Diyabetle İlgili Gelişmeler Neden Sonuçlanamıyor?

Genel BilgilerDiyabetle İlgili Gelişmeler Neden Sonuçlanamıyor?

Mehmet Bey’in http://www.diyabetimben.com/sor-bakalim-diyabette-tedavi-haberlerinin-arkasi-neden-gelmiyor.html#comment-4409 linkindeki yazısına istinaden bu yazıyı yazma gereği hissettim.

Birçok arkadaşımla telefonda bu konuyu konuşmuştuk. Galiba blogta bu konuyu yazmamıştım. Anlattıysam tekrar dinlemiş olursunuz 🙂 .

Bir ‘y’ ilacının klinik çalışmaları sona erdikten sonra çalışmayı yapan firma tüm ülkelerdeki ilaç araştırmalarının ilaç çalışmalarının 2. aşamasına destek olan danışmanlık firmalarına bir proje gönderiyor. Danışman firma ‘y’ ilacını ‘x’ hastalığıyla ilgilenen bölüm doktorlarına götürüyor ve ilacın ‘x’ hastalığına sahip kişilerde hasta onayıyla denenmesini istiyor.

Bu noktada danışman firma elbette projeyi üstlendiği için para kazanıyor. Doktora ilacın geliştirilmesi yönünde çalışmalara destek verdiği için isminin geçmesi teklif ediliyor, yani ismin literatüre geçmesi sağlanıyor. Hasta ise para almadan bilime hizmet etmiş oluyor 🙂 .

Diyabetle ilgili bir ilaç Fransa ya da İtalya’da TR’deki bir danışman firmaya proje gönderiyor. Aynı zamanda birçok ülkedeki danışman firmalara da bu proje gidiyor.

Bu ilaç ailesinde diyabetli olan ve diğer diyabetli olmayan bireylerin gelecekte diyabetli olma olasılıkları varsa ilacın bu bireylere verilerek diyabetli olma risklerini ortadan kaldırıyormuş. Diyabetli olmayan bireyler bazı testlere tabi tutulduktan sonra bu ilaca başlanıp başlanılmayacağına karar veriliyor.

Bu çalışmanın sonucu ne mi oldu? İlaç firmaları ve büyük abiler bu ilacın daha bu aşamadaki çalışmalarının üstünü kapadı ve tüm ülkelerdeki danışman firmalardan bu proje geri çekildi.

Peki ben bu konuyu nerden biliyorum? 2 ay önce Mecidiyeköy’de işimle ilgili bir eğitime gittim. Koşuyolu’nda bahsettiğim gibi bir danışmanlık firmasının ortaklarından bir bayan ile tanıştım bu eğitimde. İnsülin pompamı görünce diyabet üzerine biraz sohbet ettik. ‘Proje elimizden alınmasa sizinle mutlaka paylaşırdım’ demişti.

Şimdi sizce diyabete halen bir çözüm bulunmamış olunabilir mi?

Bence dünyanın zengin ailelerinde diyabet varsa o ailelerin diyabetli bireylerinin diyabetine kesin çözüm getirilmiştir.

Bu sabır küpünü bu yazıya uygun buldum 🙂 . (Görsel hafif.org’dan alınmıştır.)

 

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: