Abbott Free Style Libre’yi Göbek Yerine Kola Taktım

CGMsAbbott Free Style Libre'yi Göbek Yerine Kola Taktım

Yaşınız, özel ve iş hayatınızdaki konumunuz, tanınan biri olup olmamanız tip-1 diyabetli iseniz pek önemli değil. Çünkü her yeni teknolojiyi kullanırken ve deneyimlerken bayramlık ayakkabı alınan çocuklar gibi şen ve mutlu oluyoruz 🙂 Eminim ki biri bize bu tarz şeylerden mutlu olacağımızı söylese inanmazdık. Bu tecrübe de, Free Style Libre tecrübesi, benim gibi ruhu çocuk olan tüm tip-1 diyabetli ve yakınlarına gelsin 🙂

Dün Abbott Free Style Libre – Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Nedir? Nasıl Takılır? başlıklı yazımızda bahsetmiştim Free Style Libre’den. Zorlu ve belirsiz yöntem olan göbek bölgesine takmayı tercih etmiştim ama maalesef başarılı olmadı 🙂

Tecrübeli arkadaşlarımızın tecrübelerine istinaden Free Style Libre sensörünü Pazar akşamı takıp Pazartesi sabahı aktif etmeyi planlıyordum. Bunun sebebi de cilt altı sıvının sensörün silikon kısmıyla daha iyi temas etmesini sağlamak. Sabah oldu. Kan şekerim 330 mg/dL. İnsülin pompanın set değişimini bir gün uzatmıştım. Yani 3. günde değil 4. gündeydi. Hızlıca seti değiştirdik. Eski setin ucu zaten kıvrılmış çıktı. Düzeltme bolusu gönderdim ve şekerin düşmesini bekledim.

Ancak öğlene kadar toparladı şekerim 🙁 Öğle saatlerinde de yoğun toplantımlarım var. Libre’nin kumandasını sensöre yaklaştırdım. 60 dk sonra aktif olacağı uyarısı ekranda göründü ve toplantıya girdim. Toplantı esnasında halimi görmeniz lazım 🙂 60 dk süre geçti. Elimde Libre’nin kumandası. Göbek bölgeme götürüyorum. Uyarı veriyor. 10 dk sonra tekrar deneyin yazıyor. Toplantı da ter bastı diyebilirim 🙂 Ama sonunda tam hata verdi ve artık sensör kullanılabilecek formattan çıktı.

Durum böyle olunca birkaç arkadaşımla ve Tip 1 Diyabet Tecrübeleri sayfa sahibi Hüseyin Bey ile de telefonlaştık. Sensörü çıkartıp yenisini takmak gerektiği sonucuna vardık. Bu tarz durumlarda sensörü atmayın. Fırsatınız varsa aldığınız yere geri gönderin. Size yeni sensörü gönderiyorlar. Ben de Tuğçe’ye vereceğim Almanya’ya giderken. Benim yerime iade edecek.

Gün boyunca yorumları, tecrübeleri ve hayırlı olsun dileklerini gönderen herkese teşekkürler 🙂 Özellikle de Ayşe Acar’a. Bacağa takılmış Libre’nin fotoğrafını paylaştıklarında sevindim.

IMG_9406Bu arada göbek bölgem biraz hassas. İnsülin pompasında da bazen sorun yaşıyordum. Sensörü çıkarınca baya kanadığını gördüm. Kan kurumuş ve kalmış. Sizinle de bu görüntüyü paylaşıyorum ama aman negatif etkilenmeyin 🙂 Hassas bir milletiz. Her şeyden etkileniyoruz 🙂 Bu durum bana özel. Dediğim gibi göbek bölgem diğer bölgelere göre daha hassas.

Bu ilk tecrübeden sonra kola takma kararı aldım. Kola takarken de video çekmeyi unutmadık 🙂

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

5 YORUMLAR

  1. Gürsen Gür Kolunuza takmanız iyi bir karar sanırım. Tabi ki değişik yerler deneyebilirsiniz ama Abbott zaten kolda taşınmasını öneriyor düzgün ölçüm sağlamak için.

    diyabetimben.com Denemeyi seviyorum 🙂 Şuanda kolumda, fena gitmiyor 🙂 Sevgiler 🙂

    Gürsen Gür Ben de denemeyi düşünüyorum ama şu an sosyal sigorta ödemiyor Libre’yi. (Almanya’da). Artı, özellikle yazın kolumda o Şekil belirli sensör kullanmayı düşünemiyorum doğrusu. Size rahatsızlık veriyor mu?

    diyabetimben.com Rahatsızlık vermiyor Gürsen Hanım. Ben de üzerimde görünmesinden pek hoşlanmıyorum ama kolda çalıştığı için takmak zorunda kalıyoruz. sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: