Öğleden Sonra Yapılan Fiziksel Aktivitenin, Gece Süresince ve Ertesi Gün Hipoglisemi Etkisi

T1D Hakkında Her ŞeyÖğleden Sonra Yapılan Fiziksel Aktivitenin, Gece Süresince ve Ertesi Gün Hipoglisemi Etkisi

Öğleden Sonra Yapılan Fiziksel Aktivitenin, Gece Süresince ve Ertesi Gün Hipoglisemi Etkisi

Diabetes Care dergisinde yayımlanan araştırmaya göre ‘öğleden sonra orta- şiddetli fiziksel aktivite’ (*MVPA ) yapılmasının tip-1 diyabeti olan ergenlerde gece ve ertesi gün hipoglisemi riskini artırdığı sonucuna varılmıştır.

Lowa şehrindeki Lova Iowa Üniversitesi’nde görev yapan MD Kristen M. Metcalf ve arkadaşları tip-1 diyabetli ve yaşları 14-20 yaş arasında olan 19 katılımcı (yüzde 53’ü kadın ) üzerinde MVPA ile hipoglisemi arasındaki akut zamansal  detayı değerlendirildi . Araştırmacılar MVPA’nın önemini anlamak  için gece ve ertesi gün hipoglisemi olasılığını tahmin etmekte;  cinsiyet , yüzdesel olarak vücut yağı, MVPA arındırılmış yapılan fiziksel aktivite ve eşzamanlı lojistik regresyon modelleri kullanılmıştır .

Araştırmacılar katılımcıların çalışmaya katılabilmeleri için ortalama uygunluk ve yağlanma oranlarını tesbit etti ve çoğunluğunun (% 63.2’sinin) ulusal ABD kılavuzuna göre MVPA  süresi günde 60 dakika olan grup oluşturulmış olundu.

MVPA oranları dikkate alınarak MVPA’sı 60 dakika olan  tip-1 diyabetli bireylerin, önceki gün öğleden sonra  MVPA süresi 30 dakika olan tip-1 diyabetli bireylere göre hipoglisemi yaşama riskinin (p = 0,017 yüzde 95 güven aralığı, 1,05-1,63) yüzde 31 daha fazla olduğunu gösterdi.

“Sağlıklı bir davranış olarak fiziksel aktiviteyi teşvik ederken fiziksel aktivite yaparken tip-1 diyabetlilerin hipoglisemi yaşamamaları için eğitilmeleri ve ne yapmaları gerektiği mutlaka anlatılmalıdır.”

*MVPA: Öğleden sonra orta- şiddetli fiziksel aktivite demektir.

(Kaynak: http://medicalxpress.com/, Görsel kaynak: nimostylo.blogspot.com)

2 YORUMLAR

  1. Ben mecburen yürüyüş bantı ve yer egzersizlerini akşam yapmak zorunda kalıyorum çünkü çalışan bir kadın ve bir anne olarak başka vaktim yok..:(

  2. Ben bu konuyu bizzat Çağla da yaşıyorum . Gerçekten de birkaç kere düşük kan şekeri vakamız oldu . Nedenini anlamaya çalışırken bunu yakaladık . Hareketli bir zamandan sonra daha dikkatli olmaya gayret ediyoruz .

    Sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: