Anasayfa Tip-1'im Spora Hazırlık

Spora Hazırlık

6 5.128 görüntüleme
Spor

Spor

Kanımızda dolaşan şeker öncelikle beynimizin çalışmasına, ayağımızı, kolumuzu hareket ettirmemize ve iç organlarımızın çalışmasını sağlar.

O halde eğer bir aktivite, ev temizliği ya da spor,  yaparken şekerden dolayı oluşan enerji azalır ve kan şekerimiz düşmeye başlar.

Mesela bazen ben çok konuştuğumda, çok güldüğümde kan şekerim düşebiliyor. Aslında bunlar da birer aktivite.

Bugün spor ya da ev temizliği gibi yorucu aktiviteler yaparken nelere dikkat etmeliyiz bundan bahsedeceğim.

Spor yapılacak zaman çok önemlidir. Aç karnına spor yaparsak hipoglisemi atağı kaçınılmaz olur. O sebeple yemekten sonraki ikinci saat kan şekerine bakılmalı ve ona göre spora başlanmalıdır.

Spor yapılmadan önce insülin yapılacak yerin de çok önemli olduğunu hatırlatmak isterim. Egzersiz yazımda biraz bahsetmiştim bu konudan da.

Hafif tempo ile 60 dk, ağır tempo ile yapılan 30 dk’lık spor kan şekerini ortalama 50 mg/dL düşürür.

Spor yapacaksak en ideal kan şekeri aralığı ise 100-150 mg/dL’dir.

Spor öncesi kan şekeri 90-110 mg/dL’nin altındaysa yapılacak sporun yoğunluğuna göre 15-30 gr arası ek karbonhidrat alınmalıdır. Spor yapmadan önce yapılan insülin miktarımızı da % 30-50 oranında azaltarak spordan dolayı oluşabilecek hipoglisemiyi önleyebiliriz.

Eğer kan şekerimiz 250 mg/dL üzerindeyse aktiviteden kaçınmalıyız. Çünkü kan şekerimiz bu seviyedeyken spor yapıldığında daha da yükselir. Spor yaparken de ara ara ölçtüğümüz kan şekeri yükselme eğilimdeyse sporu bırakmak lazım.

Bu arada spor yaparken su tüketimine de dikkat etmek lazım. Suyu az tüketirsek vücudumuzdaki su oranı azalır ve şeker yoğunluğu artar. Bu da kan şekerimizin yükselmesine sebebiyet verebilir.

Bugün yani 15.04.2012 cumartesi günü eşimle beraber evimize yakın bir spor salonuna yazıldık. Daha aktif spor yaparak kan şekerlerim nasıl gidiyor, insülin dozlarında bir azaltma yapıp yapmadığım konusunda da sizlere bilgi vereceğim. Önümüzdeki hafta cumartesi başlayacağız 🙂 . (Görsel ibrahimoktem.k12.tr’den alınmıştır.)

 

  • benim oglum şeker cocuk 7 yaşında şeker cocuk oldu ve şimdi 9 yaşında bizde bu durumla yaşamasını ögrenenlerdeniz

  • Cevap Bırak

    This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.