Sağlık Uygulama Tebliği’ndeki Değişiklik ve 1 Ekim 2014

Haberler&GelişmelerSağlık Uygulama Tebliği'ndeki Değişiklik ve 1 Ekim 2014

Türkiye’de yaşamın ve özellikle kronik hastalığı olan bireylerin yaşamının ne kadar kolay olduğunu aşağıdaki haber ve yazımla sizlere anlatmaya çalışacağım.

Türkiye’de hastanelerde bir katkı payı ödemez eczaneye gittiğinizde sizden bir katılım payı alınır. SGK biz almıyoruz, eczanelere gidiyor bu bedel demişti ilk zamanlar. Çok gülmüştüm o zamanlar.

Artık eskisi gibi kıdemli bir doktora da muayene olamıyorsunuz. Yeni mezun ya da 1-2 yıllık tecrübeli doktorlarla karşı karşıya kalıyorsunuz. Yadırgadığım ya da ayrıştırdığım yok. Sakın yanlış anlaşılmasın. Ama unutmayın; hastanelerde biz hastalar adına her şey düzeltildi. Ve harika hizmet alıyoruz.

Şimdiyse 1 Ekim 2014’te hayatımıza koskocaman ve harika bir yenilik girecek. Örneğin; kısa etkili insülinlerden Humalog, Apidra ya da Novorapid’den herhangi birini kullanıyor olun. Humalog en ucuz insülin olsun. Ve siz en pahalı olan Novorapid’i kullanıyorsunuz. Doktorunuz insülininizi reçete etti. Novorapid yazdı. Eczaneye gittiniz. Eczacı size en ucuz olan Humalog’u verdiğinde tepkiniz ne olur??? Önce eczacıya kızarsınız. Eczacı size SGK’nın kararı dese de devlete laf kondurmazsınız. Ama unutmayın. Bununla karşılaştığınızda bu kararın SGK’ya ait olduğunu bilmeniz gerekiyor. Ya da tip-2 diyabetlisiniz ve hap kullanıyorsunuz. Kullandığınız standart bir ilaç var. Size bilmediğiniz en ucuz olan ilaç verilecek yine.

Bu arada insülin alerjisi olan bir bireyi düşünün. Novorapid kullanırken alerjik sorunu yok ama Humalog kullandığında alerjisi oluyor. Sizce SGK bu bireye acıyıp sana Novorapid verelim diyecek mi? Verecek deyip de sakın beni güldürmeyin.

Diğer konumuz kan şekeri ölçüm çubukları. Az önce eczacım ile görüştüm. Çubuklarda taban fiyat uygulamasının olmayacağını söyledi. Çünkü SGK zaten kan şekeri ölçüm çubuklarında taban fiyat uygulamasını uyguluyor. Yani markası ne olursa olsun gidip 1 kutu 50’lik çubuk aldığınızda SGK KDV dahil 18,75 TL ödüyor. Farkı da bizlerden isteniyor.

Yine diğer bir konu insülin kalemi kullanan tip-1 diyabetliler için. İğne uçlarında da en düşük fiyat hangi markaya aitse o marka eczacı tarafından size verilecek.

Derseniz ki ben kullandığım insülin ve iğne ucunu alırım. Aradaki fiyat farkı cebinizden çıkacak.

Uygulama ile devletin ciddi bir miktarda para tasarrufu yapacağı söyleniyor. Evet. Bence de devlet tasarruf edecek ama biz kronik hastalar hiçbir fark ödemeden aldığımız insülin ve iğne uçlarına artık ya fark ödeyeceğiz ya da bize sunulan en düşük ücretli insülin ya da iğne ucunu kullanacağız.

Hepimize bu güzel uygulama hayırlı olsun. Eminim tip-1 diyabetli hayatlarımızın kalitesi daha da artacak.

 

Konuyla İlgili Hürriyet Gazetesi Haberi

SOSYAL Güvenlik Kurumu’nun Sağlık Uygulama Tebliği’nde (SUT) yaptığı değişiklikler 1 Ekim’de hayata geçiyor. Taban fiyat uygulamasıyla birlikte SGK yılda yaklaşık 400 milyon TL kar sağlarken bu para vatandaşın cebinden çıkacak. Mide, kalp, tansiyon gibi ilaçlara ödenecek katkı payı iki kat artacak.

SAĞLIK Uygulama Tebliği’nde (SUT) yapılan yeni fiyat hesaplaması ile vatandaş 1 Ekim’den itibaren bazı ilaçlara iki kata varan oranda fazla katkı payı ödeyecek. Bunlar arasında mide, antibiyotik, kalp, tansiyon, hepatit B, astım ve diyabet ilaçları da bulunuyor. Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), Sağlık Uygulama Tebliğin’nin “Eşdeğer İlaç Uygulaması”na ilişkin maddesini temmuz ayında yeniden düzenlemişti. 1 Ekim itibariyle 13 etkin maddenin toplam 15 eşdeğer grubunda ‘Taban birim fiyat uygulaması’na geçilecek. Böylece ilaç fiyatları için ödenecek fark artacak. Hatta bazı ilaçların fiyatları iki katına çıkacak. 1 Ekim’de başlayacak uygulamada SGK’nın etkin madde ve dozaj seçiminde hangi kriterleri esas aldığı yönünde bir bilgi yer almadı.

188 YERLİ İLAÇ ETKİLENECEK

SGK’nın belirlediği 15 eşdeğer grupta, piyasada toplam 218 ilaç bulunuyor. Bu ilaçların 188 tanesi imal-yerli (yüzde 86), 30 tanesi ise ithal (yüzde 14). Bu ilaç gruplarındaki fiyatların tabana çekilmesi grupta baskı oluşturma ihtimalini doğuracak; ithal ilaç bundan etkilenmeyecek. Eşdeğer ilaç yerine ithal ilaç tercih edilebilecek. Firmaların aynı eşdeğer gruptaki ilaçların kamu fiyatlarını taban fiyata çekmemeleri durumunda ise SGK’nın elde edeceği tasarruf bedeli, vatandaşa yansıyacak fark bedel üzerinden sağlanacak. Ayrıca ilaçların çoğunun temel ilaç olma ve yaygın kullanım özelliği göstermesi de bu ilaç gruplarındaki reçetelerin daha pahalı tedavilere kayma ihtimalini getirecek. Yeni uygulamanın piyasada ilaç sıkıntısı yaratabileceği de öne sürülüyor.

VATANDAŞ ZORLANACAK

Konuyla ilgili Hürriyet’e bilgi veren Tüm Eczacı İşverenler Sendikası Genel Başkanı Nurten Saydan, bunun daha başlangıç olduğunu belirterek, ilerleyen dönemde farklı etken maddeler için de taban birim fiyatı getirileceğini söyledi. Saydan şöyle devam etti: “İsmi, ‘Taban Birim Fiyat Uygulaması’ olan bu sisteme geçilmesi sonucu vatandaşlar eczanelere geldiklerinde daha fazla ilaç fiyat farkı ödeyecekler. Türkiye’de herkesin bildiği gibi buğday eken çiftçi, devletin buğday taban fiyatı açıklamasını, tütün eken çiftçi tütün taban fiyat açıklamasını bekler. Ancak bu sefer 1 Ekim itibariyle 76 milyon vatandaş SGK’nın ilaç taban fiyatını açıklamasını, ne kadar daha fazla ilaç parası ödeyeceğim endişesi ile bekleyecek. Vatandaşlar, eczanelerimize geldiklerinde halen ilaç katılım payı, muayene ücreti, reçete parası (3 kutuya kadar 3 TL, sonra kutu başına 1 lira olarak) ve ucuz ilaca göre kendi ilacının farkını ödüyor. Bunu öderken bile zorlanıyor. Bu yeni uygulama, hastanın cebinden çıkan paranın artmasına neden olacak.”400 milyon lira tasarruf sağlayacak TABAN birim fiyat uygulaması ile SGK yaklaşık 15 eşdeğer grupta, piyasada toplam 218 ilaç için 400 milyon lira tasarruf yapacak. Vatandaşın ödeyeceği fark ise bazı ilaçlarda iki katına çıkacak. Konuyla ilgili Hürriyet’e bilgi veren SGK Genel Sağlık Sigortası Genel Müdürü İsmet Köksal, “Aynı eşdeğer gruptaki ilaçlara aynı fiyatlandırma üzerinden ücret ödenecektir. Daha önce aynı etkiyi yapan ilaçlara iki farklı fiyat ödenebiliyordu. Sonuçta dünya uygulamalarına bakıldığında uygulamaların tek fiyat üzerinden olduğu görülmektedir. Bu nedenle sosyal güvenlik kurumu tek fiyat uygulamasına geçerek, daha sürdürülebilir bir finansman modeline geçmiştir” dedi.

Sağlık Bakanlığı Harekete Geçsin

NURTEN Saydan, ilaç taban fiyat uygulaması ile hangi ilaç yazılırsa yazılsın, SGK’nın belirlediği fiyatın ödeneceğini belirterek “Bu demek oluyor ki neredeyse her ilaca fiyat farkı çıkacak. Başlangıç paketi olarak ilk grupta yer alan mide, antibiyotik, kalp, tansiyon, hepatit b, astım hastalarının kullandıkları tedavi gruplarındaki etken maddelere göre, vatandaşlar raporlu olsalar bile, ilaç fiyat farkını ödeyecekler ve bu farklar artacak. Sağlık hizmeti sunumunun esasplanlayıcısı Sağlık Bakanlığının bu konuda harekete geçmesi ve gerekli insani değerler ve milli menfaatlere göre düzenlemelere dahil olması gerekiyor” dedi.

5 YORUMLAR

 1. Esra abla ne diyeceğimi bilemiyorum sinirden şekerim fırladı devletimiz bizi ne kadar da çok düşünüyor ne haliniz varsa görün demesi yakındır herhalde

 2. Allah sizi bildiği gibi yapsın sizin sağlık kalite ve insan sağlığına verdiğiniz değeri alkışlıyorum tebrik ediyorum.
  Esra hanım sizinle telefondada görüşmüştükdiyabetliler olarak bu duruma sessiz tepkisiz kalamayız biran önce tepkiyi vermek için topluca harekete geçmemiz gerektiğini düşünüyorum böyle birşey olamaz.

 3. Semra Gülmez ee 100 bin cik süriyelimiz daha oldu !!! pamuk eller ceplere

  Esra Avcı Maalesef sevgiler, esra

  Serpil Suci Şahinli · Sigortali olusumuzun bir anlami kalmayacak yani…

  Semsi Yiğit Torun 1.500000 milyon ,arkadaslar ülkemizdeki suriyeli sayısı….onların giderleri nasıl toparlanacak ? !haktan bahsedenlere kapak olsun bu uygulama artık…….!!!!!!!!!!!!!!!!

  Funda Aslan Cok kotu malesef. Ornegin ben novarapid alerjim var ustelik humologda seker duzenimi tamamen alt ust etmisti. Su an apidra kullaniyorum ki bizim durumumuzda her insilun herkeste ayni etki yaratacak degilken boylesi bi uygulama uzucu

 4. Giderek George Orwell’in 1984 dünyasına benzemiyor muyuz? Ben mi abartıyorum? Mevcut düzen yeterince kötüydü zaten. Günlük sadece 5 defa şekerimi ölçmeme izin veriyordu devlet, zaten her seferinde muayene ücreti ödüyordum. Bir de bunlar eklendi. Gerçekten anlamıyorum nasıl oluyor da her seferinde dini kullanan insanlar bu kadar hak yiyebiliyor, nasıl oluyor da başlarını yastığa rahat koyabiliyorlar, nasıl oluyor da bu kadar hakkı yenilirken insanlar hala bu insanları savunabiliyor? Bu resmen insanları sigortasız çalışmaya sevk ediyor. Her ay benden 600TL prim alınıyor ama ilaç verilirken neden en ucuzu mu seçiliyor? Anlamıyorum gerçekten hiç anlamıyorum. Allah sonumuzu hayır etsin.

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: