2015 Tip-1 Diyabet Teknolojilerinin Genel Değerlendirmesi

Haberler&Gelişmeler2015 Tip-1 Diyabet Teknolojilerinin Genel Değerlendirmesi

shutterstock_179833751_funny_tattoo_250pxKan Şekeri Ölçümü Yapan Dövme

Her ne kadar mantığa aykırı olsa da, parmak acısına son verecek umut verici yeni bir strateji var: Dövmeler. MedGadget’in raporuna göre, San Diego’daki California Universitesi araştırmacıları geçici dövme ile denedikleri ‘glikoz algılayıcı’sından olumlu sonuçlar elde ettiler. ‘Ters iyontoferik çıkarma’ denilen bu süreçte cihaz, cildin al tabakasındaki dokularda bulunan sıvıda glikoz tespit edebilmektedir. Dövme elastik olup, cilde yapıştırılıyor ve sadece iki parmak genişliğinde. Bununla birlikte not edilmesi gereken husus, araştırmacıların bu testleri, pankreası normal olarak çalışan gönüllüler üzerine uyguladığı. Bu geçici dövmelerin diyabetli insanlar üzerinde ne zaman deneneceğine dair ise henüz verilmiş net bir tarih yok.

shutterstock_136171745_moneybags_250pxDexcom İyi İş Çıkarıyor

Dexcom, sürekli glikoz izleme alanında yakaladığı ‘altın standartla’, uzun yıllardır Tip 1 diyabetliler içinde birçok kişi tarafından rağbet gören bir firma oldu. Açıkçası, yaptığınız işte ‘altın standardı’ yakaladığınızda doğal olarak işin sonucunu da ‘altın’ olarak alıyorsunuz.

Sürekli glikoz izleme cihazı üreticilerinden Dexcom 2013 yılına göre arttırdığı %64 gelir ile muhteşem bir 2014 yılını geride bıraktı. Fierce Medical Devices’in raporuna göre, şirketin yeni başkanı ve CEO’su Kevin Sayer, Dexcom’um hem ABD içinde hem de uluslararası alanda büyüme oranının %50 üzerine olduğunu kaydetti.

Dexcom şimdilerde Apple’ın piyasaya çıkaracağı iWatch akıllı saatlerle uyumlu olarak çalışabilmesini ve kullanıcıların kan şekeri bilgilerini doğrudan eşleriyle, aileleriyle ve doktorlarıyla paylaşabilmelerine olanak sağlayan yeni bir yazılım üzerinde çalışıyor. Sayer şirketin 2015 yılında 340 milyon $ ile 360 milyon $ arası bir hasılat yapmasıyla gelir oranını %35, %40’larda tutmayı hedefliyor.

Medtronic ve Covidien Ortaklığı

İleride daha büyük Medtronic’in, diyabet bakımında daha iyi rol oynayıp oynamadığını göreceğiz.

Fierce Medical Cihazları’nın raporuna göre, Medtronic ve Covidien şirketlerinin hissedarları bu iki insülin üreten ilaç firmasının birleşmesini onayladı. Hissedarlardan gelen güvenoyu bu birleşimin önündeki son engeldi. Kimi yetkililer, menşei İrlanda olan Medtronic firmasının vergi kaçırma ihtimali üzerinde şüphe duysa da, Medtronic CEO’su Omar Ishrak konuyla ilgili olarak bu anlaşmanın dünya genelinde daha fazla insanın daha fazla yerde, daha çeşitli yollarla tedavi edilebileceğini ifade etti.

Birleşmenin tamamlanmasıyla İrlanda Yüksek Mahkemesi durumu inceleyecek ve birleşmeyi onaylayacak. Bununla birlikte mahkemenin inceleme ve onay işleminin birkaç hafta alabileceği tahmin ediliyor. Eğer tüm işler planlandığı gibi giderse Ocak 2014 sonu ya da Şubat 2014 başı gibi Medtronic’in Dublin’deki yeni ofisine kavuşması bekleniyor.

Afrezza_inhaler_250pxMannkind/Afrezza CEO’su Devre Dışı

Başarılı bir 2014 yılını geride bırakan Mannkind Firması’nın yeni buluşu, vücuda nefes yoluyla insülin alımını sağlayan Afrezza ürünü sonunda FDA’nın onayını aldı. Afrezzo’nun kurucusu ve aynı zamanda şirketin CEO’su olan Alfred Mann da, şirketin yeterinde iyi bir pozisyona gelmesiyle CEO’luk görevini bırakacağını açıkladı. LA Times’un raporuna göre Mann, görevi devrelacak kişinin 2001 yılından bu yana hem yönetim kurulu üyeliği hem de yönetim kurulu başkanlığı görevlerini icra eden Hakan Edstrom olacağını açıkladı.

Sanofi ile elinde bulundurduğu hakları Ağustos 2014’de Afrezza’ya satan 89 yaşındaki MannKind şirketi kurucusunun, FDA’nın onayı ile Afrezze’nın satışa sunulması arasındaki ara dönem, istifası için uygun bir zaman oldu. Mann, şirkette yönetim kurulu başkanı olarak çalışmaya devam edecek. Sanofi’nin Şubat 2015 gibi ürün lansman tarihini açıklaması bekleniyor.

(Kaynak: http://insulinnation.com/treatment2/the-type-1-tech-roundup-february-2015/)

3 YORUMLAR

  1. google ın kan şekeri ölçümü yapan lensinden de bahsetmek gerekebilir. acımızı azaltacak bir proje olduğunu düşünüyor, merakla bekliyorum.
    saygılar

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: