14 Kasım 2012 Dünya Diyabetliler Günü

Genel Bilgiler14 Kasım 2012 Dünya Diyabetliler Günü

14 Kasım 2012 Dünya Diyabetliler Günü İçin Neler Yapalım?

Birleşmiş Milletlerin aldığı kararla tüm ülkelerde Dünya Diyabet (şeker hastalığı) Günü amblemi “Mavi Halka” olarak kabul edildi.

Mavi umudu, Halka ise birliği temsil etmekte.

Hatta Dünya Diyabet Günü’nde dünyadaki önemli ülke sembolleri ve yapılar Mavi Işıkla ışıklandırılıp, diyabetlilere yanlarında olduklarının mesajlarını veriyorlar.

İngiltere’de Bing Bang, Amerika’da Empire State, Avustralya’da Opera Binası Mavi Renge bürünüyor.

2011 yılında yani geçtiğimiz sene Boğaz Köprüsü ve Kız Kulesi Mavi Renge büründü.

Peki biz diyabetimben ailesi neler yapabilir 14 Kasım 2012 tarihinde?

Ben t-shirt bastıracağım. T-shirtlerin ön tarafında merkezinde MAVİ HALKA olacak. Bununla beraber benim t-shirtümde şu yazsın diyenlere özel t-shirt basılacak. Mesela ben t-shirtümün üzerinde DİYABETİMBEN, Zeynep Hanım’ın t-shirtünün üzerinde 500lerbizimişimiz, Eşref’in t-shirtünün üzerinde bizyirmiyigördük yazmasını isterim 🙂 .

Ve böylece isteyenlere bu t-shirtlerden gönderip 14 Kasım’da t-shirtlü fotoğraflarınızı bloğa eklemenizi ya da bana maille göndermenizi isteyeceğim. Ki 14 Kasım Çarşamba’ya denk geliyor. Herkes en geç 13 Kasım’da çekilmiş fotoğraflarını gönderirler.

Ya da ikinci alternatif herkes evinde beyaz bir karton üzerine MAVİ HALKA çizip ne yazmak istiyorsa kendi yazacak. Ki bence bu hepimiz için daha kolay olur.

Dolayısıyla sizlerden ricamız 14 Kasım’da evlerimizde nasıl şeyler yapabiliriz bunu tartışmak. Benim sunduğum fikirlerden beğendiğiniz olursa o şekilde yaparız.

14 KASIM’DA FARKLI ŞEHİRLERDE DE OLSAK BLOĞUMUZDA HEPİZİMİN PANKARTLI YA DA T-SHIRT’LÜ RESİMLERİ OLACAK 🙂 .

(Görsel World Diabetes Day’in Twitter hesabından alınmıştır.)

27 YORUMLAR

  • Merhaba,

   T-shirt olayı baya ses getirdi.

   Aklıma şu geldi; t-shirtlerin üzerine sadece MAVİ HALKA bassak.Ve yanında tahta kalemi göndersek. Ve herkes tahta kalemiyle ne yazmak istiyorsa onu yazsa 🙂 .

   Bu da bir fikir olarak kalsın yanımızda.

   sevgiler

 1. ben üniversite sınavlarına hazırlanıyorum ve dersanedeki arkadaşlarım bana hastalığım konusunda çok yardımcı oluyorlar onlarla birlikte 14 kasım günü sınıfımızı mavi balonlarla doldurmak ve simgemizi sembol etmek istiyorum. o gün diyabet hakkında hiç bilgisi olmayan arkadaşlarımıda bilgilendirmeyi düşünüyorum

  • Emine Hanım,

   Harikasınız. Fikriniz güzelmiş. O anların resimlerini bizimle de paylaşırsanız sevinirim.

   Mailim: esra@diyabetimben.com.

   Bizim blog olarak amacımız bir mesaj vermek. Bu mesajı t-shirt ya da pankart tarzı şeylerle daha iyi verebiliriz diye düşünüyorum.

   Ama bakalım. Daha ne tür fikirler gelecek 🙂 .

   sevgiler

  • Mehmet Bey,

   Bu konu baya ses getirmişti. Peki t-shirtte ne yazmalı sizce?

   Biz MAVİ HALKA ve yanına bir şeyler yapacağız elbette ama biraz daha düşünmek lazım.

   Önerinizi cebimize koyduk.

   sevgiler

 2. uzerınde yazı olarak bikaç şey yazmak istedim; DİYABETİNİ SEV
  DİYABETİN FARKINDA MISINIZ
  ŞEKER DEYİP GEÇME, TANI !
  JUST A DİABETIC

 3. Lütfen bileğimize de mavi halka takıp diyabetli olduğumuzu duyuralım. Tek tip mavi halka. Bununla ilgilenirseniz sevinirim. T-shırt yerine mavi plastik bileklik yaptırsaydık keşke. Her zaman kolumuzda olurdu. Üzerinde de diyabetimben yazabilirdi 🙂

  • Özlem Hanım,

   Yaptırdığımız bir şey yok. Beyin fırtınası yapıyoruz şimdilik.

   Kolda bilekliği dediğiniz gibi düşündük.

   O da cebimizde kalsın.

   Öneriniz için teşekkürler.

   Sevgiler

 4. […] http://www.diyabetimben.com/14-kasim-2012-dunya-diyabetliler-gunu-icin-neler-yapalim.html linkindeki yazımızda 14 Kasım’a özel ne yapabiliriz konusunda beyin fırtınasına devam edelim. Fikir alış-verişinden sonra izleyeceğimiz yolu belirleyip hep beraber 14 Kasım’da gerçekleştiririz. Etiketler: 14 Kasım 2012 Dünya Diyabetliler Günü diyabetimben diyabetli […]

 5. merhaba öneriler fikirler çok güzel.özlem çetin hn. ın fikrini çok beğendim.bende 4,5 yaşında ki kızım için sürekli yanında onun diyebetli olduğunu gösteren bir şey olmasını istiyorum.ama hep düşünüyordum.bu süper bir fikir.ve tabi JUST A DİABETIC de muhteşem.

 6. çiğdem hanım dediğiniz seyi hazırlıyorum bir yonu ingilizce bir yanı turkçe olarak özellikle yurtdışı çıkışları için, biter bitmez diyabet hemşirelerine yollanacak sizlere verilmek uzere

 7. bileklik çok iyi fikir oğlum 12 yasında bileklik takmayi seviyor diyabetim yanınada karakartal resmi çizdirdikmi tamamdır süper olur

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: