Ayşe Öğle Yemeğinde

Sor BakalımAyşe Öğle Yemeğinde

soru-cevapAyşe bu sefer öğle yemeğinde. Ara ara bizim de yaşadığımız gibi canı öğle yemeği yemek istemez 🙂

Sabah öğlen aksam 50şer gram karbonhidrat alıp 5 er ünite Novorapid, gece 12 ünite Lantus yapan Ayşe öğle yemeği öncesi kan şekerini 196 mg/dL bulur.

Okulda olduğu için canı başka bir şey istemez ve 1 tane simit yer. Yanında da ayran içer ve yine 5 ünite insülin yapar.

Ama yemeden önce simitteki tüm susamları temizler.

Sizce tokluğu nasıl gelir ?

 

7 YORUMLAR

 1. Susamlı simit 45 gr CHO içerdiğine göre, susamları temizlenince 40 gr içerir tahminime göre. Ayranın kaç ml olduğu yazmıyor, ben 8 gr CHO saydım. Toplam 48 gr CHO almış oluyor. Bence tokluk kan şekeri lantusun dvam eden etkisini de hesap edersek 175 mg/dL civarı olacak.

 2. Susamları alınmış simit=60 gr cho ve ayran=5 gr cho
  Toplamda 65 gr cho almış.1,5 ünite fazla yapması gerekiyordu.Ama öğün öncesi 194 kan şekeri olduğu için tokluk 200 ve üstü gibi geliyor bana.

 3. simit=60 gr kh. ve ayran=5 gr kh.
  Toplamda 65 gr karbonhidrat almış 50 gr kh için 5iü insülin yaptığına göre k/i:10 ve 65gr kh içinde 6.5 insülin yapmalıydı. 1 iü insülin ortalama 55 mg/dl düşürdüğüne göre;
  tokluk şekeri= açlık şekeri+(fazla alınan kh.)*55*1,5 =196+82=278 olur.

 4. Bana göre simit yağlı olduğu için kan şekerini çabuk yükseltir fakat burda proteinde alması gerektiği için yani( etl,tavuk vs yemediği için)kan şekeri 5 ünt fazla gelir diyerekten şekeri düşecektir diye düşünüyorum.

 5. Herkese Merhaba,

  En doğru cevabı Kenan Bey vermiş. Sizi tebrik ederim Kenan Bey.

  Hatırlarsanız bir başka soru cevapta 75 gr tartı ağırlığındaki simidin 45 gr KH içerdiğini konuşmuştuk. Ama genellikle sokak simitleri 60 gr KH içerir. 4 dilim ekmeğe eşdeğerdir. Simidin karbonhidrat miktarını birçoğumuz yanlış yazmışız.

  Ayranın miktarı yazmıyor ama 1 bardak gibi düşünüp 5 gr KH sayalım. Zaten Kenan Bey en açıklayıcı cevabı verdiği için de o yorumu okumanızda fayda var.

  Türkan Hanım, Lantusun elbette etkisi devam ediyor ama Lantus’u düşünerek ve onun etkisinin de olacağını varsayarak onu hesaplamaya katamayız. Amacımız ne kadar KH alındı ve doğru insülin yapıldı mı.

  Dilek Hanım, Yağ ve protein hakkında doğru şeyler söylememişsiniz. http://www.diyabetimben.com/besin-gruplarinin-kan-sekerimize-etkisi/ linkindeki yazımızı okumanızı önemle rica ederim. Simitin yanında domates ve salatalık gibi lifli gıdalar tüketilirse kan şekerinin hızlı yükselmesi önlenebilir. Yağ kan şekerini hızlı yükseltmez. Yağlı bir besin yedikten sonra kan şekerimiz 3-4 saat sonra yükselir.

  Her soru bildiğimiz doğruların yanlış olduğunu bize öğretmeye devam ediyor. Umarım öğretici olmaya devam ederiz.

  sevgiler

 6. Biz yemesek olurmu?
  Geçen gün bir kahvaltı yapalım dedik… dayak yedik sanki. .
  Yalnız Ayşeyi, insüline tepkilerini vs bilmediğim için Tokluk KŞ ne olur, yorum yapamıyorum. Bu arada öğlen veya akşam yemeğinde bu şekilde degisiklik yaptıkları için Ayşe’ nin ebeveynlerini tebrik ediyorum.
  Mutluluklar 😉

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: