180 Günlük CGM (Sürekli Glükoz Ölçüm Sistemi): Senseonics ‘Eversense XL Avrupa’da Onaylandı

Haberler&Gelişmeler180 Günlük CGM (Sürekli Glükoz Ölçüm Sistemi): Senseonics 'Eversense XL Avrupa'da Onaylandı

180 Günlük CGM (Sürekli Glükoz Ölçüm Sistemi): Senseonics ‘Eversense XL Avrupa’da Onaylandı

Sizlerle daha önce birçok yazımızda, 2016 yılından bu yana, Senseonics hakkında güzel haberler vermiştik.

90 Gün Takılı Kalabilecek Sensör “Senseonics”

Diyabet İçin İleri Teknoloji ve Tedaviler – 2017 Paris

Roche, Senseonics ve TypeZero Yapay Pankreas İçin Güçlerini Birleştiriyor

Normalde 90 gün implante olarak kalması planlanan Senseonics’in 180 güne kadar ömrü olan versiyonu, implante sensör içeren Senseonics ‘Eversense XL sürekli glikoz izlem (CGM) sistemi Avrupa’da onaylandı. Bu karar, daha önce onaylanmış 90 günlük Senseonics ömrü süresini ikiye katlıyor. Yani Senseonics Avrupa’daki diğer CGM sensörlerinden 12 kat daha uzun süre kullanılabileceği anlamına geliyor.

Senseonics, bu sene Avrupa’da Eversense XL’i piyasaya çıkarmayı planlıyor. Senseonics’in 90 günlük sürümü ise bu yıl veya 2018’in başlarında ABD’de FDA’den onay alması bekleniyor.

90 günlük Eversense CGM sistemi gibi, 180 günlük Eversense XL de üst kola implante edilen küçük bir algılayıcıya (~ 5/8 inç uzunluğunda ve ~ 1/8 inç çapında; bir haptan biraz daha büyük boyutta.) sahiptir. 5-10 dakikalık küçük bir operasyonla cilt altına implante edilmektedir. Sadece lokal anestezi yapılarak ve yaklaşık 5 ila 8 mm uzunluğunda küçük bir kesi sonrasında cilt içine yerleştirilmekte.

Kullanıcı daha sonra doğrudan implante edilen sensörün üstündeki cilde bir şarj edilebilir verici takar. İstenildiğinde çıkarılabilen ve/veya herhangi bir zamanda tekrar devreye sokulabilen verici sensöre güç sağlar ve bir akıllı telefona gerçek zamanlı glikoz okumaları ve eğilimleri gösterir.

Bildiğimiz gibi sürekli glükoz ölçüm sensörlerinde parmaktan ölçüm yapıp kalibrasyon yapmak önemli. Ve hatta kritik sensör glükoz değerlerinde parmaktan kontrol de önemli olmakta. Roche’un bu sensörü diğer bilinen sürekli glükoz ölçüm sistemleri gibi günde 2 kez parmaktan kalibrasyon gerektirmekte.

9 YORUMLAR

 1. Tuna Albayrak Esra hanım merhaba, umarım daha iyisinizdir. Bununla ilgili bir sorum olacak, her 180 günde bir
  bir küçük operasyon olacak anladığım kadarıyla, peki her yeni sensör, aynı kesiğe mi yerleştirilecek yoksa rotasyon olacak mı?

  Esra Avcı Merhaba Tuna Hanım, Toparlandım. İyiyim 🙂 Küçük bir operasyon olacak dediğiniz gibi. Kesik o kadar ince ve küçük ki. Kısa sürede kapanıyor. Ve rotasyon gerektiriyor.

  • Merhaba ilginli2010,

   Vallahi ben de çok şey hayal edip istiyorum ama bazen bazı şeyler hayal ettiğimden de zor konular. O yüzden şimdilik kalibrasyona devam 🙂

   sevgiler,

 2. Verici/sarj aletinin ayni yerde 180 gun durmani nasil mumkun? Bizim Dexcom 2-3 hafta duruyor, bandini altinda ki cilt tahris oluyor, yapisi degisiyor. O da bantli mi?

  • Merhaba,

   Vericinin bandı çok kuvvetli. Ama ürün satılırken birkaç bantla birlikte satılıyor.

   Yani transmitterin altı bantsız. Çift taraflı özel bantla transmitteri kolunuza takıyorsunuz. Bantta bir sorun çıkarsa da bant değişimi yapılıyor.

   sevgiler,

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: