Esra, Oğuzhan Bey’in Yanındaydı

Tip-1'imEsra, Oğuzhan Bey'in Yanındaydı

untitled1Geçtiğimiz Salı günü yani 25 Şubat’ta Oğuzhan Bey’in yanındaydım. Bayadır hasta ve doktor olarak hiç görüşmüyorduk Oğuzhan Bey ile. İnanın Oğuzhan Bey’in yanında olmak ve ayarlamaları kendine bırakmak güven veriyor.

Uzun zamandır bazal insülin dozlarımı insülin pompasında ayarlayamıyorduk. Bu sebeple Oğuzhan Bey’in desteğine ihtiyacım vardı. Yanına gitmeden önce birkaç günlük notlarımı ve mevcut bazal insülin dozlarımı da not ederek götürdüm.

Hem kan hem de idrar tahlillerimi de yaptırdık. Birçok detaya baktı Oğuzhan Bey.

Bu arada ben ortalama 1-2 haftadır her sabah Haşimato tiroidim için almam gereken Euthyrox’u içmiyordum. Aynı zamanda D vitamini eksikliğim için aldığım Devit’i de kullanmıyordum. Bildiğiniz boşlamıştım. Bunun sebebi de bir önceki tahlillerimin iyi çıkmasıydı.

Ancak Oğuzhan Bey ile yaptığım tahlillerde hem TSH hem de D Vitamini değerlerim kötü çıktı 🙂 TSH 6,23, D Vitamini ise 19,5 çıktı. 1 ay önceki tahlillerde ise TSH 2.46 , D Vitamini ise 30,99 çıkmıştı. Bu kadar kısa süreli ilaç kullanmamak gördüğünüz gibi tüm dengeleri alt üst ediyor. Aman rutinde kullandığınız ilaçları benim gibi 1-2 hafta almamazlık yapmayın. Ki bu arada Haşimato tiroidi için ilaç kullanılmazsa aynı zamanda kan şekerleri de dengesiz gidebiliyor.

1 ay önceki test sonuçlarım ve 25 Şubat’ta yaptırdığım test sonuçlarını sizlerle paylaşıyorum.

Kortizol kullanmaya başladığım ve kan şekerim kortizolden dolayı yükseleceği için Oğuzhan Bey ile kan şekeri düşüklüğü yaşadığım saat aralıklarındaki bazal insülin dozlarımı değiştirdi. Ve bence bu düzeltmeler sonrasında oldukça iyi sonuçlar elde ediyorum.

Bu arada Accu-chek Performa Nano kan şekeri ölçüm cihazını kullandığım için Oğuzhan Bey cihazı bluetooth ile bilgisayara bağladı ve tüm kan şekeri ölçüm sonuçlarımı rapor olarak dökebildi. Böylece hangi saatlerde kan şekerleri nasıl gidiyor daha net görmüş oldu.

Şimdi kortizol bitene kadar Oğuzhan Bey’in yeni ayarladığı bazal dozları ile devam edeceğim. Yeni ve eski bazal tablomu sizlerle paylaşıyorum. Göreceğiniz gibi kortizol hayatıma girince insülin dozları baya baya artıyor.

SAAT YENİ BAZAL DOZLARI NORMAL BAZAL DOZLARI
00:00-03:00 0,4 0,35
03:00-05:00 0,7 0,4
05:00-07:00 1,05 0,8
07:00-09:30 1,4 1,45
09:30-10:30 1,4 1,5
10:30-12:00 1,2 0,3
12:00-14:00 1,2 0,65
14:00-16:00 1,4 1,25
16:00-17:00 1,3 1,1
17:00-18:00 1,05 0,95
18:00-20:00 0,95 0,75
20:00-00:00 1,25 1,05

Kortizol kullanım dozum değiştikçe de Oğuzhan Bey ile yine bazal insülinleri değiştireceğiz.

Şu anda kafam oldukça rahat. Oğuzhan Bey’in yanına gitmek ayrı bir mutluluk ve güven veriyor 🙂 Gelişmeler oldukça sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

6 YORUMLAR

 1. Esracım canım iyi akşamlar demekki ilaclarımızı düzenli almamız lazımmış. 1-2 hafta icmemek tahlillerimizi ne kadar degiştiriyor Oguzhan hocamdan uzun zamandan beri takipdeyim. bende bundan 3 ay evvel troid operasyonu gecirdim. Ameliyatdan 1 ay sonra Tsh ve serbest t4 bakalım demişti yaptırdım Tsh 11.5 yüksek serbest t4 düşüktü Euthyox başladı 1 ay arayla tsh bakıp dozajı ayarladı bu ayda Tsh degerim normal 2.00 geldi bende degerim normal oldugu icin kesecegiz sandım Hocamda bana sende olmayan hormonu yerine koyuyoruz aynı dozajda düzenli devam edelim. ayda birkere tahlillerine bakarız dedi ara versem sizinki gibi Tsh degerim artacak demekki Esracım ben 2 sene önce prednol şimdide deltacortil 5 mg alıyorum. Oguzhan hocam okadar iyi bir dr güleryüzlü hastasıyla ilgili kontrola gittigim zaman kendimi güvende hissediyorum Hocamın inanınki ne yapsam hakkını ödüyemem.Böyle yararlı bir site kurdugunuz icinde sizlerede cok teşekkür ederim öptüm esracım

 2. Esra Hanım merhabalar,

  Bana da 4 sene önde tip 1 diyabetle birlikte hipertiroid teşhisi de konmuştu. Hem tip 1 hem de hipertiroid ile birlikte ben bitmiş durumdaydım o sıralar..neyse ki hipertiroid i ilaç sayesinde yendim 🙂 1,5 senedir ilacı kestik ve değerlerim stabil..

  Bu arada Oğuzhan Bey de tip 1 hastası diye hatırlıyorum, doğru mu? Kendisi nasıl idare ediyor hastalığı merak ettim? yani terzi kendi söküğünü dikebiliyor mu 🙂

  Sevgiler..

  • Damla Hanım Merhaba,

   Bazı bireylerde ilaç ile belirli bir düzeye gelince ve ilaç bırakılınca her şey yolunda gidiyor. Ama bende 1 hafta bırakmak bile baya etki yarattı 🙂

   Oğuzhan Bey ile NTV programına gitmiştik. Hatırlarsanız Eda Hanım ve Oğuzhan Bey NTV’ye çıkmıştı. Programa girmeden önce sordum. HbA1c’niz kaç çıktı diye. 6,8 demişti yanlış hatırlamıyorsam. Terzi bazen kendi söküğünü dikemiyor demişti 🙂 Ama ilk defa 6,8 değerini görmüş.

   Sevgiler

 3. Esra Hanım Merhaba,

  Programı izlememiştim açıkçası, şimdi arşivlere bakayım hemen..ama insanın doktorunun da tip 1 olması avantajlı gerçekten..empati kurabilmesi açısından özellikle..

 4. Rukiye Hanım Merhaba,

  İnsan dediğiniz gibi güvendiği doktorun yanında olunca kendini daha bi rahat hissediyor.

  Ve mutlaka ilaçlarımı almayı artık ihmal etmeyeceğim 🙂 Test sonuçlarındaki değişikliği görünce inanın ben de oldukça şaşırdım.

  Bloğumuz sizlerle daha da güzelleşiyor ve anlam kazanıyor. Ben de burada olduğunuz için sizlere teşekkür ederim.

  sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: