1 Ekim 2014, SGK’nın Yeni Uygulaması ve 1 Poşet İnsülin (Bu yazıdaki bilgiler güncellenmiştir.)

Haberler&Gelişmeler1 Ekim 2014, SGK'nın Yeni Uygulaması ve 1 Poşet İnsülin (Bu yazıdaki...

Günler önce sizlere haber etmiştik. 1 Ekim’de yeni SGK uygulaması gereği kronik hastalığı olan bireylerden artık ücret farkı alınacak. Bugün bu kural başladı.

Normalde kronik hastalığı ola bireylerin ilaç raporları var. Bu raporlar 1 ya da 2 yıl süreli oluyor. Ve günü dolunca yenisini alıyorduk. Bu rapor kullandığımız ilaçları ücretsiz almamızı sağlıyordu. Hatta hasta katılım payı dahi ödemiyorduk.

Ancak 1 Ekim’deki yeni uygulama ile birlikte durum eskisi gibi değil. Bir önceki yazımızda örnek vererek açıklamıştım ama artık gerçek rakamlarla konuşalım.

 • Novorapid’in 1 kutu fiyatı internete göre: 98,73 TL
 • Humalog’un 1 kutu fiyatı internete göre: 80,40 TL
 • Apidra’nın 1 kutu fiyatı internete göre: 74,89 TL

Bu durumda en ucuz insülin Apidra. En pahalı olan ise Novorapid. Novorapid kullanan tip-1 diyabetli birey reçetesiyle eczaneye gider. Eczacı Novorapid’in SGK tarafından % 100 ödenmediğini söyler. Tip-1 diyabetli bireyler sürekli kullandığı insülin değiştirmek istemez ve aradaki fiyat farkını öder. Yani kutu başında ortalama 24 TL cebinden para çıkar.

Bir de kısa etkili insülinlerden bazılarına alerjisi olan tip-1 diyabetli arkadaşlarımı düşünüyorum. Apidra ve Humalog alerji yaparken Novorapid yapmıyor. Bu arkadaşımız da fiyat farkı ödemeye maalesef mahkum olacak.

Bazı internet sitelerinde SGK tarafından yapılan bu değişikliğin oldukça iyi olduğu, ilaç israfının önüne geçildiği ve devletin kasasına para gireceğinden oldukça mutlu  olunduğu yazıyor. Peki kronik hastalığı olan bireylerin cebinden çıkan para ne olacak? Bugüne kadar hiç para çıkmazken şimdi neden çıkıyor ki? Burada mutlu olacak bir nokta maalesef göremiyorum.

Gelin bir de iğne uçlarına bakalım.

 • Microfine iğne ucunun internete göre 1 kutusu 27 TL
 • Novofine iğne ucunun internete göre 1 kutusu 27 TL
 • Plusfine iğne ucunun internete göre 1 kutusu 25,5 TL
 • Profifine iğne ucunun internete göre 1 kutusu 25 TL

İğne uçları arasında çok büyük fiyat farkı olmasa da SGK yine en düşük olanı ödeyecek. Çok fazla iğne ucu var. Bulabildiklerimi yazdım. En iyi ve güvenilir firmaların ürünler; Microfine ve Novofine. Diğerlerini tanımam, bilmem. İnsülin kalemi kullanıcısı olsaydım bilmediğim ürünü almazdım. Bu sebeple de cebinden para çıkardı.

Kan şekeri ölçüm çubukları için bir sorun yok. Çünkü SGK kan şekeri ölçüm çubuklarında taban fiyat uygulaması yapıyor.

Ancak dediğim gibi bu uygulama basında çizilmeye çalışıldığı gibi ‘harika’, ‘süper’, ‘biz düşünemedik, bunlar yaptılar.’ diyebileceğimi türden bir uygulama değil. Sürekli ilaç kullanan bireyler para ödemezken para ödeyen konuma getirilmiştir.

Unutmadan. Dün akşam 9 kutu Apidra aldım. Fazla fazla yazdırdım. Ne olur ne olmaz. Bu yazının fotoğrafı da bir poşet Apidra olsun.

Hepimize tekrar hayırlı olsun…

 

17 YORUMLAR

 1. Esra Hanım merhabalar,

  Biliyorsunuz eczanede çalışıyorum ve hemen sizin ve tüm arkadaşların yüreğine su serpmek istiyorum. Yazınızı okur okumaz hemen sisteme baktım, hatta kendim ilaçlarımı alıyormuşum gibi giriş yaptım (novorapid ve levemir flexpen,micro-fine iğne ucu 4 mm kullanıyorum) ve hiçbir fark çıkmadı. Çünkü bu tip insülinlerin eşdeğeri yok.Dolayısıyla kıyaslanacak daha ucuz versiyonları olmadığı için fark da çıkarmıyorlar. Soru işareti kaldıysa seve seve yardımcı olurum.

  Sevgiler..

  • Damla Hanım Merhaba,

   Yönetmelik gereği insülinler kendi içlerinde değerlendirilecek diye biliyorum. Eczacım da öyle demişti. O sebeple koştur koştur insülinleri aldım 🙂

   Yazımda da örneğini vermiştim. İnsülinlerin eşdeğeri olmaz olur mu? Apidra, Novorapid ve Humalog eşdeğer insülin. Ya da Levemir ve Lantus.

   Belki ilk gün olduğu için olabilir mi?

   Uygulamada umarım dediğiniz gibi fiyat farkı çıkmaz.

   sevgiler

 2. Esra Hanım,
  Çok iyi yapmışsınız, maalesef benim böyle bir şansım da olmadı daha yeni yazdırmıştım insulinlerimi ve novorapid kullanıyorum. Apidra bana etki etmiyor sanki. Size şanslı dedim çünkü çoğu doktor fazla yazdırmak istediğimde örneğin şeker çubuklarımı günlük 10 defa ölçtüğümü söyleyince yazamayacağını iletmiştir, insulinler için de muhtemelen böyle bir tepkiyle karşılaşabilirdim. Hiç denemedim.
  İğne uçlarına gelince ilk teşhis konulduğunda fine ject markalı bir iğne ucu vermişti eczane, satamadıklarını benim gibi acemi hastalarda değerlendiriyordu galiba çünkü verdiği glukometre de adı sanı duyulmamış bir markaydı. O da 25 TL’ymiş şimdi baktım. En pahallısı micro fine çünkü diğerlerine oranla 2mm daha ince. Bilinçli şeker hastası olmayanlar bana kızacak ama günde 5 defa iğne yapan kişi için 2mm bile fark ediyor.
  Peki şimdi daha ucuz diye biz iğne ucu uzunluğu 4mm yazdığırdığımız halde 8mm vermesinler? Bir de siz pompa kullanıyorsunuz diye biliyorum, yine de kalem almanız gerekiyor mu, pompa kullanıcıları için ayrı insulinler olmuyor mu?

  • Neriman Hanım Merhaba,

   Doktorunuzun kan şekeri ölçüm çubukları için reçetenizi istediğiniz şekilde yazmaması oldukça normal. Çünkü isterse 20 kez ölçüm yazsın siz 5 ölçüm üzerinden striplerinizi alabileceksiniz. Çünkü SGK günde 5 kez ölçümün ödemesine destek sağlıyor. İnsülin konusu biraz daha farklı. Doktorunuzun sıkıntı yaşatacağını düşünmüyorum.

   Maalesef eczanelerde bahsettiğiniz gibi durumlarla karşılaşabiliyoruz. mm konusunda ise dediğiniz gibi bir şey yapacaklarını düşünmüyorum.

   İnsülin pompasında sadece kısa etkili insülin kullanıyoruz. Uzun etkili insülin kullanmıyoruz. Ama yine de evimde pompanın bozulmasına karşılık Lantus bulunmakta.

   sevgiler,

 3. Esra Hanım merhaba,

  Sistem üzerinde bu insülinler birbirini eşdeğer olarak görmüyor..yaptıkları iş aynı ama etken maddelerinde ufak da olsa farklılıklar var çünkü..

  novorapid: INSULIN ASPART
  humalog:INSULIN LISPRO
  Apidra: INSULIN GLULISIN

  Devlet baba bu seferlik bizim tarafımızda 😉

  • Damla Hanım Merhaba,

   Dediklerinize harfi harfine katılıyorum. Etken maddeler farklı ama türleri aynı. Yani hepsi kısa etkili. Bunları zaten ezbere biliyoruz.

   Eczacım kısa, orta ya da uzun etkililer içerisinde bir değerlendirme yapılacağını söyledi. Elbette ne kadar doğru bilmiyorum. Galiba yaşayarak göreceğiz. Devletin pek de yanımızda olacağını düşünmüyorum 🙂

   sevgiler,

 4. merhabalar aynı esra abla gibi dün bende koştur koştur alabildiğim kadar insilün aldım hatta iğne ucu aldım lantus aldım insülin pompası kullandığım halde:))))

 5. Eveeet etken maddeleri arasında fark olduğu için sanıyorum eş değer görmüyor. Bu nedenle fark çıkmayabilir. Ama iğne ucuna takıldım . Orada da ölçüm çubuklarında olduğu gibi bir fark çıkacak gibi duruyor. Ne garip değil mi? Gidip bir dizi görüşme yapıldı . Göya ilgili kişilere durum anlatıldı . Notlar aldılar dakika bir gol bir çıkan uygulamaya bak . Bu düzenlemeleri bizzat yapanları bulup onlara mı ulaşsak anlamadım . Bu araştırmaları yapan sorumlu doktorlar falan mı var acaba ?

  • Asena Selam,

   İnsülinler için etken maddeye bakılmayacağını söyledi eczacım ama yaşayarak göreceğiz. Kısa, orta ve uzun etkili olarak gruba göre bakılacağını söylemişti.

   SGK’da yaşadıklarımı sana anlatmıştım değil mi? Bu kararları hayali birileri alıyormuş 🙂

   sevgiler,

 6. Sevgili Arkadaşlar,

  Özellikle Esra Hanım,

  İlaçları isimleri ile fazlaca ve belki de özellikle yazarak suç işliyorsunuz. Lütfen bilgilendirmelerinizi yaparken isim kullanmadan yapınız. Türkiye’de ilaç reklamı yapmak oldukçe ciddi bir suçtur.

  Saygılar.

 7. Osman Bey Merhaba,

  Yorumlarda dikkat ediyor musunuz bilmiyorum ama ilaç isimleri üzerinden bir reklam yapılmıyor. Sadece kıyaslama yapıyoruz. Bilerek yaptığımızı düşünerek yorum yapmamanızı rica ederim. Kimse hiçbir yorumunda diyabetimben.com’da reklam yapmaz. Yapamaz. Ben dahil herkes tecrübelerini paylaşır.

  Eski bir ilaç firması çalışanı olarak ‘reklam amaçlı yapılan’ çalışmaların yasak olduğunu elbette biliyoruz. Ama tekrar ediyorum bu yazıda olduğu gibi diğer yazılarımızda da yazılan ilaç isimlerinin amacı tecrübe paylaşımıdır.

  Diyabetimben.com’u takip eden biri misiniz bilmiyorum. Sizi ilk defa yorum yaparken görüyoruz. Bizim birçok yazımızda sadece insülin değil birçok ilaç isimleri de yazar. Ve bu durum sadece bize değil, tüm internet sitelerinde böyledir.

  sevgiler,

 8. Osman Bey ,

  Yazınızın amacını anlayamadım . Sizin tip 1 diyabet yarınız yok galiba .. Burada bir anne olarak tecrübe , yaşanmışlıkları paylaşılıyorum. Bu siteden ne kadar çok şey öğrenilmiş olduğu ve insanlara ne kadar iyi geldiği konusunda en ufak bir fikriniz ve de paylaşımınız olsaydı bu yorumu yapmış olmaktan muzdarip olurdunuz ..

 9. o zaman raporlu hasta olmamızın bir anlamı kalmadı. bir de haberlerde okuduğum kadarıyla raporun yerine ‘devam reçetesi uygulaması’ diye bir şeyden bahsediyorlar. ben de bunu anlamadım :S

 10. Merhaba, Esra Hanım
  Size tamamiyle katılıyorum ve her zamanki gibi devletin bizim yanımızda olmadığını düşünüyorum acaba bu durumdan duyduğumuz rahatsızlığı iletebileceğimiz bir yer var mı biliyor musunuz? ya da imza toplayıp şikayet ederek eski haline getirme şansımız var mıdır bir bilginiz var mı? şimdiden teşekkür ederim.

 11. Öncelikle Osman Bey’ in yorumuna bir yorum yapmak istiyorum. Çünkü bu denli önemli ve hayat etkileyecek bir konuda bir mevzuat değişikliğinin getirdiği ve getiricekleri hakkındaki yazılanları tecrübeleri okurken okumamın akışını değiştirdi yorumunuz. Kusura bakmayın ama gereksiz ve yararsız bir yorum olmuş. Çünkü herhangi bir reklam yasağı ihlali yok burada. Ne diyecek insanlar şu yeşil olan varya ya da mavi olan ya da turuncu mu diyecekler? Burada şu an eczanelerde satılan insülinlerden bahsediliyor bunların mevzuat değişikliği karşılaştırılması yapılıyor yaşananlar anlatılıyor şu iyi şu kötü denmiyor. Bir iğne ucu da diğerlerine oranla 2mm ince olduğundan bu gerçek durumdan bahsediliyor. Reklam, reklam yasağına aykırılık bunun neresinde, hangi pencereden nasıl baktınız anlayamadım.

  Esra Hanım durumu yakından takip edip bilgilendirdiğiniz için teşekkürler. Umarım etken maddelerin farklılıkları kıyas noktadı olur ve Damla Hanım ın dediği gibi sonuçlanır. Neyse zamanla belli olacak bakalım hayırlısı…

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: