Tip-1 Diyabetli “Supermanler’in” 6 Özelliği

T1D Hakkında Her ŞeyTip-1 Diyabetli "Supermanler'in" 6 Özelliği

Tip-1 Diyabetli “Supermanler’in” 6 Özelliği

Aslında bizler birer Superman’iz. Hayatın her anında düşsek de kalkarız. Bu Superman ruhumuz olmasa ne bu kadar yardımcı ne de bu kadar mücadeleci olurduk.

Hipoglisemi yaşadığımızda algımız kapanır. Hatta sinirli bir karaktere dönüşürüz. Önümüzde ne gelirse yiyecek modda oluruz. O anda gerçekten ‘biz, biz değiliz.’ Şeker normale geldiğinde kafamızın tam arkadasından darbe almış gibi etrafa bakar ve yine hayata kaldığı yerden devam ederiz.

Ama işte o anlarda gerçekten bi enteresan oluruz. Çok da güzel oluruz 🙂

landscape-1456483171-pokemon2Dışarıdayız ve insülin kalemi ile insülin yapmamız gerektiği bir anda kimseyi umursamaz insülin enjeksiyonunu yaparız. Ve 100 Pokemon gücü almış gibi hayatımız yine kaldığı yerden devam eder.

 

 

simpsonsshinningYa da şeker mi ölçeceğiz. Glükometreyi ya kucağımıza ya da masanın üzerine koyar, parmakları alıcı gözle seçmeye çalışır, hangi parmağı deleceğimize karar verir ve deleriz.

Şeker ölçümü bitince de şeker normalse onun havasını atmak için etrafımıza gösterme telaşı yaşarız 🙂

Şeker yüksekse sessizce glükometre cüzdanının fermuarını çeker, ek doz insülini çaktırmadan yapar ve su içmeye başlarız 🙂

Ama o şeker sonucu bir düşük çıkarsa aman Allahım. Yetişin komşular diye havar çeker; ‘Şekerim düştü. Çikolata verin. Şunu getirin. Bunu götürün.’ şeklinde emirler yağdırmaya başlarız.

 

en_uzun_aksam_yemegi_full-360x240Eğer bir yemek masasındaysak masaya bir göz atar, nerede ne var belirleriz 🙂 Ve ne yiyeceğimize daha hızlı karar veririz.

Bu arada matematiğimiz kuvvetlidir. O anda bir de karbonhidrat hesabı yaparız 🙂 Aynı anda birçok işi yapma gibi becelerimiz var da 🙂

 

 

one-hour-uxDaha disiplinli ve planlıyızdır. Bir randevumuz varsa en dakik biz gideriz. Odamız, evimiz ya da dolaplarımız daha düzenlidir. Çünkü diyabetle birlikte hayatımıza disiplin girmiştir.

 

 

 

Hiç tanımadığımız birinin özellikle sosyal medyada insüline, insülin pompa setine ya da diyabetle ilgili bir şeye ihtiyacını görürsek de sanki yıllardır tanışıyormuşuz gibi yardım ederiz. Tüm şartları zorlar destek oluruz.

UnknownKan şekerimiz düşse de, çıksa da ‘oyun devam ediyor’ diyerek hayatımıza kaldığı yerden hep devam ederiz. Bizi hiçbir şey yıkamaz 🙂

 

 

 

138712d0a9b17cc645641a65947097a5_1422956220Ve en önemlisi; Dünya’yı değiştiremesek de yakınlarımızı değiştiririz. Bizim sayemizde daha sağlıklı beslenmeye, daha disiplinli, programlı yaşamaya, daha anlayışlı olmaya başlarlar. Biz bir değişirken, onları bin değiştiririz 🙂

 

 

 

Kısacası bizler Superman gibiyiz. Ama özellikle kendi tip-1 diyabetli hayatımızın Superman’iyiz 🙂

Peki tip-1 diyabetle tanıştıktan sonra sizi Superman ya da Supergirl hissettiren hangi özellikleri kazandınız?

 

6 YORUMLAR

  1. aysel_akbalci 🖒Aynı benim kızım 😃 supergirl

    diyabetimben aysel_akbalci 😍😍😍 Eminim

    aysel_akbalci Hipoglisemi durumunda sinirli demek az bile agresif asabi yediğinin haddi hesabı yok beni yiyecek nerdeyse gözü dönüyo😄 9 yaşındaki bi çocuk nasıl o kadar sinirli ve onca şeyi neresine yiyor bazen şaşırıyorum.şeker normale dönünce kuzu gözlerde bir mutluluk ifadesi leylaya dönmüş vaziyette🤗e alışıyoruz bizde kızımızın bu hallerine ve arkadaşı diyabete

    diyabetimben @aysel_akbalci Ahhh o leyla bakışlarımız 😂😂😂 Biz neler yaşıyoruz o anda bi bilseniz 😊 @avciesref de söyler. Hipoglisemi anlarında vahşi, sonrasında bebek gibi oluyorsun diye 😊

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: