Apple, Diyabet Yönetiminde Kullanılacak, Sensörler Üzerinde Çalıştığını Duyurdu

Haberler&GelişmelerApple, Diyabet Yönetiminde Kullanılacak, Sensörler Üzerinde Çalıştığını Duyurdu

Apple, Diyabet Yönetiminde Kullanılacak, Sensörler Üzerinde Çalıştığını Duyurdu

Apple diyabetlilerin diyabet yönetimine yardımcı olabilmek adına kan şeker seviyesini ölçebilecek bir sensör üzerinde çalışıyor.

CNBC’de yer alan habere göre, şirket bu proje için biyomakine mühendislerinden oluşan küçük bir ekip kurdu. Bu ekibin üzerinde çalıştırdığı sensörün deriyle temas ederek kandaki glikoz seviyesini ölçebileceği ve böylelikle diyabetli bireylerin kan şekerini sürekli test etme işlemlerinden kurtaracağı söyleniyor.

Apple’ın söz konusu ekibi Appple Genel Merkezi yerine Palo Alto’daki bir ofise yerleştirdiği belirtildi. Mühendislerin söz konusu teknoloji üzerinde en az 5 yıldır çalıştığı ve projenin Apple’ın bazı kliniklerde testlere başlayabileceği kadar olgunlaştığı öğrenildi. CNBC’nin haberine göre, Apple karmaşık sağlık mevzuatı içinde kendisine yol göstermesi amacıyla bir danışman kadrosu da oluşturdu.

Ekibin başında Apple’ın donanım teknolojilerinden sorumlu kıdemli başkan yardımcısı Johny Srouji’nin olduğu belirtildi. Ancak daha öncesinde 2015’te şirketten ayrılan Michael D. Hillman ekibi yönettiği ifade edildi. CNBC’nin haberine göre, ekipte aralarında biyomedikal uzmanlarının da bulunduğu 30 kişi çalışıyor. Ekibin kadrosunun önemli bir kısmının geçmişinde ise Masimo Corp, Sano, Medtronic ve C8 Medisensors gibi şirketler bulunuyor.

Apple Diyabetliler Tarafından Daha Fazla Tercih Edilen Bir Markaya Dönüşebilir

Apple’ın diyabetlilere yönelik bir sensör geliştirme fikrinin Steve Jobs vefat etmeden önce gündeme geldiği söyleniyor.

Şirketin çalışmaları sonucunda ortaya çıkardığı nihai teknolojinin Apple Watch veya benzer ürünlere yerleştirilmesi muhtemel görünse de, henüz bunun için bir tarih vermek pek kolay görünmüyor.

Ortaya çıkacak sonuç, Apple’ı diyabet hastalarının gözünde daha önemli bir markaya dönüştürebilir.

Yardımcı kaynaklar

http://www.cnbc.com/2017/04/12/apple-working-on-glucose-sensors-diabetes-treatment.html

https://www.teknoblog.com/apple-diyabet-sensor-145486/

5 YORUMLAR

  1. Apple gerçekten de bu konuda harika çözümler ve yeni bir soluk getirebileceğe benziyor.

    Ve ilk kez bu kadar net ve yıllardır çalıştıklarını belirten bu çalışmalar oldukça umut verici.

    sevgiler,

  2. bu tür gelişmelerin en olumlu tarafı sensör fiyatlarında global anlamda bir düşmeye neden olacak olması… yaygınlaşmasını beklediğim bir diğer ürün de senseonics firmasının ürettiği sensör her ne kadar vücuda implant edilecek sensör fikri çoğu kişinin hoşuna gitmese de 6 aylık ömrü ve ciddi maliyet düşüklüğü sağlayacak olması pozitif gelişmeler..sgk nın sensörleri ödemesini beklemektense bu tür gelişmeler daha realist geliyor..

  3. bu haber çok değerli. yaptığı işin hakkını veren, kurumsal ve ciddi bir firmanın bu konuda yaptığı açıklama çok umut verici. ayy hadi inşallah.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: