Diyabetten Dolayı Askerlik Muafiyetinde Güncel Bir Tecrübe

Diyabetli HaklarıDiyabetten Dolayı Askerlik Muafiyetinde Güncel Bir Tecrübe

Diyabetten Dolayı Askerlik Muafiyetinde Güncel Bir Tecrübe

Merhaba Arkadaşlar,

Bundan 4 ay evvel tip-1 diyabetim olduğunu fark ettim ve tecilim bitti. Kısa araştırmadan sonra diyabetlilerin askere alınmadığını öğrendim. Bunun için tedavilerimi raporlarımı tam emin olduktan sonra şubeye başvuru yaptım.

Şunun altını çizeyim; artık tip 1-2 ayrımı yok askerlikte. Diyabetli olduğunuzu belirtiyorsunuz. Yeni tasarı çok rahat. 2 gün olmadan işlemlerimi hallettim.

Diyabetki olduğumu şubede belirttim ve sevkimi istedim hastaneye. Beni aile hekimine gönderdi. Oradan da devlet hastanesine gitmem gerektiği söylendi. İstanbul’da olduğum için hastane işlemleri çok rahat oluyor. Başka yerlerde nasıl bilemiyorum. 2 gün geçmedi hatta diyebilirim. Birkaç ay öncesinden raporlarınız var ise tahlil filan da gerekmiyor. Sizi hemen dahiliyeye, oradan sağlık kuruluna gönderiyorlar. Sağlık kurulu sizi endokrinolojiye gönderiyor tanı konması için. Burada da; “ailede var mı? Kim tanıyı koydu?” gibi sorular soruldu.

Daha sonra rapora TSK 40b2 maddesine uygundur yazıldı. Bu raporu sağlık kuruluna teslim ediyorsunuz. Az bekletip boy ve kilo alıyorlar ve öğleden sonra heyete gireceğinizi söylüyorlar.

Benim gittiğim devlet hastanesinde her gün heyet var. Heyetê çıktık. Sorular soruldu.

Ne zaman başladı?

Ailede varmı? gibi sorular.

Sonra dışarı çıkartıp beklettiler. Bir dakika kadar sonra içeri alıp sonucu açıklıyorlar. Askere elverişli değildir diye. Tarih veriyorlar. Önce verilen ön raporu şubeye teslim ettim. Sonra günü gelince asıl raporu sağlık kurulundan alıp şubeye teslim ettim. Bu kadar.

Şimdiki sistem çok iyi ve hızlı işliyor. Hastane farkı da olabilir. Ne kadar tahliliniz var ise yanınıza alın. İşiniz daha kolay olur. Son olarak tekrar tekrar belirtmek gerekirse artık hastanede yatma da yok.

Metin

14 YORUMLAR

  1. Ben bundan 9 ay önce devlet hastanesinde biraz uğraşmıştım fakat yatma falan olmadı. Bende İstanbuldayım raporlarım olduğu halde bütün doktorları gezdirdiler bana gereksiz yere kbb den tutun psikiloğa kadar hepsini gezmiştim. Şimdi daha iyi olmuş umarım böyle devam eder. Gel git gel git inanın perişan olmuştum 1 ayda zor halledebilmiştim.

  2. Selamlar,
    Bende tıp 1 diyabetim bir buçuk yıldır. Ve günde 4 kez iğne yapıyorum her yemek öncesi ve akşam. Eğitim araştırmada endokronolojiden 2 yıllık ilaç raporum var. Sene sonunda da tecil 29 yaş sınırından dolayı bitiryor. Hastalık irsi ailemde de var. Askerlikten muafiyet islemim garanti mi sizce ? Alma ihtimalleri varmı?

    • Askerlikten kesinlikle muaf olursunuz. Diyabet hastası olduğunuzu ispatladığınız zaman askere gitme diye bir ihtimal ortadan kalkıyor, eğer bedelli yapıcam muaf olmak istemiyorum dersenizde 21 gün eğitime girmiyorsunuz askerlikle ilişkiniz kesiliyor.

  3. Merhaba ben reaktif hipoglisemi hastasıyım.Devlet hastanesinde muayene oldum.Doktor raporuma 40 B / 1 yazdı.Şimdi heyete gireceğim.Heyette doktorun verdiği karar değiştirilebilir mi?

  4. Tip 2 diyabet hastasıyım , şuan sadece glifor kullanıyorum , İnsülin raporum var ancak igne vurmam doktorum tarafından biraktirildi askerlik durumum ne olur ?

  5. 2017 yılında mody yaptırdım ve orada tip2 için yüksek risk dedi ve ilaç başlandı Şubat ayında da ilacım değiştirildi yani dozu yükseltildi haftaya tecilim bitiyor ne yapmalıyım

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: