Mardin’de 4 Diyabetli

Haberler&GelişmelerMardin'de 4 Diyabetli

imageDünden buluşmamızı organize ettik.

Dilek Atik (Ortaköy İkokulu 2A Sınıfı Öğretmeni), Haluk Çelebioğlu bizim yetişkin tip-1 diyabetlilerimiz.

Dilek Hanım sadece Lantus ile diyabetli hayatına devam ederken, Haluk Bey ise insülin pompası kullanıcısı.

Dün bloğumuza yorum yaparak tanıştığımız Meliha Hanım da bizi bugün yakışıklı mı yakışıklı, akıllı mı akıllı bir çocukla tanıştırdı. Oğlu Aybars Yankı ile. Ben Aybars demeyi tercih ettim 🙂

Aybars 1. sınıf öğrencisi. Bize ayaküstü dinozorları ve çeşitlerini anlattı. Yeni nesil daha bi zeki ve akıllı oluyor arkadaşlar Bu nesil başka bir nesil.

Aybars aynı zamanda insülin pompası kullanıcısı. Karbonhidrat sayım yöntemini de biliyorlar.

Meliha Hanım’ın anlattığı kadarıyla ilk 6 ayları zorlu geçmiş. Sonraki zamanlarda baya toparlamışlar. Bugün biraz sohbet edince yağlı ve proteinli öğünlerde yayma bolusu nasıl yapmaları gerektiğini Nesil Hanım’ın öğrettiği şekilde aktardım.

Bu vesile ile tekrar yayma bolusu anlatıyorum.

Yağlı ve/veya bol proteinli bir öğün tüketeceksek genelde yayma bolus kullanırız. Çünkü kan şekerimiz 3-4 saat sonra yükselişe geçer. Örneğin hesaplamamızı yaptık. Toplamda 5 ünite insülin yapacağız. Pompaya diyoruz ki; 4 ünitesini hemen gönder, 1 ünitesini ise 2 saat sonra yap. Ben normalde yaymayı böyle yapıyordum. Ancak yine deneyimlere göre aslına böyle değil de farklı bir sistem ile yayma yapılsa daha iyi oluyor. Örneğin toplam KH oranına göre yine 5 ünite insülin yapılacak. O 5 ünitenin tamamını aynı anda pompadan gönderiyoruz. 5 ünitenin % 20′sini alıyoruz. 1 ünite eder. O 1 üniteyi, 5 ünitenin pompadan deri altına gidişi bittikten sonra 2 saate değil 3 saate yayıyoruz. Yani aslında toplamda vücudumuza 5 değil 6 ünite insülin gitmiş olacak.

Ayrıca kan şekerimiz yüksekse 200 mg/dL’nin altına kan şekerimizi düşürmedikçe yemek yememek gerekiyor. Öncelikle İDF (İnsülin duyarlılık faktörü) oranına göre insülin yapılmalı ve kan şekeri en azından 200 mg/dL’nin altına düşmeli. Bunu da günün bilgisi olarak tekrar söylemiş olalım.

Kan şekeri ölçümü de bizler içim çook önemli. Eğer ölçüm yapmazsak önümüzü göremeyiz. Lütfen kan şekerinizi ölçmeyi Haluk gibi ihmal etmeyin 🙂

Umarım Mardin’de daha fazla akranımız ile tanışırız ve önemli projelere imza atarız. Zira bugün masada baya, birçok konuda konuştuk ama şu an için sizlere bahsedemeyeğim 🙂

Farkında mısınız? Gittikçe çoğalıyoruz 🙂

5 YORUMLAR

 1. Esra hanım merhaba
  Fotoğraf harika 🙂
  yalnız yayma da bir düzeltme yapacağım…
  2 saate değil en az 3 saate yaymalıyız yediğimiz içeriğe göre…zaten karbonhidrat eşleşmeleri 2. saatte oluyor amaç protein ve yağı düzenlemek onun için 2 değil en az 3 saat olmalı…
  sevgiler

  • Nesil Hanım,

   2 ile 3 yan yana olduğu için yanlış yazmışım 🙂 Bugün 3 saate yayalım diye anlattım. Haberiniz olsun.

   Yazıdan da düzelttim.

   sevgiler

 2. Esra Hanım aslında ÇOĞALIYORUZ derken hem olumlu hemde olumsuz düşünmek mümkün.Bir taraftan DiyabetimBen.com diyabetli ailesi olarak çoğalmak güzel fakat diğer taraftan da bu Diyabet neden bukadar arttı birde bunun araştırılması gerekir.Bana 1991 yılında ilk teşhis konduğunda ülke genelinde yaklaşık 2 milyon diyabetli civarında idi.Bugün ise bu rakam 7 milyon civarında.Birazda bunun sebebi araştırılmalı bence.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: