Canımız İsterse Biz Herşeyi Yiyebiliriz

KH SayımıCanımız İsterse Biz Herşeyi Yiyebiliriz

Bugüne kadar birçok besinin karbonhidrat içeriğini sizlerle paylaştık. Ancak özellikle paketli ürünlerin yani çikolata, bisküvü vb. ürünleri yazmadık.

aaaaaUntitled

Biz ‘diyabetliler’ olarak elbette sağlığına dikkat etmeyen, her türlü paketli ürünü homiligırtlak yiyen, gününü 1-2 öğün ya da 10 öğünle geçiren ya da benim abim gibi sabah kahvaltıda Popkek yiyen 🙂  ‘diğer insanlardan’ daha sağlıklı besleniyoruz.

Ama insanız 🙂 Gözümüzün önünde her türlü besin var. Ve ara sıra da olsa canımız paketli ürünlerden, yaş pastalardan ya da benim canımın çektiği gibi çilek tartlardan yiyebiliyoruz. İşte tam bu zamanda karbonhidrat sayım yöntemi devreye daha iyi bir şekilde girmeli. Ve yediğimiz şey her ne olursa olsun içerisindeki KH, lif içeriğini ve glisemik indeks ve yükünü bildikten sonra ne zaman yiyeceğimize ve ne kadar ek doz yapabileceğimize biz daha doğru bir şekilde karar verebiliyoruz.

Unutmadan söyleyim. Ek doz insülin yapmak zararlı değil. Ama sürekli sürekli canımız bişeyler istiyor ve sürekli ek doz yapıyorsak diyabetli hayatımızda bazı yanlışlarımız vardı. Ek doz bize sizlerin de bildiği üzere yol su elektrik olarak olumsuz yönde geri dönüyor. Ek dozları ‘özel zamanlara’ saklamak lazım diye düşünüyorum 🙂 .

Biraz da paketli ürünlerin içeriklerine bakalım. Benim en sevdiklerimden olanları ekliyorum 🙂 Bu ürünleri yerken ya karbonhidrat değişimi yapıyorum. Ya da günün herhangi bir zamanında çekmişse canım içerdiği karbonhidrata göre bana özel karbonhidrat/insülin oranımı dikkate alarak ek doz yapıyorum.

Browni Gold Kakao Soslu ya da Vişne Soslu Çikolatalı Kek’in 1 adedi 40 gr. 22,5 gr KH içeriyor. 1,5 dilim ekmek demek.

Cin Çilek ya da Portakal Jöleli’nin tekli paketlerinin 1 adedi  22,5 gr KH içeriyor. 1,5 dilim ekmek demek.

ETİ Puf’un her türlüsünün 1 adedi 15 gr KH içeriyor. 1 dilim ekmek demek.

Negro’nun 2 adedi 15 gr KH içeriyor. 1 dilim ekmeğe eşdeğer.

ETİ Crax’ın her türlüsünün 1 paketi 30 gram KH demek. Bu da 2 dilim ekmek demek.

Topkek’in Kakaolusu 22, gr KH içerirken 1,5 dilime eşdeğer oluyor. Meyvelisi ise 30 gr KH içerirken 2 dilim ekmeğe eşdeğer.

ETİ Tutku’nun çoklu paketlerindeki 1 adedi ortalama 7,5 gr KH içeriyor. Yarım dilim ekmek demek.

Toblerone’un 35 gramlık 1 paketi  22,5 gr KH içeriyor. 1,5 dilim ekmek demek.

Maximus’un 1 paketi 40 gramdır.  22,5 gr KH içeriyor. 1,5 dilim ekmek demek.

Wanted’ın 1 paketi 50 gr.  37,5 gr KH içeriyor. 2,5 dilim ekmek demek.

 

 

17 YORUMLAR

  • Alp Eren Bey,

   1 dilim ekmeğe denk gelse de bazı paketli ürünler, glisemik indeks denen konu burada en önemli rolü oynuyor. Bu paketli ürünlerin kan şekerini yükseltme hızı oldukça fazla. Diyabette kan şekerini hızlı yükselten besinlere mesafeli olmalıyız ama canımız hergün değil ara sıra çekiyorsa da yemeliyiz demek istiyorum yazıda.

   Sizin gibi bir anlama söz konusu olmamalı 🙂 Aman dikkat 🙂

   Sevgiler

 1. aa yazı sizemi aitti:D esra hanım burda online bi sohbet odası kurmayı düşünmüyomusunuz,karşılıklı anlık tecrübeler paylaşılması anlamında çok güzel olurdu..

  • Alp Eren Bey,

   Yazıyı yazan kısmında hangi isim varsa yazıyı o yazmıştır 🙂 Bu yazı da benim 🙂

   Anlık sohbet için bir çalışmamız var. Umarım kısa sürede hayatımıza girer.

   Sevgiler

 2. esra hanım hiç dikkat etmiyorum yazıyı yazanlar kısmına falan acemiyim biraz:) o sohbet gerçekten çok güzel olur yalnız sitenize çok bağlandım salı günü bütünlemem var ders çalışamıyorum:) öğrenmem gereken çok şey var ,kopuk bi yaşamdan bi uçurumdan atlar gibi yasaklı bi yaşama dönmek gerçekten çok zormuş ama sayenizde baya bişeyler öğrendim galiba çok teşekkürler..korktuğum noktalar hala var ama 🙂 iğne gibi:)

 3. Necla Hanım’ın Yorumu:

  Mrb esra hanım,ben erdoğanın annesi.Arada,özellikle reklamları gördüğünde oğluşum da istiyor.Bu tür şeyleri.Sağolsun diyetisyen hanım bize de öğretti karbonhidrat hesaplamayı.Meğer ne kadar önemliymiş bu paketlerin arkasında yazan bilgiler.Şu şu kadar,bu bu kadar diye.Yazıyor.Oğluşum istediği zaman veya ona süpriz ya da hediye mahiyetinde bazen bu tür şeyler veriyorum.Çünkü daha çok küçük.4 yaşında.ara öğünlerinde değişim yaparak veriyorum istediğinde.Sadece bu şart değil.Evde kendi yaptıklarımız da da hesaplama yapıyorum.kek veya börek.Şimdi yeni bişey keşfettim.Belki de bunu deneyenler vardır.Çocuklarımız böreği çok sever,benim ki seviyor:-)milföy hamurunun 1 karesini 4 parçaya tekrar kesiyorum.Ve her parçayı evde küçük mutfak tartım var onla tartıyorum.10 gr veya 5 gr olacak şekilde.Bu size kalmış bişey 15 de olabilir.Ama o zaman 1 tane börek olur.Bizimki istedim mi 4-5 tane birden istiyor.Ara öğünü için vereceğiniz kaç kh ise ona göre börek adedi belli oluyor.Mesela ben erdoğana 20 gr göre ayarlıyorum.O küçük 10 gr veya 5 gr hamurları oklava ile büyütüyorum.Sigara böreği gibi sarıyorum.Veya başka şekilde.İçine maydonozu bol çökeliği az olacak şekilde.Ben bunu diğer yufkalarla da denedim.Olmadı.Kuru oldu.Ama milföy yumuşacık oluyor.Üzerinede yumurta sarısı sürüp fırına veriyorum.Bunu simit gibi çevirebilirsinizde .Yani maksat çocuklar mutlu olsun.Bilmiyorum,onun sevdiği şeyleri nasıl dokunmayacaksa o şekilde bulmaya çalışıyorum.yani kh hesaplama heryerde karşımıza çıkıyor,çıkacakta.O yüzden bilmeyen herkes öğrensin.Çok yararını göreceksiniz.ben yine nöbetten yazıyorum sizlere.Ancak burda fırsat bulabiliyorum.hepinize iyi geceleeeerr.Yavrularımızı Allah korusun.

 4. Necla Hanım Merhaba,

  Yazının fotoğrafına yaptığınız yorumu silerek direkt yazının yorumu haline getirdim. Çünkü fotoğrafların altına yorum yapmıyoruz. Yazının altına yapıyoruz.

  Karbonhidrat sayım yöntemini öğrenip ve en doğru şekilde uyguladığınız için tebrik ederim sizi.

  Çocukları bu tarz pratik yöntemlerle kandırıp bir şeyler yedirebilmek ya da huyuna göre hareket edebilmek eminim zordur. Ama çabanız ve yönteminiz çok hoşuma gitti 🙂

  Peki Erdoğan’ın kan şekerleri nasıl gidiyor?

  Daha önce mesleğinizi sormuş muydum?

  Sevgiler

 5. Teşekkür ederim esra hanım.Elimden geleni yapıyorum yavrum için.
  Mesleğimi yeni sordunuz.önceden sormamıştınız.Ben dev.hast .acil bölümünde tıbbi sekreterim.Ben oğluşum için nöbet usulü çalışıyorum.Gündüzleri onla ilgilenmek için,geceleri çalışıyorum.
  Erdoğanın şekerleri iyi gidiyo.200 üzerine 10 günde veya 15 günde bi çıkıyoruz.Oda erdoğanın bitmek bilmeyen meyve istekleri vb.işte.300 ü görmüyoruz şükür.Biz karışım insülin kullanıyoruz.Mix.Sabah 2.5 akşam 1.5 yapıyorum.Ayarlamasını doktorlar bana bıraktı.Doz açısından.Bu şekilde iyi gidiyor gibi.Tabi daha 4 ay ancak oldu.Bizim tek sorunumuz erdoğanın kimi zaman hareket etmek istememesi.Böyle olunca yüksek oluyo şekeri.Neyse.Ben hala görevdeyim.Bu arada hoşuma gidiyor sizlerle paylaşmak.tekrar teşkler.

  • Necla Hanım merhaba,
   geçmiş olsun, hareket konusunda önerim olacak size; Erdoğan’ın seyrettiği çizgifilmlere bakın lütfen, (bu arada biz vurdulu kırdılı çizgifilm, NC vs seyrettirmiyoruz) mesela futbolcu tusubasa ve arkadaşlarının koşma stili;insan gerinirken kollarını vucuda dik yanlara açar ve dirseklerden tam kırar yaa, aynen öyle koşuyorlar yani komik Erdoğan yapsın siz gülün.Sizi güldürmek onu mutlu ederken hareketinide yaptıracaktır.
   Pepe ise sanki dünyada değil ayda koşuyor gibi , bunun yanında zuzu ile yaptığı oyun havalarıı 🙂 çaydaçıra oynarken eloktronik mum kullanın 🙂
   bu arada reklamı yapılan ve market reyonlarında sergilenen bazı ürünler çok çekici; en adi,en hareketsiz oyunlar bile TVde ne kadarda canlı, hızlı gösterilir. Alırsın ürünü şaşırırsın TVdeki bumuydu diye satıcıya tekrar sorarsın. Biz üzerinde resim olan süt içmiyoruz ve TVde reklamı yapılan cips,şekerleme gibi zararlı ürünlerin çocukları ,insanları kandırmak amacıyla güzel gösterildiğini belirterek almayacağımızı söylüyoruz.Eşim Buket’in yukarıdaki son cümlesini hatırlatayım “Ereni doğduğundan beri , diyabetten de önce bu tip gıdalardan uzak tuttuğumuz için şimdilik pek sorun yaşamıyoruz:)))Umarım hep böyle gider!”
   mutluluklar 🙂

 6. Merhaba
  Bizim de bazen böyle küçük kaçamaklarımız olmuyor değil:))
  Eti Negronun, burçak kremalı bisküvinin, eti combonun ve hatta eti cinin mini paketleri var.Mini cinin bir adetinde 3gr., diğerlerinin hepsinde de 2.5 gr karbonhidrat var.Eren bazen ara öğünlerde süt ve yanında bisküvi istediğinde 2-3 tane birden verebiliyoruz.Ara öğünlerde vermemize rağmen ani şeker yükseklikleri yaşamadık.Düşük karbonhidratlı bisküvi arayanlara duyurulur:))Çikolatada ise büyük kare-dikdörtgen paketler yerine tek tek ambalajlanmış küçük parçalı genellikle de bitter olanları alıyoruz.Ereni doğduğundan beri , diyabetten de önce bu tip gıdalardan uzak tuttuğumuz için şimdilik pek sorun yaşamıyoruz:)))Umarım hep böyle gider!

 7. NOT: Çukulatalı olanlarının yağ içerikleri, çukulatasız olanların ise glisemik yükü dikkate alınmalıdır. Hani “bi dilim ekmek bişey değil ama” bunlarda 3-4 tane yiyince karşılığı 3-4 dilim ekmeğin 2-3 katı olabilmekte, unutulmamalı !

 8. bende şunu sormak istiyorum.mesele ülker çikolatalı gofret arkasında hem karbonhıdrat mıktarı yazıyor hem seker mıktarı.15 gr karbonhıdrata 1 unıte ınsulin peki içindekı seker mıktarı için ne yapmalıyız

  • Nehir Hanım,

   Hesaplanan karbonhidrat miktarı içerisinde şekeri de hesaplıyorlar. Yani sadece kh miktarına dikkat edebilirsiniz.

   sevgiler

 9. merabalar şeker arkadaşlar,,
  Esracım bunların hepsinden isdiyorum ne zaman qelcen ama bi demlik çay ve bunlarr oooo intihar mı ne olur ,,
  sevqiler

 10. Esra hanım merhabalar, öncelikle bu güzel makale için teşekkürler. Benim Tip2 şekerim var. Açlık şekerim 145 civarı çıktı, ilaçlarla 110’a düştü. Aynı zamanda kolesterol ve karaciğer yağlanması da var. Doktora gittikten sonra 7 kilo verdim boyum 180 kilom 75 şu an. Yalnız her gün 6-7 tane eti burçak yiyorum çayla. Bunun zararı olur mu sizce?

  • Volkan Bey Merhaba,

   Tip2 diyabet hakkında maalesef pek bilgim yok. Şekerinizi etkilemeyecek ölçüde bir tüketim yapıyorsanız sorun olmaz diyebilirim.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: