Doktor Önerileri

Sizden GelenlerDoktor Önerileri

Doktor Önerileri

Merhabalar,

Bu başlık altında da diyabet için önerdiğiniz, tavsiye edebileceğiniz doktor ve diyetisyenleri paylaşabiliriz. Seçim konusunda kararsız kalan, doktorundan memnun olamayan arkadaşlara da faydalı olabiliriz.

Konuyu ben başlattığım için ilk tavsiyeyi de ben vereyim.

Kısaca anlatacak olursam; benim diyabet maceram sağlık ocağında başladı ve ilk doktorum pratisyen hekimdi. Kendisi de bana teşhis koyduktan kısa bir süre sonra diyabet oldu. Gerçekten iyi bir doktordu. Araştırması, tecrübesi (günde kaç tane hastaya bakmaktan tabi)  yabana atılacak gibi değil. Çoğu diyabet doktoru eline su dökemez. Kendisi şu anda Üsküdar-Sultantepe Sağlık Ocağı’nda görevli. Doktorun adı Gökhan Göker. Yanında diyabet ve diyetisyenlik konusunda  tecrübeli Şerife Hemşire var. Ben kendisine yine ara ara gidiyorum. Onunla da paylaşıyorum sonuçları. Hem de ziyaret edip sohbet ediyorum kendisiyle.

Bunun dışında ise asıl olarak düzenli gittiğim Başkent Ünv. Hastanesi Endokronoloji Bölümü’nden Prof. Dr. Nilgün GÜVENER DEMİRAĞ. Hem profesör olup hem de hastasıyla bu kadar yakından ilgilenen kaç tane doktor vardır ki!! Muayene sırası almanız biraz zaman alıyor tabi. Randevu defteri çok yoğun kendisinin, (burdan belli bencede ne kadar iyi bir doktor olduğu) sıra istediğiniz zaman 3 ay kadar beklemeniz gerekiyor ama sonrası gerçekten harika. Diyabet falan hikaye geliyor insana çünkü herşey toz pembe. Tiroid bezlerinizin durumundan, vücudunuzdaki yağ oranına, günde kaç kalorilik diyet yapacağınıza karar veriliyor daha ilk muayenede. Sonrasında iste bazı testler istiyor; anti gad- vitamin B12-D12- HbA1c vb. Akabinde ise durumunuza göre Tip-1 yada Tip-2 tedaviye geçiliyor. Oral ilaç kullanımı kolay. Onda bir şey yok. Fakat insüline ihtiyacınız olursa diye insülin eğitimi veriliyor aynı gün. Ya da sizin istediğiniz tarihte veya zamanın çok açılmaması kaydıyla farklı bir tarihte.

Eğitimde; insülin nedir, nerelere yapılır, hipoglisemi ve hiperglisemide ne olur ve ne yapmamız gerekir. Egzersizi şekerimiz kaç oldugunda yapmalı ya da yapmamalıyız, ne kadar süreyle yapmalıyız bunlar belirleniyor. İnsülin eğitiminden sonra ise diyetisyen eğitimi başlıyor; doktorunuzun size verdiği kalori durumuna göre yemek programı cıkarılıyor ve en güzel tarafı hiç birşeyden kısıtlanmıyor. Eski kafalar gibi değil şunu yeme,  bunu yeme vb. Her şey serbest  :). Ama kararında tabi.

Muayene ve eğitimlerden sonra Nilgün Hanım sizi takip ediyor ve her şey yerine oturana kadar yanındaki hemşiresi arıyor her hafta sizi, notlar alıyor ve Nilgün Hanım’a iletiyor. Bazen Nilgün Hanım kendi arıyor, bazen de hemşiresinin vasıtasıyla ilaç düzenlemesi yapıyor (mükemmel değil mi ?). Benim şiddetle tavsiye edebileceğim nadir doktorlardandır kendileri.

Ücretine gelirsek; ben özel sağlık sigortamdan faydalanıyorum. Muayene için 20 TL gibi bi ücret ödüyorum. Sgk’sı bulunanlar için ise ücreti 90 ya da 95 diye hatırlıyorum (Prof.bu arada kendisi tekrarlarsak). İnsülin eğitimini ücreti ise Sgk ya da özel fark etmeksizin 3-4 TL. Diyetisyen için ise 110 tl ödüyorsunuz (3 seans birebir görüşüyorsunuz). Bunun yanında diyet eğitimleri de veriliyor. Toplu seanslar var hafta içi. Onlar ücretsiz ve diyabetik yemekler, tatlılar yapmayı anlatıyor kendisi.

Aklınıza bir soru takılırsa yardımcı olmaya çalışırım.

Takipçimiz: Yusuf Akgül

 

 

7 YORUMLAR

 1. Yusuf Bey Merhaba,

  Yazınız ve katılımınız için teşekkürler.

  Benim doktorlarımı bildiğiniz için yazmıyorum. Başkent Üniversitesi Hastanesi’ndeki bahsettiğiniz doktoru duydum.

  Profesör ünvanını vurgulamanızın sebebi özel sağlık sigortalarımızdaki profesör ücret farkını anlatmak mıydı? Ben böyle anladım çünkü.

  sevgiler

 2. Merhaba;

  hayır tabi ki,asıl vurgulamak istediğim hem profesör,hemde bu kadar ilgili olması ,yani şu zamanda ikisini bi arada bulmak imkansız gibi bişiy ve sgk mensubu arkdaşlarında gidebileceği makul bi ücret olması .Ama öncelik tabiki ilgi alaka ve bilgisi

  • Yusuf Bey,

   Baya yanlış anlamışım. Özel sağlık sigortası kullanan bır kişi olarak bu mesajı aldım 🙂 .

   Teşekkürler tekrar.

   Sevgiler

 3. Esra Hanım,

  Özel sağlık sigortanızı diyabetiniz çıkmadan önce mi yoksa sonra mı yaptırdınız? Çünkü sigorta şirketlerinin çoğu, şuan beni diyabet hastasıyım diye sağlık sigortası yapmıyorlar. Bu konuda bir bilginiz var mı acaba?

  • Cansu Hanım,

   Çalıştığınız şirket bile özel sağlık sigortası yapsa diyabet her koşulda kapsam içine girmiyor.

   Özel sektörde çalışıyorum. Ve şirket çalışanlarımızın özel sağlık sigortası şîrketiniz vakfı aracılığı ile oluyor. Ve kronik hastalık sahibi herkesin hastalıkları kapsam içerisinde. Bu fîrmafan ayrılsam bîke aynı poliçe ike devam edebileceğim.

   Diyabetim çıkmadan önce özel sağlık sigortâm da yoktu.

   Sevgiler

 4. Esra Hanım,

  Öncelikle soruma cevap verdiğiniz için çok teşekkürler.
  Özel sektörde çalışmadığım için bu bilgilere sahip değilim, kendi muhasebe ofisimiz var ve diyabet çıkınca özel sağlık sigortası yaptırmayı düşünüp araştırdım. Diyabetin vücudumuzda meydana getireceği komplikasyonların çeşitliliği nedeniyle sigorta şirketleri tarafından kabul edilmedim. Sadece bir şirket olabilir dedi ve bir daha geri dönüşü olmadı, ozamandan beri bu konu aklımda takılı durumda. Yazınızda da özel sağlık sigor.bahsedince danışmak istedim.
  Araştırayım tekrardan, çok saolun..

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: