Diyabetin Sesleri – Kadın ve Diyabet

Haberler&GelişmelerDiyabetin Sesleri - Kadın ve Diyabet

Diyabetin Sesleri – Kadın ve Diyabet

Yaklaşık 199 milyon kadının diyabetle yaşadığı tahmin ediliyor ve bu sayının 2040 yılına kadar 313 milyona yükseleceği tahmin ediliyor.

Gerçekten korkutucu bir rakam olsa da bu sene Uluslararası Diyabet Federasyonu yani IDF 14 Kasım Dünya Diyabet Günü teması/mottosunu Kadın ve Diyabet olarak belirledi.

Bu motto; diyabetlerini yönetmede gerekli olan temel ilaç ve teknolojileri alabilmelerini sağlamak için diyabet riski taşıyan ya da şu anda diyabetli olan tüm kadınlara uygun, ulaşılabilir ve adil erişimin önemini vurgulamak üzere tasarlanmıştır.

Diyabetli olunsun ya da olunmasın Dünya genelinde kadınlar çeşitli zorluklarla karşı karşıyalar. Güç dinamikleri, cinsiyet rolleri ve sosyo-ekonomik eşitsizlikler kadınları birçok konuya karşı savunmasız kılıyor. Bu faktörler aynı zamanda kadınların sağlık hizmetlerine erişimini, sağlık arama davranışını da etkiliyor ve özellikle gelişmekte olan ülkelerde diyabetin kadınlar üzerindeki etkisini de arttırıyor.

Bu tema özelinde bu sene Dünya’nın çoğu yerinde Kadın ve Diyabet daha ön planda tutulmaya çalışılacak. Birçok etkinlik, eğitim ve farkındalık çalışmaları yapılacak. Ve bu sene diyabet dünyası Kadın temasıyla yoğrulacak.

Bu sebeple de Dünyagöz ve Diyabetimben.com işbirliği ile yapılan Tip-1 Diyabet; Bir Meydan Okuma Hikayesi Etkinliğinde kadın konuşmacılarımız ağırlıkta. Toplum içinde kimliği ne olursa olsun bir anne ve/veya bir birey olarak ya kendileri ya da çocuğu için sergiledikleri tavrı, meydan okumayı ve duruşu anlatacaklar.

Unutmayalım; Gündelik hayatlarımızın, iş yaşamımızın, hayallerimizin ve hatta “kronik yaşam şekillerimizin” cinsiyeti yoktur ve olmamalıdır.

Diyabetli olan her birey gibi de tüm kadınlar sağlıklı bir geleceği hak ediyor.

 

 

1 Yorum

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: