İyi Usta Çırağından Belli Olur

KH Sayımıİyi Usta Çırağından Belli Olur

imageBugün biraz sancım var diye işe gitmedim.

Az önce öğle yemeğimi yedim. Canım pek bir şey istemiyor diye de Ezgi Hanım’ın Sağlıklı Ara Öğün yazısındaki tarif aklıma geldi.

Kırmızı şarap bardağının tabanına 30 adet kırmızı kuru üzüm, onun bir üstüne beyaz kuru duttan 30 adet, onun yine bir üstüne çekilmiş ceviz ve bir kat üstüne de 2 yemek kaşığı yoğurt.

Ben susam da severim. Biraz susam ve tarçın ile de süsledim. Kat kat oldukça renkli görünüyor değil mi? 🙂

Peki bu tarifin KH oranı nedir?

Emel Özer’in kitabında 19 gr kuru üzüm 15 adete denk geliyor. Bu da 15 gr KH demek. Ancak benim kuru üzümler baya ufak ve ağırlığı az. Ama yine de adet bazında baktığımızda 30 adet kuru üzüm 30 gr KH.

Beyaz kuru dutun KH oranını bulamadım. Ki zaten tadı pek yok. Kuru kırmızı üzümlerle kuru beyaz dutu az çok aynı hesaplayabiliriz galiba. Ama yaş dutun 75 gr tartı ağırlığı 1/4 su bardağı ölçü birimine sahip. Bu da 15 gr KH demek. Benim kuru dutlar çeyrek bardağı doldurmasa bile kuru meyvelerin KH oranları daha fazla. Bu sebeple koyduğum kuru dutları 15 gr KH sayıyorum.

2 kaşık yoğurt 5 gr KH demek ama ben ev yapımı yoğurdumu KH’tan saymıyorum.

Dün elektronik tartımın üzerine yoğurt döküldüğü için bozuldu. O yüzden sizlere net hesaplama yapamıyorum. Ama bu fotoğraftaki besin rahatlıkla 2 ara öğün demek bence. Ve her 1 ara öğünü ortalama 25 gr KH olarak sayabiliriz. Ancak lütfen sizle evde yaparken tartınız ile tartın ki daha doğru bir KH sayımı yapabilesiniz.

Nesil Hanım’a sesleniyorum. Kuru dutun KH oranı tam nedir? Kırmızı küçük kırmızı üzüm gibi düşünebilir miyiz?

13 YORUMLAR

 1. Merhaba Esra Hanım,
  Öncelikle geçmiş olsun.Kendinize iyi bakın, bir güzel istirahat edin 🙂
  Bendeki mini karbonhidrat sayımı kitapçığında 15 adet dut=15gr KH diye yazılı.Adetle belirtildiği için yaş/kuru farketmez sanırım.Yani bir bütün kuru dutta 1 gr KH var.Ben de Erene çok sevdiği kuru dutu verirken bu şekilde hesaplıyorum.
  sevgiler

  • Buket Hanım Merhaba,

   Bana Her Şey Yakışır adında Eşref’in en sevdiği programı izliyorum 🙂 Aylık sancı dönemi bu 🙂

   Kuru dutlar çok küçük. Tartı ağırlığı için ne yazıyor?

   Ki Emel Özer’in kitabında yaş dutun tartı ağırlığı 75 gr ve KH oranı 15 yazıyor. Ölçü birimi ise 1/4 su bardağı.

   Yaş ve kuru meyve ayrımını şöyle yapayım. Yine Emel Hanım’ın kîtabında 17 adet yaş üzüm 15 gr KH içeriyor. 15 adet kuru üzüm îse 19 gr KH içeriyor. Yani kuru meyve yaşa oranla daha az sayı ama daha fazla KH içeriyor.

   Bu bilgiyi de yazımıza ekledim. Yazıda da ufak birkaç değişiklik yaptım.

   Sevgiler

 2. Esra Hanım,
  Sunum süper görünüyor afiyet olsun ve geçmiş olsun da ama artık bende Eşref abi gibi düşünüyorum yani sen bizi kandırıyorsun ya sende diyabet filan yok tamamen acıtasyon 🙂
  İyi istirahatler, evde yorulmadan yapabilirseniz. 🙂

 3. Esra Hanım
  Kitapçıkta ”dut = 75gr = 15 adet = 14,8gr KH” şeklinde yazılı.Buradaki 75gr yaş dut tabii.ama adet olarak düşünüyorum ben; 1 adet dut kurusa da içindeki KH uçmaz? O yüzden 15 adette 15gr KH vardır diye yorumluyorum.Kitapçık Eskişehirden 2 Uzman diyetisyen tarafından hazırlanmış da şu an evde olduğu için isimleri yazamıyorum.
  sevgiler

 4. Esra Hanım merhaba
  Ben hesaplama yaparken kuru üzüm gibi düşünüyorum kuru dutu.
  1 yemek kaşığı dolu dolu ya da tepeleme dutu 15 gr karb olarak sayıyorum. Sevgiler…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: