İğnesiz İnsülin Enjeksiyon Sistemi Hakkında

Haberler&Gelişmelerİğnesiz İnsülin Enjeksiyon Sistemi Hakkında

İğnesiz Enjeksiyon Sistemi Hakkında

Bildiğiniz gibi 15 yıldır tip-1 diyabetliyim. İlk diyabetle tanıştığım 2002 yılında minik insülin enjektörü ile tanışmıştım. Sonrasında ise insülin kalemi ve iğne uçlarıyla devam etmiştim. 2010 yılında ise insülin pompasına geçiş.

Bu süre içerisinde enjeksiyon konusunda birçok gelişme ve yenilik haberleri de okudum. Sizlerle de paylaştım. Ki bu sektör gerçekten kendini geliştirmeye devam ediyor. Eski iğnesiz enjeksiyon sistemleriyle yeni olanlar arasında baya farklar da var.

Ancak özellikle iğnesiz enjeksiyon sistemi bana iğne uçlarında daha korkunç geliyor 🙂 Birçok aparatı olan ve hafiften uzay mekiği gibi olan iğnesiz enjeksiyon sistemleri bence kullanıcı dostu olması açısından pek uygun değil. Eminim kullanıp olumlu tecrübe yaşayan aileler ve tip-1 diyabetli bireyler olmuştur ama ben iğne ucu kullanan bir tip-1 diyabetli olsaydım tercih etmezdim.

Aynı zamanda sizlerle, bu aralar bu konu hakkında soruların fazlalaşması sebebiyle, Prof Dr Şükrü Hatun’un Facebook üzerinde iğnesiz enjeksiyon sistemi konusunda yaptığı bilimsel açıklamayı da aşağıda sizlerle paylaşıyorum.

 

Sevgili Diyabetliler ve Aileleri,
Son günlerde bir çok diyabetli ailesinden iğnesiz enjektörler ile ilgili sorular geliyor. Sanırım bu enjektörleri satan firma yoğun bir tanıtım faaliyeti içinde. Biz diyabetle uğraşanlar iğne fobisi gibi nadir durumların dışında bu enjektörleri önermiyoruz.

Bir kere sanıldığı gibi bu enjektörlerle iğne yapmak ağrısız değil, ayrıca insülin emilimi de iyi olmuyor. Yine bu enjektörlerin insülin yapılan yerlerde daha çok soruna neden olduğunu biliyoruz.

Bu enjektörleri hekimleriniz önermedikçe lütfen kullanmayınız.

Üstüne üstlük bunların daha pahalı olduğunu da unutmayın.

Prof Dr Şükrü Hatun

Görsel Kaynak: pulse-nfs.com

5 YORUMLAR

  • Merhaba Damla Hanım,

   Türkiye’deki birkaç firmanın ben de bakmıştım fiyatına ancak bu kadar maliyete gerçekten değer mi bilemiyorum.

   Sevgiler

 1. Esra hanım bu nasıl vucuda enjekte ediliyor ki?? ağrı durumu eğer hafifse ben alabilirim.. 400 küsür euro olması pek önemli değil sonuçta bir sefer alacaksınız öyle değilmi??
  Detaylı bilgi alabilirmiyim acaba link olarak.. cevap bekliyorum teşekkürler..

  • Yusuf Bey Merhaba,

   İlgimi çekmediği için araştırmadım. Google’dan arayabilirsiniz.

   Bildiğim kadarıyla ürünü sadece almak yetmiyor. Sürekli alınacak malzemeleri de var.

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: