Ağbimin Diyabetle Olan Hayatıma Desteği – Devam

Tip-1'imAğbimin Diyabetle Olan Hayatıma Desteği - Devam

indir (2)Ağbim kısa sürede diyabet nedir, diyabetli bir kişi hipoglisemi geçirince ne yapılır, kan şekerim yükseldiğinde nasıl bir yol izlenir gibi, birçok detaya hakim hale gelmişti.

Aile içinde sıkıntılı bir konu varsa bile bunu bana yansıtmazdı. Ailem de aynı özeni gösteriyordu.

Annemler gelene kadar yaşadığım hipoglisemi atakları hep normal geçerdi. Yani agresif değildim o anlarda. Şekerimin düştüğünü hissettiğim anda ağbime söyler, o da hemen meyve suyunu hazır ederdi. Ya da kendi hipoglisemiyi hisseder, zorla da olsa kan şekerimi ölçer ve düşükse ‘ Bak! Şekerin düşükmüş. Bir de yok düşmedi deyip diyorsun. ‘ der ve meyve suyunu içirirdi.

Size tüm yazılarımda da bahsettiğim gibi ailenin bilgi sahibi olması çok önemli.

Ağbimle bu hastalık sürecinde çok güldüğümüz, eğlendiğimiz anlar da oldu, can sıkıcı anlarda.

Bir gün kan şekeri ölçüm çubuğu raporu almak için Marmara Üniversitesi Hastanesi / Koşuyolu’na gitmiştim. Rapor başvurusunu radyolojinin olduğu eksi ikinci katta alıyorlardı. Oraya indiğimde birden sanki başımdan sıcak sular dökülüyormuş gibi aniden yere yığıldım. Ki gerisini hatırlamıyorum.

Gözümü açtığımda şimdiki doktorum Oğuzhan Bey elimi tutmuş, tamam kalktı diyordu. Bana kendisinin de diyabetli olduğunu ve bana ne olduğu konusunda bilgi verdi.

Gözlerimi açtıktan 1-2 dakika sonra ise telaşla ağbim geldi. Oğuzhan Bey ikimize de detaylı bilgi verdi. Kan şekerimin düştüğünü ve müdahale ettiklerini söyledi.

Ağbime nasıl ulaştıklarını, benim şeker hastası olduğumu nasıl anladıklarını sorduğumda da çantamdaki diyabetli kartından tüm bilgilerimi aldıklarını söylediler.

Çünkü o kartın üzerinde diyabetli olduğum ve acil durumda kimin aranması gerektiği yazıyor. Bu sebeple çantanızdan diyabetli kartınızı aman ayırmayın.

İşte o gün Oğuzhan Bey ile tanıştık. Sene 2006 idi galiba. Düzeldikten sonra ağbim ve beni odasına götürdü. İkimize de diyabetli olan bir doktor olarak daha detaylı bilgiler verdi. Böylece tedaviye artık Oğuzhan Bey ile devam ettik.

O kadar fazla anım var ki ağbimle ilgili. Yazmaya başladığımda bir sürü şey aklıma geliyor, hangisini daha önce yazayım diye durup düşünüyorum.

Ağbimin önemi benim için çok büyüktür. Haseki Hastanesi’nde günlerce aynı yatakta yattık. Çapa’da gece yarısı testler için oradan oraya koşturdu. Kan şekerim sabahları düştüğünde benim yüzümden işine bile gidemedi. Ne olursa olsun, hangi ortamda olursak olalım bana birşey olmasın diye insan üstü bir enerji sarfetti.

Bu yazımı okuyunca eminim çok duygulanacaktır.

Hadi duygusal olma. Yazının sonuna geldik zaten 🙂 . (Görsel kaynak: makrosafe.com)

 

 

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: