Ben Şu Kadar Daha Yemek İstiyorum Babaaa

KH SayımıBen Şu Kadar Daha Yemek İstiyorum Babaaa

khMerhaba,

Bu sabah kahvaltısında annesi Eren’e sigara böreği yaptı,tabağında tanesinde 12 CHO olmak üzere 2 adet börek , 50 gr (10 CHO) muz ve yanında 200 ml süt ile toplamda kahvaltısı 44 CHO oluyordu.

Çoğu zaman 40-45 dk süren ve servise yetişmek için erken kalktığım kahvaltı masasında Eren’in yemeğini bitirip bitirmediğini düşünürdüm işe giderken. Hatta bu aralar biraz nazlıyızda yemek konusunda.

Çok şükür bu sabah böreği severek yedi.Tabağındaki 2 böreği yedikten sonra benim tabağıma sarkmaya çalıştı; başparmağı ve işaret parmağını 5-6 cm açarak “şu kadar daha yemek istiyorum babaaa” dedi,böreğin yarısı. Bu arada çoktan mideye inmesi gereken o bir adet börek aslında acil durum amaçlı olarak tabakta bıraktığım taneydi 🙂 . Yanımda oturan adamın bir çocuk olduğunu unutmadığım zaman sıkıntı yok demektir, her an herşeye hazır olmak gerekmiyormu !

Eren’in tabağında 10 CHO muz ve süt hala duruyordu; muzu da böreği de ikiye ayırdım… Bu arada muzu yemek isteyip istemediğini sordum böreği isteyen adamımın hafif suratını ekşitirken “hayıy”la evet arasında kaldığını görünce; isterse muzu ve böreği birlikte yiyebileceğimizi söyledim. Benim böreğimin yarısını ona verirken, onun muzunun yarısını mideye indirdim 🙂

Kahvaltının başında 44 CHO olan tabak adamımın arzusununda yerine getilmesi, mutluluğuyla 45CHO ve stressiz servis yolcuğu şeklinde bitti.

Bu arada meyve yerine hamur yedirilmesi uygun değil ama bir sonraki öğünde tersini yaparak bu hatayı telafi ediyoruz genelde.

Bu sabah sıkıntısızdı kahvaltı, bu sabaha “MUTLULUĞUN DEĞİŞİMİ” desek yalan olmaz.

Mutluluklar sizinle olsun 🙂

23 YORUMLAR

 1. Acaba siz ne zaman karbonhidratsayımını ögrendiniz?eren e sevgiler.

  Arda eren 2yaş 6aylık 2 ay önce diyabet teşhisi koydular.suandada duzenli giden kan sekeri ölçumlerı var.bize bahsettiğiniz bu karbonhidrat sayımı ile ilgili bir bilgi verilmedi hastaneden sadece ölçülü yememiz ve değişim listesine sadık kalmamız söylendi.acaba siz nezaman karbonhidrat sayımını öğreniriz.eren e sevgiler.

 2. Merhaba sedef hnm sizin nasıl peki durumunuz benden tecrubelisiniz diyabet konusunda cok kuçukmuş çocuğunuz teshis konuldugunda.gecmış oldun

 3. dilek hanım diyabette söz konusu çocuksa inanın hiç belli olmuyor.bu aralar insülin ihtiyacı nerdeyse 2katına çıktı çok degişken olabiliyor.anladıgım kadarıyla sizde arda erene kalori hesabina göre diyet uyguluyorsunuz biz günlük kızıma 1250kalori veriyoruz acaba siz kaç kalori uyguluyorsunuz?

  • Merhaba,
   Eren yaklaşık 14 aydır tip-1 li, ilk başlarda Erenin Kan şekeri değerleri çok düzensiz olduğundan 2 li sistemle başladığımız insülin uygulamalrında 4lüye geçerken 6-7 ay önce CHO sayımıda önerildi bize, mecbur kaldık diyebilirim ama ilk aydan beri CHO sayımını istedik aslında. Bana göre sanıldığı kadar zor birşey değil,elinizin altında besinlerin CHO miktarlarını yazan bir kitap olsun yeter.
   mutluluklar.

   • İlker Bey merhaba
    Biz de sizin gibi önceleri düzenli insülin kullanmıyorduk ve bu nedenle KH sayımı eğitimi almadık, ama şimdi düzenli kullanıyoruz ve insülin ihtiyacımız sürekli olarak artıyor. Merak ettiğim, size pompa önerildi mi acaba?

    • novarapid * 3 + levemir dahi kan şekerimizi düzene sokamayınca (sebebi Levemirin etkisi 18-20 saat sürüyor Erende ) pompa önerildi ama levemiri ikiye ayırıp 9 üniteyi sabah 5, akşam 4 ünite olarak yapmaya başladığımızda düzene girmeye başladık

     • anlıyorum, son günlerde aynı sorunu yaşadık, aldığımız 6 levemiri doktorumuz ikiye böldü, bu doz giderek arttı şu an sabah 4 akşam 5 yapıyoruz ama sanki bir işe yaramıyor hala 00:00 da 200 üstü sabah da 150 üstü. Kilo başına insülin de 1,2 ye kadar çıktı. Yine doktorumuzla görüşmemiz gerekiyor sanırım…

  • Selamlar sedef hnm bizde oğluma 1200 kalori verioruz buna görede arda eren sabahları 1.5unite,öglenleri2unite akşamları degişio ya 1.5 yada 2unite uyguluoruz.200un uzerını cok kacırırsa göruo.bebnım asıl merek ettığım sedef hm.bu kalorı hsb ını bu bloğda öğrendim hastaneden sadece 3kasık bundan 2kasık bundan bılgısı ıle taburcu olduk.sızd nasıl öğrendiniz kendiniz mi hastanemi eğitti sizi bu konuda.
   Sevgiler.

   • dilek hanım merhaba,bizede hastanede şu kadar pilav şu kadar ayran vb şeklinde ögrettiler sadece verilen yemek listesinde hangi ögün kaç kalori o yazıyordu.karbonhidrat sayımını ilk defa bu sitede duydum ve çok hoşuma gitti ama uygulamak için diyetisyenimizden yardım isteyecegim umarım ögretir.sizinle bilgi alışverişinde bulunmak isterim çünkü çocuklarımız aynı yaşta olunca daha fazla bilgi ediniliyor.

    • Slm sedef hnm ben doktorumuza henüz bilgi vermedim ama cho sayımını kendim uygulamya basşadım.şimdi gramajlar için bir mutfak tartısı alıcam.edindiğimiz bilgileri paylasmaktan mutlu olurum.

 4. Hatice hanım şu aşamada insülin oranlarını Ekibinizin (dr-dyt-hemş) ayarlaması lazım.Diyetisyeninizin ana-ara öğün KH ayarlamasını tekrar hesaplaması gerekiyor sanırım.
  Tuğba Hanım novarapid yaptığımız ana öğünlerimiz 07.00 da başlıyor. 5ü levemiri 10.00 daki arada ,4ü levemiri 22.00 da yapıyoruz.

 5. Teşekkür ederim İlker Bey bende gidince doktorumuza önereceğim bakalım ne diyecek.
  Esra Hanım, 5 şubatta Nesil Hanımla randevumuz var.Sağolsun kabul etti bizi.

 6. Merhaba herkese,
  Pompa önerildiyse beklememenizi tavsiye ederim daha kolay ve daha esnek bir yaşam demek pompa. Karbonhidrat sayıma gelince size bundan bahsetmemeleri gittiğiniz hastanenin bunu uygulamadığını düşündürttü. Ama bence bebek, büyük , gen, yaşlı, tip1, ıip 2 her tür diyabetli için en iyi beslenme sistemi siz de araştırabilirsiniz belki çevrenizde bunu size öğretebilecek başka bir kurum ya da diyetisyen bulabilirsin

 7. Öyküm hanım merhaba,
  bize pompa önerildiği zaman Eren’in KŞekeri değerleri düzensiz ve ruh hali ise sinirli idi.o zamanlarda 4 yaşındaki bir çocuğun pompayı taşıyamacağı düşüncesi oluşmuştu ki bazen en sevdiği çizgifilmi bile izlemek istemiyor,bazı en sevdiği şeyleri teklif ettiğimde geri çeviriyordu. asabi bir anında “pompayıda sevmiyorum diyerek çıkarıp atabileceği” korkusu ile pompa istemedik. levemiri ikiye ayırıp CHO sayımında yol alınca sinirlilik halleri azaldı ancak alışık olduğu KŞ değerlerinin dışına çıkınca aşırı duygusal olup en ufak şeyde çokca ağlıyor.Ayda 1-2 kez oluyor.
  Örneğin dün gece 22.00 deki araöğüne 20 dk kala birden ağlayarak burnundan ötürü göremediğini söyledi. Ağlamaya devam ederken KŞ o anda 76 olarak ölçüldü ve 15 CHO verdik. 10dk sonra artık görebiliyordu, sıkıntı kalmamıştı yani,güldü. bu arada gözbebekleride biraz büyümüştü…
  Size bir sorum var; burundan ötürü görememek yada görememek nedir acaba? Eren bana anlatamıyor daha
  Gelecek sene anaokuluna gidecek okulda kalem sıkıntı olacaktır.Pompa kullanınca düzensiz KŞ dolayısıyla sinirlilik olmayacağını düşündüğümüzden Pompaya geçeceğiz büyük olasılıkla.. Bu arada siz yukarıdaki mesajı yazarken ben omnipod’u inceliyordum ve devam edeceğim.

 8. Burundan ötürü görememk olayını sanırım anladım 🙂 Bilmiyorum hiç içki kullandınız mı ama içki içince de gözler bulanıklaşır ya, hipoglisemide de bazen anı şey oluyo. Göz bulanıklaşır burun normalden daha çok özlere girer gibi olur. Ben de normalde içki ağzıma koymam ama hipoglisemide görseniz sarhoş dersiniz. Ben kaldırabilirim ama Eren o yaşta çok rahatsız olmuş anlaşılan

  Ben işin sadece kan şekeri düzeni boyutunda bakmıyorum açıkcası. Öncelikle kan şekeri dengesini kolay sağlamak, ikincisi çocuktur. yemek istediğinde iğne yapmaktan sıkılacaktır, ye- gönder bu noktada çok rahat. Ayrıca günde 4-5 kere hatta ek doz gerektiğinde daha fazla iğne batırmak bana bile bu yaşta zulüm gelirken çocuk için kimbilir nedir? ayrıca yayma insülin ve geçici bazal denilen iki uygulama var ki çocuklar için bence daha gerekli. Ne zaman hoplayıp zıplayacakları ne zaman ne tutturacakları belli olmaz çünkü.

  Omnipoda gelince markanın ülkemize gelme ihtimali yok denecek kadar az. o nedenle olanları incelemenizi öneririm. hatta kendi adıma her ne kadar metronic önersem de diğer markanın pompası daha küçük. Erene ikisini de gösterip seçimi ona ona bırakmak da bir yol aslında ama maddi durumunuz iyi ise sensörlü pompa alarak sıkıntılı zamanlarda sensör takıp bazallarını daha kolay ayarlatmak bence en güzeli. Sonuçta büyüme çağı hormonal açıdan ve kilo değişimi açısından sürekli ayar isteyecek üzerine ergenlik çağında da benzer bir durum olacak. Sürekli sensör yorar bunu yapın diyemem ama ayda 3-4 gün takarak kolay kontrol sağlayabilirsiniz.

  Ben okulu başlamadan takmanızı öneririm. Pek çok ailede ya karıştırırsa korkusu var ama kilidi var bu pompaların yani pekçok şey düşünülmüş. Çok pompa taraftaı ibi göründüğümü biliyorum ama 15 sene enjeksiyon uygulayıp üzerine 5 sene önce pompa taktım ve hayatıma verdiği rahatlık tahmin edilenden daha fazla o nedenle çok savunuyorum umarım yanlış anlaşılmamışımdır

 9. Öyküm hanım merhaba ,
  omnipod blogda güncel olduğu için ona bakıyordum 🙂 onu getirteceğiz inşallah , mesajımda KŞ değerlerinin düzenli olması durumunu Erenin ruh halinin düzenli olmasına en büyük katkıyı sağladığı için yazdım bu arada pompanın diğer avantajlarını az çok biliyorum.
  yanlış anlaşılmadınız 🙂 teşekkür ederim,
  mutluluklarrr

 10. Merhaba öykûm hanım, bahsettigniz diger pompanın markası nedir. Esasında bizimde pompada cekimser olmamizin sebebi okulda hoplayıp zıplarken cikmasi yada arkadaslarinin veya kendinin kurcalamasi korkusu.

 11. Türkiyede 2 marka var zaten birisi metronic diğeri dana.. Bu arada pompa hoplayp zıplarken çıkacak birşey değil o açıdan bence endişelenmeyin

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: