Spora Hazırlık

Tip-1'imSpora Hazırlık

Spor

Kanımızda dolaşan şeker öncelikle beynimizin çalışmasına, ayağımızı, kolumuzu hareket ettirmemize ve iç organlarımızın çalışmasını sağlar.

O halde eğer bir aktivite, ev temizliği ya da spor,  yaparken şekerden dolayı oluşan enerji azalır ve kan şekerimiz düşmeye başlar.

Mesela bazen ben çok konuştuğumda, çok güldüğümde kan şekerim düşebiliyor. Aslında bunlar da birer aktivite.

Bugün spor ya da ev temizliği gibi yorucu aktiviteler yaparken nelere dikkat etmeliyiz bundan bahsedeceğim.

Spor yapılacak zaman çok önemlidir. Aç karnına spor yaparsak hipoglisemi atağı kaçınılmaz olur. O sebeple yemekten sonraki ikinci saat kan şekerine bakılmalı ve ona göre spora başlanmalıdır.

Spor yapılmadan önce insülin yapılacak yerin de çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Egzersiz yazımda biraz bahsetmiştim bu konudan da.

Hafif tempo ile 60 dk, ağır tempo ile yapılan 30 dk’lık spor kan şekerini ortalama 50 mg/dL düşürür.

Spor yapacaksak en ideal kan şekeri aralığı ise 100-150 mg/dL’dir.

Spor öncesi kan şekeri 90-110 mg/dL’nin altındaysa yapılacak sporun yoğunluğuna göre 15-30 gr arası ek karbonhidrat alınmalıdır. Spor yapmadan önce yapılan insülin miktarımızı da % 30-50 oranında azaltarak spordan dolayı oluşabilecek hipoglisemiyi önleyebiliriz.

Eğer kan şekerimiz 250 mg/dL üzerindeyse aktiviteden kaçınmalıyız. Çünkü kan şekerimiz bu seviyedeyken spor yapıldığında daha da yükselir. Spor yaparken de ara ara ölçtüğümüz kan şekeri yükselme eğilimdeyse sporu bırakmak lazım.

Bu arada spor yaparken su tüketimine de dikkat etmek lazım. Suyu az tüketirsek vücudumuzdaki su oranı azalır ve şeker yoğunluğu artar. Bu da kan şekerimizin yükselmesine sebebiyet verebilir.

Bugün yani 15.04.2012 cumartesi günü eşimle beraber evimize yakın bir spor salonuna yazıldık. Daha aktif spor yaparak kan şekerlerim nasıl gidiyor, insülin dozlarında bir azaltma yapıp yapmadığım konusunda da sizlere bilgi vereceğim. Önümüzdeki hafta cumartesi başlayacağız 🙂 . (Görsel ibrahimoktem.k12.tr’den alınmıştır.)

 

6 YORUMLAR

 1. esra hanım ben bu yazıyı okumamışım henüz ama aşağıda yazan cümle benim birşey daha öğrenmemi sağladı teşekkür ederim. su içmeyi bazen ihmal edebiliyorken artık aslaaaaaa…..

  Bu arada spor yaparken su tüketimine de dikkat etmek lazım. Suyu az tüketirsek vücudumuzdaki su oranı azalır ve şeker yoğunluğu artar. Bu da kan şekerimizin yükselmesine sebebiyet verebilir.

  • Emre Bey,

   Kesinlikle su tüketimine dikkat etmek lazım. Ama öyle litre litre suları ard arda içmemek lazım. Kısa aralıklarla içilirse tuvalete sürekli çıkılır ve bu bizler için daha iyi bir şeker düşürme yöntemi olur.

   Bu açıklamayı bir kenara yazın. Belki bir yerde işinize yarar 🙂 .

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: