Haftada 1 Kez Yapılabilecek Bazal İnsülin: Icodec

Haberler&GelişmelerHaftada 1 Kez Yapılabilecek Bazal İnsülin: Icodec

Haftada 1 Kez Yapılabilecek Bazal İnsülin: Icodec

Icodec; Novo Nordisk tarafından çıkarılması planlanan ve şu anda faz3 çalışmaları devam eden “haftalık bazal insülin”.

Aslında normalde insülin kullanan tip-2 diyabetliler çıkarılması planlanan bir bazal insülin. Tip-2 diyabetli olup; Lantus, Levemir, Basaglar, Toujeo gibi günlük bazal insülin yapan tip-2 diyabetliler haftada bir kez Icodec yapmış. Ve glisemik kontrolün iyi olduğu belirlenmiş.

Şu anda ülkemiz ve dünyanın birçok hastanesinde insülin Icodec “tip-1 diyabetliler tarafından” deneniyor…

İnsülin Icodec haftada 1 yapılan, yapıldıktan ortalama 196 saat sonra yarılanan ve şekeri regüle etme becerisinin de eşit dağılımda olduğunu belirtilmiş.

ONWARDS 6 adı verilen araştırma programına 30 Nisan 2021’de başlanmış. Dünya geneli ve ülkemizdeki tip-1 diyabetlilerle beraber yapılan bu araştırma programına Adana Çukurova Üniversitesi Hastanesi, Malatya Turgut Özal Tıp Merkezi, Aydın, İstanbul ve Kayseri hastane/hastaneler katılmış.

Bu araştırma programına katılmak isteyen tip-1 diyabetliler mevcut kullandıkları insülin degludec bazal insülinle Icodec’i kullanarak etkilerini kıyaslayacaklar.

Klinik çalışma olduğunu vurgulamak isterim.

1 yıl 2 ay sürmesi planlanan bu araştırmada tip-1 diyabetlinin 28 kez doktor  ziyareti ve 28 telefon görüşmesi yapması hedefleniyor. 28 doktor ziyaretinin 11’inde ise tahliller yapılacak. Bu sürede aynı zamanda kişinin sensör kullanması de bekleniyor.

Kimler katılabilir?

 • 18 yaş ve üstü, cinsiyet farketmeksizin, tip-1 diyabetliler,
 • Sensör kullanan/kullanabilecekler,
 • Tip-1 diyabet teşhisini 1 yıl veya daha öncesinde almış olanlar,
 • İnsülin kalemi kullananlar,
 • A1c’si 10’un altında olanlar.

Kimler katılamaz?

 • Programa katılmadan 180 gün içinde miyokard enfarktüsü, felç, angina pektoris veya geçici iskemik atak nedeniyle hastaneye yatanlar,
 • New York Kalp Derneği’nin (NYHA) sınıf IV olarak sınıflandırdığı kronik kalp yetmezliği olanlar,
 • Kilo veya glikoz metabolizmasını etkilediği bilinen rahatsızlıklar (Örnek:Orlistat, tiroid hormonları veya kortikosteroidler tedavisi alanlar.) sebebiyle ilaç kullananlar ve/veya dozlarında 14 gün süresinde değişiklik olanlar,
 • Retinopati veya makülopatisi olup kontrol altına alınmamış veya bu rahatsızlıkları değişken olan kişiler.

Bu tarz çalışmalara katılmak kıymetli…

Çalışmanın daha birçok önemli detayı bulunmakla birlikte bu çalışmalara katılmayı önemli görüyorum.

Her gün bir veya iki kez yapılan bazal insülin yerine haftada bir defa yapılabilecek bazal insülinin tip-1 diyabetlilerin hayatlarına sağlayacağı pozitif katkı elbette yüksek olacak. Dünyanın her yerinde olduğu gibi ülkemizde de bu çalışmaya dahil olan/olacak tüm tip-1 diyabetli akranlarımıza şimdiden teşekkür ediyorum.

Şu an için bazal insülinin haftalık olma ihtimali çalışmaları yapılırken dileğimiz elbette daha fazlası. Tip-1 diyabetin bir gün son bulması veya daha pratik çözümlerle tip-1 diyabet yönetimini sağlayabilmek.

Daha detaylı bilgi için  https://clinicaltrials.gov/ct2/show/record/NCT04848480 linkini ziyaret edebilirsiniz.

4 YORUMLAR

  • Merhaba Mustafa Bey,

   Yakın zamanda takip etmedim. Her hastane dahil değil projeye. Hastane isimleri de açık açık paylaşılmamış.

   sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: