Dexcom Raporları

CGMsDexcom Raporları

Dexcom CGMs hakkında sizlerle ara ara bilgi paylaşmaya devam ediyorum. Sonuçları incelemek ya da rapor alma konusunu hiç anlatmamıştım.

Dexcom’un web sitesine giriş yapıp cihazı bilgisayarınıza bağlayarak; Saatlik, İstatistik ve Grafiksel formatta rapor alma imkanınız bulunmakta.

Özellikle insülin dozlarının ayarlamasında CGMs ler oldukça önemli. Ya da gece farkedilmeyen hipoglisemilerin-hiperglisemilerin ortaya çıkması gibi problemler de CGMs ler sayesinde netlik kazanmakta. Çünkü 7*24 takılı olan bu cihaz sürekli ölçüm yapıyor ve sonuçları hafızasına kayıt ediyor. İstediğiniz zaman raporunuzu alıp, doktorunuza mail gönderebiliyorsunuz ya da doktor kontrollerinizde yanınıza alarak rapor üzerinden analiz yapabiliyorsunuz.

Kortizol kullandığım dönemde kan şekerim ara ara çok yüksek ya da düşük oldu. Bu dönemin raporunu bilerek aldım. Ancak yine de çok çok kötü bir durum görünmüyor gibi 🙂 Kortizol bittikten sonraki dönemde ise hipglisemiler max düzeydeydi. Bu durumun tip-1 diyabetli bireylerde tıbben yaşanılması normalmiş. İşte bu dönemde Dexcom elim ayağım oldu diyebilirim.

Bu aralar Dexcom Türkiye’de oldukça popüler. Umarım SGK ödeme desteği alınabilir. Dexcom hakkında diğer detaylara ise CGMs kategorisindeki yazı ve videolardan ulaşabilirsiniz.

 

saatlik

 

 

 

9 YORUMLAR

 1. Merhabalar bende dexcom yazılarınızı ilgiyle takip ediyorum hatta şuan hamileyim ve ciddi anlamda çok işe yarayacağını düşünüyorum. Tabi fiyat oldukça pahalı geldiği için alamadım bunda sgk nın desteklemesi için bizim yapabileceğimiz birşey yok mu? Bireysel veya toplu olarak bişeyler yapamaz mıyız acaba?

 2. Esra hanım merhabalar,

  20.06.2015 tarihinde bana tip 1 diyabet teşhisi konulduğunda devlet hastahanesindeki diyabet hemşiresi accu chek performa nano kullanmamı önermişti. şu an halen kullanmaktayım fakat eczanelerden alırken baya bir fiyat farkı ödemek zorunda kalıyorum. bu konuda yardımcı olabilirmisiniz?

 3. Merhaba Esra hanım,

  Ben medtronic paradigm pompa kullanıyorum. Geçen sene benimle aynı pompayı birisiyle tanıştım. Bana daha önce bu pompanın sgk ödeme listesinde olmadığını ve kendilerinin dava açarak sgk ödeme listesine aldırdıklarını söyledi. Nasıl bir süreç izlediğini sordum. Aynı şey dexcom için de mümkün olabilir diye düşünüyorum.

  • Buket Hanım Merhaba,

   Tanıştığınız kişi çok doğru bir bilgi vermemiş. Çünkü açılan davalar sebebiyle o hak kazanılmadı. Zaten sensörlü pompa ve ekipman ödemeleri halen yapılmıyor.

   Dexcom için de dava da açsak ya da sgk ile görüşsek de bir sonuca ulaşılması güç.

   Sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: