Çocuğumun HbA1c’sini Düşürmek İçin Ne Yapmalıyım?

T1D Hakkında Her ŞeyÇocuğumun HbA1c'sini Düşürmek İçin Ne Yapmalıyım?

Çocuğumun HbA1c’sini Düşürmek İçin Ne Yapmalıyım?

Düzce Diyabetli Çocuklar Derneği Facebook Sayfası‘nı takip ediyorum. Sizlerin de takip etmenizi öneririm.

Sayfayı Prof Dr İlknur Arslanoğlu yönetmekte. İlknur Hanım, Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı Öğretim Üyesi. Yaklaşık iki yıldır kendisini tanıyorum. Her paylaşımı ve özveri ile gerçekleştirdiği her organizasyonu gönülden destekliyorum.

İlknur Hanım’ın da izni ile Düzce Diyabetli Çocuklar Derneği Facebook Sayfası‘nda paylaştığı birkaç önemli bildirimi sizlerle paylaşmak istedim.

Bir arkadaşımızın şöyle bir sorusu oldu : Çocuğumun HbA1c si 7.6 . Düşürmek için ne yapmalıyız?

Bu çocuğumuz 11 yaşında. Dünyada çocuk diyabeti için 7.5 un altı ideal kabul ediliyor. Yani bu durumda ideale çok yakın bir HbA1c.

Benim yanıtım özetle şöyle oldu : HbA1c si hedefi tutturan çocuklarda ailenin öncelik sıralaması değişir. Artık hedef düşürmek değil, bir anlamda bu düzeyi korumak, bir anlamda da bu ideal metabolik durumun yaşam kalitesini bozmadan sürdürülmesini sağlamak.

Yaşam kalitesi derken kısaca çocuğun durumundan mutlu olmasını, yaşıtlarıyla doyurucu bir iletişim içinde olmasını, okul, spor gibi diğer uğraşılarını ödünsüz sürdürebilmesini, yani durumla barışık olmasını kastediyorum. Yani arabayı yokuş çıkarken bağırttırmamak, veya antreman yaparken kalbinizin ölesiye çarpmaması, iş yaparken tükenmemek gibi, diyabet bakımının da çocuğu yormadan, tükenme duygusu yaratmadan sürdürülmesi gerekir. Böylece ergenlik çağı gibi çalkantılı veya erişkinlik gibi diğer yaşamsal sorumlulukların yükünün taşındığı dönemlere daha hazırlıklı girilir.

Ayrıca hedefi tutturan ailelerin kendine şu soruyu da sormasını öneririm : Bunu biz başardık mı, yoksa başımıza talih kuşu mu kondu ? Neleri doğru yaptığımız için bu sonuca ulaştığımızın bilincinde miyiz ? Ya da ortalama iyi ama, acaba hipoglisemi ve ketoz risklerimizi yeterince azaltabildik mi ? Ya da esnek yaşam koşullarında da hedefi tutturacak kadar insülin-besin-hareket üçgenindeki etkileşimi anlayabildik mi ?

Prof Dr İlknur Arslanoğlu

8 YORUMLAR

  • Gül Hanım Merhaba,

   Yıllardır büyük çabalar harcanıyor bu diyabet teknolojilerinin geri ödemesi için ama maalesef kayda değer bir sonuç alınamıyor.

   sevgiler,

 1. Merhaba Esra Hanim. Konu disi olacak ama bir sorum olacak. 4 yillik tip1diyabetli 6 yasindaki bir cocukta hala beta hucresi bulunma ihtimali var mi?

 2. Esra abla merhaba ben mecbur bu sorunun tam tersini size soracam cevaplarsanız çok sevinirim. Benim hba1c testlerim genelde 6.5 altı seyrinde ama bu bana çok büyük bir engel oluşturuyor. Engelli raporu alacam bu değerlerle maalesef yüzde 30 oran veriyorlar. Şimdi soracağım soru şu şekilde. Ama ciddi anlamda cevaplayın. Ben heyete girmeden önce 1 veya 2 gün öncesinden insülin yapmasam bu şekilde girsem hba1c değerlerinde ciddi yükselmeler olur mu. Ve yahut 1 aydan başlayıp yemekten önce insülin dozları mı eksik vurup bu şekilde mi yükselteyim. Özürlü raporu almam için sizde bilirsiniz yüzde 40 olması gerekiyor. Bu işlemi mecbur yapacam nasıl yükseltebilirim.

  • Kamil Selam,

   Özellikle son birkaç gün veya son 1 ay şekerini yüksek tutmak A1c’ni istediğin kadar yükseltmez. Min 1,5 ay süre geçmesi gerekebilir. Riskli bir durum ama şekerin zatene 200-220 seviyelerinde giderse A1c zaten yüksek çıkar.

   Engelli raporunu almak senin için bu kadar önemliyse anlattığın yöntemle zor bir yola giriyorsun. Dikkatli ol lütfen.

   sevgiler

 3. Teşekkür ederim cevabınız için. Ben tip 1 diyabete 15 yaşındayken tanıştım. Klasik şeker belirtileri sık sık idrara çıkma gibi vs. belirtilerden 5 gün sonra hastane tahlilleri hba1c değeri 12 üzerindeydi. Yani size bir kaç günlük insülin vurmasam daki soruyu sormamdaki amaç buydu. Zaten bana yetecek oran 8 olması gerekiyor. Emin olun ben tip 1 diyabete ilgili bir çok şeyi bir çok doktordan daha iyi biliyorum ama burada tıkandım. Bugüne kadar yapmış olduklarımın dışında bişey yapacam demem oki herkes mersine ben tersine gidecem.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: