Dexcom G6 Kulanırken Karşılaşılabilecek Sinyal Kayıpları ve Çözümleri

CGMsDexcom G6 Kulanırken Karşılaşılabilecek Sinyal Kayıpları ve Çözümleri

Dexcom G6 Kulanırken Karşılaşılabilecek Sinyal Kayıpları ve Çözümleri

Dexcom G6 bildiğiniz üzere yaklaşık  5 ay önce Türkiye’ye, Medsalus aracılığıyla gelmişti. Dexcom G6, Sürekli Şeker Ölçüm Sensörü, Türkiye’de başlıklı yazımdan bunu hatırlarsınız.

Unutmadan; Dexcom G6’yı ülkemize Medsalus firması getiriyor.

https://dexcomtr.com linkine tıklayarak, firmanın web sitesi üzerinden, tüm detaylara sahip olabilir ve firma ile iletişime geçebilirsiniz.

Dexcom G6’yı kullandıkça deneyim kazanmaya ve bazı sorunlarla karşılaşktıkça da neyi nasıl çözelim konusu gündemimizde oluyor.

Sinyal kaybı neden olabilir? Nasıl çözülebilir?

2.4 GHZ Bluetooth Frekans Hızı

Dexcom G5 ve Dexcom G6 2.4.GZH bluetooth frekans hızında çalışıyor.

Gelin biraz bu konuyu anlayalım:

En temel konunun bluetoothun frekans hızı olduğunu düşünüyorum. 1940lardan 2015’e kadar bluetooth ile tüm haberleşme 2.4 GHZ üzerinden oluyor. 2015’ten sonra da 2.4,5’e geçildi. Çünkü 2.4 yıllardır en yoğun kullanılan frekans bandı. Wifi’da da yıllardır 2.4 kullanılıyordu ve 2.4,5’e geçildiğinde Bluetooth’un 2.4’ık frekansı faka bastı. Havada iletişim ve yoğunluk arttıkça Bluetooth’un 2.4’lik frekansı maalesef patlıyor. Ve veriyi bir yerden alıp bir yere götürmesi işinde bant genişliği yeterli gelmiyor.

Bu arada bluetooth özelliği olan her cihaza co-existence özelliği de eklenmiş. Bu özelliğin eklediği cihaz, diğer kablosuz ağlardan etkilenmeden, daha verimli bir şekilde çalışabilmesini sağlaması lazım.  Ama bu özellikle de bu frekans kirliliğinin önüne geçememiş.

Hal böyle olunca Dexcom G6 gibi veriyi bluetooth ile gönderen cihazlarda sinyal kaybı söz konusu olabiliyor.

Evinizde kullanmadığınız cihazları mutlaka folyolayın. Mikrodalga fırınınız varsa evden çıkarın. Ki en başa bela cihaz 🙂 Kablosuz telefondan bebek telsizine, prize taktığımız ek prizlerden kumandaya, bluetoothlu hoparlörden ütüye hatta floresana kadar birçok cihaz 2.4 GZH bandını kullanıyor.

Sürekli sinyal kaybı yaşıyor ve aşağıdaki çözüm önerileriyle çözemiyorsanız bu durumu gözden geçirin.

 

Sık ​​sinyal kayıpları yaşıyorsanız öncelikli olarak aşağıdaki konuları gözden geçirmeniz lazım.

 • Dexcom G6 mobil uygulamasına fiziken ve max 6 metre mesafede olmalıyız. 6 metreden uzağa gidersek sinyal kaybı zaten olur. Bazen ben de evin içinde yaşıyorum bunu ama telefona yaklaştıktan birkaç dakika sonra ölçüm devam ediyor.
 • Eskiden kullandığınız ve bluetooth ile eşleştirdiğiniz ama şu an kullanmadığınız Dexcom G5 veya farklı marka sensör varsa bunları silin.
 • Dexcom G6 mobil uygulamayla entegre çalışıyor. Telefonumuzda aynı anda çok uygulama açıkken arka planda yukarı kaydırarak uygulamaları kapatıyoruz. Ama bunu Dexcom G6 mobil uygulaması ile yapmayın. Uygulama arka planda sürekli çalışıyor olmalı.
 • Bu arada telefonunuz arka planında Dexcom G6 mobil uygulaması hariç çok fazla uygulama çalışıyorsa onları da inaktif etmek bir çözüm.
 • Telefon pilinin sağlığı %85 ve üstü olmalı. Telefon pili o anda %100 şarj edilmiş olsa da telefon pil sağlığı %85-100 arasında değilse de sinyal kaybı sıkça yaşanabiliyor. Böyle bir durum varsa pil değişimi öneriliyor.
 • Bende de bazen yetersiz depolama alanı uyarısı çıkıyor ama herhangi bir sinyal kaybı yaşamıyorum. Yine de sorun yaşamamak adına fotoğraf  ve videoları ara ara Mac’e atıyorum. Kullanmadığım uygulamalar varsa kökten siliyorum. Çünkü Dexcom G6 mobil uygulaması düzgün çalışmak için en 1 GB boş depolama alanına ihtiyaç duyuyor.
 • Dexcom G6 mobil uygulamasının “arka planda yenileme” özelliği telefon ayarlarında açık olsun. Arka planda yenileme koşulu kullanılan diğer uygulamalarda ne kadar kapalı olursa o kadar iyi olur.
 • Telefonu şarj ederken orijinal şarjla şarj edilmesi de diğer yapılacaklardan biri.

Sorun devam ederse aşağıdaki yöntemler adım adım izlenebilir;

 • Dexcom G6 mobil uygulamasını silip yeniden uygulamayı kurup mevcut kullanıcı adı ve şifrenizle, sanki ilk kez G6 uygulamasını kuruyormuşsunuz gibi kurun.
 • Yine çözülmezse kullanılmayan bluetooth kaynaklarını silin.
 • Sorun devam ederse; telefon piliniz düşük güç modundaysa onu inaktif yapın.
 • Sorun halen devam ediyorsa; günde 1 kez telefonunuzu açıp kapatın. Bilgisayarı aç kapa gibi basitlikte bir çözüm ama deneyenler bu sorunlarını çözebiliyor 🙂
 • Sinyal kaybı yaşadığınız anda ana ekran düğmesine iki kez basıp uygulamanın arka planda çalışıp çalışmadığını kontrol edin. Çalışmıyorsa uygulamayı yeniden açın.

5 YORUMLAR

 1. İyi günler Esra hanım 12 yaşında bir oğlum var 1 aydır tip-1 diyabetli sizce dexcom sensör mü daha güvenilir yoksa omnipod mu cevaplarsanız sevinirim

  • Merhaba,

   Dexcom sensör, Omnipod ise kablosuz insülin pompası. Yani ikisi de sensör değil. Her iki marka da oldukça güvenilirdir.

   sevgiler

 2. Merhabalar. Uzatmada oldugum sensör sinyal kaybı verdi adımları izledim. Bluetoot da unutturup tanmladm eşlesti. Kod ve sn no girdim. YeniSensörü başlat diyor. Bassam calısır mi acaba.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: