Bugünkü Öğle Yemeğim

Tip-1'imBugünkü Öğle Yemeğim

Özellikle okuduğum kitabın etkisiyle birkaç gündür bana göre daha farklı besinleri alıp beslenmeme değer katmaya çalışıyorum.

Bugün canım pek bir şey istemiyordu. Marketten ruşeym ve keten tohumu alacaktım ama ruşeym bulamayınca sadece keten tohumunu aldım. Yanına bir de süzme yoğurt.

Şirkete gelince bir kaseye 3-4 yemek kaşığı süzme yoğurttan, biraz keten tohumu ve 3/4 şeftali koydum.

Kan şekerim ise 72 mg/dL idi. İnsülin yapmadan yedim. Ortalama 2,5 saat sonra kan şekerim 146 mg/dL olmuştu. Ara öğün de alacağımı düşünerek 15 gr KH yemiş gibi düşünerek insülin gönderdim.

Aradan yine 1 saat geçti ve 1 adet kepekli galeta yedim.

Şu an saat 17:22. 146 mg/dL çıkan kan şekeri ölçümümden sonra ortalama 2,5 saat geçmiş. Ve kan şekerim 131 mg/dL. Ve kendimi aç hissetmiyorum 🙂

Ama aslında doktorumun da önerisi ile ruşeym benim için daha önemli.  Çünkü Dr Mark Hyman’ın Kan Şekeri Diyeti kitabında PGX yani glucomannan adlı bir takviyeden bahsediliyor. Ancak bu takviye insülin direnci ve kilo problemi olan hastalarda önerilen bir madde ancak Gökhan Bey’in yani doktorumun tecrübelerine göre kapsülden çok tozu daha çok işe yarıyor (çorba, yoğurt vs içine).

Hiç tip-1 diyabetli bir hastasına önermemiş ve önermez de.. Onun yerine ruşeym çok daha ucuz, ülkemizde bulunan ve de besleyici.. Süzme yoğurt ve çorbaya 3-4 yemek kaşığı karıştırmanı tavsiye ederim demişti bana. Ancak şu ruşeymi Eşref buldu. Akşam getirecek 🙂

Peki PGX ve dolayısıyla onun muadili ruşeym bizde ne işe yarayabilir? Kan şekeri, insülin ve kolesterol seviyesini düşürmek için işe yarıyormuş. Ki bu detay da okuduğum kitapta yazıyor.

Ruşeymi yedikçe ve etkilerini sizlerle paylaşırım. Ama unutmadan söyleyim. Amacım kan şekerimi sadece ruşeym ile regüle etmek değil. Sadece etkilerini görmek ve iyi beslenme sistemime daha yararlı besinleri eklemek istiyorum. Bir de buğday ruşeyminden elde edilen tüm unlar içerisinde beyaz ekmek buğdayın en değersiz kısmı.

İnsülin kullanmaya devam 🙂 Bizim için insülinin yerini direkt alabilecek başka bir besin maalesef şimdilik yok.

 

 

3 YORUMLAR

  1. Bugün bana fakültede sordular Mustafa’dan bahsediyordum,hocam insülinin yerine geçen bir yiyecek yok mu dediler, yok dedim ama kesin vardır da kimbilir nerede 🙂

  2. Pınar Hanım Merhaba,

    İnce bulgur gibi. Sumağın görüntüsü ile alakası yok.

    Bu yazının fotoğrafındaki ise keten tohumu. Keten tohumu ise kavrulmuş susama benziyor.

    Çocuklar için bir şey diyemeyeceğim. Diyetisyene sormak lazım.

    sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: