10 Aylık Tip-1 Diyabetli, 4 Aylık Bir Akademisyenim

Sizden Gelenler10 Aylık Tip-1 Diyabetli, 4 Aylık Bir Akademisyenim

10 Aylık Tip-1 Diyabetli, 4 Aylık Bir Akademisyenim

Diyabetle tanıştığımda yüksek lisansımın ikinci senesindeydim. Derslerimi tamamlamıştım, TÜBİTAK bursiyeriydim ve hevesle tezime başlamak üzereydim. Hafta sonları ailemi ziyaret ediyordum. Her hafta kaybettiğim kilolar için bana sitem edip rejim yapmaya son vermemi istiyorlardı. Halbuki hiç diyet yapmamıştım ama sürekli kilo veriyordum, hep yorgun ve çok gergindim. Susuzluktan uyuyamıyor bunu havanın sıcaklığına bağlıyordum.  Sonunda midem patlak verdi. Doktora gittik ve hatta endoskopi bile çekildim. Midemde sorun yoktu.

Ailemin yanına gideceğim bir sonraki hafta sonu için öncekilerden daha sağlıklı olmayı hedeflemiştim, en azından bir iki kilo almış olacaktım bir sonraki ziyaretimde. Bol bol yedim, yedikçe zayıfladım, bulantılarım arttı, cildim bile eskisi gibi değildi sanki. İşte o hafta sonu ziyaretimde de hastaneye yattım. Şimdi anlatırken bütün belirtileri taşımışım diyebiliyorum ama ilk teşhis anı büyük bir şoktu. Bilinmeyenden korkulur ya, hastane günleri korku dolu günlerdi.

Hastaneden çıktıktan sonra 4 ay kadar ailemin yanında kaldım. Bu süreçte TÜBİTAK projemiz bitmiş ve okulda da bir dönem geçmişti. Bense emeklemekten yürümeye geçen çocuklar gibi yaşamayı baştan öğrendim, ailem hep elimden tuttu.

Bahar dönemiyle okula geri döndüm başlarda biraz bocaladım ama annem öğrenci evimde de beni yalnız bırakmayarak, ihtiyaç duyduğum her an destek oldu. Tez konumu değiştirip hemen çalışmaya başladım bir yandan da kadro ilanlarına başvurularda bulundum.  Ve ne oldu biliyor musunuz, şimdi bir üniversitede araştırma görevlisiyim. 10 aylık diyabetli ve henüz yolunun çok başında olan 4 aylık bir akademisyenim.

Diyabet ile tanıştığımda kolum kanadım kırıldı sanmıştım. Oysa ki şimdi o benim için her sabah taktığım bir gözlük gibi. Hayata bakışımı değiştirdi. Pembe bir gözlük değil elbette, ama pek çok renk var içinde. Bazen bulanık da olsa kendim için en uygun rengi seçmeye çalışıyorum.

Sayesinde daha açık görebiliyorum hayatı.

Cerend

Siz de hikayenizi yazmak isterseniz;

https://goo.gl/forms/b8PIbfYsEPKJkBb63 linkindeki formu doldurup bizimle paylaşabilirsiniz.

5 YORUMLAR

 1. Selamlar

  uyurken Köpük yutma problemi yaşıyorum, Annem sık sık uyandırıp su vermek istiyor. şeker yüksekliğiyle doğru orantılımı bu? Bilgisi olan varmı

  teşekkürler

   • Köpük tabakası oluşuyor yutkunmaya çalışıyorum, uyurken bunu yaşadığım icin ve şekerim yüksekken olduğu icin buna bağladım, yanlış bir kanımı bu acaba? Şekerim yüksekkende ağzımda beyaz beyaz şeker gibi kalıntılar oluşuyor bu arada..

   • Normalde şekerim yüksekken ağzımda beyaz tabakalar oluşuyor kücük ve jölemsi kıvamda. Geceleri yutmaya çalıştığım şeyin bu olduğunu tahmin ediyorum, genelde şekerim yüksekken annem böyle olduğunu söylüyor. Şekerle ilgilisi yok mu acaba ?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: