Basın Bülteni / 1200 Öğrenciye Kan Şekeri Taraması Yapıldı!

Haberler&GelişmelerBasın Bülteni / 1200 Öğrenciye Kan Şekeri Taraması Yapıldı!

Ceren’in annesi Yasemin Hanım’ın kızkardeşi Selmin Hanım Mardin Ortaköy İlkokulu’ndaki kan şekeri taramasının basın bültenini bugün hazırladı. İmece usulü ilerleyerek ben de gelen basın bültenini Mardin yerel ve ayrıca ulusal basına maille servis ettim.

indir

Mardin İletişim Gazetesi basın bültenini ilk yayınlayanlardan.

Bültenin linki: http://www.mardiniletisimgazetesi.com.tr/1200-Ogrenciye-Kan-Sekeri-Taramasi-Yapildi-haberi-2492/

Bu vesile ile Selmin Hanım’a yardımı için tekrar çok teşekkürler.

“Tip-1 Diyabet Her Yaşta”                                   

Mardin’de İlk Kez 1200 Öğrenciye Kan Şekeri Taraması Yapıldı!

Diyabet ve özellikle tip-1 diyabette farkındalığı arttırmak için Esra Avcı tarafından kurulan DiyabetimBen.com blog çalışmalarını devam ediyor. Mardin Atatürk İlkokulu’nda görev yapan, aynı zamanda diyabetli ve 2A Sınıfı’nın Öğretmeni Dilek Atik ve 4C Sınıfı’nın Öğretmeni İbrahim Halil Akson’un başlattığı ve yürüttüğü projede DiyabetimBen.com’un da desteği ile 1200 öğrenciye ilk kez, ücretsiz olarak kan şekeri taraması yapıldı.

1 Aralık 2013 Pazar günü Mardin ve ilçelerinin genelinde ilk kez yapılan kan şekeri taraması,  Mardin Ortaköy Atatürk İlkokulu’nda gerçekleştirildi. Taramaya, Roche Diagnostic kan şekeri ölçüm cihazı ile kan şekeri ölçüm çubuğu vb ekipmanları ve çocuklara diyabeti anlatan, çocuk dilinde yazılan bir kitapçık ile Medtronic destek oldu.

Her yaşta insanın karşılaşacağı türde bir hastalık olan diyabet, toplum tarafından “yaşlı hastalığı” olarak algılanıyor ve hatta toplumun %63 diyabet hastalığının farkında değil. DiyabetimBen.com bloğu bu algıyı değiştirmek ve farkındalık yaratmak için çeşitli kurumlardan destek alarak çalışmalarını sürdürüyor. Mardin’de ilk kez 3 hemşire eşliğinde gerçekleştirilen bu taramada, 1200 çocuğun kan şekeri ölçüldü. Günün herhangi bir saatinden ölçüm yapılan çocukların 20’sinde kan şekeri değerleri, diyabet tanısı olarak nitelendirilen 140-200 mg/dL arasında olduğu tespit edildi. Taramada tip-1 diyabet olma olasılığı olan 20 çocuğun aileleri ile okul yönetimi ve sınıf öğretmenleri iletişime geçiyor olacak.

Dünya’da pek çok çocuk, Tip-1 diyabet hastası olduğu tespit edilemeden yaşamını yitiriyor. Bunun önüne geçebilmek için “Tip-1 Diyabet Her Yaşta” sloganıyla, çocuklar üzerinde yapılan kan şekeri taramalarının pek çok ilde devam edilmesi planlanıyor.

Projeyle ilgili açıklama yapan Avcı, “Hedefimiz bu hastalık hakkında aileleri bilinçlendirmek. Bunun yolu da kan şekeri taramasından geçiyor. Mardin İle başladığımız yola diğer Doğu illeri ile devam etmeyi planlıyoruz. Tip-1 diyabetin her yaşta rastlanabilecek bir hastalık olduğunu topluma anlatmak ve önlem alınmasını sağlamak, en büyük isteğimiz. Sesimizi ne kadar çok duyurabilirsek o kadar çok can kurtaracağımıza inanıyoruz” dedi. Ayrıca; ‘bu projenin ortaya çıkmasında 2A Sınıfı Öğretmeni Dilek Atik ve 4C Sınıfı Öğretmeni İbrahim Halil Akson’u tebrik ediyoruz.

Projeye destek veren Ortaköy Atatürk İlkokulu Müdürü Günay Damar ve tüm kamu kurumlarına da destekleri için teşekkürlerimizi sunarız’ diye ekledi.

“Tip-1 Diyabet Her Yaşta” diyoruz ve bizi fark etmeniz için çalışıyoruz…

2 YORUMLAR

  1. Esra hanım Manisa Alaşehir ilçesinde de diyabette farkındalık için Zafer Kalkınma Ajansının desteği ile Toplum Sağlığı Merkezi tarafından okullarda tüm öğrencilerde glukometre ile şeker taraması başlatıldı.sanırım 1800 öğrenci taranacak ve 30 öğrenciden 2 tanesinde şüpheli çıkmış.TRT1 İN 05.12.2013 TARİHLİ SABAH HABERLERİN de yayınlandı,ben çok duygulandım,zafer kalkınma ajnsı manisa kütahya uşak ve afyonda bu projeyi destekliyor bende hemşireyim ve bu projenin içinde olmak için elimden geleni yapacağım.

    • Hülya Hanım Merhaba,

      İnternetten araştırdım biraz. Hedef 7 bin öğrenciyi kan şekeri taramasından geçirmek. Bu tarz çalışmalar gerçekten oldukça güzel. Umarım biz de Doğu ve Güney Doğu Anadolu’da hızlıca taramalara başlayacağız.

      sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: