27 Mayıs Etkinliği İçin Tip-1 Diyabetle İlgili Merak Ettikleriniz Neler?

Etkinlikler27 Mayıs Etkinliği İçin Tip-1 Diyabetle İlgili Merak Ettikleriniz Neler?

Herkese Merhaba,

27 Mayıs’ta gerçekleşecek etkinlikte tip-1 diyabetle ilgili merak ettiklerinizi de sormaya çalışacağız.

Eda Hanım bildiğiniz üzere Yapay Pankreas ve Kök Hücre üzerine konuşacak. Bu iki başlık ya da sormak istediğiniz başka sorular varsa bu yazının altına yorum yazın lütfen. Ben de yarın Eda Hanım’a tüm yazdıklarınızı ileteceğim. 27 Mayıs’taki sunumuna ona göre eklemeler yapacak.

Aynı zamanda Prof Dr Oğuzhan Deyneli, Basketbolcu Alper Saruhan, Diyabet Hemşiresi Eda Çilingiroğlu tip-1 diyabetlerini ve profesyonel iş hayatlarındaki tecrübelerini paylaşacaklar. Yine sorularınızı ve merak ettiklerini lütfen yazın. Onlara da etkinlik öncesi tüm sorularınızı göndereceğim.

Ben birkaç detayı Eda Hanım ile paylaştım. Soru olarak fikir vermesi açısından sizlerle de paylaşıyorum.

 • Yapay pankreas tam olarak ne zaman çıkacak? Çıkarsa maliyeti ne olacak? TR’ye ne zaman gelir?
 • Kök hücre tedavisinde bağışıklık sistemi saldırısını önlemek için baskılayıcı ilaçlar kullanmak zararlı mı? Zararlıysa kök hücre tedavi yöntemlerinde ilaç yerine başka çözümler üretiliyor mu?
 • Standart soru: Tip-1 diyabetin tedavisi bulundu ama ilaç firmaları çıkmasını engelliyor. Bu konuda görüşünüz nedir?
 • Diyabetin önlenmesine yönelik neler yapılıyor? Genetik testlerle riskli bireylerde tip-1 diyabetin önlenmesi başarılı sonuçlanabiliyor mu?
 • Niacineamide and vitamine E for type1 diabetes gibi tedavi yöntemleri hakkında sizden bilgi alabilir miyiz?
 • Beta hücreleri ve beyaz kan hücreleriyle ilgili tedavileri duyuyoruz. Bu çalışmalar hakkında da bilgi alabilirsek harika olur.

Oğuzhan Bey için ise en çok sorulan sorular;

 • Tip-1 diyabetini bir doktor olarak nasıl yönetiyor.
 • HbA1c’si kaç?
 • Unutamadığı bir hipoglisemi anı var mı?

NOT: Yazıyı Facebook ya da Twitter gibi sosyal medya kanallarında paylaşın. Alttaki Facebook, Twitter, Google+ ya da Pinterest butonlarına tıklamanız yeterlidir.

8 YORUMLAR

 1. Merhabalar, Yapay pankreas ve kök hücre tedavisi arasındaki temel fark nedir? Neye göre, hastanın hangi özelliğine göre kök hücre tedavisi yada yapay pankreas tercih ediliyor? Teşekkür ederim Esra Hanım, sevgiler. Bizzat katılmayı çok ama çok isterdim, neyse emekli olunca artık, az kaldı

 2. Merhabalar , Bizim çocuğumuz doğuştan diyabetli ve ingiltere de genetik olarak mutasyon tespit edildi. (PTF1A) Durumumuz nadir görüldüğü için çokta sağlıklı bilgiler edinemiyoruz. Kök hücre veya bir başka tedavi bizim içinde çözüm olur mu ? Şuan 2 yaşındayız kısmetse hep beraber konferansa gelicez.. Görüşmek üzere.. Teşekkürler

 3. f_yavas Merak ettiğim şey bu çalışmalar çocuklara da uygulanabilecek mi kızım şimdi iki yaşında.esra hanim güzel haber ler bekliyoruz sizden

  ayse2993 Acaba gerçekten böyle birşey varmı ve ne zaman gerçekleşecek yaş sınırı varmı ve olursa hangi illerde olacak

 4. Peki yapay pankreas çıkarsa Türkiye’ye nezaman gelir?yada çıktı ve türkiyeye gelmedi diyelim kendimiz o ülkeye gidip çocuğumuzu tedavi edebilirmiyiz?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: