Anasayfa Genel Bilgiler Bugün Günlerden Cuma / İSTEK PARÇA GÜNÜMÜZ

Bugün Günlerden Cuma / İSTEK PARÇA GÜNÜMÜZ

21 8.272 görüntüleme
İSTEK PARÇA GÜNÜMÜZ

İSTEK PARÇA GÜNÜMÜZ

Bugün Günlerden Cuma / İSTEK PARÇA GÜNÜMÜZ

Blogta her gün mutlaka yazı yazmaya, bilgilenmeye ve bilgilendirmeye çalışıyoruz.

Aklımda bir sürü konu var ama iş ve özel hayat dengesini ve özellikle bloğu bu hayata adapte edebilmeyi halen tam olarak beceremedik galiba 🙂 .

Sizler elinizden geldiğince kullanıcı adı ve şifreleriniz ile diyabet ile nasıl tanıştınız?, diyabetle ilgili neler yaşadınız? ya da diyabetle ilgili son haberleri paylaşıyorsunuz. Bu yazılar inanın çok bilgilendirici oluyor. Bu konularda yazmaya devam edin lütfen.

Az önce Emine Hanım ile Facebook üzerinde yazışıyorduk.  Bugün ne yazalım diye sordum kendisine. Birden aklıma geldi. Ampul yandı 🙂 .

Artık istek parça günü yapacağız. Her cuma günü istek parça günümüz olsun. Yani hangi konuda yazı yazmamızı istiyorsanız o konuyu bu yazının yorum kısmına yazıp bizim yazmamızı beklersiniz 🙂 .

Ki bildiğiniz gibi diyabetle ilgili konular çok fazla. Diyabet aslında hayatın merkezinde. Ben bile artık hangisini yazsam diye dönüp duruyorum. Bununla beraber de amacımız bir sürü konu içerisinden öncelikli olarak bilgi almak istediğimiz konuyu belirlemek ve yazmak.

İstek parçaların yazılmasını da böylece şu şekilde belirleyeceğiz; bugüne kadar yazılmayan ve öncelikle bilgi almak istenilen hangi istek konusu varsa öncelik o isteğe verilecek. Ve diğer istekler de bir sonraki cuma gününe kadar mutlaka yazılacak. Yazılamayacak istekler olursa mutlaka bilgi vereceğiz.

Ama dediğim gibi sadece cuma günü bu yazıyı tarih anlamında güncelleyip, yine sadece cuma günü sizlerin yorumlarına göre yazıları yazmaya çalışacağız. (Görsel tr-tr.facebook.com’dan alınmıştır.)

 

 • Esra Hanım günaydın,

  Bu kadar kısa sürede bu kadar hızlı öğreniyor olmamızın bence en önemli sebeplerinden biri sizsiniz, sizin yazılarınız sayesinde pek çok konu hakkında “aa böyle de bir şey varmış” diyor ve araştırmaya koyuluyoruz, önerdiğiniz kitapları alıp okuyoruz. Hatta diyetisyeniniz Nevin Hanım’dan randevu aldım, 2 hafta sonra görüşeceğiz kendisiyle 🙂 Yani hayatımızdaki ve diyabetimdeki etkiniz büyük, tekrar teşekkür ederim 🙂

  Dün kaybolan mesajımı ancak şimdi tekrar yazma fırsatı bulabildim, kusuruma bakmayın.

  Dünkü istek parçamı “Diyabetlinin Grip ve Diğer Rahatsızlıklarının Seyri” olarak adlandırabilirim. Henüz 40 gündür diyabet ile yaşadığımdan bu konuya henüz yabancıyım, ilaç kullandırmamı gerektirecek bir hastalıkla karşılaşmadım. Fakat doktorum her görüşmemizde “grip olmamaya dikkat et” şeklinde tembihte bulunuyor. Araştırdığım kadarıyla diyabetli vücudu gribe karşı daha dayanıksız oluyormuş, sizin bu konudaki bilginiz, daha da önemlisi deneyimleriniz nasıl? Grip olduğunuzda kan şekerinizdeki oynama ne yönde oluyor, insülin dozunda değişiklik yapmak gerekiyor mu, kullanılan ilaçlar kan şekerine nasıl etki ediyor, bunları çok merak ediyorum. Bir de diyabetlilerin mutlaka grip aşısı olması gerektiğini okudum, bu konudaki düşüncenizi de merak ediyorum 🙂 Aslında sadece sizin değil diğer arkadaşların deneyimlerini de duymayı çok isterim.

  Şimdiden çok teşekkür ederim 🙂

 • Teşekkür ederiz Esra Hanım. Selim’e katılıyorum, gündelik bir dille kaleme alınmış, derli doplu yazılarınızı içeren bu site gerçekten de önemli bir kaynağımız. Bu anlamda başarınız gerçekten takdire şayan, hem tebrik hem teşekkür ederiz. 🙂
  Linkini verdiğiniz yazılara baktım, Glisemik İndeks mantığını açıklamışsınız gayet açık bir biçimde, tebrik ederim. Ama benim dikkatimi çeken diğer yazılarınızda yani kendi anılarınızı paylaşırken, insülin hesabı yaparken filan Gİ’den pek söz etmemenizdi nitekim siz de karbonhidrat sayımını öncelediğinizi yazmışsınız. Öte yandan Gİ’ye de dikkat ediyor olduğunuzu bir kez daha sizden duymak sevindirici. 🙂

  • Ajda Hanım,

   Bloğun amaca hizmet etmesi bizi çook mutlu ediyor. İnanın yaptığınız gibi yorumları okudukça oturduğum yerde keyiften dört köşe oluyorum 🙂 .

   Bir önceki yorumumdan da bahsettiğim üzere diyabetlilere en öncelikli öğretilmesi gereken konu KH sayımı. Ardından glisemik indeks ve yağ konuları gelmeli bence.

   Ama glisemik indeks konusuna biraz daha zaman ayırmaya çalışacağım 🙂 .

   Biz alış-veri yaptığımızda glisemik indeksi yüksek besinler almıyoruz. Evimize sarelle uzun zamandır (yaklaşık 2 senedir) girmiyor mesela. Ya da beyaz ekmek hiç ama hiç yemiyoruz. Canım isterse yerim elbette 🙂 . Ayrıca muzun glisemik indeksi de yüksektir. Ama benim özellikle kışın muz zaafım var 🙂 . Yüksek olsa da yerim. Ama ithal ve yerli muzun karbonhidrat oranlarına dikkat ederek tüketirim.

   Kısaca KH, glisemik indeks ve yağ oranları. Bir de protein kısmı var. Protein de muhteşem üçlünün komşuları olsun.

   Proteini 100 gr yedikten sonra kan şekeri 3,-4, satte yükselme başlıyor. Yani neye elimizi atsak şekere dönüşme oranı var. Ama ölçülü yemek ve hiç bir şeyden mahrum kalmamak ta elimizde 🙂 .

   sevgiler

 • Herkese Merhaba,

  Yarın için Ayhan Bey’in bize maille gönderdiği bir isteği yayınlayacağız.

  Soru-cevap şeklinde bir istek olacak. Hoşumuza gitti isteği.

  Bu akşam Ayhan Bey ile telefonda görüşür daha bir netlik kazandırırız 🙂 .

  sevgiler

 • Meraba Esra abla biz hastanemizde hiç doğru dürüst diyetisyenle görüşmedik. Karbonhidrat Sayımı glisemik indesk hiç birşey öğrenmedik ama sizin siteyi bulduktan sonra bize baya yardımcı oldu. Kafamızdaki soruların cevaplarını sizin siteye girince buluyoruz. Herşekilde size ÇOK TEŞEKÜR EDİYORUM . Annem ‘de SEVGİLERİNİ İLTİYOR SAYGILAR.

  • Mehmet cim,

   Diyabetli bireylerin beslenmesinde glisemik indeks, karbonhidrat oranı, yağ oranı gibi birçok detay çok önemli. Bu detaylara dikkat edince her şeyden zaten yeniliyor.

   Umarım doğru bir doktor ve diyetisyenle hayatını en iyi şekilde yürütürsün 🙂 .

   sevgiler

 • Herkese Merhaba,

  Yarın istek parça günümüz 🙂 .

  Emine Hanım diyabetlilerin nasıl kilo verebileceklerini istemiş ama inanın zor bir istek parça. Neler yazabilirim bilmiyorum 🙂 .

  Yarın göreceğiz 🙂 .

  sevgiler

  • Meryem Hanım Merhaba,

   Hep beraber başarıyoruz bloğumuzu var etmeyi. Ben de yorumunuz eşliğinde tüm takipçilerimize teşekkür etmek istiyorum.

   sevgiler

 • Esracım merhaba
  Teşekkür ederim isteğime yer verdiğin için.ben hep şu oruyla karşılasıyorum.şeker hastasıyım dediğimde aa şeker hastaları şişman olur sen neden zayısın.demekki şekerin yüksek o seni yiyo falan filan.vs..
  Aksine önce şekerim için sonra tabiki fazla kilo almamak için yediklerime dikkat ederim.kilo bizim için daha can sıkıcı olur.bi kaç kilo fazlam olduğu zamanlarda diyette yaptım kendi bildiğime fakat.ben sana çok güvendiğim için eminim bana bizlere katacağın şeyler vardır diyerek istedim bunu 😀
  Kilo tüm hastlıklara davetiye diye düşünüyorum birde benim bu hamur işne düşkünlüğüm ilerde kendimi garantiye alayım bilinçli olarak 😀
  sevgiler canım

 • Acelesi yok 😀 uzun süre kilo almayı düşünmüyorum zaten canım rahat ol.diğer isteğe 1 hafta var acele etme 😀 .

 • Merhaba,

  Dün İstek Parça Günümüz idi ama ben dünden bu yana şu Kortizol haplarından dolayı yükselen şekerden kendimde pek değilim.

  Ve dolayısı ile unuttum istek parça günümüzü hatırlatmayı. Bir istek parçanız olursa seve seve yarın yazmaya çalışıyorum.

  Sevgiler

 • merhablar esra hanım bende siteye yeni üye oldum ve emine hanım gibi bende bir dm li nasıl kilo veriri merak ediyorum doğrusu

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.