Abbott Free Style Libre – Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Nedir? Nasıl Takılır?

CGMsAbbott Free Style Libre - Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Nedir? Nasıl Takılır?

Abbott Free Style Libre – Kansız Şeker Ölçüm Cihazı Nedir? Nasıl Takılır?

Free Style Libre ve sensör teknolojileriyle ilgili en güncel birkaç okuma önerisi için aşağıdaki linklere tıklayabilirsiniz.

 1. Sensör kategorisindeki tüm yazılar için: http://www.diyabetimben.com/category/cgms/
 2. Freestyle® Libre’de İzobornil Akrilatın Sebep Olduğu Allerjik Kontakt Dermatit
 3. Mayıs 2017 İtibarıyla Türkiye’deki Şeker Ölçüm Sensörleri
 4. Dexcom, Libre ve Medtronic Enlite Sensör Kıyaslaması

Tip-1 diyabetli bizler için kan şekeri ölçümü oldukça önemli. Bu sebeple sensör teknolojisi gittikçe ilerlemekte, Abbott Free Style Libre – Kansız Şeker Ölçüm Cihazı hayatımıza giren bu ürünlerden bir tanesi.

Önemli bilgi: Free Style Libre sürekli ölçüm yapan bir cihaz değildir. Kumandasını sensöre yaklaştırdığınız zaman anlık ölçüm yapan bir sistemdir. Bu sebeple FGM (Flash Glucose Monitoring System) olarak bilinir.

IMG_9391Normal şartlarda ben çok elektronik bir görünüme sahip olmamak için sensör kullanmayı pek sevmiyorum. Bu sebeple de çoğu sensörü kullanıp sizlerle tecrübelerimi paylaşıyorum. Abbott’un Free Style Libre sensörünü de bu sebeple Almanya’dan aldı. Eşref’in kardeşi Şeref’in nişanlısı Almanya’da yaşıyor. Ona rica ettik ve alıp Türkiye’ye getirdi. Güvenlik geçişlerinde de bir sorun olmadı.

Normal şartlarda Abbott Free Style Libre’yi 2014 yılında Abbott ’un Parmak Delmesini Gerektirmeyen Sürekli Glükoz Ölçüm Cihazı CE Onayını Aldı başlıklı yazısında ürün hakkında bilgi vermiştik. 2015 yılında da yurt dışından alıp Türkiye’de kullanan ailelerin tecrübelerini paylaşmıştık. Abbott FreeStyle Libre ve Kan Almadan Şeker Ölçümü ve FreeStyle Libre Tecrübesi başlıklı yazılar da bunlara örnek.

Free Style Libre Türkiye’de Var Mı? Nasıl Satın Alırım?

Ürün Abbott firmasına ait. Ama şu an için Türkiye’de satılmıyor. Bu sebeple yurt dışından almak lazım.

Online alış-veriş gibi alınabiliyor ama Türkiye’den internet yoluyla alamıyorsunuz. Yurt dışında bir tanıdığınız varsa ilgili freestylelibre.co.uk, freestylelibre.de, freestlelibre.com.au gibi sitelere girip satın alımı sağlatabilirsiniz. Tanıdığınızın adresine gidiyor. Ve Türkiye’ye gelirken getiriyor. Ancak tanıdığınız size kargo yoluyla gönderirse gümrüğe takılabilir ya da ek vergi ödemek zorunda kalabilirsiniz. Aklınızda olsun.

Satın alan kişi ya da ailesinde diyabet olmasına gerek yok. Reçete ile alma şartı yok. Dediğim gibi herhangi bir internet sitesinden kıyafet alır gibi alınabilmekte.

IMG_9387Free Style Libre’nin Maliyeti Nedir?

İlk alım yaparken Starter Paket olarak almanızı öneririm. Bir adet okuyucu ve iki adet sensörden oluşan Starter Paket 170 Euro. Her bir adet sensör ise 60 Euro. Yandaki görselde de detaylar bulunmakta.

Ben alım yaparken bir starter paket ve 3 adet sensör aldım.

Her bir sensör herhangi bir sorun çıkmazsa 15 gün kadar kullanılabilmekte.

 

 

 

 

IMG_9395Abbott Free Style Libre Nasıl Takılır?

İnsülin pompası kullanıcısı iseniz Free Style Libre’yi takarken herhangi bir zorluk yaşamazsınız. Free Style Libre’nin kolumuzun dirsek kısmının üstündeki etli kısmın arka kısmına (yani arka koldan bahsediyorum.) takılması önerilmekte. Genel olarak sensörler göbek, kol ve bel gibi yerlere de takılabildiği için ben göbek kısmına taktım.

Bu arada Abbott göbek bölgesine takılması için FDA onayı başvuruları yapmış. FDA onaylarsa göbek kısmına da takılabileceği resmi olarak dillendirilecek.

Dün akşam ilk kez Abbott Free Style Libre’yi taktım ve videosunu çektim. Sizlerle de aşağıda paylaşıyorum.

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

 

40 YORUMLAR

  • Bu tür Sensorların illa da okuyucusunu almanız gerekmiyor
   Libre3 ve Libre2 sensor Uygulama Cep telefonuna indirir kullanırsınız.
   Diyabet olan hastalara kolaylık olsun.
   2. De bu sensorun mutlaka Türkiyede imal edilmesi gerekiyor.
   Çünkü çok pahalı Aynı zamanda 14 günlük kullanım süresi var.
   Yıllık kullanım 37000.00 TL
   SSK da bunu karşılayamıyor

 1. Hüseyin Devecioğlu Esra Hanim libreniz hayırlı olsun. Umarım güzel sonuçlar alırsınız… Şöyle bir durumu hatirlarmak isterim. Şuana kadar kullandığımız sensorler hareketsiz bölgeler için cok uygun değil. Parmak ölçümlerine göre kısmen düşük değerler okuyabilirsiniz. Özellikle geceleri düşük uyarısı alma ihtimaliniz var.. Umarim göbek bölgesi de uygun sonuçlar verir…

  Diyabetim Ben Hüseyin Bey Merhaba, Teşekkürler. Göbek için bakalım. Bende de soru işareti var ama deneyeceğim 🙂 Uyarılarınız içinse teşekkürler.sevgiler,

  • Merhaba ben FreeStyle Libre’yi 2 aydın kullanıyorum oldukça memnunum. Puf noktası kolunuzun arka tarafını alkol ile iyicene siliniz sonra kendi Swapları ile bir daha siliniz kuruduktan sonra sensörü tek hamlede yapıştırın kolay kolay çıkmaz. Hiç ekstra bant yapıştırmadım. 2 defa 10. Günde sensör erken çıktı.

 2. Kenan Ivedi Aleti Yurtdışından tanıdıklar aracılığıyla getirsek stripleri daha sonra internetten sipariş edebiliyormuyuz?

  Esra Avcı Maalesef yapamıyorsunuz Kenan Bey.

  Ayberk Ekesan sensör suya dayanıklımı yoksa her duşta değişmek mi gerekiyor, karın üstü yatağa yattığınızda sensör yerinde sağlam olarak kalıyor mu?

  Barış Yeşildağ Sensör suya dayanıklı rahatlıkla banyo yapabiliyorsunuz. İçiniz rahat etsin isterseniz üzerine fazladan bir bant da yapıştırabilirsiniz. Ürün karna değil kola takılıyor. Sağlam olarak kalıyor

  Esra Avcı Barış Bey’in bahsettiği gibi normalde kola takılıyor ama ben göbek bölgesinde deniyorum. sevgiler,

  Ayberk Ekesan aklıma gelmişken insülin pompasını gece yatarken çıkarıyomusunuz yoksa yatarken vucutta mı kalıyo?

  Esra Avcı Sensör suya dayanaklı. Yatarken de sağlam kalıyor. İnsülin pompası ile ise 7-24 yaşıyorsunuz. Sadece banyoya girmeden çıkarıyorsunuz. Sevgiler

  Zeliha Sicak video anlatımı çok güzel olmuş. agızınıza ve yüreğinize saglık. 🙂

  diyabetimben.com Teşekkürler Zeliha Hanım. sevgiler,

 3. gokhanornekkTürkiye’ye ne zaman geleceği önemli ablacım

  diyabetimben @gokhanornekk Merhaba, Abbott Türkiye çalışmalarını yapıyor. Umarım kısa sürede gelir. sevgiler,

  emrahkaratepe Nasil tedarik ederiz acaba almanyadan getirttim demistiniz yardimci olabilirmisiniz

  21daystoplantstrong ?

  emrahkaratepe Bende alayim cocuklarda kullanabiliriz dimi

  diyabetimben İlgili yazıda yazıyor aslında @emrahkaratepe Linkleri de paylaşmıştım. 4 yaş üstü çocuklarda kullanılıyor.

 4. Ferhan Kuscu harika birsey bi dönem kullanma firsatim oldu ama malesef büdcemi zorladigi icin birakmak zorunda kaldim ama insalllah seneye cgm e gecmek istiyorum

  Esra Avcı Umarım imkan dahilinde olur. sevgiler,

  Selgan Doğa Çavdaroğlu Esra Esra Avcı hanım göbek bölgesine mi taktınız,bilgi verirseniz sevinirim

  Esra Avcı Yazımda yazmıştım zaten. Göbek bölgesine taktım.

  Yadigar Aydın Hayırlı olsun Esra hanım ? sonuçlarınızı merak ettim göbek bölgesinden taktığınız için kalibre ettinizmi parmak ölçümü ile sonuç nedir ?

  Esra Avcı Yadigar Hanım Merhaba, Teşekkürler 🙂 25 dk sonra ölçüm yapabilecek. Bekliyorum. Parmak ve sensör ölçümüne göre bilgi veririm 🙂

  Yadigar Aydın Güzel sonuçlar alırsınız inşallah ?

  Ferda Bostancı Ünlen · Hayırlı olsun Esra hnm çok memnun kalacaksınız 😉

  Esra Avcı Umarım Ferda Hanım 🙂

  Selgan Doğa Çavdaroğlu Evet göbek bölgesi doğru sonuç verirse süper olur?

  Seda Ömer Atalay hayırlı olsun hep kolda denedik biz göbekte nasıl acaba aralarında fsrk varmı acaba merakla bekliyorum

  Esra Avcı Ben de merak ediyorum ama bakalım. Detayları paylaşacağım 🙂

  Rina Altaras Darsa Biz çok memnunuz Esracım, yaşam kalitemizi yükseltti diyebilirim. umarım memnun kalırsın 🙂 sevgiler

  Esra Avcı Bakalım Rina. Umarım iyi olur ama uzun süre kullanmak için almadım. Sadece tecrübe etmek için. sevgiler,

  Eylem Merdoğlu Esra hanım biz de 3 gün önce kullanmaya başladık. Şimdilik 20 farkla gidiyo. Tecrübelerinizi paylaşmanızı heyecanla bekliyorum. Sevgiler

  Esra Avcı Hayırlı olsun sizin için de. Aslında sadece tecrübe etmek için aldım. Umarım hepimizin ki başarılı gider 🙂

 5. Esra HN merhaba.. Libreniz hayırlı olsun.. Umarım göbek bölgesinde beklenen performansı verir.. Benim oğlum 16 yaşında ve koluna taktırmak istemiyor “ben robot değilim” diyor :)) sevgiler

 6. Esra hanım bizde bir ay önce İngiltere’den cihazı getirttik ama kızımın kolundan durmuyor çıkıyor cihaz biri boşa gitti ama büyük bir rahatlık telefonlada ölçe biliyoruz ama şeker yüksek olduğunda veya düşük olduğunda doğru ölçüm vermiyor sizde kullanıp bizi bilgilendirirseniz memnun olurum iyi akşamlar

 7. Oncelikle merhaba. Yazinin basligini okuyunca sevindim ama icerigine indigimde aslinda biraz gereksiz oldugunu dusundum. Sebebine gelince. Bence amac su olmali. Eger herkes rahatca ulasabiliyorsa bu tarz yazilari paylasmak gerek. Ama daha Turkiyede satisi yok internetten siparis verilemiyor verilse dahi gumruk vs vs. Seker hastalari rahatca ulasamadiktan sonra neye yarar ? Ben 13 sene evvel bu hastaliga yakalandigimda o sira haberlerde su sekilde soyleniyordu , bes on sene icinde sekeein caresi bulunacak bilim adamlari calisiyor ilk basta bu yazinin basligini okudugumda duydugum heyecani yasamistim. Aradan 13 sene gecti bilim adamlari hala calisiyor ve yine ayni hikaye 10 sene hikayesi. Hep yalan yani. Bunun caresi var ama para iste hic bir buyuk firma ekmeginden olmak istemiyor. Neyse mevzu uzun. Kanaatimce bu tarz yazilar yazmak belki bilgi paylasimi ama bence herkesin ulasamadigi bir sey varsa o sey eksiktir. Dusuncesindeyim.

    • Sayın Şeyda,

     Öncelikle geçmiş olsun dileklerimizi iletmek istiyoruz. Bu konuda ilk facebookda grubu olan Tip1 diyabetli hastalar sayfasından bize ulaştıklarında diyabet konusuna çok hakim değildik ancak sonrasında araştırmalarımız ve sonrasında gönderdiğimiz sayısız ürün ile bu konuya ortak olduk. info@ingilteredenal.com mail adresimize ulaştığınızda size gerekli yönlendirmeler yapılacaktır. Tekrar geçmiş olsun dileklerimizle…

     • Cenk Bey Merhaba,

      ingilteredenal.com temsilcisi misiniz? Yani çalışanı mı?

      Size ulaşanlara ne tarz yönlendirmeler yapıyorsunuz. Rica etsem paylaşabilir misiniz?

      sevgiler,

      • Esra hanım merhaba, freestylelibre.co.uk sitesinden satın almak istediğiniz starter pack, sensor gibi ürünleri kullanıcılarımız alıp ingilterede bulunan adresimize yönlendiriyor. Ofisimize gelen paketleriniz de işleme alınarak Türkiye adresinize göndetiliyor. Satın aldığınız sensör vb.nin ingiltere içi teslimatı 3-5 gün sürüyor. Gelen ürünlerin Türkiye adresinize gönderimide ortalama bu süreçtedir. Elinizdeki son sensörü kullanmaya başladığınızda sipariş vermenizi öneririz. Teşekkür ederim.

       • Cenk Bey Tekrar Merhaba,

        Normalde belli bir ücret karşılığında bu hizmeti veriyorsunuz ama Libre alıcıları için bir katma değer sağlıyor musunuz?

        sevgiler

      • Esra hanım merhaba,
       Öncelikle iyi günler.

       Şunda çok sayıda kullanıcımız için bu ürünün ingiltereden gönderimini yapmaktayız.Kayıt olan kullanıcılarımız ingiltereden bir kargo adresine sahip olmaktadır. Bu kargo adresinide https://www.freestylelibre.co.uk/libre/ sitesinden alacakları ürünler için kargo (Delivery) adresi olarak kullanmaktalar. Bu şekilde ürünler ingiltere adresine ulaşıyor. Bu aşamada mail ve sms ile bilgilendiriliyor. Akabinde kargo ödemeleri yapıldıktan sonra sitemizde girdikleri adreslere kargolanıyor.
       Kullanıcı kendi almak istemezse yine web sitemiz hesabım bölümündeki benim için al hizmetini kullanıyorlar. Bu noktada da ürün ödemesi web sitemize yapılıyor ve ürün tarafımızdan alınıyor.
       İstenilen ürünler için süreç bu şekilde işlemektedir. Ayrıca web sitemizden yapılan ödemeler 9 ay’a kadar taksitlendirilebilmektedir.
       Ayrıca bu konuda yardımcı olmaktan mutluluk duyduğumuzu iletmek isteriz.

       • Akın Bey Merhaba,

        Öncelikle tip-1 diyabetli bireyler için bu tarz bir çözüm üretmiş olmanız mutluluk verici.

        Ancak diyabetimben.com objektif ve marka bağımsız sadece bilgi, tecrübe paylaşım platformu. Ticari kaygıları olmayan bir blog. İndirim mesajınız için teşekkürler ama bu indirimin olası konulara gebe olmaması adına mesajınızı maalesef paylaşamayacağım.

        Tekrar bu operasyona sağladığınız için teşekkür ederim.

        Sevgiler

        • Esra hanım merhaba ve mesajnız için teşekkürler. Tabiki siz daha iyi bilirsiniz. Biz mümkün olduğunca desteğe açık olduğumuzu belirtmek isteriz. Siz libre kullanıcıları için bir katma değer sağlıyormusunuz diye sorduğunuzda biz nasıl bir katma değer yaratabiliriz şeklinde düşündük bu sebeple de bir indirim vererek libre kullanıcısının bütçesine katkı sağlamaya çalıştık. Farklı düşünceleriniz yada yardımcı olabileceğimiz hususlar olursa herzaman iletişime geçebilirsiniz.Biz teşekkür ediyoruz. Saygılar

   • Ceren hanım gümrükte takılıyor diye biliyoruz biz. İstanbula şipariş etmek istesek mümkün mü? Sizden detaylı bilgi alabilir miyiz?

 8. Cem Bey Merhaba,

  Yorumunuz için teşekkürler.

  Dünya’da gelir adaleti hep sorgulanan bir detay. Siz de sorguluyorsunuz. Haklısınız. Ancak her ürünün bir alıcısı var. Ve bizler de tecrübelerimizi paylaşıyoruz.

  Geçtiğimiz haftalarda Koç Üniversitesi Hastanesi’nde etkinlik oldu. Keşke katılma fırsatınız olsaydı. Sizin gibi 14 yıldır ben de tip-1 diyabetliyim. Ancak etkinliğimizde tekrar şunu anladım; ‘ilaç ya da teknoloji şirketleri çözümü bulsalar yarın çıkaracaklar. Yıllardır aynı haberleri ben de okuyorum ama bahsettiğiniz kötü senaryolara inanmıyorum.

  Sevgiler

  • Yok yok Esra hanım kızımız. Aynen Cem beyin söylediği gibi durum. İnanın varya çooook şeyleri icat ettiler ama bu endüstrinin politikaları hiç bir politikaya benzemiyor. Çünkü çoook büyük bir pasta ve pazar bu. Ha bire sömürüyorlar.

   • Zeki Bey Merhaba,

    Aynı fikirde değilim sizinle. Maalesef kronik yaşam şekilleri olan bizlerin büyük bir kısmı şöyle düşünüyor. Çözümünü buldular. Bulanları yok ediyorlar. Çözümünü buldular ve çıkarmıyorlar. Çözümünü buldular ama sektör ve kazanç büyük. Bu sebeple çıkarmıyorlar vs.

    Çok sevdiğim bir bilim kadını söylemişti; ‘Çözümü birileri tarafından bulunsaydı bugüne kadar çıkardı. Biz de gece-gündüz deli gibi çalışmazdık. Tip-1 diyabetin oluşumu ve yok edilmesi legoları birleştirmek kadar kolay değil. Sektör büyük. Ama teknolojilerin üretilmesi gerekiyor ki kaliteli yaşayabilin. Çünkü şu an tip-1 diyabetin bilinen bir çözümü yok.’

    Ben de her zaman derim. Her sektörde olduğu gibi sağlık sektöründe de satış hedefleri var. Küçük bir bakkalın bile kar amacı varken ilaç, hızlı tüketim, sağlıkta olmamasını bekleyemeyiz.

    Konuyu keyifle tartışırım. Ama her şeyi ‘maddi olarak bizi sömürüyorlar, Amerika’nın oyunu bu.’ya bağlayanlardan bir farkımız olmaz.

    Sevgiler,

    • Vermiş olduğunuz cevaplarda bir sıkıntı yok Ben işin politik kısmının sıkıntılarını kastettim ve ayrıca bürokratik kısmı konusunda bürokraside uzun yıllar çalıştığım için tecrübelerimi de harmanlayıp kuvvetli tahminlerimi söyledim. Teşekkür ederim

 9. Libre ile ölçüm adedi sınırlaması var mıdır? Şu kadar dakikada, saatte veya günde şu kadar ölçüm yapılabilir cinsinden kısıtlar var mıdır?

  • Merhaba Gencay Erdoğmuş,

   Sensör zaten 15 dakikada 1 ölçüme izin veriyor. 15 gün boyunca 15 dakikada 1 kez ölçeceğiniz için toplamda bir ölçüm sayısı kısıtlaması bulunmuyor.

   sevgiler,

 10. Merhaba
  kızıma daha yeni aldım ve uygulamaya başladık . Ama parmaktan aldığımız sonuç 145 sensörden aldığımız sonu 122 aradaki 23 lük fark bana çok geldi bunun nedeni nedir veya bu normal mi ? bu konuda görüşlerinize ihtiyacım var
  saygılarımla

 11. Yahu iyide hem o kadar para hem temini çok zor peki bu benim işime nasıl yarayacak. devlet bunu sigorta kapsamında geri ödemesini yapmazmı..?

  • Merhaba Nurettin Bey,

   Maalesef bu tarz teknolojiler maliyetli. SGK’nın geri ödeme desteği verebilmesi için herkes çabalıyor ama çok küçük bir ihtimal.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: