Abbott FreeStyle Libre Hakkında Tecrübelerim

CGMsAbbott FreeStyle Libre Hakkında Tecrübelerim

Birkaç 4-5 gün önce Abbott FreeStyle Libre’yi kullanmaya başladım. O kadar çok soru geliyor ki. Her ne kadar paylaştığım yazılarda birçok detayını anlatsam da bu soruların önünü kesemedim 🙂 Abbott Free Style Libre – Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Nedir? Nasıl Takılır? ve Abbott Free Style Libre’yi Göbek Yerine Kola Taktım başlıklı yazılardan detaylara ulaşabilirsiniz.

Ben Abbott FreeStyle Libre gibi tip-1 diyabetin giyilebilir teknolojilerini seviyorum. Hayatı daha konforlu hale getiriyor. Ancak her teknolojik ürünü birlikte kullanmak da ‘kendimi robot gibi hissetmeye’ sebep oluyor 🙂 Bununla birlikte parmak delmiyor olmak da Libre’nin kumandasının elimizden düşmemesine sebep oluyor. Bu arada ben Dexcom kullanırken yatakta uzanırken Dexcom’un ekranını izliyordum 🙂 Acaba kaç çıktı? Nasıl gidecek? Deliyim galiba 🙂

IMG_9411Şimdilik 4 sensörüm daha var. Biraz daha kullandıktan sonra kullanmaya devam edip etmeyeceğimi görürüm galiba 🙂 Parmak ölçümüyle, FreeStyle Libre’nin ölçümü genellikle çok yakın. İlk günlerdeki ölçümlerden birinin fotoğrafını çekmiştim. Yan taraftan paylaşıyorum.

Aynı zamanda Salı günü tahliller için gittim hastaneye. Damardan ölçüm 185 mg/dL çıkarken, Libre’de 172 mg/dL idi. Ancak ara ara glükometre ile farklar çıkabiliyor. Sürekli düzgün gitmese de % 90 oranında düzgün sonuç vermesi güzel.

 

IMG_9448Göbek bölgesinde sorun yaratınca kola takmıştım hatırlarsanız. Kolun arka kısımlarına filan 🙂 Aman görünmesin çok diye 🙂

Günde bazen 1 bazen de hiç ölçüm yapmıyorum parmaklarımdan artık. 4-5 gün içinde de parmakların deldiğim kısımlar kabuk bağlamaya ve iyileşmeye başladı. Biz tip-1 diyabetliler bunu görünce dahi mutlu oluyoruz değil mi? 🙂

Birkaç zamandır da sabahtan-öğlene olan sürede kan şekerimde yükselme modunda biraz sıkıntı vardı. Saati yakalayamıyordum. FreeStyle Libre ile bunu da yakalayınca sorun olan saate göre hemen bazal insülin miktarını değiştirdim. Öğlenlere hafif hiperglisemilerle girmiyorum 🙂 Bu güzel bir avantaj oldu.

Aynı zamanda Eşref’in de bir yorumu oldu. Tip-1 diyabetli yakını olarak gece kan şekerini kontrol etmek artık daha kolay olacak dedi 🙂 Yatarken ufacık bir sesten kalkan biriyim. Şekerin sıkıntılı olduğu günlerde gece uykusunu hiç ettiğimiz, ara ara kalkarak gidişata göre müdahale ettiğimiz zamanlar oluyordu. Şimdi Eşref Libre’nin kumandası ile ölçüp sorun varsa beni kaldıracak 🙂 Hatta sırf bu konu için reklam filmi tarzı bi şey çekelim mi diye de düşünmedik değil 🙂 Enteresan bir video daha gelebilir bizden 🙂

Ama video öncesi ve Eşref de sakallarını kesmişken bir fotoğraf çektik. Bu yazının da fotoğrafı olsun 🙂

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

10 YORUMLAR

  1. Esra hn merhaba;
    bizde aldık muhtemelen pazar günü gelecek kızım çok heyecanlı….tüm yazılarınızı okudum fakat aktif etme sürecini kaçırdım galiba.Kola taktıktan 1 gün sonra aleti sensöre yaklaştırınca aktif olmuş oluyormu?

  2. Öncelikle merhaba, Esra hanımla aynı gün tesadüfen 5 yaşındaki kızıma uyguladık, sonuçlar mükemmel bazen parmakla aynı çıkıyor bence insanın yaşam kalitesini artırıyor. Ayrıca kızım insilün pompası istemiyordu şimdi taktırmak istiyor umarım Türkiyede satışı olur ve devlet tarafından desteklenir.

  3. Merhaba.biz 6 aydır freestyle libre aletini kullanıyoruz. Hayatımızda çok büyük bir kolaylık oldu.FreeStyle libre de şeker ölçümler sırasında dikkat etmemiz gereken önemli bir konu var.şeker verilerinin yanında oklar belirtmekte bu oklara çok dikkat etmemiz gerekiyor.FreeStyle libre hep beş yada on dakika öncesi şekeri gösteriyor.eğer oklar aşagıyı gösteriyor ise bu şekeriniz in halen düşmekte olduğunu, e ger yukarıyı gösteriyor ise halen yükselmekte olduğunu ve ok düz gösteriyorsa ise stabil olduğunu gösteriyor.biz bunlara dikkat ederek ayarlarınızı yapıyoruz. Kızımın hb1 9.5 ten 7.8 düştü.biz çok memnunuz.

    • evet kullanabilirsin biz oğlum icin aldık kullanıyoruz cok memnunuz
      lakin siz kol yerine baldırınıza takabilirsiniz selamlar

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: