Yeni SUT ve Son Haberler

Haberler&GelişmelerYeni SUT ve Son Haberler

Herkese Merhaba,

Yeni bilgi geldikçe sizlerle paylaşıyorum. Dolayısıyla her yeni haber bir öncekinden farklı olabilir.

Birkaç gündür Sağlık Uygulama Tebliği’nde değişen ve artık kronik hastalığa sahip olan bireylerden ilaç farkı alınacağı konusunu sizlerle paylaşıyorduk.

Az önce yaklaşık olarak doğru bir bilgi aldım. İnsülinler kısa, orta ve uzun etkili olarak değerlendirilmeyecek, etken maddesine göre değerlendirilecek. Örneğin etken maddesine göre Humalog’un bir eşdeğeri yok. Ya da Apidra’nın ya da Novorapid’in. Bugün birkaç kişi de insülinini rahatlıkla aldığı için sorun görünmüyor. Bu sebeple insülinlerde bir sıkıntı olmayacağı bilgisi netleşmiş oldu. Ama farklı bir gelişme olursa sizlere bilgi veririm. 1-2 güne durum netleşirmiş.

İğne uçlarının ise fiyatları birbirine oldukça yakın olduğu için yine sorun olmayacağı söylendi.

İnsülin ve iğne ucu alacak arkadaşlarımız olumsuz bir tecrübe yaşarlarsa bizlerle lütfen paylaşsınlar.

Biz insülin kullanan bireyler bu durumda etkilenmiyor olsak bile hap kullanan ya da uzun yıllardır aynı ilacı kullanan bireylere muadil ve en düşük fiyatlı ilacı alma zorunluluğu gelecek olması oldukça üzücü. Umarım yapılan bu değişiklik bireyleri zor durumda bırakmaz.

 

4 YORUMLAR

  1. Merak etmeyin Esra Hanım, yazdıklarınızdan sonra “Aaaa, biz niye bunları uzun ve kısa etkili diye sınıflandırmayalım?” deyip yeni bır SUT yayınlarlar. O zaman sorumlu olarak sizi görüp bütün farkları sizden alacağız haberiniz olsun 🙂

    • Vallahi ne diyeyim bilemedim Barış Bey 🙂 Keşke bizim yazıları hep dikkate alsalar 🙂

      İnsülinlerin parasını öderim artık.

      sevgiler

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: