4. Doz Covid-19 Aşısı Tanımlandı!

Haberler&Gelişmeler4. Doz Covid-19 Aşısı Tanımlandı!

4. Doz Covid-19 Aşısı Tanımlandı!

Sabah hem birkaç diyabetimben takipçisinden hem de okuduğum haberler sebebiyle MHRS’ye girdim. 4. doz Covid-19 aşısı tanımlanmış.

3. doz olarak Biontech‘i tercih etmiş 25 Temmuz Pazar günü ise olmuştum. MHRS’ye girdiğimde en yakın aşı olabileceğim tarih bugün yani 16 Ağustos görünüyor. 20 Ağustos’ta ise 4. dozumu olacağım.

Ara bir not: Randevu alındıktan birkaç saat sonra alınan randevuların bazıları iptal edilmiş. Bazı kişilerse 4. doz aşı sırası gelse bile randevu alamamış. Benim randevum halen aktif. Bakalım ne olacak.

Biontech ile ilgili yapılan bilimsel açıklamalarda (Yazının sonuna, bu konuyla ilgili, İngilizce kısa bir paragraf ekliyorum.); 2. dozun, 1. doz yapıldıktan 21 gün sonra yapılması öneriliyor. Ancak bu sürede yaptırmayı engelleyecek bir durum varsa 42. güne kadar da 2. dozun yaptırılabileceği belirtilmekte.

Normal şartlarda 2 doz Sinovac aşısı olanlara biz doz da Biontech aşısı olma kararı çıkmış ve aşı olmak isteyen, aşı hakkı çıkan kişiler 3. dozu Biontech yapmıştı. Bunun amacı da toplumsal bağışıklığın sağlanmasıydı.

Ancak bazı ülkeler, kişilerin yurt dışı seyahatlerinde, çift doz Biontech aşısı olma koşulu getirmekte. Bu sebeple de isteyen ve 4. doz aşı hakkı çıkan kişilere Biontech olma şansı veriliyor.

Bence bu 4. dozun yapılma sebebi sadece yurt dışı seyahatleri değil. Özellikle Sinovac‘ın koruyuculuğu ve hata ne kadar süre koruduğu konusu tartışmalıydı. Halen de böyle galiba. Biontech’te ise mutlaka 2 doz olunması söyleniyor ki koruyuculuğu tam olsun.

Ama elbette bilmediğimiz durumlar da olabilir. Biliyorsunuz ülkemizdeki aşılama politikası ve sürecin yönetilme şekli bir yılan hikayesi olarak devam ediyor. 2 Sinovac ve sonrasında 2 Biontech olunması konusunda bilim dünyasının ürettiği güçlü bir kanıt bulunmamakta. Bizim burada asıl sorgulamamız gereken Biontech olabilecekken yaşanılan karmaşada 2 Sinovac da olmuş olmamız. Belki boşa olunuldu. Kim bilir?

Ama yine de hem okuduklarım hem de yaptığım çıkarımlarla; 4. dozu Biontech olarak olacağım. Aşı şansı gelmişken geri tepmemek lazım 🙂

Is there a maximum interval between doses of Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine?

You should administer the second dose as close as possible to the recommended interval of 21 days after dose 1. However, if it is not possible to follow the recommended interval, you may schedule the second dose of the Pfizer-BioNTech COVID-19 Vaccine for administration up to 6 weeks (42 days) after the first dose. There are currently limited data on effectiveness of mRNA COVID-19 vaccines administered beyond this window. If the second dose is administered after these intervals, there is no need to restart the series. (Kaynak: https://www.cdc.gov/vaccines/covid-19/info-by-product/pfizer/pfizer-bioNTech-faqs.html)

4 YORUMLAR

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: