Egzersiz

Diyabetli olarak egzersiz yapmanın faydasını çok iyi bilsem de, iş yoğunluğu sebebiyle zaman ayırmak gerçekten zor oluyor.

Üniversitede okurken spor yapmayı alışkanlık haline getirmiştim. Basketbol sahası etrafında 30 tur filan atıyordum tempolu bir şekilde.

Çalışma hayatına geçince evimdeki koşu bandı üzerinde spor yapmaya başladım.

Spor yaparken dikkat ettiğim en önemli konu açken spor yapmamak. Açken spor yaptığımda kan şekerim hızlıca düşüyordu. Çünkü spor yapıldığında, yemeklerden dolayı oluşan kan şekeri hızlıca yakılıp, vücudun dışarısına atılır.

Tokken spor yapmam. Daha doğrusu şöyle belirteyim; yemek yedikten 2 saat sonra kan şekerimi ölçüp spor yapardım. Çünkü yemek yedikten 2 saat sonra kan şekeri maximum seviyeye ulaşır ve oluşan kan şekerini sporla daha hızlı vücuttan atabilirim. Burada önemli bir noktayı vurgulamak isterim; yemekten 2 saat sonra spor yapmak gibi bir hedefim varsa, yemek yemeden önce yaptığım insülini 1-2 ünite az yapıyordum. Çünkü normal yaptığım gibi insülin yaparsam, hem insülin kan şekerimi düşürecek, hem de spordan dolayı kan şekeri düşecek. Böylece ciddi bir hipoglisemi atağı yaşarız.

Bir de eğer spor yapacaksam, mesela koşacaksam, bacağıma insülin yapmazdım. Çünkü koşuyla beraber yaptığım insülin hızlıca kana geçecek ve yine hipoglisemi atağıylayla karşı karşıya kalabilirdim.

Ayrıca, biz bayanlar ev temizliği yaparız. Eğer ev temizliği yapacaksam kan şekerimi sürekli kontrol altında tutarım. Çünkü ev temizliğinde deneyimlerime dayanarak kan şekerinin ciddi bir şekilde düştüğünü söyleyebilirim 🙂 .

Genel olarak spor ya da ev temizliği yapmadan önce insülin yapmadan, karbonhidratlı ürün tüketirsem kan şekerimin yine düşmesini engellemiş olurum. Karbonhidratlı üründen kastım paket paket, kutu kutu yemek değil. Sadece 1-2 dilim ekmeğin içerdiği karbonhidrat miktarını aktivite öncesi almak iyi geliyor.

Spor yaparken ya da biz bayanlar için ev temizliği esnasında kan şekerimize dikkat edelim.

 

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşabilirsiniz. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

2 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: