Anasayfa T1D Hakkında Herşey Doğru Kan Şekeri Ölçümü Nasıl Yapılır?

Doğru Kan Şekeri Ölçümü Nasıl Yapılır?

1 17.373 görüntüleme

Doğru Kan Şekeri Ölçümü Nasıl Yapılır?

Kan şekeri ölçümümüzü yaparken bazen ufak detayları atlıyoruz. Buna ben de dahil.

Bu sebeple ara ara da olsa , tekrar da olsa doğru kan şekeri ölçümünü nasıl yapmamız gerektiğini sizlere anlatacağım.

Eğer çok zor durumunda değilsek ellerimizi ılık su ve sabun ile yıkayalım ve kurulayalım. Amacımız hem ellerimizi ve dolayısıyla parmaklarımızı dezenfekte etkmek hem de parmaklarımızdaki kan akışımızı arttırmış oluruz.

Eğer ellerimizi yıkayamayacak durumdaysak deleceğimiz parmağımızı hafften ovuşturalım. Öyle morartana kadar değil. Hafiften pembeleşsin yeter. Böylece kan akışını arttıracağız. Ve ilk kanı peçetemize sürterek silelim ki parmağımızdaki olası kirlilikler gitsin.

Parmak delme aparatımızı 2-2,5’a ayarlayabiliriz. Eğer bu aralıkta delinmiyorsa arttırabilirsiniz. Ve lütfen benim eskiden yaptığım gibi parmak delme aparatını 3-4 birime getirip parmağınıza tam değdirmeden parmağınızı delmeye çalışmayın. 2-2,5’a getirip ve parmak delme aparatını parmağımıza tam değdirip parmağımızı delersek inanın hem acı olmuyor hem parmağımızdan istediğimiz miktarda kan çıkıyor hem de delinen kısımların iyileşme süresi daha kısa oluyor.

Parmağımızı deldikten sonra ise parmağımızı alt kısımdan deliğin olduğu kısıma doğru sıvazlayalım. Ve parmağımızı mümkünse yere doğru tutalım. Ama eğer benim gibi esneme özürlüyseniz yukarı doğru da tutabilirsiniz parmağınızı. Ama yere doğru tutarken kan daha kolay çıkarken, yukarı doğru tuttuğumuza daha zor çıkıyor.

İlk kanı peçetimize silelim. Kolonyalı mendil ya da alkol ile lütfen silmeyin. İkinci kanı ise stribimize değdirelim ve kan şekeri ölçümümüzü tamamlayalım.

Unutmayın kan şekeri ölçümü özellikle biz tip-1 diyabetliler için oldukça önemli.

Görsel kaynak: mana-andhra.com

Cevap Bırak

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.