Diyabet ve Cilt Komplikasyonları

KomplikasyonlarDiyabet ve Cilt Komplikasyonları

Diyabet ve Komplikasyonları üzerine bir yazı dizisine başladık biliyorsunuz. Hepimizin başına gelen ya da gelebilecek komplikasyonlardan biri de cilt problemleri.

Bu konuyla ilgili yazıları yazmaya başlar başlamaz da bloğumuzdan Ezgi Hanım bana yaşadığı bir sorunu anlattı.

Bu yazının fotoğrafında da görebileceğiniz üzere Ezgi Hanım’ın ayak başparmağının tırnağında enfeksiyonel bir durum var. Bugüne kadar birkaç yöntem denemiş ama bu sorunu giderememiş.

Ben hem cilt problemlerimiz ile ilgili yine Amerika Diyabet Vakfı’nın web sitesindeki yazıyı çevirerek nelerle karşılaşabileceğimizi yazarken hem de Ezgi Hanım’ın ve benim bazı problemlerimi size aktarmak istedim. Teorik bilgiler içeren yazı uzun olduğu için kendi problemim ve Ezgi Hanım’ın yaşadığı sıkıntıyı sizlerle yorum olarak paylaşacağım.

Diyabet ve Cilt Komplikasyonları

Diyabet deri dahil vücudun her bölümünü etkileyebilir.

Diyabetli kişilerin yüzde 33’ü yaşamlarının bir döneminde diyabet nedeniyle cilt hastalıklarına maruz kalmaktadır.

Neyse ki, çoğu cilt hastalıkları önlenebilir ya da erken yakalanmış ise kolayca tedavi edilebilir.

Diyabetlilerin karşılaşabileceği cilt sorunları; bakteriyel enfeksiyonlar, mantar enfeksiyonları, ve kaşıntı vardır. Diğer cilt problemleri çoğunlukla ya da sadece şeker hastalığı olan kişilerde olur. Bunlar diabetik dermopatinin, necrobiosis lipoidica diabeticorum, diyabetik kabarcıklar ve döküntülü ksantomatozisindir.

Bakteriyel Enfeksiyonlar

Bakteriyel enfeksiyonlar birkaç çeşit şeker hastalığı olan kişilerde meydana gelir:

 • Styes (göz kapağı bezeler)
 • Çıbanlar
 • Folikülit (saç köklerinin enfeksiyonları
 • Karbonkül (derin deri enfeksiyonları ve altındaki doku)
 • Tırnak etrafındaki enfeksiyonlar

İltihaplı dokular genellikle sıcak şişmiş, kırmızı ve acı vericidir.

Şeker hastalığı olan kişilerin diğer insanlara göre daha fazla bakteriyel enfeksiyonları vardır. Doktorlar şeker hastalığı olan kişilere iyi cilt bakım uygulayarak bu enfeksiyonların azaltılabilmektedir.

Mantar Enfeksiyonları

Diyabetli kişilerde mantar enfeksiyonlarında suçlu genellikle Candida Albicansdır. Bu maya benzeri mantar, minik kabarcıklar ve ölçekler çevrili nemli, kırmızı alanları kaşıntılı döküntüler oluşturmaktadır. Bu enfeksiyonlar genellikle derinin sıcak, nemli kıvrımlarında görülür. Sorunlu alanlar; erkek cinsel organının altında, ağız köşelerinde, el ve ayak parmakları arasında, tırnak etrafında, meme altında ve koltuk altı ve kasık bölgesidir.

Ortak mantar enfeksiyonları; uyuz, ayak mantarı, saçkıran (halka şeklinde kaşıntılı yama) ve vajinal enfeksiyonu şeklinde sayılabilir.

Kaşıntı

Lokalize kaşıntılar diyabette sık görülmektedir. Kuru cilt veya zayıf kan dolaşımı kaşıntıya neden olabilir. Bu kaşıntılar genelde bacakların alt kısmında ayak bileklerinde olmaktadır.
Kendi kendimize kaşıntıyı tedavi etmek mümkün olabilir. Yumuşak sabun kullanarak ve banyodan sonra cilt kremi uygulayarak bu sorun giderilebilir.

Diyabetle İlgili Cilt Tipleri

Diyabetik Dermopatinin

Diyabet küçük kan damarlarında diabetik dermopatinin denilen cilt sorunlarına yol açabilir.

Dermopatinin genellikle açık kahverengi, pullu lekeler gibi görünüyor. Bu yamalar oval veya yuvarlak olabilir. Bazı insanlar yaşlılık lekeleri ile dermopatinin lekelerini birbirleriyle karıştırmaktadır. Dermopatinin genellikle her iki bacağın ön yüzünde görülür. Ama bacakları aynı derecede etkilemediği de olabilir.

Dermopati zararsız ve tedavi edilebilmektedir.

Necrobiosis Lipoidica Diabeticorum

Kan damarlarında değişikliklere neden olabilir başka bir hastalığı Nekrobiyozis Lipoidikası Diabeticorum (NLD) ‘dir. NLD’de de diabetik dermopatiye benzer lekeler vardır. Ama NLD’de  daha az, daha büyük ve daha derindir.

NLD genellikle donuk, kırmızı, yükseltilmiş bir alan olarak başlar. Bir süre sonra, bir mor ötesi parlak bir yara gibi görünür. Deri altına kan damarlarının görmek için daha kolay hale gelebilir. Bazen NLD kaşıntılı ve ağrılı olur ve noktalar çatlayarak açılır.

NLD nadir görülen bir durumdur. Erişkin kadınlarda görülür.

Ateroskleroz

Ateroskleroz ayaklar üzerindeki arterlerin kalınlaşmasıyla ortaya çıkar. Şeker hastalığı olan kişiler diğer insanlara göre daha genç yaşta ateroskleroza yakalanma eğilimindedir.

Ateroskleroz kan damarlarını daraltır, ciltte değişiklikler yapar ve daha tüysüz, ince, serin ve daha parlak olurken ayak normale göre daha soğuk olur. Ayak tırnaklarında kalınlaşma ve renk değişimi görülür. Kaslar da yeterli miktarda oksijen alamaz hale gelir.

Nöropatisi olan insanların ayak yaralanmaları daha yüksektir. Kişi ayaklarında ağrı, sıcak, soğuk, ya da baskı hissetmediği için oluşabilecek farklılıkları da farkedemeyecektir. Kan akımının azalması enfeksiyonların daha ciddi hale gelmesine neden olabilir.

Allerjik Reaksiyonlar

Alerjik cilt reaksiyonları gibi insülin veya şeker hastalığı için kullanılan haplardan dolayı alerjik reaksiyonlar oluşabilir. Eğer insülin enjekte ettiğiniz alanlarda deri döküntüleri gibi tepkilerle karşı karşıyaysanız doktorunuza danışmanız gerekebilir.

Diyabetik Kabarcıklar (Bullosis Diabeticorum)

Nadiren, şeker hastalığı olan kişilerde kabarcıklar patlak. Diyabetik kabarcıklar bacak veya kolda, bazen parmaklar, eller, ayak parmakları, ayak, ve sırtda oluşabilir. Bu yaralar yanık kabarcıklar gibi görünür ve sıklıkla diyabetik nöropati olan kişilerde görülür. Bunlar bazen büyük ama ağrısız ve çevrelerind kızarıklık yoktur. Yaklaşık üç hafta içinde genellikle yara izi olmadan ve kendiliğinden iyileşir. Tek tedavi kontrol altında kan şekeri düzeyleri getirmek.

Erüptif Ksantomatozisin

Erüptif ksantomatozisin kontrolsüz diyabetin neden olduğu bir durumdur. Bu ciltde sarı, bezelye gibi yumrular oluşur. Her yumru ve etrafında kırmızı halka vardır ve kaşıntı olabilir. Bu durum eller, ayaklar, kollar, bacaklar ve kalçada sıkça ortaya çıkar.

Bozukluk genellikle tip 1 diyabetli genç erkeklerde görülür. Kişi genellikle kanda kolesterol ve yağ yüksek düzeylerde bulunur. Diyabet kontrolü restore edildiğinde diyabetik kabarcıklar gibi, bu darbelere kaybolur.

Dijital Skleroz

Parmak eklemleri ve nadiren diz, ayak bileği, dirsek sert olur ve gerektiği gibi hareket ettirilemez.

Bu durum tip 1 diyabeti olan kişilerin yaklaşık üçte biri olur. Tek tedavi kontrol altında kan şekeri düzeyleri getirmek.

Dissemine Granuloma Annulare

Dissemine granulom anüler, keskin halka veya cilt üzerinde yay şeklinde kabarık alanlar şeklinde görülür. Bu döküntüleri gövdeden (örneğin, parmaklar ya da kulak) uzak vücut bölgelerinde en sık görülür. Ama bazen kabarık alanlar gövdede, kırmızı-kahverengi veya deri renginde de olabilir.

Bu tarz bir sorunu tedavi etmeye yönelik ilaçlar vardır.

Acanthosis Nigricans

Akantozis nigrikans kahverengi veya kahverengi kabarık alanlar şeklinde; boyun, koltukaltı ve kasık bölgelerinde görünen bir durumdur. Bazen de el, dirsek ve diz üzerinde meydana gelir.

Akantozis nigrikans genellikle çok kilolu insanlarda ortaya çıkar. En iyi tedavi kilo vermektir. Bazı kremler de tedavide yardımcı olabilir.

resim:www.worldestetik.com.tr

25 YORUMLAR

 1. Herkese Merhaba,

  Ezgi Hanım’ın ayak baş parmağındaki mantarı yazımızın resminden de görmüşsünüzdür. Eczaneden oje tarzında solüsyonlar almış ama uzun vadeli kullanım gerektiriyor. Eeee, insan diyabetli olunca da her zaman sürmek te aklına gelmiyor 🙂 Ve şimdilik kullandığı ürünler de soruna çözüm olmamış.

  Bu tarz bir sorun yaşayan var mı aramızda? Varsa çözüme vardı mı?

  Ben bu yazıyı Amerika Diyabet Vakfı sayfasından çevirirken kendimdeki sorunların da sebebini bulmuş oldum. Mesela sol gözümün göz kapağına yakın bir yerinde sarı bir yağ bezesi çıktı ama minicik. Uzun bir zamandır da var. Bir de sırtımdaki ağrılı sivilceler. Bugün yine sırt tarafımda boynuma yakın bir alanda sivilce çıktı ve inanılmaz ağrıyor. Bir de sıktıktan sonra bu sivilceleri oldukça zor geçiyor. Ayrıca genital bölge sivilceleri de ara ara başa bela oluyor.

  Ayak bileklerim dahil dizlerime kadar olan kaşıntı da bazen o kadar fazlalaşıyor ki. Artık nemlendirici kullanıp takip edeceğim durumunu.

  Bu tarz sıkıntılar yaşayan arkadaşlarım sorunlarını ve buldularsa çözümlerini de anlatırsa memnun olurum.

  sevgiler

 2. Merhaba
  Bende ayak tırnagımda bu sorunu yasadım Uzun sure oje seklındekı ılacı kullandım ama sorunu cozemedım Internetten arastırıp lazerle tedavıyı buldum Gazıosmanpasa hastanesınde rakam da oldukca guzeldı Tam 3 seansta tamamen gectı Umarım faydalı olur sızlere

 3. merhaba esra hanım benim kızıımın ayagının 4parmagında var ama ezgi hanımınki kadar ilerlemiş degil normal tırnaktan biraz kalınca ve sarımsı bizde yaklaşık 8aydır solüsyon ve 2ayrı krem kullanıyoruz ama bizdede bir iyileşme yok.doktoru tedavinin uzun sürecegini belirtmişti zaten.

 4. Handan Hanım ben de uzman TV’de lazer tedavi ile ilgili bir video izledim. Tek seansta çözüleceğinden bahsediyordu. Sizin lazer tedaviniz nasıl ilerledi? Seanslar ne kadar sürüyor? Bir sonraki seans için ne kadar ara veriliyor? Biraz daha detay verebilirseniz çok sevinirim.

 5. Tırnak mantarım vardı ,bir ara bir kaç sene sürdü. ne ilaçlar kullandım aylarca ağızdan haplar aldım ertesi sene aynı ayda yine geri dönmesinden bıkmıştım….sonra bir doktor arkadaşımın eşinin tavsiyesi üzerine, ayn-ı sefa kremi sürdüm üstüne ..bitti gitti…aktarlarda var ama güzel kokulu olanından seçin derim..bendeki mecitefendi- aynı sefa kremi…ufacık bir şişe içinde.. aktardan aldım..sürüyorsunuz tırnağınıza, temiz bir çorap giyin yatıyorsunuz..sabah akşam….isteyen üstüne bir yara bandı da yapıştırabilir..ben evde olduğumdan böyle yaptım…bu kısa zamanda çok iyi sonuçlar veriyor..bitincede tırnaklarınızı banyodan sonra koruyucu bir -hall hansen oje- sürün şeffaf olsun..üstüne ojeyi istediğiniz renkte sürün kızlar…30 yıllık tip 1 diyabetli bir ablanızdan tavsiye:)))

  yanığa sürüyorum geçiriyor ,sivilceye sürüyorum geçiriyor, kaşınan yere sürüyorum geçiriyor..yaklaşık 5 yıldır evin en önemli merhemi oldu:))).bu aynı sefayı deneyin lütfen ,inşallah şifa bulursunuz…

  sevgilerimle..geçmiş olsun

 6. Su anda benim oglumda da goz kapagi bezesi sorunu var. doktor damla verdi gecti fakat sonra yine tekrarladi. bi göz doktoruna goturcez. cocuk doktoru gecmezse cerrahi yontemle bu bezelerin alindigini soyledi.

 7. Merhaba
  Seans sayısı derecesıne baglı Seans 15-20 dk suruyor sadece o tırnaga degıl 10 tırnaga bırden yapılıyor zor bır ıslem degıl

 8. Handan Hanım, yanıtınız için teşekkür ederim.

  Ayşe Hanım ilk fırsatta bu kremi deneyeceğim, adını duymuştum ama tırnak mantarına iyi geldiğini bilmiyordum, umarım bana da çözüm olur. Gerçekten çok sinir bozucu bir durum, bir yıldan fazla süredir geçmedi. Düzelmesi sanki bir mucize gibi 🙂

  Sevgiler
  Ezgi

 9. Ezgi hanımcığım hastalıklı kısmı kesin ve kremi üstünden , hatta parmağın yan taraflarına, hatta azcıkda tırnak altına sürün..tamamen gecene kadarda oje sürmeyin..tamamen iyileşince tırnak koruyucu sürüp üstüne oje sürün geçmiş olsun…

 10. Ayşe Hanım, ancak benimki çok ilerlemiş durumda, yani tırnağımın tamamını kapladı fotoğraftan görebileceğiniz gibi, hastalıklı kısmı kesemiyorum malesef 🙁 sizinki ne kadar sürelik kullanımda etki etti?

 11. Annemde de topuk dikeni tanısı ile topuğunda delikler olmuştu.Yaklaşık 1-1,5sene doktor doktor dolaştık diyebiliriz.En sonunda bu konuda deneyimli birine denk gelince verdiği ilaçlar ve sonrasında ozon tedavisi ile sonuç alabildik.Burada altını çizmek isterim Lazer tedavisini nedense diabet hastalarına önermiyorlar(En azından doktorumuz yapamayacağını söyledi.)

 12. Merhabalar.Ben Tip 2 diyabet hastasıyım ve vücudumun çoğu yerinde kaşıntı ve kabarmalar oluşuyor.ve çok uzun süre devam ediyor..Rahatlamak veya tedavi için ne yapmalıyım

 13. mehmet bey geçen hafta hastanede oda arkadaşımda da aynı yakınmalar oluyodu oda tip 2 diyabetmiş,sürekli kaşınıyorum şişiyorum diyodu sizi korkutmak istemem ama karaciğer enzimleri baya bi yükselmiş meğer ,hbA1C 12.3 çıktı,karaciğerde sorun olduğu için ilaç veremediler direk insüline başlattılar .Yani demem o ki burda vakit kaybedeceğinize bi doktora gitseniz vakit kaybetmeden sizin için daha iyi olur.

  • Herkese Merhaba,

   Diyabetle tanıştığım ilk zamanlarda her banyo sonra tüm vücudumu su bazlı bir kremle kremliyordum. Çünkü pul pul kepekleniyordu tenim. Sonrasında iş hayatı ve yoğunluktan yapmamaya başlamıştım.

   Bu yazınızdan sonra tekrar kremlenmeye başladım. Ki kuru cidi nemlendirerek ciltteki oksijen dolaşımına destek veriyoruz. Özellikle bacaklarımdaki geçici kaşınmalarım geçti. Tavsiyemdir ki kremlenin her banyo sonrasında.

   Sevgiler

 14. Necrobiosis Lipoidica Diabeticorum annemin her doktora sorduğu sıkıntısı bu imiş demek 🙂 kendisinde mevcut bu durum. Yara gibiler ve kabuklanıyorlar ve derinler. Bepanten sürmekten başka bişey yapamıyoruz malesef. Şeker ölçümlerinde güZel değerler çıkmadığı için hep. Şekeri dengede tutabilsek hep, daha aZa indirebilcez ama her zaman olmuyor işte..

 15. Tırnak mantarı olan aynı sefa kremini kullansın ve başka hiç birşey kullanmasın bu yeterli olacaktır.2-3 ay gibi kısa bir sürede mantardan eser kalmıyor. Mecit efendinin kini kullandım başka markalarında var onları bilmiyorum ama ben mecit efendi derim

 16. Lütfen yardımmm.
  Gecmek bilmeyen çıbanlarım var özellikle üst arka bacak ve göbek altında biri iyileşmeden öteki çıkıyor bıktım artık hem acı veriyor hem iz kalıyor mosmor geçmiyor. Nerde çıktıysa orda izi belli. Diyabetten önce ben hayatımda bir kez bile rastlamadım ama üç senedir bunlarla başım belada bir kaç antibiyotik krem kullandım ama nafile sürekli tekrarlıyor. Ne yapabilirim bir tek bende mi var bu sorun, sizde de varsa ne yapıyorsunuz lütfen benimle paylaşın 🙁

  • Merhaba,

   Maalesef bahsettiğiniz gibi bir tecrübem bulunmamakta.

   Yorumunuzu okuyup tecrübesi olan arkadaşlarımız varsa yorum yaparlar.

   Sevgiler

 17. Merhaba
  Ben 20 yıldır diabet hastasıyım. Çok önem vermiyordum geçen yıla kadar ki gözlerimle başladı bu önemsemeyişimin zararları. Şimdide 1 yıldır yaklaşık sivilcelerim var hemde kaşıntılı. Dermatoloklar allerji uzmanları enfeksiyon drları başvurmadığım kimse kalmadı. Bugün ramatoloji uzmanı şekerden kaynaklı olma ihtimali çok yükswk dedi. Bunun tedavisi varmı. Yani şekeri normal seviyelerde tutarsam deride bir iz kalırmı kaşınrılarım geçermi

  • Meral Hanım Merhaba,

   Dermatolog olmadığımız ve ne tarz şeyler yaşadığınızı tam bilmediğimiz için yorum yapmak elbette güç.

   Kişisel tecrübelerimde kaşıntılı sivilcelerim olmadı. Şekeriniz yüksek ve düzensiz gidiyorsa bunu yaşamanız normal. Öncelikle şekeriniz düzenli gitmiyorsa onu düzene sokmaya çalışın.

   sevgiler

 18. Slm hocam ben 14 yil dir Tp 1 dm hastalığına yakalandim Sürekli vücudum kasiniyor saçlarımin dibi sanki kupkuru bir toprakmis gibi avuclarimin içinde sulu hap çıkıyor simdide tüm vücudu kaplamış iç tarafa doğru sanki ilerliyor ne yapmam lazım cildiye doktoruna gittim 2 yıldır tedavi gördüm hiç bir işe yaramadı ne olur bana yardım edin

  • Gamze Hanım Merhaba,

   Ben ya da buradaki çoğu kişi doktor değil. Bilginiz olsun.

   Cilt doktorunuzu değiştirerek farklı alternatifler denemeye çalışın. İnsülin ya da başka bir şeye alerjiniz var mı onu kontrol ettirin vs.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: