20 Yıllık Tip-1 Diyabetli Özgül’ün Evlilik ve Hamilelik Deneyimi

DM ve Hamilelik20 Yıllık Tip-1 Diyabetli Özgül’ün Evlilik ve Hamilelik Deneyimi

20 Yıllık Tip-1 Diyabetli Özgül’ün Evlilik ve Hamilelik Deneyimi

20 yıllık tip1 diyabetliyim. Diyabetime 😚 8 yaşında yakalandım… 3 yıldır pompa kullanıyorum.

2016 evlendim. Evlilikten bahsediyorum çünkü bebekten önce çözmem gereken bi problemim daha vardı.

Severek evlendim ama birlikteliğimiz olmadı. 3 yıl bu şekilde hep bir bahanenin arkasına sığınarak erteledim. Vajinismus olduğumu öğrendim ve tedavi olduk eşimle. Bu sayede Çiğdem Tezcan hocamın emeği çok büyük. İyiki onunla yollarımız keşişmiş. Bana kalsa hep diyabetimi bahane ediyordum. O yüzden olmuyor falanlar filanlar. Hepsi yalan yanlış bilgi eksikleri ve korkular.

Sonunda yendim ve sıra büyük mucizeme geldi. Buğlem’ime seans sonunda hamile kaldığımı öğrendim. Hemen bana zor gelen, hic olmayacakmış gibi gelen mucizem.

İlk işim endokrin doktorum Metin Güçlü görüştüm. Hamilelikte açlık glikoz 95, 1.saat tokluk 140, 2. saat tokluk 120 sınırlarında tutmam gerektiğini belirtti. Hemoglobin A1c 7.3. Dikkat ediyorum.

Normal bir hamilelik sürecim geçti diyebilirim. Ara ara hipoglisemi yaşadım🤔 Yememe icmeme her zamankinden daha da çok dikkat ettim. Korkularım yok diyemem diyabetimle ilgili. Ya bebeğime bir sey olursa. Rabbime şükür kötü bi durumla karşılaşmadım.

Kadın doğum doktorum Ziya Çetin’in emeği büyük. Her kontrolde terleyerek çıkıyordum. Her an kötü bir şey olacakmış hissi 😴

Taki bebeğimin kalp atışlarını duyana denk😍

Bazal ve bolus oranımda büyük bir değişim olmadı diyebilirim. Günlük toplamlarım 35 üniteyi geçmedi.

Boş konuşulan konuların hepsine kulaklarımı tıkadım. Diyabetim ve kızıma odaklandım.

Gerekli testlerde de bi problem çıkmadı çok şükür.

63 kilo ile hamile kaldım. 71 ile doğuma girdim.

37+6 hafta beni zorladı. Her şey yolunda giderken birden ellerimde ve ayaklarımda şişlik oluştu… 29 haftaya kadar endokrin doktoruma her ay gittim. Kadın doğum doktoruma da. Sonrasında pandemi çıktı. Riskten dolayı gitmedim endokrin doktoruma. Kendim dikkat etmeye çalıştım.

Bebek yukarıda ters olduğu, safraya baskı yaptığı için alt ast yükselmiş. Bu da bende şişkinlik ve kaşıntı oluştu. Hemen kadın doğumcuma gittim. Kaşıntının geçmesi için iğne yaptı.

Ve 16 mayıs 2019 için gün verdi. Eğer daha da beklenirse bebek ve benim için risk olacağını söyledi. Ve bende korku tekrar başladı. Bize bayram öncesi bayram şekeri gelecekti. Heyecanlı ve korkuyordum. Ailemden uzaktım. Bunun da korkusu vardı Pandemiden dolayı gelemediler doğumuma. Eşim vardı sadece 😚

Hemoglobin A1c 6.1 ile spinal anestezi yapıldı. Pompasız girdim doğuma. 11.44’de kızıma kavuştum. Çok şükür sağlıklı bir bebek doğdu❣

Spinal olunca sütüm hemen gelmedi. 1 gün sonra geldi. 6 saat sonra ayağa kalktım.  Dikislerim de gayet güzel iyileşti.

1 gün hastane sürecinden sonra eve geçtik. Emzirme sürecinde ara ara uzun emdiği  için 40.kım çıkana kadar  şeker düsüklüklerim oldu. Ve halsizliğim buna bağlı. Sonrasında onu da rayına oturttuk.

7.ci ayımıza girdik rabbime şükürler olsun. Biz diyabetliler istediğimiz sürece başaramayacağımız hiçbir şey yook. Çünkü biz çok güçlüyüz unutmayın😉

Bie nebze rahatlamış olurum bu süreçte tüm hamile diyabetli akranlarıma rehber olabildiysem. Rabbim bir an önce bebeklerine kavuşturur inşallah…

Özgül Keskin…

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: