Anasayfa KH Sayımı Cevizli Kabak Salatası Sade (KH Hesaplaması Esra’dan)

Cevizli Kabak Salatası Sade (KH Hesaplaması Esra’dan)

4 3.557 görüntüleme

Adsız4 Adet kabak

1/2 demet dereotu

75 gr iri dövülmüş ceviz içi

2 çorba kaşığı sızma zey.yağ.

bir tutam zerdeçal

bir tutam karabiber

4-5 adet küçük kornişon tursu (küçük küçük doğranmış)

1 kahve fincanı haşlanmış mısır (arzuya bağlı)

YAPILIŞI

Öncelikle kabakları güzelce yıkayalım kabuklarına dokunmadan boyuna kesip çekirdek kısımlarını çıkartalım.(çekirdekleri sakın atmayın çok nefis çorba yapılıyor)

Tavla zarı şeklinde güzelce doğrayalım,az tuzlu suda hafif diri kalacak şekilde haşlayalım.kaynar sudan direk buzlu su içine alalım soğukluk sağlanınca güzelce süzelim ve kurutalım(fazla nemli olmasın)Salata yapacağımız kaba aktaralım ve yukarıdaki tüm malzemeyi de ilave ederek mümkünse ellerinizle havalandırarak harmanlayalım,amaç ezmemek.Tuz arzuya bağlı isteyen koysun ben koymuyorum.

Not:Bu şekilde sade ve tamamen diyet oluyor ama arzu ederseniz bunu susuz veya süzme yoğurtluda yapabilirsiniz.

Afiyet olsun

Ünsal Kantarcı

Yemeğin KH Oranı Esra’dan

1 küçük kabağın tartı ağırlığı 100 gr. İçerisinde 2.2 gr KH ve 1 gr lif içeriyor. Eğer tarifteki kabakların 1 adedi ortalama 100 gr ise toplamda kabaklardan 8.8 gr. KH gelecek.

1 kahve fincanı mısır 16 gr KH gelecek.

75 ceviz 15 gr KH içerirken yağlı bir kuruyemiş olduğunu unutmamamız lazım.

2 çorba kaşığında KH olmasa da cevizden de yağ gelecek. Bu yağ oranı sebebiyle 3.-4. Saat kan şekerinde yükseklik olabilir gibi geliyor.

Bu tarifte toplamda ortalama 39.8 gr KH var. Yağ oranını da düşünerek tarif içerisindeki ceviz ve yağ oranı azaltılabilir.

Sebze yemekleri için ortalama tepeleme 4 yemek kaşığını 6 gr KH olarak sayabiliriz.

Ancak tarif pek de diyet olmamış 🙂 Ki tip-1 diyabette ‘diyet’ kelimesini kullanmak benim pek hoşuma gitmiyor 🙂

Bu arada lif oranı her bir besin grubunda 5 gramdan fazla olsaydı lif oranını KH oranından çıkarmamız gerekecekti. Çıkan sonuç ise o besinin KH oranı olacaktı.

 • Vücudumuzun belli oranda yağa ihtiyacı olduğu kaçınılmazdır.Bu yağıda doymamış yağlardan almak sağlık açısından faydalıdır.(Tabiki belli oranda dediğin gibi) kilo problemi olmayan kişiler için bu yağların alımında hiç bir sakınca olmadığı gibi eğer hareketli bir yaşamınız varsa mutlaka almalısınız.Bu yağlar Omega-3 içerdikleri için olmazsa olmazdır.Evet ceviz fazla ama kabakta kabaktadı veriyor…..
  Diğer bir konuda herhalde bir oturuşta salatanın tamamını yemiyeceksiniz bu salatayı altı porsiyona bölmeye ne dersiniz.
  Ayrıca bir daha DİYET ifadesi kullanmayacağım bende LİHT sözcüğüne sinir oluyorum ve seni çok iyi anlıyorum vede hesabın için de teşekkür ediyorum.Şeker yükseltmeyeceğine de garanti veriyorum.

 • Esra hanım merhaba
  Lifle ilgili bir bilgi vermek istedim. Galiba bir yanlış anlaşılma olmuş posa konusunda…
  Eğer tüketeceğimiz besin miktarındaki lif oranı 5 gram ve üzerindeyse toplam karbonhidrattan çıkarıp net karbonhidratı buluyoruz.Ama 5 gram altındaysa bu posayı hesaba katmayıp direk karbonhidratını hesaplamaya alıyoruz.

  her sebzenin ayrıntılı karbonhidrat ve posa değerlerini ezberleyemeyeceğimiz için pratik olarak sebze yemekleri için 4 yemek kaşığı dolu dolu veya tepeleme sebzeyi 6 gr karbonhidrat olarak hesaplarız.
  bu hesaplamaya marul,tere gibi sebzeler dahil değil.bu yeşillikler karbonhidratı saymadan tüketilebilir.
  2 yemek kaşığı mısır da 15 gr karbonhidrat içerir.

  sevgiler

 • Nesil Hanım Merhaba,

  Ben 5 gramdan sonra lif miktarını çıkardığımızı unuttum desem ayıp olur mu

  Yazımızı da sayenizde düzelttim.

  Sevgiler

 • Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.