Diyabetli Çocuklarımız ve Aileleri

Çocuklar ve T1DDiyabetli Çocuklarımız ve Aileleri

Bugünlerde özellikle fark ettiniz mi bilmiyorum ama diyabetli çocukları olan ailelerin paylaşımları oldukça arttı. Ve benim de telefonum açıkçası susmaz oldu. Bundan rahatsız olmadığımı sizler benden daha iyi biliyorsunuz 🙂 .

Asena Hanım ile de bugün telefonda biraz uzunca konuştuk. Kızları Çağla diyabetli bildiğiniz gibi. Asena Hanım’da Diyabetli Çocuklar ve Aileleri gibi bir platform olursa daha rahat iletişimde oluruz diye düşünüyor açıkçası.

 

 

Zaten biz de uzun zamandır http://www.diyabetimben.com/category/diyabetli-cocuklar-ve-aileleri linkinde diyabetli çocukları olan ailelerin kendi aralarında fikir alış-verişinde bulunmalarını, çocuklarının diyabetli olduğunu nasıl öğrendiklerini, o ilk anki ve daha sonraki psikolojilerinin nasıl olduğunu, çocuklarının diyabetlerini yönetirken hem aileler hem de çocuklar nerelerde zorluk yaşadıklarını yazmalarını sağlayamaya çalıştık.

Birçok yazı yazıldı elbette Diyabetli Çocuklar ve Aileleri ana başlıklı kategoride ama beni hatta bence hepimizi Melek Hanım’ın Tuna’nın ağzından yazdığıhttp://www.diyabetimben.com/seker-bebek.html linkindeki Şeker Bebek yazısı oldukça etkilemiştir.

Diyeceksiniz ki sadece hikayeleştirilmiş yazıları neden paylaşalım? Neden kendi duygu ve düşüncelerimizi burada herkesle paylaşalım? Unutmayalım ki bizlerin yanında diyabetli olan ya da olmayan birçok destekçimiz varken birçok ailenin etrafında diyabeti bilen dahi kimse yok. Biz bilenler olarak özellikle çocuklarına diyabet teşhisi yeni koyulan aileleri yalnız bırakmamalıyız. Çünkü yazdığımız en küçük bir cümle ya da yorum bile kendini yalnız hisseden aileler için inanılmaz bir destek oluyor.

Bir de işin diğer boyutu var. Çocuklarımızın diyabetlerini nasıl yönettiğinizi anlattığımızda diğer bilmeyen aileler için de iyi birer rehber olmuş olacağız.

Bu sebeple özellikle çocukları diyabetli olan aileler lütfen bloğumuzdaki Diyabetli Çocuklar ve Aileleri kategorisi altındaki yazıları takip etsin, yeni yazı eklesin ve buradaki ailelerle bloğumuzda iletişimde olsunlar. Özellikle çocuklarının diyabetlerinde kullanılan insülinler, yemek düzenleri, kan şekerleri, tedavi sürecinde yaşanılan olumlu ya da olumsuz durumlar ve spor gibi birçok konuyu paylaşın.

Ki şunu da unutmamak lazım. Türkiye’de işinde uzman çocuk endokrinoloğu bulmak çok zormuş. Bu bloğu kurduktan sonra inanın bu durumun daha çok farkına vardım. Biz aileler olarak çocuklarımızı ve diyabetlerini paylaşarak ta birbirimize yol gösterici oluruz. Bloğa yazı eklemek değil de bana maille de gönderebilirsiniz o gün ne yazmak istiyorsanız. esra [at] diyabetimben [dot] com bildiğiniz gibi benim mailim.

Bu arada Diyabetli Çocuklar ve Aileleri kategorisi ana sayfanın sağ tarafında Kategoriler bölümün altında (Görsel kaynak: birgaripmatematikci.com).

 

12 YORUMLAR

 1. Öncelikle bu kategori’nin beni çok heyecanlandırdığını söylemem gerekir. Bloğu Esra ile beraber takip ederken bizi en çok etkileyen, her zaman çocuk diyabet hastalarının hikayeleri ve bilgi eksikliğinden ailelerinin yaşadığı tarif edilmez çaresizlik olur. Bu sıkıntıların sürekli gündeme gelmesi nedeniyle bu kategori’nin açılması kaçınılmaz olmuştu.

  Amaaaaa, burada bir konuya dikkatinizi çekmek isterim. Ne demiştik ”bilgi eksikliğinden ailelerin yaşadığı tarif edilmez çaresizlik”. Amacımız bu sıkıntıyı ortadan kaldırıp minik yavrularımızın daha sağlıklı bir hayat yaşaması bu sayede de daha sağlıklı bir aile yapısının devam ettirilmesi.

  Bu amacımızın sağlıklı bir sonuca varabilmesi için sorunu yaşayan siz ailelerin katılımı çok önemli. Esra’nın ve benim de konuştuğum ailelerin hemen hemen hepsinin söylediği tek bir şey var; ”gün başlıyor, ilk işimiz sizin sitenize girip yeni ne var diye takip etmek”. Bu bizi inanın çok mutlu ediyor ve bloğun geleceği ile ilgili daha da umutlandırıyor.

  Yalnız artık sadece gün başladığında ilk işimiz siteye girip yeni ne var diye kontrol etmenin yanında, ”Bugün yavrunuzla ilgili ne yaptınız, diyabeti gün içerisinde nasıl geçti, yaşadığınız herhangi bir problemde nasıl bir yol izlediniz, doktora gittiyseniz veya test yaptırdıysanız sonuçları neler ve bu sonuçlar doğrultusunda diyabetin takibi ile ilgili nasıl bir yol planı belirlediniz. v.b.” gibi yorumları mutlaka ama mutlaka yazıp diğer ailelerle paylaşmanız. Eğer bu sistemi oturtamazsak zaten inanılmaz derecede az olan diyabetik çocuklarla ilgili bilgi kaynağını daha başlamadan bitirmiş olacağız.

  Sizlerin çocuklarınız ile ilgili bilgiye ulaşma çabanızı gördükten sonra eminim mutlu bir gelecek bizi bekliyor.

  Saygılarımla,

 2. Esra Hanım , Eşref Bey

  Ellerinize sağlık , çok güzel bir başlangıç yapmışsınız.

  Dün akşam ben de Uğur Bey ile telefonda tanıştım ve de konuştum . Hikayelerimizi paylaştık . Hatta hafta sonu belki Ankara’ya gelme ihtimalleri olduğunu öğrendim ve buluşabileceğimizi konuştuk. Aynı ilaçları kullanmamıza rağmen farklı zamanlarda uyguladığımızı öğrendik.

  Mesela , lantus’u biz gece yapıyoruz , ama Uğur Bey’ler sabah uyguluyorlarmış. Kan şekeri seviyelerine göre hümolag bazen yemek öncesi bazen de yemek sonrası uygulanıyormuş.

  Biz , kısa bir zaman önce kh sayımı yapıp yemeklerden sonra uygulamaya başladık. Bence kan şekeri seviyesini daha istediğimiz noktalarda tutabildik. Ayrıca ne yedi ne yemedi takibinden de kurtulduk . Çağla istediğini istediği kadar yiyiyor ( elbette kontrol ediyoruz ) sonra kh sayımına göre hümolog ne kadar çıkarsa ( ki yarı balayı dönemi olduğu için aslında tam bir oranımızın yok yaklaşık oranlar üzerinden gidiyoruz ) onu uyguluyoruz.

  Genelde karın bölgesinden uygulamayı Çağla’ya kabul ettidik. Gerçi pazarlığını gene yapıyor , koldan olsa anne olmaz mı diyor.

  Bir de Uğur Bey’ler gece hiç ölçüm yapmadıklarını söyledi halbuki biz gece 2 kere ölçüm hala yapıyoruz. Bunu da yarın doktor kontrolümüz var orada dile getireceğim .

  Biraz uzun bir yazı oldu , lakin bir hayli iyi de oldu içimi döktüm :))).

  Umarım keyifli ve de verimli bir paylaşım oluşturabiliriz.

  Tekrar ellerinize sağlık , sevgiler

 3. Asena Hanım,

  Yorumunuzda dikkatimi çeken önemli bir detaya vurgu yapmak isterim.

  Uğur Bey lerin çocuklarının kan şekerini gece hiç ölçmediklerini size belirttiğini söylemişsiniz. Yetişkin, genç ya da çocuk diyabetliler de dahil tüm diyabetliler mutlaka çok sık olmamakla beraber özellikle gece 03:30 kan şekerlerine bakmalılar. Bunu her zaman vurguluyorum. Gece 03:30’da tüm insanların kan şekeri en düşük seviyede olur. Ve eğer bu düşüklük uykuda uzun süre devam ederse ölüme kadar götürebilir. Ki diyabetlilerde ölüm oranı bu noktada fazla.

  Bir de mesela sabah kan şekeri yüksek çıkan diyabetlilere mutlaka gece kalkın ve ölçüm yapın denir. Bunun sebeplerinde biri de gece 03:30’da kan şekeri düşük seviyeye gelirse sabaha karşı aniden yükselişe geçebilir. Dolayısıyla doktorun doğru insülin dozunda doğru noktalara müdahele etmesi lazım.

  Yani dolayısıyla gece ölçümleri bir nevi hayat kurtarırken sabah nedensiz yerev yükselen kan şekerine doğru müdahale etmemiz için de bir yol göstericidir.

  sevgiler

 4. Asena hanım’ın yazısından da anlaşılacağı, esra’nın da dikkatinizi çektiği noktayı da gördüğünüz üzeri paylaşmanın önemi bir kez daha ortaya çıkıyor.
  Paylaşmadan öğrenemeyiz, öğrenecek çok bilgi var.
  Yazın, yazın, yazın 🙂

 5. Esra Hanım ,
  Yazdığım gibi ben de yarın doktorumuzla konuşacağım . lantus saatini değiştirince acaba risk minimize mi ediliyor ?

  • Asena Hanım,

   Diyabet her zaman dediğimiz gibi kişiden kişiye değişen bir rahatsızlık. Çağla için Lantus’un saati Çağla’ya özeldir. Ben Lantus’u 22:00’da yapardım. Ertesi gün akşam üzeri kan şekerim işte hep düştüğü için doktorum Oğuzhan Bey lantusu 19:00!a çektirmişti.

   Burada risk gibi bir durum olmadığını, kişinin kan şekeri gidişatına göre iğne saatlerinin de değişebileceği en önemli detay.

   sevgiler

 6. Esra Hanım , Merhaba
  Doktorumuza gittik . Gece ölçümlerinin her gece olmasa bile belli aralıklarla mutlaka yapılması gerektiğini söyledi. Lantus uygulaması için de gayet iyi gidiyor değiştirmeyelim dedi. Biz de bazı gecele en azından gece 01:00 ölçümümüzü yapmamayı düşünüyoruz. Sevgiler ..

  • Asena Hanım Merhaba,

   Her şey yolunda görünüyor. Sevindim 🙂 .

   Kan şekeri ölçümü dediğiniz gibi her zaman olmasa bile ara ara yapmakta yarar var.

   sevgiler

 7. merhaba,biz akşamları lantus yerine kızıma nph yapıyoruz. 1,5yıl oldu ve her gece mutlaka saat 03:00da şekerini ölçüyoruz çünkü hiç belli olmuyor şekeri çok düşmesede 70birime kadar inebiliyor eger mudahele etmesekte sabaha karşı mutlaka düşer buda nph den kaynaklanıyor ne yazıkki lantus bize yaramadı onun yerine günde 2kere nph kullanıyoruz.

 8. SEDEF HANIM ,
  Merhaba , evet Çağla’nın da bazen tahminimiz dışında düşebiliyor. Ama biz yatmadan önce ölçüp , gerekli önlemleri alıp sadece saat 01:00 ölçümümüzü arada bir yapmaya karar verdik. Bir kere tokluk kan şekeri 220 gibi çıkmıştı ve ara öğün vermeden nasıl olsa yüksek diye yatırmıştım . Gece 01:00 ölçtüm ve 70 olduğunu gördüm. Anladım ki bunu yapmamam gerekiyor . Mutlaka yüksek de olsa duruma göre ara öğün vermeliyim. Ama bu durum elbette tüm kişilerde farklı olabiliyor. Lantus biz de işe yarıyor ama bazen akşam açlık kan şekerleri yüksek çıkıyor . Saatini ayarlayıp düşürmeye çalışıyoruz . Sevgiler,

 9. asena hanım,
  bizim nph orta etkili oldugu ve kızım zeynep duruda küçük oldugu için bu diyabete hiç güvenemiyorum saat 20:00 de şekerini ölçüp nph yapıyoruz gece24:00 ve03:00da tekrar ölçüyorum içim hiç rahat etmedigi çok ölçüm yapıyorum
  sevgiler

 10. sedef hanım bizde nph kullanıyoruz. kızlarımız küçük olduğu için dr muzun dediği gibi ayarlaması zor.bende 24 de 03 de 06 da ölçüyorum.şeker oldukdan sonra düşecekmi çıkacakmı alarm kurmama rağmen uyur kalırsam kızıma bişey olursa düşüncesi beni uyutmaz oldu.şuan bunları yazarken saat gece 03.30 ben yorgun olmama hala rağmen uyumadım.kızımın şekerini ölçtüm yatarken normal olmasına rağmen şimdi yüksek çıktı, humolog yaptım.küçük çoçuklarda ne zaman ne olacağı belli olmuyor.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: