Diyabetik Ürünler

KH SayımıDiyabetik Ürünler

Diyabetik ürünler hakkında

Normalde diyabetik ürünler yemeye karşıyım 🙂 Ancak deneysel çalışmalarım hem kendim hem de sizler için devam ediyor.

Uzun zamandır Sarelle’nin diyabetikler için piyasaya çıkardığı şekersiz ürününü denemeyi düşünüyordum. Dün bir zincir marketten satın aldık ve denemeyi yaptım. Eşref de baktı tadına 🙂

Bu arada annem eskiden evde yaş pasta için kakaolu krema yapardı. Süt, kakao ve yoğun yumurtanın olduğu bir kremaydı. Şekersiz Sarelle’yi yiyince o günler aklıma geldi 🙂 O zaman da pek sevmezdim annemin yaptığı kremayı 🙂

Öncelikle sizlere aynı gramajlara yani 350 gr ağırlığındaki normal ve şekersiz Sarelle’nin içeriklerini yazayım. Ki eminim sizler de durumun farkına varacaksınız.

Şekerli Sarelle

Karbonhidrat: 55 gr

Yağ: 31 gr

Diyabetik Şekersiz Sarelle

Karbonhidrat: 57,7 gr

Yağ: 32,4 gr

Gördüğünüz gibi hem yağ hem de karbonhidrat miktarı Diyabetik Sarelle’nin daha yüksek. Ayrıca Diyabetik Sarelle’de kullanılan tatlandırıcılar da kaliteli değil. Sırada tatlandırıcılar.

Ben genelde diyabetik reçel ve bu tarz kakaolu kremalar tüketmiyorum. Yersem normalinden ve kendimi doz aşımına uğratmadan tüketmeye çalışıyorum 🙂

Dün akşam bile bile lades dedim. Ki deneyimlemek de istiyordum. Her türlü tecrübemi sizlerle paylaşmak için denedim.

Yaklaşık 1 silme yemek kaşığı Diyabetik Şekersiz Sarelle’den akşam ara öğünümde yedim. Sabah kan şekerim kaç çıktı dersiniz? 220 mg/dL

Dolayısıyla diyabetik ürünleri alırken rahatlıkla tüketebileceğinizi düşünerek almayın. İçerisinde şeker olmaması demek her şeyin normal olduğu anlamına gelmiyor.

Sarelle markasını oldukça severim. Sanset firmasının bir iştirakidir. Yine Sanset bünyesinde olan L’era Fresca dondurmaları ise insanı yedikçe farklı dünyalara götürür. İçerisinde glükoz şurubu ve yoğun şeker olmadığını da söylemeden geçemeceyeğim.

Bu arada evde tatlandırıcı ile yapılan kek, kurabiye ya da reçeller için bu durum geçerli değil. KH Sayımını yaparak rahatlıkla tüketebiliyoruz.

35 YORUMLAR

  • Esra hnm merhaba,
   Sarellenin şekersizinden bende oğluma yediriyorum, ekmek yemeyi sevmiyor sabahları yarım dilim tam buğday ekmeğiyle vetiyorum, bazen ara öğününe denk gelir bir dondurma yada çikolata reklamı gördüyse 1çay kaşığı veriyoruz, hiç yükselme yaşamadık inşallah böle devam eder tek zevkimiz çünkü.
   Sevgiler selamlar

   • Dilek Hanım,

    Aslında dediğim gibi şekerli ya da şekersiz. İçeriği okudunuz. Pek fark yok.

    Şekersiz olanı zevk olarak görmeyin lütfen. Aslında zevk olmadığını içeriklerinden görüyoruz. Diyabetik olanı ekmeğe sürdünüz diye içiniz rahat olmamalı.

    Ama yine de elbette tercih sizin 🙂 Bu arada 1 çay kaşığından kimseye bir şey olmaz 🙂

    sevgiler

    • Esra hnm merhaba,
     Şahsi görüşüm aslında sudur;hiçbir paketli ürünün üzerindeki değerler beni ikna etmiyor yükseltmez denilen bir gün yükseltmezken diğer bigün insülin ile ana öğünde yese bile yükseltiyor,diyabetli bireye göre değişiyor bu durum ,diyabetli nefis ve irade konusunda henüz olğunlaşmamış bir çocuk olunca çocuğunuzun diğer çocuklar gibi çikolata ekmekli yada ekmezsiz yemesi o yerken bir çok anne babayı ağlatabilir inanın söz konusu çocuk olunca psikolojisini yönetmekte diyabetini yönetmek kadar mühim, şekerli yada diyabetik çikolatanın ayırımının farkında olsanız bile.
     Sevgiler selamlar

     • Dilek Hanım,

      Yorumunuza harfi harfine katılıyorum. Sizinle aynı taraftayım. Endişeniz olmasın.

      Besin içerikleri konusunda benim şöyle endişem var; acaba içerikler doğru mu hesaplanıyor?

      Ben de diyorum ki; iki ürün de aynı içeriğe sahipse neden normal olanı tüketip çocuğumuzun tadı daha iyi almasına izin vermiyoruz. Bu benim gibi yetişkin tip-1 diyabetliler için de geçerli. Madem 1 çay kaşığı sürülüyor ekmeğin üzerine bırakın normal olanı sürün. Ama deneyimlemek ve nasıl gittiğini görmek lazım kan şekerinin elbette.

      Diyorum ya; doz aşımına uğratmadıkça kendimizi, normal şekerli besinlerden de tüketebilmeliyiz. Diyabetik diye ürünleri almamalıyız. Ama tercih ediliyorsa alınmalı elbette. İşte gördüğünüz gibi diğeri ile aynı içerik. Peki neden diyabetik adı altında olanı tüketelim ki?

      Bu kan şekeri dengesizlikleri de besinden dolayı olsa da doğru kh sayımı yapıldığı sürece tek başına kan şekerini yükseltmez. Yani bir gün normal giderken bir gün yükseltmez. Bu vücudumuzla ilgili bir durum. Şekerin oynaklığıyla ilgili bir durum. Ya da bir gün 1 çay kaçığı verirken diğer günler 2, 3 gibi yükseltmekle de alakalı olabilir. Bu noktada da glisemik yük devreye giriyor biliyorsunuz.

      sevgiler

    • İyi günler. Ben kh sayımını yapmama rağmen ekmek üstü çikolatalar yendiğimde şekerim genelde 200-250 çıkıyor. En fazla bir tatlı kaşığı yememe rağmen böyle zamanlarda ne yapmamı önerirsiniz ? Şimdiden teşekkür ederim.

 1. ilk defa deniyorsan tavsiye etmem şekeri çıkarıyor tüm dostların dikkat etmesini dilerim çünkü şeker hastalığı hafife alıncak hasyalık değil

  • Metin Bey Merhaba,

   Hafife almıyorum. Merak etmeyin. Ama yazımda anlatmak istediğimi galiba anlatamadım. Sadece deneme amaçlı ve sizleri bilgilendirmek içindi.

   Umarım bu yorumumla daha iyi anlatabilmişimdir.

   sevgiler

 2. Merhaba Esra hanim
  Sekersiz Sarellayi gorunce yorum atmamis kalmayim die dusunudm. malum bizim kucuk yegende sekercikk..ve sarellayi cok seviyor, Tr,ye geldiyimde onun icin aldim, ve denedi annesi, hic sekerini yukseltmiyor,tabi bol bol deyil, kucuk tatli kasigi veriyor gunde 2 kere falan cok israr ederse oda.Demem o ki peki bizim yegende nie sekeri yukseltmiyor? hemde ablam defalarca kan olcumu yapdi her yediginde hani belki yukselir die, yukseltmedi, bu yuzden biz ozel olarak tr,den siparis ediyoruz sarellayi..neden acaba bizim kizcinin sekerini yukseltmiyor?

  • Meryem Hanım,

   Burada önemli olan yenilen miktar. 1 çay kaşığı kan şekerini dengesiz yapmayabilir. Ancak 2 ya da 3 çay kaşığı yedirirseniz kan şekerinin ne denli yükseleceğini görürsünüz. Ki ben de dediğim gibi 220 mg/dL oldu kan şekeri. Burada glisemik yük devreye giriyor. Yenilen miktar artarsa her zaman yapılan aynı doz insülin de artacak ancak işe yaramayacak maalesef. Ve kan şekeri yükselecek.

   Bir de yağ içeriği çok fazla. Kan şekerine 2. saat 3. ve 4. saatte bakmak daha doğru olur. Yağı fazla olduğundan kan şekeri 2. saatte yükselmez. Ama dediğim gibi 1 çay kaşığı gibi miktarla çok değil zaten.

   Dilek Hanım ile sohbet ettik az önce. Yorumlarımızı teker teker okuyun lütfen. Anlamadığınız yer olursa sorarsınız yine.

   sevgiler

 3. Esra hanım çok teşekürler aklımdan geçenleri hemen yayınlıyorsunuz bende aldım ama teredütteydim vermek için,ben birtatlı kşı verdim ama bizim şekerimiz sabahları çok düşük 3.1 çıkıyo akşamları da çok yüksek çıkıyo 17.2 çok dengesiz .çok teşekürler 😉

 4. Esra Hanım,
  Tabii ki karar bireylerin ama farklı sesler ve fikirler barındırarak doğrunun tek olmadığının altını çizmek amacıyla ben de bu konuya bir not düşmek istiyorum.
  Sizin de içeriğini verdiğiniz gibi karbonhidrat miktarı açısından orijinal/şekerli ürün ile tatlandırıcılı olan arasında bir fark yok. Peki fark ne? Sizin de çok iyi bildiğinizi bildiğim üzere glisemik indeks. Bu da demek oluyor ki karbonhidrat bakımından farklılık olmasa bile glisemik indeksi yüksek olan normal/şekerli sarelleyi yiyince şekerimiz daha hızlı yükselecek. Bu gayet açık bence. Ötekisinde ise tam da karbonhidrat hesabına göre yükselecek. Bana bu konu beyaz ekmek yemekle tam buğday ekmeği yemek arasındaki fark gibi geliyor. İkisinin de karbonhidrat oranları eşit ama birinin glisemik indeksi yüksek. Nasıl ki bu durumda biz glisemik indeksi daha düşük olan tam buğday ekmeğini tercih ediyorsak sarelle ve diğer tatlılar mevzusunda da glisemik indeksi düşük olan yani şeker yerine tatlandırıcıyla yapılanları tercih etmeliyiz ki ani yükselmeler olmasın şekerde.
  Bir de akşam/gece ara öğününde böyle yağlı bir şey tüketmenin sabah şekerini yükseltmesi de beklenen bir sonuç kanımca. Dolayısıyla tıpkı “orijinal”ini yesek de yapacağımız gibi miktara dikkat ederek ve daha erken saatlerde yemeliyiz bu tip bir ürünü sanki.
  Kullanıcı notu da düşelim: Selim sabahları sıklıkla ama az miktarda tüketiyor bu ürünü ve herhangi bir sorunla karşılaşmıyor çok şükür.
  Epeyidir yazmamıştım bloğa, sevgiler gönderiyorum bu vesileyle 😉

  • Ajda Hanım Merhaba,

   Doğru elbette tek değil ama bile bile ve önümüzde somut veriler ve bilgi varken de hata yapmamak lazım.

   Benim düştüğüm hataya düşüyorsunuz.

   Bu tarz yağlı ürünlerde Glisemik İndeksi düşünmek hata. Dün Nesil Hanım’ı özellikle arayıp sordum. Şeker yoksa Glisemik İndeks mi fark ediyor diye. Hayır dedi. Bu tarz yağlı ve bol KH lı besinlerde Glisemik İndeksi düşünemiyoruz maalesef. Ve 2 ürünü Glisemik İndeks anlamında yağlı oldukları için aynı kefede kıyaslayamıyoruz bile.

   Tam tahıllı ekmek ile beyaz ekmeği karşılaştırmak mantıklı ve doğru ve tam tahıllıyı tüketmek ise en doğrusu. Ancak dediğim gibi karşılaştırmaya çalıştığımız 2 aynı ürün ama yağı bol olan ürünler. Kan şekeri 2. saat yükseltmeyen ürünler.

   Bu arada dondurmada bu tarz bir durum söz konusu pek değilmiş.

   Nesil Hanım bu konuyu eminim daha iyi açıklayacaktır.

   Benim düştüğüm hataya kim düşecek diye bekliyordum 🙂 Hataya düşmeniz ve konuyu açıklama fırsatı verdiğiniz için teşekkürler 🙂

   Sevgiler

 5. Tesekkurler Esra hanim,keyifle okudum yaziyi ve yorumlari.Tip 2 diyabet hastasiyim,son diyetisyen kontrolumde “2 top dondurma yeme hakkim” oldugunu ogrendim.Aklimda olan,aradigim bir urun de degil dondurma.Ben isterdim ki,ana ogunde ceyrek ekmek arasi kokorec ve yaninda bir bardak bol kopuklu ayran hakkim olsun:) Madem hakkimdir deyip dun aksam dondurma almaya gittim.Dondurmanin her cesitinden isteyen cocugunu paylayan bir anne,”2 top yeme hakkin var oglum,bogazlarin sisiyor sonra” deyince cocugun asilan suratini gordum,sansa bak:) Diyabet ilginc bir hastalik,bazen diyabet oldugumu bile unutuyorum.Hatirlayinca da,duygulanim ;elemli, duygudurum;depresif bir hale burunuyorum kisa sureligine.Bazen en iyisini seksenlerin sonuyla doksanlarda diyabet tanisi konan insanlarin yaptigini dusunuyorum:) Bizlerin sahip oldugu seker olcum cihazindan diyabetik urunlere kadar cok seyden uzak yasayan bu insanlar,dulkaril isminde bir tatlandirici kullandilar(Halen varmidir bilmiyorum,yazilisi dulcaryl di yanilmiyorsam) Yemeklerini azalttilar,bir sure sonra ilaclarida birakip cizgili pijamalariyla radyo 1 yayinindan futbol maclarini takip ettiler,caylarini dulkaril ile tatlandirip guzel guzel yasadilar.Boyle de yorum olur(!) 🙂 Kolay gelsin herkese.

 6. Bizim doktorumuz da diyabetik ürünlere karşı. Biz her sabah tam buğday ekmeğinin üzerine incecik sürüyoruz ama normal sarelle bizimkisi… Bir değer artışı yaşamıyoruz ben oğlumun psikolojik olarak etkilenmesini hiç istemiyorum doktorumuz herşeyi yiyebilir diyor. Karbonhidrat sayımı avantaj sağlıyor çok şükür ki sayım var…

 7. Herkese günaydın!
  Bizim evde de bulunan bir üründen bahsedildiğini görünce ben de kendi deneyimlerimizden bahsetmek istedim.
  Tatlandırıcılı ürünlerden özellikle de çocukların mümkün olduğunca uzak durmaları gerektiğini düşünüyorum.Eğer mümkünse ürünlerin diyabet olmayanından Ereni rahatsız etmeyecek miktarda, glisemik yük olayını düşünerek veriyoruz biz.Bu sarelle olayında da diyabet olmayanını tercih ettik.Eren istediği zaman 10gr karbonhidratı geçmeyecek şekilde veriyoruz ki bu bir tatlı kaşığı dolusu(17-18gr) oluyor ve bir dilim tam buğday ekmeğini güzelce kapatıyor 🙂 Yanında da sütle güzel bir kahvaltı oluyor onun için.Bu miktardan 2gr fazlası bile Erenin şekerini hafiften dalgalandırabiliyor, Erenin bünyesi en fazla 18gr sarelleyi kaldırabiliyor yani 🙂 En sevdiği-hatta tek sevdiği- marmelat olan kuşburnu marmelatını da aynı şekilde 10gr karbonhidrat olacak şekilde veriyoruz kahvaltıda.Bence her diyabetli kendi kaldırabileceği miktarı belirleyerek istediği zamanlarda tüketebilir diyabetik olmayan ürünleri.
  Hepinize Kayseriden kucak dolusu sevgiler…

 8. Günaydın herkese,

  Başından beri tatlandırıcı dostu ve karbonhidrat sayımı kadar glisemik indekse de inanan bir diyabetli olarak diyabetik ürünlerin sınırlı kullanımla birlikte (ki zaten bizim için her şey sınırlı aslında) diyabetlilerin her zaman ilk tercihi olması gerektiğini düşünüyorum.

  Diyabetik Sarelle’yi 1 yılı aşkın süredir kahvaltımda düzenli olarak kullanıyorum. Aynı şekilde Koska’nın diyabetik reçellerini de. Bunları bir dilim ekmek üstüne sürülecek kadar kullanıyorum bir öğünde, aşmamaya çalışıyorum. Ve şimdiye kadar tatlandırıcılı reçel ve Sarelle’den dolayı şekerimin dengesizleştiğine hiç rastlamadım diyebilirim.

  Türkiye Endokrinoloji ve Metabolizma Derneği’nin yayınladığı Diabetes Mellitus ve Komplikasyonlarının Tanı, Tedavi ve İzlem Kılavuzu 2013’de yapay tatlandırıcılarla ilgili şöyle ifadeler yer almakta:

  Enerji değeri azaltılmış tatlandırıcılar (şeker alkolleri; poliyoller): Eritritol, izomalt,
  laktilol, maltilol, sorbitol, mannitol, ksilitol, tagatoz ve hidrojenize nişasta hidrolizatları
  kalorisi azaltılmış (enerji değerleri 0.2-3.0 kcal/g arasında değişen), Amerikan Gıda
  ve İlaç Araştırmalarını İzleme Dairesi (FDA) tarafından onaylanmış tatlandırıcılardır.
  2008 yılında stevia (rebaudioside A)’nın gıda katkısı olarak kullanımı, FDA tarafından
  emniyetli bulunmuştur.
  2. Enerji içermeyen tatlandırıcılar: Asesulfam K, aspartam, neotam, sakkarin ve sukraloz
  enerji içermeyen (besleyici olmayan) tatlandırıcıların FDA tarafından önerilen maksimum
  günlük miktarları Tablo-5.2’de verilmiştir.

  Sakkarin/Siklamat Aspartam Asesulfam-K
  mg/tb 2.5 11 50
  tb/gün 8 19 175

  Ayrıca tatlandıcılara ilişkin şöyle uyarılar bulunmakta:

  Yapay tatlandırıcı kullanımı için öneriler
  1. Kalorisi azaltılmış tatlandırıcıları içeren gıdaların ürün etiketlerinde kalori değerlerinin
  görünür şekilde yazılması sağlanmalı ve hastalara ürün bilgilerini okuma alışkanlığı
  kazandırılmalıdır.
  2. Kalorisi azaltılmış veya kalori içermeyen tatlandırıcıların obez ve kilolu kişilerde kilo kaybı
  sağlamak veya diyabeti önlemek amacıyla kullanım endikasyonları bulunmamaktadır.
  3. Fruktoz içeren tatlandırıcılar fazla miktarda kullanıldığında hipertrigliseridemiye neden
  olabilir.
  4. Mannitol ve sorbitol gibi tatlandırıcılar özellikle çocuklarda diyareye neden olabilir.
  5. Aspartam türevleri fenilketonürili çocuklarda hastalığı alevlendirebilir.
  6. Şeker alkolleri ve besin değeri olmayan tatlandırıcıların, FDA tarafından kullanımları
  onaylanmış sınırlar içinde tüketilmeleri emniyetlidir.

  Belirtilen risklerinin yanında yapay tatlandırıcı kullanımı FDA ve Türk Endokrin uzmanları tarafından güvenli bulunmakta ve tavsiye edilmektedir. Yapay tatlandırıcılı gıda yerine aynısının şekerlisini yiyin diyen bir araştırma-yazı vs.ye ise hiç rastlamadım, araştırmalar tam tersini öneriyor çünkü. Bu yüzden getirdiği Glisemik İndeks avantajını göz önünde bulundurarak yapay tatlandıcıları üzerlerinde belirtilen limitleri aşmamak suretiyle günlük hayatımızda şeker değişimi için mutlaka kullanmalıyız diye düşünüyorum.

  • Selim Bey,

   Galiba iki ürün arasındaki farkı tam olarak anlatamıyorum.

   Madem az biraz tüketiyorsunuz bu ürünleri neden normal olanı tercih etmiyorsunuz diyorum?

   Siz besin içeriği okumayı iyi biliyorsunuz. Diyabetik Sarelle’de mi yoksa şekerli Sarelle’de mi sorun var bi tekrar düşünün lütfen.

   Burada tartıştığımız konu tatlandırıcılı olup olmaması değil. Ben de dün sükraloz ile ilgili yabancı bir kaynak okudum. Belirli sınırlarda tüketilen sükralozun sıkıntı yaratmadığı kanıtlanmış. Burada tartıştığımız konu diyabetik ürünlerin aslında pek de güvenilir olmadığı. Ki içerikten de bu örnekte görüyoruz. Ki benim evde yaptığım vişne reçelinden de biliyoruz. Tatlandırıcı ile yaptım ve reçeli meyve sayar gibi yiyiyorum.

   Glisemik indeksi bu case de tartışamıyoruz. Bunu tekrar ediyorum. Burada önemli olan fark glisemik indeks değil. Daha doğrusu iki ürünü birbirinden kan şekeri anlamında farklılaştıran bir detay yok.

   Zaten yediğiniz miktarlar kan şekerini zıplatacak değerlerde değil. Ama gelin görün ki benim gibi 1 yemek kaşığı yersen kan şekerini 220 mg/dL’ler de görebiliyorsunuz. Peki bunun neresi masum?

   Yanlış açılardan bakıyoruz. Maalesef diyabetik ürünleri güvenilir görüyorsunuz ve birçok insan da görüyor.

   Yine de tercih sizin. Bu konuda sizi ya da diğer arkadaşları zorlamak gibi bir amaç ta yok zaten.

   sevgiler

 9. Bir de Nesil Hanım’ın yağ nedeniyle Glisemik İndeks’i hesap dışı bırakmasının nedenini anlayamadım. Yağın yüksek olması glisemik indeksi düşürür, fakat kan şekerinde karbonhidrat etkisi yarattığından düşük Gİ’li, fakat alınan karbonhidrattan daha yüksek düzeyde bir kan şekeri seyrine neden olur. Gİ’si yüksek olan şeker ve düşük olan yapay tatlandırıcı arasında kan şekeri seyri açısından elbette fark olacaktır diye düşünüyorum. Yağ miktarı KH’dan fazla ise bu etki o kadar azalır elbette fakat Sarelle için KH yine yağdan yüksek, bu yüzden şeker-tatlandırıcı ayrımını yapmamız gerekli bence. Yapmasak da olur diyebileceğimiz bir durum için Badem Ezmesi’ni verebilirim mesela. Badem ezmesi’nin %80’i bademden, ve bademin de çoğu yağdan oluştuğu için yağ şekerin üstüne çıkmakta ve karbonhidrat azınlıkta kaldığı için şeker veya tatlandırıcı olması çok da önemli olmamakta (elbetteki düşük tüketim miktarlarında, Glisemik Yük’ün gözetildiğini varsayıyorum).

  Yağ ve proteinin glisemik indeks ve kan şekerine etkisine ilişkin bir bilimsel araştırma paylaşmak istiyorum, burada yağın KH yükünü arttırıp Glisemik İndeks’i azalttığına yönelik araştırma bulguları var. Protein ise Gİ’yi daha fazla düşürüp KH yüküne daha az etki etmekte. İncelemenizi tavsiye etmekteyim. Özellikle Figure 1’e dikkat çekmek istiyorum, 50 gr. glikoza çeşitli miktarlarda yağ ve protein eklendiğinde kan şekerinin ne şekilde dalgalandığını göstermekte.

  http://jn.nutrition.org/content/136/10/2506.full

 10. Canım yayma yaptın mı insülini verirken?Buradaki hata, yağlı bir ürün yerken insülini yaymamandan kaynaklı sanırım, bu durumda yediğin sarelle doğru insülinle doğru saatte karşılaşmamış olabilir ki 220 yi bulmuşsun. Doğru doz ve doğru insülin şekli ile normalini de yiyebiliyoruz o nedenle bana da gereksiz geliyor diyabetik ürünler, ancak evde yapılan muhallebiyi ya da keki toz tatlandırıcı ile yapmak, iki katı miktarı yiyebilmek adına doğru bir tercih diye düşünüyorum.

  • Öyküm Merhaba,

   Ben bilerek ek doz yapmadım. Genel durumu görmek ve deneyimlemek adına. Diyabetik ürünleri ben de kullanmıyorum. Sadece deneyim.

   Ama evde tatlandırıcılı vişne reçeline evettt 🙂

   sevgiler

 11. Glisemik indeks kana giriş hızıdır. Yağ ise besinlerin kana girişini yavaşlatmaz, geciktirir.

  Yani glisemik indeksi düşürür diyemeyiz. Aradaki farkı belirtmek istedim.

  Bu durumda insülinle doğru karşılaşmayacak besin için ( pompadan yayma verilmedikçe) glisemik indeks düşünülemez. Kaldı ki çikolata, glisemik indeks açısından zaten sorunlu bir besin değildir.

  Çikolatada sıkıntı yaratan içeriğindeki şeker de değil, yağdır. Çikolata yemek bir nevi tereyağ dişlemek gibidir, ve bu kadar yoğun yağ içeriği diyabette şekerden daha çok sorun oluşturabilir çünkü beraberindeki karbonhidratın girişini geciktirebileceği gibi, kişinin insülin ihtiyacını da değiştirebilir, ki light ürünlerde her zaman yağ içeriği çok daha yoğundur

 12. Ben de arada Sarelle yiyorum. Ekmeğimin üzerine ince bir kat sürerek. Şekerimi yükseltmiyor. Kahvaltı da tercih ediyorum. Asla diyabetik ürünlere güvenmeyen biri olarak sadece Sarelle’yi kullandım. Şekerimi yükseltmediğini görünce çok sevindim doğrusu.

 13. Esra Hanım,
  Afiyet olsun şimdi bu sarelle=margarin değil dimi 🙂 ilginç olacağa benziyor, iş çıkışı aramaya çıkıcam, bakalım bulabicekmiyim.Tadını çok merak ettim şimdi.
  Bakalım benim gibi matematik engeli olan biri, 2,7 karbonhidrat ile 1,4 yağ eksik olan oranı arasındaki farkı fark edebilecek mi? 🙂

 14. Merhabalar herkese..

  Ben de konu hakkında katkıda bulunmak istedim 🙂
  Diyabetik Sarelle, tatlandırıcı olarak isomalt içerdiğinden dolayı fazla tüketim ayrıca bağırsakları da bozuyor arkadaşlar..isomalt içeren herhangi birşey tükettiğinizde bunu da göz önüne almanızı öneririm..

 15. arkadaşlar merhaba

  galiba bir bilgi karmaşası oluşmuş…

  öncelikle karbonhidrat sayımı yaparken her türlü besini günlük almamız gereken karbonhidrat miktarına göre yiyebiliyoruz. tabiki belli kurallara uyarak….

  öncelikle glisemik indeks nedir veye neye göre belirlenir ondan bahsedeyim…glisemik indeks çaya attığımız şekerin veya beyaz ekmeğin kan şekeri yükseltme düzeyini referans alarak diğer besinlerin kan şekerini yükseltme düzeyi olarak tanımlanabilir…

  yalnız tam buğday ekmeği ve beyaz ekmek örneğinin içerisinde yağ yok o açıdan glisemik indeks karşılaştırması yapmak doğru ve daha kolay…

  yalnız yağ içeriği yüksek besinleri karşılaştırırken glisemik indeks çok doğru sonuçlar vermeyebiliyor; içerisindeki yağ oranına göre farklılıklar oluştuğu için…

  çoğu tatlandırıcı ile yapılmış besinlerde karbonhidrat oranı tatlandırıcı eklendiği için düşüyor.protein oranını yükseltmek besin sanayi açısından kolay ve ucuz olmadığı için diğer besin bileşimi olan yağ arttırılıyor.Bu hem ileri dönem kalp damar hastalığı açısından hem de kilo alımı açısından biraz sıkıntılı bir durum.sonuçta kilo alımınız yeniden insülin dozlarınızın artması demek…

  gelelim sarelleye diyabetik olanının yukardaki belirttiğim nedenden dolayı karbonhidratı daha düşük ve yağı yüksek…bu durum glisemik indeksi düşürmüyor çünkü glisemik indeksteki yanıtlar 2.saatteki kan şekeri değerlerine göre belirleniyor halbuki yağlı besinler 3.saatten sonra kana karışmaya başlıyor yani aslında glisemik indeksi kullanmak aslında çok da doğru olmuyor.ayrıca glisemik indekste besinlerin içerdiği karbonhidrat içeriği ve miktarı ön planda yağ ise ikinci planda yer alıyor…

  benim tercihim tatlandırıcıyı kekte,pastada,reçel yapımında kullanmaktan yana….

  zaten karbonhidrat sayımının 2.aşamasında karbonhidratın dışında yağ ve proteinlerin kan şekerine etkisini ayrıntılı anlatırken ve paketli ürünlerin içeriklerini anlatırken bu gibi durumları anlatıyorum ve kan şekerlerinde sıkıntı yaşamıyoruz….

  şöyle bir örnek vereyim.sabah yağ içeriği yüksek bir besin yediğiniz ikinci saat tokluk ölçümünüzde kan şekeriniz yüksek çıkmaz ara öğünde ölçüm yapmadınız ve aksilik bu ya öğlen açlığı ölçmeyi de unuttunuz öğlen tokluğunuzda beklemediğiniz şekilde kan şekeriniz yüksek çıkabilir.

  ama önemli bir ayrıntı var ne kadar tüketim yapıyorsunuz?1 yemek kaşığı mı 1tatlı kaşığımı ne kadar?yediğiniz ölçüye göre kan şekerindeki dalgalanmalar da değişecek çünkü…

  son bir iki not : eğer pompa kullanıyorsanız ve yağ içeriği yüksek besin yiyecekseniz yayma yapmayı unutmayın ve genelde yağ içeriği yüksek besinleri daha hareketli öğünlerde tüketmeye gayret edin…

  sevgiler
  sevgiler

 16. Merhabalar nasılsınız umarım iyisinizdir bende yaklaşık 4yıldır(19yaşındayım) diyabetim ancak aranızda yeniyim ama tanıdığıma ve tanıyacağıma mutlu oldum :)) size katılıyorum esra ablacım şekersiz diye bahsedilen ürünler bazen yanıltabiliyor he aklıma gelmişken ya karbondirat sayımını bilmiyorum sadece 1 dilim ekmek 2 ünite eder vee karbondiratlarımı böle hesaplıyorum yattığım hastane cerrapşa hemşirem tülay tokgöz ve kan değerlerim çoğunlukla hbc yüksek çıkıyor başa çıkamıyorum ya bu da beni mutsuz ediyor kabul ediyorum tatlıdan uzak duramıyorum insana yasak cazip geliyor! annemden sütlü tatlı istiyorum tatlı diye yapmıyo bende napıyorumm gizlice alıyorum 🙁 ofo of sizinde başınızı ağrıttım Sorunlardan öte Esra abla eşinize geçmişler olsun dilerim

  • Elif Merhaba,

   Hoş geldin 🙂

   Karbonhidrat Sayım Yöntemi’ni bence A’dan Z’ye öğrenmeye çalış. İstanbul’da oturduğun anlıyorum. Bakırköy Diyabet Vakfı’na gidebilirsin mesela. Ya da başka bir yere.

   Bu arada inan yasaklar hepimize cazip geliyor. Ancak hangi tatlıyı yediğince ne kadar ek dozu en doğru şekilde yapacağını da Karbonhidrat Sayım Yöntemi öğretiyor. Ttalı yediğin gün diğer öğünlerinde yiyeceğin besinlerden nasıl feragat edeceğin de öğretiliyor. Tatlıyı ne zaman yiyeceğin de anlatılıyor. Yasaklar bu kadar cazip gelmesin 🙂

   Başımız ağrımadı bu arada. Halen iyiyiz 🙂

   Öpüyoruz seni.

   Eşref Abi’ne en kısa sürede geçmiş olacak umarım 🙂

   sevgiler

 17. 1 yemek kaşığı sarelle o kadar yükseltmez şekeri siz başka birşey yemiş olmayasınız 🙂
  Şaka bir yana yağ ve diğer zararlıları saymazsak arada bir ölçülü tüketmekte sıkıntı görmüyorum.Bende herhangi bir şeker yükselmesi yapmıyor.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: