevlenmeden gidiyor. Öyle de oldu.

Akşam 18:00 gibi evdeydim. İstanbul bu mevsime göre oldukça soğuk ve yağışı. Üşümüşüm ve banyo yapmam lazımdı. Sıcak banyo iyi geldi. Akşam yemeğimi de zaten bir gün önceden hazır etmiştim. Eşref eve gelene kadar uyuyayım dedim. Her zamanki gibi kan şekerimi ölçtüm uyumadan. Aslında ölçmeyecektim ama Eşref’in sesi kulağıma geldi; ‘uyumadan mutlaka kan şekerini ölç yavrum.’

117 mg/dL çıktı kan şekerim. Her şey yolunda görünüyor.

Birden gözlerimi açtım. Ben sol tarafıma yatmışım ve Eşref sol tarafımda oturuyor. Beni uyandıran şeyin parmağımın delinme acısıymış. Eşref sürekli; ‘iyi misin? Kan şekerin 28 mg/dL’ diyor. Ben ise; ‘gayet iyiyim. Ama nasıl 28 mg/dL olur kan şekerim? 117 mg/dL ile yatmıştım.’

Ki gerçekten iyiydim. Eşref ölçümü yapar yapmaz 1 bardak vişne suyu ve 1 dilim çok tahıllı ekmek getirmişti. İçtim, yedim. Unutmayın. Kan şekeri bu kadar düşükken ve bilinciniz bir şeyler yemek ve içmek için açıksa sadece meyve suyu ile kan şekerini yükseltemeyiz. Bu kadar düşükken meyve suyu içildiğinde kan şekeri aniden yükselir ama aniden de düşer. Bu sebeple lifli bir şeyleri yanında tüketmek lazım.

Eşref iyi yetişmiş ama değil mi? Neyi ne zaman ve nasıl yapacağını gayet iyi biliyor.

15 dakika sonraki ölçümümüzde 40’ları görmeye başladık. Eşref ile sohbet ediyoruz. ‘Aslında 28’de bir şey hissetmemiş olabilirim ama kan şekerim yükselişe geçince elim ayağım boşalmış gibi ağlayacağım’ dedim. Normalde böyle olur. Ama olmadı. Yataktan kalktım. Mutfağa gittim ve masayı kurdum. Saat 20:45 filan.

Bazen her şey yolunda olsa dahi sizlerin de yaşadığı gibi birden bire alt üst olabiliyor tüm dengemiz. Ama bu durumlarda neyi nasıl yapacağımızı bildikten sonra sorun olmuyor.

 

21 YORUMLAR

 1. geçmiş olsun canım ama ne olursa olsun 117 ile uyumamalıydın çünkü sen pompalısın benden iyi bilirsin keşke çok tahıllı ekmekten bir lokma atsaydın ağzına …Allah korumuş. sıcak banyo yapmışın bide günün yorgunluğu eklenince hipo kaçınılmaz olmuş .eminim şu an akşamdan kalmış gibisindir 😀 yani başın ağrıyodur 😀

  • Tülay Hanım,

   Çok teşekkürler. Dediğiniz gibi akşamdan kalmış gibiyim 🙂

   Pompa kullananlar neden 117 mg/dL kan şekeri uyumamalı? Bunu anlayamadım. Sıkıntısız bir aralıkta kan şekeri.

   sevgiler

 2. Geçmiş olsun, Bu konu korkulu rüyam en çok korktuğum hatta benim karabasanım desem doğru olur.
  Cem de en son 30mg /dl oldu.
  Bazen hissetmiyor. Bu kadar düşük olduğunda neden hissetmiyor bazente 60mg/dl çok titriyor,
  Yurtdışından bir jel getirttim . Çok yararını görüyoruz böyle düşüklüklerde . Doktoruna sorduk kullanmamızı önerdi. Gelirken yanımda size getireceğim. Ayrıca yükseltiyor bir seviyede tutuyor ve kilo yapmıyor internet sitesi :levelfoods.com.
  Sürekli yanımızda bir poşet var. Çok düşük olduğunda ağzını Cem döndüremiyor. Mutlaka 10 dk sonra ölçüm yapıyorum. Böyle düşük seviyelerde sürekli ölçüm yapıyoruz. Çok sevgiler sağlıkla kalın kendinize dikkat edin . NESLİHAN ÖZGER

  • Neslihan Hanım,

   Yurt dışından nasıl getirttiniz? Ben yurt dışına çıkanlardan almalarını istiyorum ama maalesef reçetesiz satılmıyor diye alamıyoruz.

   Hemen bahsettiğiniz internet sitesine bakacağım.

   sevgiler

 3. Esra Hanım
  Bu jel recete ile satılmıyor. Bir çok ülkeye internet aracılığı ile satışı var ama Türkiye’ye yok 🙁 Ben Amerikadan bir arkadaşım aracılğı ile getirttim hatta o arkadaşım evden sipariş verdi ve evine teslim ettiler. Facebook ta sürekli bilgileri geliyor internette sayfasını beğenirseniz sürekli reklamları yeni ürün bilgileri geliyor.
  Birdaha rica ettiğimde sizin içinde getirtirim ayrıca yanımda getireceğim. Sevgiler ,

  • Neslihan Hanım Merhaba,

   Şimdi anladım.

   Size zahmet olacak. İnanın glükoz jelleri almak için çok uğraştım ama maalesef alamadım. Hollanda ve Almanya reçetesiz satmıyor bu ürünü.

   Sevgiler

 4. Tekrar geçmiş olsun Esra hanım.Bu vesileyle tekrar hatırlamış olduk düşük kan şekerinde sadece meyve suyunun yeterli olmadıgını.Bizdede Furkanın komaya girmesi bu sebepten olmuştu .Ben her zamanki gibi sadece meyve suyu vermiştim sabah 130 olan kan sekeri 2 saat sonrası komayla sonuclanmıştı.Ozaman dediler sadece meyve suyu yetmez yanında karbonhidrat içeren bir şeyler vermelisin diye.Bizim için tecrübe oluyor bunlar ama sonuçları kötüde olabilirdi.Umarım şimdi iyisinizdir .

  SEVGİLER

 5. benimde 33 e düştükten sonra panik atak ve vertigo başladı şimdi o sorunları yendim ama kendimide aşırı düşmeye karşı güvenceye aldım GLUCAGEN HYPOKİT İLE YANİ AŞIRI DÜŞMELERDE VE BİLİNÇ KAYBINDA İNSÜLİN YERİNE YAPILMASI GEREKEN ENJEKTÖR.

  • Muhammed Bey,

   Kan şekeri aşırı düştüğünde insülin zaten yapılmaz ki. Bilinç yerindeyse de Glucagen Hypokit de yapılmaz.

   sevgiler

 6. YOK İNSÜLİN DEĞİL YAPMIYORUM BİLİNÇ KAYBINDA VE AŞIRI DÜŞMEYİ ENGELLEYEMEDİĞİMİZDE YAPILMASI GEREKİYORMUŞ NEDEN YAPILMAZ BU ARADA

  • Muhammed Bey,

   Glucagen’un yapılma zamanı kişi baygınsa ve/veya ağzından bir şey alamadığı durumlarda yapılır. İlk yardım amaçlıdır ve tip-1 diyabetli bireyi hayata döndürür.

   Ancak eğer kan şekeriniz düşük ya da çok düşük olsa bile bilinciniz yerinde ve bir şey yiyip, içebilecek durumdaysanız Glucagen yapmaya gerek yok. Kan şekeriniz aniden ve gereksiz yere çok yükselebilir. Bu sebeple kontrollü besin alımı ile kan şekerimizi daha sağlıklı yükseltiriz.

   Ben tip-1 diyabetli hayatımda bir kez bilincim açıkken yaptım. Çünkü ne yaparsam yapayım kan şekerim yükselmiyordu. Doktorum keşke yapmasaydın ve beyaz ekmek ya da haşlanmış patates ile meyve suyunu birlikte tüketseydin demişti. Sonrasında kan şekerim fırlamıştı ve bu sefer kan şekerimi düşürmek için çabalamaya başlamıştım.

   sevgiler

 7. 117 ile uyumamalı derken şunu kasdettim :bizim bazallarımız sürekli gidiyoya (aslında düşününce öteli türlüde uzun etkili kullanıyoruz ) ben o yüzden pimpirikleniyorum .117 sanki düşmeye eğilimli gibi bide dediğim gibi günün sonu ve sıcak banyo faktörüde var .Biryerde okumuştum sıcak banyo sonrası hipoglisemi gelişebilir diye …Ben sanırım bir miktar yükselmesi konusunda esnek davranır meşhur sunta krakerlerimizden bir tane yada bir çay bardağı süt felan içerdim .Bu tamamen benim uygulamam esra hanım yoksa daha bilgili olanla yarışmam yani 🙂 olsun geçmiş ya Allah bidaha göstermesin

  • Tülay Hanım,

   Şimdi neden böyle düşündüğünüzü ve yorumunuzu daha iyi anlamış oldum 🙂

   Aslında 120 mg/dL’nin altında uyumamak lazım. Pompalı olalım ya da olmayalım. Pimpiriklenmeyin.

   Banyomu oldum olalı hiç sıcak yapmadım. Kışın dahi. Hafif ılık olması yeterli.

   Galiba dün öğle yemeğini ve ardından olan ara öğünleri hafifin de hafifi yaptığım için oldu bütün bunlar.

   Masaj yapılarak yeme yöntemi ise şahaneymiş 🙂 Aslında bir şeylerin tadını ala ala yiyince daha bi şeker yükseliyor diye düşünüyorum ben de 🙂

   sevgiler

 8. bu arada aklıma bişey daha geldi bizzat bişey çiğneyip yutamayacak kadar kötü olduğumda annem yapmıştı ve şekerim çok hızlı yükselmişti.elinizi güzelce yıkayıp başparmağınızı reçel yada pekmeze batırıyosunuz yanağın iç kısmına bu raçeli masaj yapmak suretiyle emmesini sağlıyosunuz .Tabii yanınızdakiler müdahale edecek bu çok çabuk yükseltiyor.

 9. Esra hanım geçmişolsun evet bazen oluyor böyle ama özellikle uyurken çok dikkat edilmesi gerekiyor, şekerim yükselmesin diyerek, gece çok düşük seviyelerde yatmaya kalkmak gibi hatalar yapılıyor, bu durm ya sabah çok yüksek şekerle ya da gece hipoglisemi komasıyla sonlanıyor, her iki durum da çok tehlikeli.
  Eczacılık fuarında diyabet hakkında bu jel şeker ve benzeri hayatı kolaylaştıracak çok güzel ürünler biliyorum ve müjdesini vereyim çok yakında bunlar türkiyeye geliyor sağlık bakanlığında ruhsat aşamasında :))

 10. Diyabet çantasında bal bulunduruyorum.tüpün içinde satılanlar çok rahat oluyor, Mustafa’nın şekeri düşünce dışarıda olsak bile kolaylıkla yedirebiliyorum.. Sevgiler

 11. benimde geçen akşam yatmadan önce atmıştı süt içip meyve yedim süte şeker attım düşük diye o şekilde yattım 60 ın üstüne araöğünümü yedim uyudum gece dört buçuk gibi şekerim düşmüş 30 a titriyormuşum eşim müdahale etmiş şekerli su meyve suyu filan derken şeker bir saate zor yükseldi eşim müdahale etmese nolurdu bilmiyorum ama bu ataklar bayağıdır çoğaldı daha önce bu kadar olmuyordu

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: