Benim de Birkaç Sorum Var

Sor BakalımBenim de Birkaç Sorum Var

Benim de Birkaç Sorum Var

Özellikle 5-6 yaş arası yavrusu olanlara sormak istiyorum;

Çocuklarınızın karnı ağrıyor mu? Ne kadar sıklıkla ağrıyor?

Hiç bulanık görüyorum dediği oluyor mu?

Özellikle kız çocuğu olanlara soruyorum. Genital bölgede pişik oluyor mu? Ne yapıyorsunuz?

Bir de ölçüm cihazlarını ne kadar sıklıkla ve nasıl kalibre etmek gerekiyor?

Hepinize şimdiden çok teşekkür ederim,

Sevgiler

Asena (Çağla’nın annesi)

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

23 YORUMLAR

 1. merhaba asena hanım.
  benim kızım 6 yaşında karın ağrısı genelde arabaya bindiğinde ağırıyor araba tutuyor diye düşünüyoruz normalde ağımıyor görmeyle ilgili sıkıntı yok bi keresinde şekeri 60 altına düştüğünde (hipo)durumunda net göremediğini söylemişti oda normaldir ilk teşhis konulduğunda hastaneye götürme sebebimiz genital bölge kaşıntısıydı hastaneden çıktıktan sonra böyle bi sorunla karşılaşmadık şeker düzeyleri yüksekse evde keton testi yapın kaşıntı bunla alakalı olabilir cihaz için ne söyleyebilirim bizimde en şüphe duyduğumuz durum ilk makinamız ve şu an kullandığımız codefree ismi hiç duyulmadığı için şüphe duyuyorduk diyabet hemşiresi makinalar arasında mutlaka fark olur ikinci bir makinayla ölçmeyin kafa karıştırır demişti geçen haftaki blok buluşmamızda verilen roche cihazıyla ve bizimkiyle ölçüm yaptık en az 5 kez farklı zamanlarda üç aşağı beş yukarı aynı kiminde bizimki kiminde roche düşük gösterdi fakat şunu anladım chazın ismi çok önemli değil roche cihazı güzel diazaynı küçüklüğü stripler çok kaliteli görünüyor eczanede kutu başına 13 tl fark olduğu söylenince kronik bi hasta için imkan meselesi şu an mevcut makinamızı kullanmayı tercih ettik roche bi kutu strip vermişti bi kutuda biz aldık işte kalibrasyon haftada bir kalibre için ölçeriz bide 3 aylık test için kan verirken şekerini ölçüp hastaneden çıkan sonuçla karşılaştırılabilir.
  sevgi ve saygılarımla.

 2. Merhaba Asene Hanım,
  Benim kızım da 4,5 yaşında.Bazı zamanlarda karnım ağrıyor dediği oluyor. Ama çok sık değil.
  Bulanık görmeyle alakalı bi sıkıntısı olmadı şimdiye kadar. Bu hafta göz doktoruna götüreceğim kontrol için(Bu yaşa kadar götürmedim hiç). Diyabet teşhisi konmadan 1 ay kadar önce mantar oluşmuştu genital bölgede. Dermatoloji doktoru krem verip göndermişti. O zaman dikkatli olsaydı eğer doktor daha erken teşhis edilebilirdi diyabetimiz. Ama yine çok şükür komada götürmedim hastaneye. O zamandan bu zamana karşılaşmadık pişik yada mantarla. Sizde oluyorsa bu durum Dursun Beyin dediği gibi idrarda keton çıkışı olabilir. Ölçüm aleti olarak da Accu-Check Performa Nano kullanıyoruz. Hastanede verdiler. Kontrollerimizin bir tanesinde tahlilin hemen öncesinde ölçtük sonra kan verdik. Sonuçlar aynı çıktı. Böylelikle test ettik. Dursun Bey hangi ildesiniz bilmiyorum ama biz antalyadayız ve firma mümessiliyle irtibat kuruyoruz. Fark almayan eczane söylüyor bize. Bizi oraya yönlendiriyor. Şimdiye kadar ödemedik fark.
  Sağlıklı günler.

 3. Herkese Merhaba ,

  Çok teşekkür ederim . Kanşekeri seviyesi normalken idarada keton çıkışı olmuyor diye biliyorum , yoksa olabilir mi? Çünkü nedeyse 2-3 aydır kan şekerimizn çok yükseldiği olmadı . Ben bir test ve kalibre suyu duydum ölçüm cihazları için , hiç kullanan var mı merak ediyorum . Çağla ‘yı 2 kere göz doktoruna götüdük ve göz dibi kontrolü de yapıldı . Allah şükür iyi . Bazen kan şekeri normalken bile bulanık görüyorum diyor. Bunu paylaşmak istedim. Bir de sürekli yani haftada bir veya 10 gün de bir pişik oluyor. Doktorlara soruyorum , pişik kremi kullan diyorlar, başak birçözüm yok , yani pişik olması normal mi merak ediyorum .

  Sevgiler,

 4. Merhaba Asena Hanım,
  Kızım Ada 2008 doğumlu martta 5 yaşında olacak. 5 ay önce tanıştık diyabetle. Karın ağrısı bizdede oluyo çoğunlukla şeker düşüklüğünde ama şekeri yükselmişte oluyo bazen daha budurumu netleştiremedik. Arabaya bindiği an terleme ve karın ağrısından şikayetçi. 5 ay oldu gündüz çiş kaçırmalar bitti geceyi ise son 1 aydır bitti sayılır. Ama kronik sayılacak kadar pişik ve kızarıklık var. Tam iyileşti derken tekrar edebiliyor. Pişik için genital bölgesini tuvalet sonrası silmek yerine yıkıyoruz ve çok kızarık olunca hematen krem kullanıyorum. Karın ağrısını arabada dikkatini başka yerlere çekerek atlatabiliyoruz evde olunca şeker durumuna göre müdale ediyoruz. Bizimki genelde sıcaksu torbası veya ovdurmayla atlatıyor.
  16 şubat için vakit bulup Esra hanıma ve Eşi Eşref beye teşekkür edememiştim. Herşey için çokk çokk teşekkürler emeğinize sağlık.
  O gün sonrasında bir kaç gündür kendimde değilim. çok güzel bilgiler aldık eğer diyabetli kızım değilde ben olsaydım ordan aldığım bilgilerle kendi sistemimi yönetmeye kendime program yapmamaya ve uygulamaya başlamıştım ama….. kocaman bir ama….
  Ada ya 3 cü çocuğum olmasına diğer iki tanesi sözümden hiç çıkmamasına rağmen Ada’nın bizi parmağında oynattığını söyleyebilirim. Çocuğumuza sözümüz geçmiyor, zaten çok başına buyruk bir kişiliği vardı üzerine şeker inatçılığı ve gerginliği eklenince süper oldu. Biraz disipline edeyim diyorsun her yasak ve ceza +50-100 şekerle geri dönüyor. Bizimde bu durumda elimiz kolumuz bağlı ben biraz daha katı olduğum için her şeyini ben yapmak durumundayım çünkü başkası yaptıramıyor.
  Bizimde şuanki Ada ile ilgili sorunlarımız bu şekilde sizlerde şeker sonrası sinirlilik ve takiben şeker artışı oluyomu?

 5. Merhaba ,

  Bir kere daha Esra Hanım’a teşekkür ederim , bizleri bu platformda buluşturduğu için . Pişik konusu ile ben de yıkayarak başetmeye çalışıyorum . Evde yıkıyorum da kreş de maalesef :((( Neyse ortak bir şikayet olması biraz oldu nefes almamı sağladı . Karın ağrısı meselesi ise çok sık olmamakla birlikte sorguladığım bir konu ve bunun nedenini de anlayabilmiş değilim . Şeker çok normalken de bazen ağrıyor çünkü . Bir de tüm yaşanılanları şekerden bilmek tedirgin olmak da üzerine eklenince tamam al sana mesele :((( Çağla da asabiyet oluyor . Özellikle yükseldiği zamanlarda .. O zaman öçlüm yapıyoruz ya da düşürmek için formül ne ise onu uyguluyoruz . Doktorların bazıları onaylamasa da araya ek ünite giriyoruz . Çağla da aklı ermeye başladıkça bazen hastalığını da kullanıyor. Bunu ayırt etmek gerçekten zor Aysun hanım .

  Sevgiler,

 6. Mrh
  Benim oğluşumda 4 yaşında .Onda da karın ağrısı oluyo.Nerdeyse hergün söylüyor gibi.Bence şekeri yüksekken daha çok oluyor.Daha çok yemek yedikten sonra ağrıyor diyor.Bu gaz sıkışması da olabilir bilemiyorum.Ama çok üzülüyorum.Sinirli olmasına gelince şekeri düşükken daha çok asabi oluyor.Ara doz ben şekeri her zaman yükseldiğinde yapmıyorum açıkcası.Çünkü bizi o şekilde eğitim vermediler.Sadece şeker yükseldiğinde keton bakarız idrarda.O yüksekse ara doz yaparız.Yoksa bol bol su içirin dediler.

 7. Merhaba,
  Eren’e levemir günde 2 kere yapılana kadar değerlerimiz aşırı düzensiz oluyordu, (o zaman pompa önerilmişti bize) şeker düzensiz olunca sinirlilik hallerini hep yaşadık. şeker kısmende olsa düzene girince sinir gitti , gülümsemeler – gülmeler geldi.
  Birgünde birden ağlamaya başladığında ,sebep olarak “burnumdan ötürü göremiyorum” demişti. Bu konuyu Öyküm hanıma (geçmiş olsun diyorum kendisine, inşallah hemen sıddık beyle aramıza döner) sorduğumda; şeker çok düşünce insanın sarhoş gibi olduğunu,burnunun ucunu görememek gibi bir durum yaşayabildiğini söylemişti. (ve hiç içki içmediğini )
  mutluluklar 🙂

 8. Asena hanım,
  İnsülinleri nerelerden yapabiliyorsunuz?
  Nerelerden yapılması gerektiğini biliyorumda Ada şimdiye kadar hiç karın bölgesinden yaptırmadı. Çoğunlukta kollardan yaptırıyo ben bacaktan bir ara yaptım, kalça ve bel kısmından bir iki defa denedik ama en az kolu acıyo yada oraya alıştı bilemiyorum başka bir yerinden yaptırmıyo ve insülin iğne saatterimiz hep ağlama nöbetleriyle başlıyo. Yaptıktan sonra uzun bir süre küsüyo dün akşam bana “seni artık sevmiyorum” dedi…… “neden” dedim “çünkü hep canımı yakıyosun” dedi, “ama senin sağlığın iyiliğin için, seni çok sevdiğim ve hasta olmanı istemediğim için” dedim. “O zaman sende beni sevme” dedi odasına gitti kapıyı kapattı. bizi bir süre içeri almadı.
  Sonra acısı geçti galiba kendiliğinden çıktı. Biz pek ilgilenmedik normal davrandık o daha küçük ve anlamıyor ama öyle laflar ediyorki anne baba olarak tükeniyoruz:(
  Hep kollarından yapmak ta istemiyorum, allahtan morarma şişlik tarzı bişey yok ama bu durum için Esra hanım gibi diyabetlilerden bize öneride bulunmalarını istiyorum, diyabetli yakınları olarak ne yapalım? ençok nereden yapılınca daha çok acır, bir süreliğine koldan yapmak şişlik ve morarma yoksa sıkıntılı olurmu?
  Teşekkürler…

  • Aysun Hanım Merhaba,

   Baldır, göbek ve kol ve popo bence harika yerler.

   Şöyle yapsanız; insülini nereye yapabileceğini anlatsanız. Ve her gün mutlaka farklı bir yere yapmasını söyleseniz ve yer tercihini kendisine bıraksanız işe yarar mı?

   Sevgiler

 9. Aysun Hanım,
  Hastanede yatarken bir çocuğun kollarını görmüştüm. 2 yıldır diyabetliymiş kollarında gözle görülür şişlikler vardı. Neden böyle oldu diye sorduğumda sürekli kollarından başka yerine yaptırmıyor demişti annesi. Önemli olan çocuklarımızın sağlığı ama estetik olarak pek hoş görünmüyordu.Biz çoğu zaman görünmeyen yerleri tercih ediyoruz özellikle karın bölgesi hiç acımıyor.Yağız çok korkuyordu önce kendi karnıma batırdım ve hiç acımadığını söyledim denemek istedi acımayınca hoşuna gitti sizde böyle yapa bilirsiniz.

 10. Aysun Hanım , Merhaba
  Çocuklarımızda her ne kadar dillendirmeseler de bir şok yaşıyorlar . Onlar da bizler gibi durumu kabullenip alışmaya çalışıyorlar . Çağla ‘ya insülini hem kol hem karın hem de popodan yapıyoruz. Lantus kullanıyoruz ve genel de popodan yapıyorz , hümologları da karından . İlk önce biz de hep koldan yaptık . Ağlasa da deneyince karından daha az acıdığını anladı . Biz de Tuğba Hanımlar gibi ilk önce kendi karınımıza yapyık . Hatta Çağla yaptı bize iğneyi ( boş yedek kalem kullandık tabii ) . Şimdi alıştı karından yapıyoruz genelde , kreşte koldan yapıyor öğretmeni ,

  Sevgiler ,

 11. Merhabalar ben osman 22 yaşındayım 2 sene önce tip 1 diyabete yakalandım ilk günler günde 5 defa insülin kullanıyordum vede çok aşırı şekilde şekerim düşüyordu sonuçlarımla doktora gittim dozajları düşürdü ama şekerim hala düşüyordu son olarak gittiğimde insülini günde 1 defaya düşürdü ve %60 sizde şeker yok gibi dedi. artık sadece akşamları lantus 14 dozaj kullanıyorum. bazen 350 leri gördüğüm oluyor bu konu hakkında yorum yapabilirmisiniz.. çok kafam karışık. HMA1C de 6.3 teşekkürler.Birde biranın hma1c ye zararı varmı öğrenebilirmiyim
  şimdiden teşekkürler

  • Osman Bey Merhaba,

   Doktorunuz siz diyabetli değilseniz neden insülin tedavisine devam ediyor anlayamadım. Birkaç doktora daha gidip size doğru bir teşhis konulmasını sağlayın. Diyabette hangi tip olduğu önemli biliyorsunuz. Hangi tip olduğunuzu lütfen netleştirin.

   Biranın içerisinde kan şekerimizi yükselten karbonhidrattan var. Ben eskiden baya bira içerdim ama şimdi çok çok nadiren içiyorum. Dolayısıyla bira kan şekerini yükselttiği için HbA1c’nin de yüksek çıkmasına sebep olur.

   http://www.diyabetimben.com/diyabet-ve-alkol.html linkindeki yazımızı da okumanızı rica edeceğim.

   sevgiler

 12. Merhaba,
  Yanıtlarınız için teşekkürler. Bu akşam yedek kalemi Ada’nın eline vereyim diyorum (Tuğba Hanım ve Asena Hanım firkir için teşekkürler)
  Çözüm için herşeyi denemeliyiz karın bölgesi düşüncesi en kötü yer olsada en az acıyan ve en hızlı emilimi olan yer olarak bana da cazip geliyo. Kendime yaparak denemiştim ama Ada’ya bunu yaptırmak daha eğlenceli olacak (onun açısından… umarım 5 ayın acısını çıkarmaz benden:) )
  Sevgiler,

 13. Aysun Hanım ,

  Aslında onların iyiliği için çırpındığımızı biliyor köftehorlar ama nazlarını yerim ben onların . İşe yarayacak emin olun. Biz bir de bu konuda bir hayli video seyrettirdik Çağla’ya .Diyabet vakıflarından birinin bir tanıtım filmini seyrettirdik . Orada abi ve ablalar sürekli insülin yapıp parmaklarından kan şekerlerini ölçüyorlardı . Çağla çok dikkatli seyretti. İşe yaradığını düşünüyorum .

  Sevgiler,

 14. Osman Bey balayı dönemi yaşıyo da olabilirsiniz, tip 1 diyabet olmayada bilirsiniz. Ama kesin olay birşey var ki şekeriniz 350 leri görüyosa diyabetlisiniz. Diyabet tipinizi belirleyecek testler yapılması gerekirdi doktorunuz teşhisi net koymadıysa başka bir doktor ya da hastaneye de başvurmanızı öneririm, doğru tedavi almak önemli

 15. cevaplar ve yardımlarınız için teşekkür ederim.Kan verdiğimde söledi bunları doktor.2 senedir sadece 1 defa lantus vuruyorum.Anlamadığım birşey daha var tıka basa yiyorum bazen ve 2 saat sonra çıkan şekerim 55 oluoo bu normal bişeymi sizce ? psikiyatri destek alıyorum. şeker değerlerimin daha çok psikolojik olduğunu düşünüyorlar.Anlayacağınız her kafadan bir ses çıkıyor. doktor balayı dönemi diyede birşeyden bahsetmedi.Sadece bildiğim şu ki aşırı bişey olmadığı. Örneğin akşam tokluk kan şekerimi ölçüyorum 200 çıkıyor ve lantus 14 vuruyorum sabah uyandığımda 50 ye düşmüş. Bunların bir açıklaması varmı teşekkürler

 16. Yine bunların cevabı diyabet tipinizin kesin belirlenmesine bağlı, bence çok ihmal etmeyin tedaviniz düzenlensin,vücudunuzda gerekenden az ya da fazla insülin olmamasının zararları var, doğru tedavi bulunamamış gibi geldi anlattıklarınızdan

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: