14 Yaşından Beri, 5 Yıldır, Tip-1 Diyabetliyim

Sizden Gelenler14 Yaşından Beri, 5 Yıldır, Tip-1 Diyabetliyim

14 yaşından beri, 5 yıldır, tip-1 diyabetliyim

Tanı konulmadan önce çocukluk hayalim olan gemi kaptanı olabilmek için denizcilik lisesine girmiştim. İlk senemin Şubat tatilinde 15 kilo kadar verdim. Çok su içiyordum ve halsizliğim tavan yapmıştı. Annem ne olur ne olmaz diye beni sağlık ocağına götürüp kan testi yaptırdı. Sonraki gün sonucumu aldığımda şekerim 300 civarlarındaydı ve hekimimizin tavsiyesi ile apar topar hastaneye gittik.

Hastaneye girdiğimizde açıkçası hemşireler şekerimin bu kadar yüksek olduğuna inanmadılar ve tekrar ölçüm yaptılar. Ben çevremde olanlardan kopuk, dikkatimi veremeden etrafa bakınıyordum. Hemşireler birden aceleci davranmaya başladı ve panik havası oluştu. Kendimi birden ambulansın içinde buldum ve çocuk endokrin servisi olan başka hastaneye nakledildim.

Sonrasında öğrendiğim kadarıyla şekeri ölçen cihaz 600’ün üstünü ölçemiyormuş, Benimkini de ölçememiş.

Hastanede gerekli eğitimleri aldıktan sonra 1 hafta sonunda taburcu oldum. Evet şeker hastası olmuştum ama üzülmemiştim. Çünkü durumum kötü değildi yani hastanedeki insanları gördükten sonra.

Aylar sonra okulumun 2. senesinin sonuna doğru yaklaşırken okulumun rehberlik öğretmeni beni yanına çağırdı ve yaptığı araştırmalar sonunda şeker hastalarının denizci olamayacağını, denize çıkamayacağını söyledi. İşte ilk defa o zaman diyabetime karşı bir kızgınlığım olmuştu. Çocukluk hayalimden diyabet olduğum için vazgeçmem, okulumdan ayrılmam gerekiyordu ve ayrıldım.

Bu diyabetimin benden aldığı en önemli şeydir.

İşte benim hikayem de böyle. Şu an 19 yaşındayım ve üniversite sınavına hazırlanıyorum.

Göktuğ

4 YORUMLAR

 1. Merhaba, benım kızımda 5.5 yasında ıken yaklandı.Şu an 10 yaşında bızımde hayallerımız var ama bızım ıçın hangısı daha hayırlıysa o nasıp olsun.O yüzden üzlme senın için böylesi hayırlıymış.İnsallah ünvt istediğin bır bölümü kazanırsın şimdiden başarılar…

 2. aysumerveasli Bir an kendi diyabetimin başlangıcını okuyorum sandım aynı durumlar benim de başıma gelmişti sonuç olarak çok şeker biriyim 😁😁 @diyabetimben

  mukaddes_ozt Ben de 14 yaşından beri 20 yıl dır tip1 dm yim 😉😊 sevgiler

  gunisigi8531 Benim oğlumda 8 yaşinda 1yildir tip 1 diyabet

  emine_nrby Benim kızımında tip 1 diyabet hikayesi aynı böyle 3 yıldır diyabetliyiz

  zahidenurrr17 Ben 13 yaşındayım 2 senedir tip 1 diyabetim

  akcaogluburak Diyabetsiz çocukluğumun yalnızca küçük bir kısmını hatırlıyorum. 30 yaşındayım, 24 yıldır tip 1 diyabetim. Sanırım benim de hikayemi yazmam sayfayı takip eden küçük kardeşlerime ve ailelerine boynumun borcu. @diyabetimben

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: