Omnipod ve Medtronic Marka İnsülin Pompalarının Maliyetleri

CGMsOmnipod ve Medtronic Marka İnsülin Pompalarının Maliyetleri

Omnipod ve Medtronic Marka İnsülin Pompalarının Maliyetleri

Ülkemizde Omnipod ve Medtronic markalarının dışında da iki farklı insülin pompası bulunuyor.

Bu sebeple bu yazıda ülkemizde satışı da olan Omnipod ve Medtronic’in pompa maliyetleri hakkında sizleri bilgilendireceğim.

Medsalus

Omnipod DASH

Dünyanın ilk kablosuz insülin pompası. Ve en güveniliri. Ben de bu cihazı kullanıyorum.

Ülkemizde Medsalus firması tarafından satışı yapılmakta.

Aşağıda maliyet detayları bulunuyor. Sensör dedike bir sistem değil. Kablosuz bir teknoloji.

PDM’i bir sefere mahsus alınmakta. Bozulana kadar kullanılıyor.

Her bir POD ise yani içine insülin doldurup vücudumuza taktığımız kısım max 80 saatte 1 değiştiriliyor. 80 saatin sonunda sistem POD’u devre dışı bırakıyor ve bizler de çöpe atıp yeni POD’u takıyoruz.

Sensör dedikle bir sistem olmadığından firmanın satış yaptığı Dexcom G6‘yı ayrıca alıyorum. Sadece telefonla şeker takibini yapmak, isterlerse yakınlarımın da şekerimi uzaktan da olsa takip edebilmeleri oldukça güzel kazanımlar. Aynı zamanda Dexcom‘un güvenilir ölçüm yapması da benim tercih sebebim oldu.

Hoş ben Libre hariç kullandığım tüm markaların sensörlerinden memnundum. Ama diğer sensörlerin Dexcom gibi takması, kullanması basit değil 🙁

Omnipod ile ilgili tüm deneyimlerime https://www.diyabetimben.com/?s=Omnipod linkinden ulaşabilirsiniz.

Dexcom G6 ile ilgili tüm deneyimlerime ise https://www.diyabetimben.com/?s=Omnipod linkinden ulaşabilirsiniz.

Medtronic

Ülkemizde sadece diyabet alanında değil birçok farklı alanda teknolojiler geliştiren bir firma. Benim de yıllardır tercih ettiğim ve 780G modeli hariç her modelini kullandığım bir marka.

3 farklı modeli bulunuyor.

1.Model: 754

Aşağıda paylaştığım 754 modeli hem sensörlü hem de sensörsüz olarak ikiye ayrılıyor. Sensörlü modelini alsanız dahi sensör kullanmak zorunda değilsiniz. Sensöre ihtiyaç duyduğunuzda da alıp entegre edebilirsiniz.

2.Model: 640G

Sensör dedike çalıştığında anlamı olan bir insülin pompası. Ben en son bu modeli kullanıyordum. Ama sensörsüz de kullanılabiliyor. Sensörle beraber çalıştığında, şeker düşümelerini önlemek için, insülin gönderimini durduruyor. Yani sadece hipoglisemiyi önlemek adına akıllı bir yapı.

3.Model: 780G

Sensör dedike çalıştığında anlamı olan bir insülin pompası.

Şeker düşümelerini önlemek için insülin gönderimini durdururken şeker yüksekliği olmasın diye de minik minik dozlarla insülin salınımı yapıyor. Akıllı bir sistem. Kişiyi hedef şeker aralığında tutmak için çabalıyor.

Elbette sensör doğru çalıştıkça. Bu teknolojide de 640G modelinde de sensörün doğru çalışması çok ama çok önemli. Sistemin otomatize çalışması için de sensör performansı oldukça önemli.

Her üç modelde de; sensör, set ve rezervuar bittikçe satın alınmalı.

Ben neden Omnipod’u seçmiştim?

Yıllardır kablolu ve hantal cihazlarla yaşamak beni gittikçe mutsuz hale getirmişti. Yıllardır hayalim Omnipod‘un ve Dexcom‘un ülkemize gelmesiydi. Kablosuz bir insülin pompasıyla tip-1 diyabetli yaşamımı sürmek bana her açıdan iyi geldi ve gelmeye de devam ediyor.

Her zaman söylüyorum ama yine de, buradan da, tekrar yazmak isterim.

Ülkemizde diyabet teknolojilerinin olması ve farklı markaların varolması çok kıymetli. Tip-1 diyabet sadece teknolojilerle değil kalem ile de yönetilebiliyor. Ben ya da benim gibi insülin pompası kullananlar kalemle zorlandıklarından bu tarz teknolojilere ihtiyaç duyuyor. Kalem ile hedef aralıkta kalmayı başaranlar illaha bu tarz teknolojilere de geçmeliyim hissiyatında olmamalı.

17 YORUMLAR

 1. Elimde fazladan set ve rezervasyon bulunmakta ihtiyacı olana gönderebilirim çok acil ihtiyacı olan ve durumu olmayana ücretsiz gönderebilirim

 2. Elimde fazladan set ve rezervasyon bulunmakta ihtiyacı olana gönderebilirim çok acil ihtiyacı olan ve durumu olmayana ücretsiz gönderebilirim

 3. Medtronic pompa set ve rezarviarları 1000 küsür lira olmuş! İnanılmaz bir fiyat artışı var. Acaba devlet hiç katkı ödemiyor mu ve bu fiyat artışı nereye kadar gidecek?

  • Merhaba Neda Hanım,

   Her teknolojide olabilir bu durum. Ancak Omnipod’da bu olasılığın daha düşük olduğunu düşünüyorum.

   sevgiler

 4. merhaba esra hanım yapmış olduğunuz paylaşımlardan çok şey öğrendik çok teşekkür ederim. ben tip 1 diyabetliuim ve çok oynak bir şekerim var bir anda çıkıp bir anda düşebiliyor medronik 780 g kullanıyorum pompam arıza verdi.o gelenene kadar medsalosun son teknoloji olan cihazını aldım. siz her ikisini
  de detaylı bir şekilde incelediniz . sizce hangi cihazla devam etmeliyim ?

  • Merhaba,

   Nazik yorumunuz için teşekkürler.

   Açıkçası size şunu ya da bu cihazı alın diyemem. Çünkü sizin de bildiğiniz gibi bu teknolojiler maalesef yüksek maliyetli. Omnipod Dash özgürlük sağlıyor. Medtronic ise kablolu ve hantal bir cihaz olduğundan beni mutsuz ediyordu. Sadece bu fark bile Omnipod kullanarak bana tip-1 diyabetimi unutturdu. Dexcom G6 sensör ile Omnipod’u da entegre çalıştırınca tip-1 diyabet yönetimi büyük ölçüde otomatik yönetime döndü.

   Bu yorumlarım size mutlaka rehberlik edecektir.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: