imagesTip-1 diyabetli olduğumuz ortaya çıkınca bilirsiniz ki bizlere birer diyet listesi verilir. Neleri yiyip, neleri yiyemeyeceğimiz, nelere dikkat edeceğimiz söylenir.

Bana da yanlış hatırlamıyorsam tip-1 diyabet teşhisi konulduğunda 1200 kcal’lik bir diyet listesi verilmişti. Saman bir kağıt üzerine yazılıydı her şey :) 4 adet zeytin maddesini inanın unutmuyorum. Liste dışına çıkmak imkansızdı. Olduğu gibi listeye uymak zorundaydık. Elimden geldiğince de diyet listeme uyum sağladım.

Örneğin sabah 08:00 gibi 2-3 dilim kepekli ekmekle beraber kahvaltımı yapıyordum. 11:00′da yarım paket ETİ Form (sunta olanlardan:) ), bir adet meyve ve bir küçük paket süt içiyordum. Öğlen 14:00′da 3 dilim kepekli ekmekle salata, yoğurt, et yemeği yiyiyordum. Akşam üzeri 11:00′da aldığım gibi bir ara öğün alıyordum. Akşam 19:30 saatlerinde 2 dilim kepekli ekmekle salata, yoğurt, et yemeği ve son olarak 22:30 gibi bir adet meyve ile bir çay bardağı süt içiyordum.

Aslında baktığınızda çok sağlıklı bir beslenme şekli. Ama yediklerinize ve yemek saatlerinize zorunlu olarak dikkat etmeniz gerektiğinizde bu iş bu kadar kolay olmuyor…

2010 yılından bu yana insülin pompası kullanıyorum. Ve Karbonhidrat Sayım Yöntemi ile beslenme düzenimi sağlıyorum. Günlük ve her öğünde alınacak KH miktarım, et, sebze miktarım belli. Bazen canım çok, bazen ise az yemek istediği zamanlarda kendimi planlıyorum. Ancak günlük toplam almam gereken KH miktarını kesinlikle geçmiyorum.

Şu anda;

 • Sabah 45 gr Kh (3 dilim ekmek ile eşdeğerdir.), peynir, domates, salatalık, zeytin vb kahvaltılık besinleri tüketiyorum. Hafta içi 3 dilim ekmeğe eşdeğer miktarla tost ya da sandiviç yapıyorum ve şirkette yiyiyorum. Çalıştığım için genelde 2 dilim ekmek ile yani 30 gr KH ile tostumu ya da sandiviçimi yapıp, 1 bardak ta süt içiyorum sabahları.
 • Öğlen ise 30 gr KH‘dan fazla yiyemiyorum. Ara sıra Burger House’ın kepekli hamburgerini yemek hoşuma gitmiyor da değil :) Öğlenleri genelde; 3-4 adet köfte ya da buna eşdeğer protein, sebze, 20 gr KH’a gelecek şekilde, glisemik indeksi düşük ekmek ve ayran içiyorum. Ya da ara sıra light cola.
 • Öğle ve akşam yemeğim arasında ortalama 8 saat var. Bu sebeple 2 adet ara öğünüm var öğle yemeğinden sonra. Her ara öğünümde meyve yiyiyorum. Yaş ya da kuru. Fark etmiyor. Her 1 ara öğünümde 15′er gr KH alıyorum. Yani 2 ara öğün için 30 gr KH.
 • Akşam yemeğinde ise 40 gr KH alıyorum. Protein, sebze yemeği ya da salata ve ayran ya da yoğurt. Ekmekten alacağım KH yerine ekmek değişimi yaparak masamını şenlendiriyorum. 2 kaşık tepeleme bulgur pilavı 1 dilim ekmek yerine geçiyor mesela. 1 dilim ekmek yerine yiyiyorum. Ya da ev yapımı kepekli erişte yiyiyorum.
 • Yatmadan önce 1 ara öğünüm var. 1 porsiyon meyve yetiyor. Ben genelde tek tip meyve yemem. 2-3 çeşit meyveyi 1 porsiyon kıvamına getirim. 15 gr KH miktarı yetiyor.

Yani kısaca günde 145 gr KH kadar alıyorum. Ve meyve değişimi, et değişimi, ekmek değişimi gibi değişimleri yaptıkça beslenmek inanın zor olmuyor.

 

 

yorumlar:

76 Yorum Yapılmış!

  SErhat

  Mar 06, 2012

  Biz diyabetliler için bence yapableceğinin en iyisini yapıyorsun.BEnde tip 1 li olarak hastalıkta çok yeniyim.Özellilkle yemek listesi oluştururken zorlanıyoruz acaba 1 haftalık yemek listeni bizimle paylaşabilir misin. tşk.

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Mar 06, 2012

   Merhaba Serhat Bey,

   Standart bir günlük yemek listem bulunmuyor. Sadece günlük alacağım karbonhidrat oranım var. Mesela her sabah 45 gram karbonhidrat = 3 dilim ekmek yeme hakkım var. Eğer canım ekmek yemek istemezse değişim yapabileceğim yiyecekleri yiyiyorum. Burada asıl konu artık eskisi gibi elimize standart diyet listeleri verilmesi yerine karbonhidrat sayım yönteminin verilmesi ve öğretilmesi.

   Çünkü vücutta şekere dönüşebilen şeyler, yediğimiz karbonhidratlar ve şekerler. Karbonhidrat sayım yönteminin detaylarını anlatmaya devam edeceğim. Takip edin lütfen. Ve diyetisyeniniz varsa bu yöntemi size öğretmesini sağlayın. Aklınıza takılan soruları sorun. Yaşadıklarımı anlatarak yardımcı olurum.

   Cevapla

  mehya

  Mar 14, 2012

  Merhaba,
  bir diyabetlinin hayatı için yapacağı en güzel şey karbohidrat sayımı yaparak beslenmektir. Ne kadar yiyeceksen o kadar insülin almak hayatı çok esnek yapıyor. Örneğin ben ara öğün yemeyi hiç sevmezdim, bu yüzden humR kllanırken hep hipo yaşardım. hamileliğimde de karbohidrat sayımı sayesinde canımın çektiğini yedim, bulantılarım oldugunda az yiyip az insülin yaptım. yemekteki karbohidrata denk gelecek insülin yapmayı bilmek müthiş birşey!

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra

   Mar 15, 2012

   Mehya Hanım Merhaba,

   Belirttiğiniz gibi karbonhidrat sayım yöntemi bir diyabetlinin hayatını önemli ölçüde değiştiriyor. Kendinizi diyet listesi psikolojisinde yönlendirmiyorsunuz. Sizden ricam, siz de benim gibi insülin pompası kullanan ve karbonhidrat sayım yöntemini bilen bir kişi olduğunuz için yaşadıklarınızı, deneyimlerinizi bizimle paylaşın. Bir de siz annesiniz. Benim gibi evli ama çocuğu olmayan kadınlar için deneyimleriniz, yaşadıklarınız çok önemli. Paylaşır mısınız?
   sevgiler

   Cevapla

    eda alınmış

    Mar 27, 2012

    Merhaba.Ben de 30 yaşında, 7 yıllık Tip 1 diyabetliyim;öğretmenim.
    Hastalığı ilk öğrendiğimde üniverstedeydim.500 mg civarında ve 12 Ha1c değerleri ile 10 gün hastanede yatarak günde 2′li insilün (Navomix flekspen;karışım) tedavisine başladım.Üzüntü faslını biraz atlatıktan sonra uyum sağlamaya başlayınca “ne yapabilirim?” sorusuyla Ankara Numune Hastanesi’nde eğitimlere katıldım.Ordaki diyetisyenden karbonhidrat sayımını öğrendim.Ancak 7 yıl kadar önceydi bunlar.
    Şu an günde 4′lü insilün tedavisi kullanıyorum.Ha1c 7 civarında çıkıyor,anlık ölçümlerimde 60 mg’ ın altında veya sıklıkla 200 mg’ ın üstünde değerlerle karşılaşıyorum.Hastalık konusunda bolca araştırma yapmış olmama ve diyetime de (2000 calorilik) olabildiğince uymama rağmen insilün değerlerimi çoğunlukla ideal seviyelerde tutamadığımı düşünüyorum. Bu da çok moral ve motivasyon bozucu bir durum oluyor…Bu arada buna şaşırabilirsiniz ama diyabet halen herkesle rahatlıkla paylaşabildiğim bir durum değil.Hoş gerekmiyor da sanırım :)
    İnsilün pompası taktırma konusunda (sizinde taktırmadan önce yaşadıklarınıza benzer) oldukça kararsızım.Hangisinin daha iyi regule edeceğini kestiremiyorum.İnsülünle çok iyi kontrol sağlanmıyor ama sadece vücudunuzda bir cihaz taşımıyorsunuz (bana göre) belkide tek avantajı bu.Pompanın olumlu yanı beslenme de miktar konusunda ve öğün saatlerinde biraz daha rahatlık sağlıyor sanırım;yanılıyorsam düzeltin.Sizden ricam ikisini de kullanmış biri olarak olumlu ve olumsuz yanlarını dikkate alarak 4′lü insilün ve pompa tedavilerini karşılaştırmanız.
    Merak ettiğim diğer bir konu da karbonhidrat sayımını yalnızca pompa kullanmamız konusunda mı uygularız; 4′lü insilün tedavisinde de karbonhidrat sayımı yapılabilir mi; yani 15 gr karbonhidrata karşılık 1 ünite insilün planlamam sorun yaratır mı sizce…Bunun bendeki cevabı net değil doğrusu…Uzun oldu, sorun yaratmaz umarım,bir de burda çoğunluğumuz da benzer durumları yaşadığı için bizi en iyi birbirimiz anlarız fikrindeyim. Teşekkürler şimdiden

    Cevapla
     Esra Avcı

     Esra Avcı

     Mar 27, 2012

     Eda Hanım Merhaba,

     Diyabetli olduğunuzu saklamanız konusunda size bir şey söylemek istemem. Çünkü sizin tercihiniz. Ancak yarın bir gün okulda hipoglisemi atağına girdiğinizde birine gerçekten ihtiyaç duyacaksınız.

     İstanbul’a gelip, jeoloji mühendisliği pozisyonunda iş ararken beni işe almazlar diye diyabetli olduğumu mülakatlarda ya da işe girdiğimde söylemiyordum. Abim; büyük hata yaptığımı, diyabetli olduğunu söylemeyeceksen çalışma, para kazanmak senden önemli değil demişti. Jeoloji mühendisliği çok aktif bir iş. Zaten baktım diyabetim bu tempoya dayanamayacak işi, gücü bıraktım. Diyabeti kabullenin ve diyabeti aştığınızı göstermek için rahatça konuşup, bu konuda kendinizi geliştirmeye çalıştırın derim.

     Kan şekerleriniz anladığım kadarıyla çok düşük ya da çok yüksek çıkıyor. Orta yolu bulamamış kan şekeriniz. Bu tarz diyabetlilere biliyorsunuzdur ‘oynak diyabetli’ denir. Ben de pompa öncesi 4lü tedaviyi uyguluyordum. Sabah+öğle+akşam Humalog, akşam 19′da Lantus yapıyordum. Mekan, yer, toplu taşıma, alış-veriş merkezinin ortası. Neresi olursa olsun insülin yapmam gerekiyorsa çantamdan çıkarıp yapıyordum. Oğuzhan Bey senelerce ‘Esra takalım pompayı, kan şekerlerin çok oynak. Bir türlü ayarlamıyoruz.’ deyip durmuştu. Cep telefonuna benzer küçük bir alet olsa dahi vücudumda taşımak bana çok zor geliyordu. Nevin Hanım’ın da bayan olması mı beni etkiledi bilmiyorum ama ‘Esra pompayı artık tak. Kan şekerin oynak. Evlendin. İleriyi düşün.’ gibi cümleler kurdu. Eşim ve ben pür dikkat dinliyoruz kendisini. Hadi takalım o zaman demiştim. Aniden çıktı cümle ağzımdan. Sütyen arama taktığım, dışarıdan belli olmayan, insülin yapacağım zaman göğüs aramadan çıkarıp hemen insülin yapabildiğim bir alet pompa. İnsülin kalemine göre kullanışlı. İğne yapan biri gibi görülmüyorsunuz dışarıdan. Bir de en önemlisi kan şekerlerim eskisi gibi sürekli bir düşüp, bir yükselmiyor. Benim için en önemlisi bu. Bu konuyla ilgili hotmailinize bir mail göndereceğim sorularınıza yanıt verdikten sonra.

     Karbonhidrat sayım yöntemini öğrenmeye başladığımda halen insülin kalemi ile insülin yapıyordum. Pompa kullanmaya başlayınca bu yöntemi kullanmak daha kolay oldu. Dolayısı ile hem kalemler hem de pompa ile kullanılabilecek dahiyane bir yöntem karbonhidrat sayım yöntemi. Sizi öncelikle diyetisyenin takip etmesi ve gözlemlemesi lazım. Benim kan şekerimi yapılan takiplere göre 1 ünite insülin 40 mg / dL düşürüyor. Bu kişiden kişiye değişebilir.

     sevgiler

     Cevapla
      SUMER

      SUMER

      Nis 07, 2014

      Merhabalar,
      Ben 42 yaşında 31 yıllık Tip-1 diabetim.16 yaşında bir kızım var. Günde 5 kez ünsilin kullanıyorum.Sabah Novarapid ve Lantus +öğlen novarapid +Akşam nodvarapid ve lantus. Açıkcası sizler gibi çok fazla kendimi geliştirmemişim (bu sayfaları okuyunca anladım).Geçenlerde pompadan bahsettiler bende internetden araştırırken bu sayfalara rastladım. Kontrollerimi SSK Okmeydanında yaptırıyorum.Herkes birşeyden bir haber ..Sizlerden ricam Öncelikle karbonhidrat ayarı için liste vs elinizde varmı ? yada benim bunları ögrenebilmem için yönlendireceginiz SSK lı bir yer varmı? Malumunuz ücretler çok yüksek çalışmama rağmen anca çocugumun eğitimine yetişebiliyorum.Şimdiden yardımlarınız için çok teşekkür ederim.Saygılarımla…

      Cevapla
   vildan

   vildan

   Tem 25, 2012

   sevgili mehya senin tecrübelerine çok ihtiyacım var.Çünkü bende şu an 2 aylık hamileyim ve karbonhidrat sayımını bilmiyorum hba1c değerim 6.5 kadın doğum uzmanı yüksek olduğunu söyledi :( diyetime dikkat ediyorum ama arada düşük ve yüksek değerlerim oluyo sen nasıl bir süreç geçirdin örneğin en yüksek değerin veya en düşük değerin neydi bebeğine bir etkisi oldu mu en büyük endişem bu zaten. istersen telefonda görüşürsek çoook memnun olurum. sevgilerr

   Cevapla
    Esra Avcı

    Esra Avcı

    Tem 25, 2012

    Vildan Hanım Merhaba,

    Mehya, Mehtap Hanım’ın kullandığı bir takma isim. Ben de öncesinde bilmiyordum ama öğrenince herkese doğrusunu söyleme ihtiyacı hissediyorum :) .

    Adı Mehtap Yağan Aşçı’dır. Ayrıca Mehtap Hanım’ın yazar kadromuzda bilgilerine ulaşabilirsiniz.

    sevgiler

    Cevapla

  Eyüp Aybek

  May 27, 2012

  Esra Hanım;

  Her konuya salça olmak gibi algılamayın ama diyabet hastalarının yapması gereken en önemli adımlardan biri diyet şekillerini değiştirmektir..

  Diyabet aslında bir ”evrimsel uyumsuzluk” hastalığıdır..İnsanın atası olan primatlar yaklaşık olarak 5 milyon yıldır et ağırlıklı beslenmekteler..Sürekli avcılık ve toplayıcılık ile yaşamışlardır..Temel gıdaları et, balık, sebze, düşük şekerli meyveler ve kuruyemişler olmuştur..İnsan DNA’sı da bu beslenme şekline adapte olmuştur..Oysa günümüz beslenme düzeni tamamen insanın DNA yapısına ve iç organlarının düzenine aykırı bir beslenme biçimidir..Aşırı derecede karbonhidrat, şeker ve kalori içeren günümüz gıdaları sayesinde insan pankreası yetersiz kalmaktadır..

  Zavallı pankreas ortamı hala binlerce yıl önceki gibi sanmakta ve ona göre görevini sürdürmeye çalışmaktadır..Diyetteki bu bozulma insülin direncine, obeziteye, kansere, kalp hastalıklarına ve diyabete yol açmaktadır..Bazılarında bu evrimsel uyumsuzluğun sonuçları çok erken yaşta görülürken, bazılarında çok geç ortaya çıkar..Bazı insanlarda bu sonuç diyabet olarak ortaya çıkar, bazılarında kanser olarak, bazılarında ise ani bir kalp krizi olarak ortaya çıkar..Yani bataklık aynı bataklıktır..Sadece bataklıktan nemalanan sinekler farklıdır..

  Özetle size ve tüm diyabetlilere tavsiyem et ağırlıklı beslenmedir..Bir porsiyon ete karşılık 3 porsiyon değişik sebze yenirse, fazladan et tüketiminin yaratabileceği küçük çaptaki olumsuzluklar da engellenmiş olur..Bu şekilde beslenme hem zamanla açlık kan şekerini düşürür, hem insülin dozunuzu azaltır hemde kan şekeri kontrolünü kolaylaştırır..Çünkü insülin direncini tamamen ortadan kaldırır..Hiçbir ilaç, bu yöntem kadar etkili değildir..

  Dukan Diyeti yada Karatay Diyeti gibi bu mantığı temel alan birçok diyet türü vardır..Bence bu konuyu her diyabetli araştırmalıdır..

  Maalesef bu tür diyet şekilleri uygulayan hastaları doktorları ”kolesterol yüksekliği” ile korkutuyorlar..Buna hiç aldırış edilmemeli..Çünkü gıdalarla alınan kolesterolün, serum kolesterole etkisi yüzde 25′den fazla değildir..Ayrıca belli bir zamandan sonra siz kolesterollü besin tükettikçe, karaciğer kolesterol üretimini azaltacak ve gene denge sağlanacaktır..Bu dengenin sağlanması 1 seneyi buluyor genelde..Serum kolesterol değeri 400 mg/dl’yi geçmedikçe de sağlık için bir risk faktörü teşkil etmez..

  Bu konuyu konuşalım bence..Çok çok önemli bir konu..

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   May 27, 2012

   Eyüp Bey Merhaba,

   Hiperglisemi yazıma yaptığınız yoruma verdiğim cevabın aynısını burada da size yanıt olarak vermek istedim tekrar tekrar yazmamak adına.

   Biyolojideki önemli bir konudan bahsediyorsunuz. O zamanki yaşam koşullarına insanoğlu ‘adaptasyon’ sağlamış. Elbetteki o zamanki yaşamsal koşullarla şimdiki koşullar aynı değil. Yaşam tarzlarına gün geçtikçe daha bir alışmaya çalışsak ta elbette organlarımız alışamadığı için de bu tarz hastalıklar ortaya çıkabiliyor.

   Bunun yanından kapitalist sistem her gün yeni şeyler üretiyor ve bizler de değişen dünya koşullarında daha çok tüketen bireyler oluyoruz. Elbette hastalıklar da beraberinde geliyor.

   Siz profesyonel tarafta olduğunuz için bizden daha iyi kritik yapacağınıza eminim.

   Şekerimiz direkt şeker ve karbonhidratla yükseltiyor. Protein içeren et gibi besinler ve bazı sebzeler de çok alındığı takdirde kan şekerini yükseltebiliyor. Tamamıyla bireysel olarak Dukan Diyeti’ne baktığımda gerçekten protein ağırlıklı beslenmeniz olursa elbette kan şekerini yükseltmeden hayatınıza devam edebilirsiniz. Çünkü kan şekerini yükselten diğer birçok besinlerden uzak duruyorsunuz.

   Biz diyabetlilerin diyet listeleri hangi yönteme göre ayarlanırsa ayarlansın içerisinde protein, karbonhidrat, dolaylı meyve şekeri içeren besinler ve vitaminler mutlaka bulunuyor. Ben hayatımdan bunların birini çıkardığımda vücuduma lazım gelen şeyleri almamış ve diyabetten daha kötü olmasa da bazı ufak hastalıkları kendime çekmiş olacağım. Ki zaten diyabeti merkez edinmişken hayatımda ufacık bir rahatsızlıkla bile bireysel anlamda uğraşmak istemem. Örneğin haşimatom da var benim. Ve her sabah rutinde 2 adet ilaç almak bazen canımı sıkmıyor değil.

   Dolayısıyla ben en azından karbonhidrat sayarak ve iradeli bir yaşam stili ile, kan şekerimiz ara sıra da olsa yüksek gitse bile, bu şekilde yaşamayı daha uygun buluyorum.

   Bu benim bir hasta olarak görüşüm elbette ki.

   sevgiler

   Cevapla

   ayşe dalgıç

   Nis 08, 2013

   merhaba Eyüp bey;
   mesleğiniz hakkında bir bilgim yok ama nacizane kendi bilgilerimle yorumunuza karşılık yorum yapmak istedim.. diyabet standart bir hastalık değil. az önce de yorum yazdığımda anlatmıştım. tipleri var. açıklamış olduğunuz adaptasyon süreci sonucu metabolizmanın bu adaptasyona dayanamadığı noktada beliren hastalıklar aşikar. fakat bu durum tip 1 diyabetin açıklanmasında yetersiz kalıyor. haklısınız eskiden etçil bir toplum söz konusuydu ama eski zamanlarda TEKNOLOJİ denen illet yoktu. sanayileşme yada nasıl anlatym bilemiyorum ama nadoğal birşey yoktu. umarım anlatabilmişimdir. dolayısıyla bu hastalıkları sadece et yenmemesi ile açıklamak sanırım yanlış olacaktır. tip birde bir genetik bozukluk söz konusu denebilir. yani bağışıklık sisteminin vücudun kendi ürettiğine saldırısı. biliyorsunuz ki genetik bozuklukların nedeni de genelde dış etkenler (uv.,radyolojik etkiler,sonik etkiler…..) yani yine laf dönüp dolaşıp kendimize geliyor. kim bilebilirdi ki rahat ve konforlu yaşam adına yapılmış birçok şeyin gelecekte karşımıza sağlıksız ve nakonforsuz günler sunacağını…
   doğayı bozmamak gerek. asıl önemli olan sorun bu. su hava toprak dengesi bozulmaya devam edildikçe dünya üzerinde yaşayan her canlı gerek adaptasyon gerek mutasyon gerekse doğal seleksiyon adına her oluşuma maruz kalacaktır. evet bu saatten sonra yapabileceğimiz belki de çok şey yok ama en azından bundan sonra bari elimizde doğal olarak kalmış doğayı koruyalım. toprağı suyu havayı daha fazla kirletmeyelim. unutmayalım ki yere attığımız her çöp havaya saldığımız her türlü kötü gaz suya bıraktığımız her türlü zehirli madde kendi sağlığımızdan çalıyor.. sonuç mu???? sonuç işte bu hastalıklar ve hastalıklarla uğraşırken heba ettiğimiz yaşamlar…
   umutsuz olmak istemiyorum kimseyi de umutsuz görmek istemiyorum ama tek istediğim BİLİNÇ!!
   teşekkür ederim saygılar…

   Cevapla

  Ezgi Yılmaz

  May 28, 2012

  bana çok zor geliyor karbonhidrat sayımı :( basit liste kolay ama listenin dışına çıkınca hesaplamak çok zor oluyor :(( başaramayacağım galiba :(

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   May 28, 2012

   Ezgi Hanım Günaydın,

   Kızacağım şimdi size :) . Daha çok erken her şeyi bilmeniz için. Zamanla bir bakmışsınız bir yemeğe baktığınızda karbonhidrat oranını hemen hesaplayabilir haldesiniz. Yani yemeği uzaktan tanıyacaksınız :) .

   İnanın hepimiz halen her şeyi bilmiyoruz. Karşımıza çıktıkça öğreniyoruz.

   sevgiler

   Cevapla

  hüsamettin tan

  Tem 04, 2012

  önce iyi günler ben çok yanlış beslenen biriydi su kesinlikle içmezdin sabah kalkarkakmaz kola patetes hamurlu yiyecekler yerdim yaşım 27 yaşımda diyebetle tanıştım tesadüfen şeker tahlilinde şekerim 500 çıktı 52 kiloya düşmüştüm hayat çok zor geldi şeker hastalı hakkında ufak bilgim yoktu enaz günde 20 bardak çay içerdim 3 kaşık şeker atardım ama 0n yıl geçtikten sonra hayatımı düzene soktum artık düzenli beslenme spor şimdi 80 kiloyum boyumla orantılı

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Tem 04, 2012

   Hüsamettin Bey Merhaba,

   Yanlış beslenme diyabetin sebeplerden biri. Sürekli ve özellikle bol karbonhidratlı, şekerli ve yağlı yiyecekler tüketmek alfa ve beta hücrelerini iflasa sürükleyebiliyor.

   Hayatınızı ve özellikle diyabetli hayatınızı düzene sokmuş olmanıza çok sevindim :) . Umarım kan şekerleriniz de normal gidiyordur?

   sevgiler

   Cevapla

  özden ezgin

  Tem 18, 2012

  merhabalar bugün tesadüfen sitenizi gördüm ve çok beğendim benim tip1 diyabetli 14 yaşında oğlum var 13 ay önce tanıştık ben hala şoktayım çok üzülüyorum neyse bir şey sormak istiyorum.Karbonhidrat sayımını uygulamak istiyorum,insülin pompası kullanmıyoruz, yani insülin kalemi kullanarak karbonhidrat sayımı yapabilir miyiz.İFADE EDBİLDİM Mİ ACABA BİRAZ KARIŞTIRDIM .Geçmiş olsun şimdiden teşekkürler SAĞLIKLI UZUN ÖMÜRLER…

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Tem 18, 2012

   Özden Hanım Merhaba,

   Oğlunuzun parmaklarından öpüyorum.

   Karbonhidrat sayım yöntemi illaha insulin pompası kullananlar için geçerli değildir.

   Yani insulin kalemi kullanan Diyabetliler de bu yöntemi öğrenmeli ve uygulamalı.

   Sizden ricam karbonhidrat sayımı kategorisindeki yazıların ve yorumların tamamını okuyun. Aklınıza takılan bir konu olursa yazarsınız.

   Sevgiler

   Cevapla

  onur_D

  Tem 25, 2012

  Merhaba Esra Hanım,
  karbonhidrat sayıma en uygun insulin humolag mu? Çünkü eşim humulinR kullanıyor, ve humulinR kullandığımızda ara öğün yapmamız gerekiyor. İşin içine 2 saat sonra alınması gereken ara öğün girince, bir türlü kanbonhidrat sayımı yapamıyoruz.

  Bir de Insulin pompasına geçince, kısa etkili olan humalog’u mu kullanmamız gerekecek?
  Teşekkürler

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Tem 25, 2012

   Onur Bey Merhaba,

   KH sayımı sadece ara öğünlerde kullanılır gibi düşünüyorsunuz galiba. Böyle düşünüyorsanız yanlış düşünüyorsunuz. 24 saat boyunca hangi öğün olursa olsun KH saymayı o öğüne özel yapmalısınız. Lütfen bu işi iyi bilen dir diyetisyene gidin.

   KH sayımında en uygun insülin tipi diye bir durum yok. Her tür insülin kullanana diyetisyeni sayım yöntemini kişiye özel uyguluyor ve öğretiyor.

   Eskiden kalemle insülin yaparken humalog ve lantus kullanıyordum. Ara öğün de alıyordum. Yani sadece HumulinR kullananlar ara öğün yapmıyor. Şu an pompada sadece kısa etkili insülin yani Humalog kullandığım için de yine ara öğünler alıyorum. Bu arada pompada tek tip kısa etkili insülin kullanılıyor.Kısa etkili insülin sürekli ve kısa aralıklarla pompa sayesinde vücuda gittiğinden bazal insülin yerine de kullanılıyor.

   Umarım açıklamalarım yeterli olmuştur.

   sevgiler

   Cevapla

    onur_D

    Tem 26, 2012

    Cevabınız için çok teşekkürler, Esra Hanım. Dediğiniz gibi KH sayımını diyetisyen ile öğrenmemiz daha sağlıklı olacak. Doktorumuz humalog kullanırsak ara öğün yapmayacaksın, yaparsan gene iğne yapman gerekir demişti. Humalog kullanıldığında ara öğün yapıldığını bilmiyordum. KH sayımını henüz tam bilemediğimiz için, hem de eşimin şekeri oynak olduğu için isabetli ayarlamaları pek yapamıyoruz. Ama bunu bir diyetisyen eşliğinde yapmak bizim için de daha az sancılı olacak.
    sağlıklı günler dilerim

    Cevapla
     Esra Avcı

     Esra Avcı

     Tem 26, 2012

     Onur Bey Merhaba,

     Bilgi konusunda doğru bilgilendirilmeniz lazım.

     Ben diyabetli olduğum günden bu yana hep Humalog ile yemeklerimden önce insülinimi yaptım. Ana ve ara öğünlerde de aynı tip insülin oldu hayatımda.

     Ki pompaya geçtikten sonra tamamıyla Humalog kullanmaya devam ettim. Doktorunuz hangi mantıkta söylemiş bilemiyor açıkçası.

     KH sayımı için lütfen endokrinolog ve KH sayımını bilen bir diyetisyene gidin. Biz burada ne kadar yazsak ta işin uzmanları elbette onlar. Beni, sizi ya da diğer kişileri doktorlarımız yetiştiriyor :) .

     sevgiler

     Cevapla

  nurcihan yeşil

  Ağu 06, 2012

  İyi ve sağlıklı günler Esra hanım
  3 yaşında 10 aylık tip1 diyabetli oğlum var
  pompa kullanmanın yaşı varmı benim oğlum için uygun olurmu olmazmı bu konuda bilgilendirirseniz sevinirim teşekkürler

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Ağu 06, 2012

   Nurcihan Hanım Merhaba,

   Yurt dışında diyabetli olduğu belirlenen çocuklara hemen insülin pompası takıyorlar. Ama Türkiye’de genel durum nasıl bilemiyorum.

   Medtronic’in 0 800 261 63 43 numaralı telefonundan ilgili kişilerle görüşebilirsiniz. Bu telefonu sadece ev telefonu gibi sabit numaralardan arayabiliyorsunuz.

   sevgiler

   Cevapla

  nurcihan yeşil

  Ağu 07, 2012

  ilginiz için çok teşekkürler esra hanım

  Cevapla

  zafer gündüz

  Ağu 12, 2012

  esra hanım bugün gördüm sitenizi.yazılanarı görünce yazmak istedim ben ailesinde hiç şeker hastası bulunmayan ama 5 sene önce diabetle tanışan bi kadınım. yaşım şu anda 57 akciğer kanseri annemle yaşıyorum onun kanser olmasıyla benim diabetle tanışmam peşpeşe oldu.sanırım çok üzüldüm ama zaten ben iflah olmaz obur bir insandım.hamur işlerine aşırı düşkün baklavayı tepsisiyle yiyen bi insandım. diabet olunca ki tip iki diabetliyim önce diamicron la başladım sonra insüline geçtim….hala kendimi tutamadığım yediğim bi sürü şey var yediğim sonrada kendimle kavga ettiğim.hala çok şükürki görülen hissedilen bi zararı olmadı ama bu gidşle olacağını biliyorum.hangi şehirde olduğunuzu bilmiyorum ama bana ankara da yardımcı olabilecek iyi bir dietisyen ve dr adı verirseniz çok sevinirim.ara öğün tam öğün diye bişey yok hayatımda acıkınca yiyorum domuzlar gibi.1 68 boyum kilom 84 oldu.size hoşluklarla dolu güzel günler diliyorum efendim.

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Ağu 12, 2012

   Merhaba,

   Adınızı yazmamışsınız ama üye olduğunuz adınız Zafer Gündüz. Bu mudur adınız?

   Ben İstanbul’da yaşıyorum. Sizden ricam Ankara Diyabet Vakfı’ndan Öyküm Solak’a ulaşmanız. Size mutlaka yardımcı olacaktır.

   Anneniz için ne diyeceğimi bilemedim. Umarım sağlığına kavuşabileceği bir kanser türüdür.

   sevgiler

   Cevapla

  zafer gündüz

  Ağu 30, 2012

  Merhaba, teşekkürler nazik cevabınız için. Bir türlü bulamamıştım cevabınızı tam bu gece ki artık 30 ağustos benim doğum günüm yani adım Zafer soyadım Gündüz yeni buldum vede hoş bi hediye oldu bana.Çok sıkıntılı bi gecemde yazmıştım size…Henüz yazlıktayız annemle Ankara ya dönünce bulacağım Öykü hanımı.Sağlıklı günler diliyorum Esra hanım…

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Ağu 30, 2012

   Zafer Bey,

   Öyküm Hanım ile tanışın bence de. İnanın hayatınızda tanıyabileceğiniz nadir insanlardan olacak kendisi :) .

   sevgiler

   Cevapla

  apollon

  Ara 31, 2012

  slm herkese
  yeni tanı tip 1 diyabet hastası ve balayı dönemi yaşayan biri olarak diyabet konusundaki bilgi edinmek için bayağı zaman ayırır oldum. hastalığı kabullenmemem gibi bir durumum yok. bu konuda rahatım. bunun yanında hastalığıda iyi tanımam gerektiğinin farkındayım. daha yolun başında olduğum için çok eksiğim var. bu site güzel olmuş. bilgi ve deneyimler yol gösterici olabilir. bu arada karatay diyeti konusunda yorum yapacak birileri varmı. ben okudum. bayağı mantıklı geldi. yakında doktorumada soracağım.

  Cevapla

  Ebru kosem

  Mar 17, 2013

  Esra Hanım merhaba;
  Benimde 2,5 yaşında 7 ay önce tip-1 diabet teşhisi konmuş bir öğlum var. Egeciğimiz bademcik enfeksiyonu ile hastaneye kaldırıldı ve 1 gece acilde anlaşılmadan yattı.sabah tam taburcu olacakken zor nefes aldığını fark eden bir doktorumuz tarafından yeniden kan tahlili yapıldı ve diabetik ketoasidoz geçirdiği anlaşıldı.597 kan şekeri ile 4 gün yoğun bakımda kaldı ve şükürler olsun ki rabbim onu bize bağışladı.Şuan konyada görev yapıyoruz ve oğlumuz meram tıp fak. tedavi oluyor.günde 4 kez insülin kullanıyor.3 kez humalog gece nph insan insülini kullanıyor.hba1c değeri 8,3 civarı
  oluyor.doktorumuz henüz çok küçük ve gelişim çağında olduğu için
  kan şekerinde tolerans gösteriyor ama yinede çok değişken.Bu arada Ankara’da hacettepe üniversitesinde prof.DrAyfer alikaşif-
  oğluna da götürdük.gündüz ilaçlarını oda humalog önerdi ancak geceyede lantusu önerdi.ve 3 anaöğün 3 ara öğün önerdi.biraz karbonhidrat sayım yöntemindende bahsetti.ancak konyadaki doktorlarımız lantusu önermiyor ve ara öğünlerimiz yok 4 öğüne göre insülin dozlarımız.konyada ikamet ettiğimiz için ve acil bir durumda buradaki doktorlarımla iletişimimi kesemeyeceğim için buradaki yöntemi uyguluyoruz.karbonhidrat sayım yöntemi çok mantıklı gelmişti.ben bu ilaçlarlada bunu uygulayabilir miyim acaba?
  insülin pompası için ege henüz 2,5 yaşında olduğu için Ankarada ki doktorumuz kontrollü olmadığı için önermiyor.
  esra hanım gecenin bir yarısı ve dr.eda cengiz ile yaptığınız görüşmeyi izledim.çok teşekkürler dahada bilgilendik.eda hanım
  haberlere çıkmıştı yapay insülin müjdesini veriyordu.mail atmıştık ve canlı yayından hemen sonra yanıt verdi.süper alçak gönüllü ve duyarlı bir insan bana yazdığı egeye 5 yıl çok iyi bakın son hız çalışıyoruz.izinleri çok uzun sürüyormuş.
  esra hanım aranıza yeni katıldım ve bundan sonra hep takipçiniz olacağım.sevgilerle sağlıklı günler.

  Cevapla

  ayşe dalgıç

  Nis 11, 2013

  Yeni birşey keşfettim ve paylaşmak istedim :)
  Canderel yani yapay tatlandırıcı.. düzenli ve sürekli kullanımla karaciğerde belirli hasarlara yol açacağını bildiğim halde vazgeçemediğim tek şeker kaynağım benim :) şimdilerde bunun tam %100 doğal olanı yapılmış.. e biz şeker hastaları için sanırım çok güzel bir haber.. evet keşke hiç ihtiyaç duymasak bunları kullanmaya ama işte benim gibi şeker tadını bırakamayan (belkide bu hastalığa inattandır ;) ) şeker hastaları için sanırım en sağlıklı alternatif.. bunu paylaşmak istedim belki merak eden olur… araştırdığım sitelerden aldığım orjinal yazılardır aşağıda yazdıklarım….

  Yapılan çalışmalar kan glukoz seviyelerini değiştirmediği görülen Stevia bitkisinin diyabetikler tarafından da güvenle kullanılabildiğini göstermiştir. Canderel Green’in içeriğindeki Stevia bitkisinin tatlandırıcı özelliği, yapraklarından elde edilen Reb A (Rebaudiosid A) isimli doğal özden geliyor. Şekerden 300 kat daha tatlı olan Reb A sayesinde Stevia bitkisi şekere tamamen doğal bir alternatif.Bitkisel tatlandırıcı Canderel Green’in etken maddesi Güney Amerika’da yetişen Stevia Rebaudiana bitkisinin içindeki doğal bir öz olan Reb A (Rebauduiosid A)’dır. Şekerden 300 kat daha tatlı olan bu öz, Canderel Green’e hacim kazandırmak için başka doğal maddelerle karıştırılır. Bunların dışında içinde başka hiçbir madde bulunmamaktadır. Canderel Green Tablet 14,25 TL, Canderel Green Toz ise 11,45 TL olarak eczanelerde ve seçkin marketlerde satışa sunuluyor.

  fiyatıda uygun :) sanırım bu doğallık ile içimiz rahat ufak şekerlemeler yapabiliriz…

  Cevapla

  öyküm solak

  Nis 11, 2013

  Tadına baktınız mı? Pek hoş değil de :)

  Cevapla

  ayşe dalgıç

  Nis 11, 2013

  :) benim ki psikolojik sanırım :) tadını çok yadırgamadım sanırım.. hele o şekerden 300 kat daha tatlı olduğunu okuyunca :D:D

  Cevapla
  tahtagurusu

  tahtagurusu

  Nis 12, 2013

  Ayşe hanım tebrik ederim. ben de daha önceleri canderelden vaz geçemeyeceğimi sanardım fakat bazı etkilenmelerden dolayı :) canderelden vaz geçip splenda kullanmaya başladım. hatta aynı dönemde evdekiler sizin bu bahsettiğiniz tatlandırıcıdan aldıklarında kullanamadım. tadı daha bir değişik geldi bana. ayrıca bizim dedemanda ki son etkiniliğimizde de verilmişti bu tatlandırılardan ve yine tahmin ediyorum ki kimse pekte memnun kalmamıştı. yine de zevkler ve renkler tartılaşamaz olduğu halde bir de canderele göre daha doğla splenda kullanmanızı öneririm….

  Cevapla
  Esra Avcı

  Esra Avcı

  Nis 12, 2013

  Ayşe Hanım,

  Canderel Green’i büyük bir umutla almıştım. Hatta Taha’nın da dediği gibi Dedeman’daki organizasyonumuzda da dağıtmıştık. Ama tadı çok kötü :) Hiç beğenmedim. Maliyeti Splenda’ya göre düşük ama ben de ilk zamanlar Splenda’yı tad olarak yadırgasam da şu an tek kullandığım tatlandırıcı.

  Ki bu arada Nesil Hanım Sükraloz içeren tatlandırıcılara Ok veriyor.

  Sevgiler

  Cevapla

  ayşe dalgıç

  Nis 12, 2013

  merhaba tahtagurusu ,Esra hanım;
  yaw benim ki tatmin sadece:) şeker yerine koyabildiğim şey anlamında… hani vücuduma hiçbir kimyasal madde girmeden kalori almadan şeker düzeylerim değişmeden şekerli birşeylerin tadını alma heyecanı işte:) bu arada artık sanırım bırakıcam zaten… yani hiç kullanmamaya karar verdim…bu canderel green yazısını paylaştım ama paylaşmadan daha önceden bırakmaya karar verdim. zaten sadece kahve ve çay için kullanıyordum onun dışında toz formunu hiç kullanmadım. splenda maliyeti açısından sanırım biraz daha farklı ve içeriği konusunda bilgim yok araştırmadım. kullanmamak için ne çözüm buldum derseniz eğer; kahve keyfimi araöğünlere sakladım:) nescafe delisi biri olarak eskiden belki de 10-15 tablet canderel kullanıyordum. (her cupa için 2 taneden 10 bardağı geçiyordu benim kahve tutkum). o zamanlar üniversitede ingilizce makale çewirilerimde gecenin bir köründe bana arkadaş olan nescefemi nasıl bırakabilirim ki:) işti güçtü derken bu nescafe durumunu çözemediğimi ve tatlandırıcısızda içemediğimi farkettim.. o zamanlar hiç çay içmiyordum. şimdilerde çaya başladım tatlandırıcısız. sonra da bu kahve keyfimi araöğünlerde sütle içmeye başladım. süt kremasından oldum olası hoşlanmam zaten. bir güzel sütümü ısıtıyorum içine de 1 tatlı kaşığı nescafe oh:) miss gibi içiyorum :D
  kahve sevenlere en büyük önerim :) afiyet olsunnn
  (yine uzattımda uzattım ama konuya gelirsem artık kullanmayacağım hiçbir tatlandırıcı) inşallah:)

  Cevapla

  Fatma kilinc

  Nis 26, 2013

  Merhaba Esra hanim 6 aylik tip1 diyabet 3 yasinda kizim var herşey yolunda ancak bir haftadır biraz yüksek kanşekeri ben londradayım buradaki ölçümlere göre 15 16 falan çıkıyor ben kızımın iğnesini yemekten hemen sonra yapmıyorum 2 ,2buçuk saat bekliyorum sizce yalnışmı ne yapmam lazım bu arada kızım sabahları 2 öğle ve akşam bir tane iğne yapıyor insülinlerin ismi lantus ve novarapid yardımcı olursanız çok memnun olurum.

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 27, 2013

   Fatma Hanım Merhaba,

   Dünyadaki tümü insanlar yemeklerini yer ve kan şekerleri yemekten 2 saat sonra maksimum seviyeye ulaşır. Ancak tip-1 diyabetli olmayan insanlarda insülin üreten hücreler hemen devreye girer ve insülinle kan şekeri yükselmeden hayat devam eder. Ama biz tip-1 diyabetliler insülini dışarıdan veriyor. Yemek öncesinde vermemiz lazım ki kan şekerim çok yükselmesin. Yemek öncesi yapmanın en önemli amacı bizlerin kullandığı insülinin vücutta çalışma hızı.

   Dolayısıyla siz kızınızın kan şekeri yemekten 2 saat sonra maksimumdayken insülin yaparak yanlış yapıyorsunuz. Amacımız kan şekerimiz yükselmeden insülin yapmak. Doktorunuz yok mu? Size insülini bu şekilde yapmanızı kim söyledi?

   Sevgiler

   Cevapla
  selenzafer

  selenzafer

  Nis 27, 2013

  fatma hanım merhaba, mudahale gıbı dusunmeyın ama ınternette bıle seker hastalarının ınsulını nasıl ve nezaman yapacakları yazıyor.sız bu sekılde yaparak kızınıza zarar verıyorsunuz.bence en yakın zamanda orda endokrın doktoruna gıtmek.yanlıs anlamayın lutfen.
  sevgıler…

  Cevapla

  G.ayhan

  May 06, 2013

  Zayıflayan diyabetliler nasıl kilo alabilir.

  Cevapla

  Üçüz Kedi

  Ağu 01, 2013

  Bugün doktordan geldim.Tip 2 diyabetliyim.Uzun süredir biliyordum ama doktor değiştirdim.Bu sefer sert kayaya çarptım.Benim disiplinsiz davranışlarımı hiçbir şekilde hoş görmedi .(İlaç kullanmama-düzensiz kullanma,stres,kilo fazlası,spor yapmam ve ve ve…)Ben de diyabeti kabul edemeyenlerdenim.Hayatımı çok sağlıklı gibi geçiriyorum,hastalığımı saklıyorum. Ancak bugün karar verdim.Daha dikkatli olacağım.Yediklerimi nasıl ayarlayacağımı bilmiyorum.Düzensiz,saatsiz besleniyorum.Çoğu zaman acıkınca yiyorum.İnternetten beslenme düzenine bir bakayım dedim az önce,size rastladım.Bundan sonra hep takip edeceğim.Çok faydalı bir blog.Ama kendimi hiç güçlü hissetmiyorum.Hayatımı nasıl bu hastalığa göre programlayacağım,bilmiyoruuuummm…
  Sevgiler.

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Ağu 01, 2013

   Sayın Üçüz Kedi,

   Bazen sert kayaya çarpmak iyi sarsar. Umarım baya sarsılmışsınızdır.

   Kendinizi yorumunuzda aciz göstermişsiniz. Aciz olacağınız bir durum yok ki! Kıyaslama yapmak istemem ama özellikle kalem insülin kullananları hayal edin sadece. Siz hap kullanıyorsunuz. Su ile yutmamız yeterli. Ya kalem insülin kullananlar?

   Eğer hayatınız kıymetsiz görüyorsanız ve hem kendinize hem de yakınlarınıza eziyet etme isteğiniz oldukça yüksek ise düzensiz beslenmeye ve ilaç kullanmamaya devam edin.

   Bloğumuzdaki sert kayalardan biri olan bana çarptınız :) Umarım etkisi iyi olur sizde.

   Ama Görkem Bey gibi spor konusunu merak ettim. Neden yapmamanız lazımmış?

   Sevgiler

   Cevapla

  Gorkem

  Ağu 01, 2013

  Sayin ucuz kedi.Gecmis olsun,tip 2 diyabet hastasiyim 10 aydir.Gunde 3 ana ve 3 ara ogun seklinde,diyetisyenin verdigi programa uygun bicimde beslenmeye gayret ediyorum.Vakitli beslenmeniz onemli,surekli yaninizda olacak kucuk bir canta alip ara ogunlerinizi yaninizda bulundurabilirsiniz .Kilo kaybiniz ve sekeri kontrol altinda tutma adina onemli…Sekeriniz dusuk seyrederse kilo vermeniz durur ornegin.Spor konusunda ne soyledi doktorunuz?Yorumunuzda “spor yapma”demissiniz?Tesekkur ederim,kolay gelsin.

  Cevapla

  Melike Haylaz

  Eyl 14, 2013

  Merhabalar… Ben 21 yaşında 4 yıllık Tip1 diyabetliyim. Hastalığı kabullenme sürecim çok zorlu geçti. Gerçi hala kabullenmiş sayılmıyorum. Diyetime sporuma insülin dozlarıma dikkat etmeyen bir diyabetliyim aslında. Ama şu son zamanlarda beni fazlasıyla etkilediğinin artık farkına vardım sanırım. Son bir haftadır ara öğünlerime yemek saatlerime dikkat etmeye başladım. Aslında şekerim normal seviyede olduğu zaman kendimi iyi hissetmem bana mutluluk veriyor. Ama bunu her zaman yapamıyorum çalışıtığım için. Hareket etme olayımda azaldı çünkü masa başındayım sabahtan akşama kadar diyet için neler yapmam gerekiyo ve bu olayda psikolojik desteği nasıl sağlamam gerekiyo yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler…

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Eyl 15, 2013

   Melike Hanım Merhaba,

   Maalesef bazı tip-1 diyabetliler sizin gibi diyabetli olduğunu kabullenmiyor ve her zamanki gibi hayatına devam ediyor. İnsülinlerini ya fazla fazla yapıyor çok yemek yediği için ya da her zamanki gibi yiyip insülin yapmıyor. Ancak şunu unutmamak lazım. İnsülin kullanmazsak yatağınızdan kalkmak, tuvalete gitmek su içmek, gülmek, ağlamak ve evin dış kapısını bile açamıyor olacaksınız. Zira şeker yüksekken 1 adım atmak bile saatleri alabiliyor.

   Tip-1 diyabette eskiden olduğu gibi standart diyet listeleri kalktı ama bu usulde devam eden doktorlar da var. Yerinizde olsam ve bulunduğunuz ilde de imkanınız varsa karbonhidrat sayım yöntemi konusunda uzman bir diyetisyene giderim. Hatta bu diyetisyenin olduğu hastanede bir de endokrinci varsa yemeyin de yanında yatın.

   Ben de masa başı çalışıyorum. Birçok arkadaşımız da böyle. Ama inanın tip-1 diyabet ve beslenme konusunu bir oturttunuz mu hayat daha iyi oluyor.

   Psikolojik destek konusunda da ne diyeceğimi bilemiyorum ama yine bulunduğunuz ile bağlı. Ben hiç ihtiyaç duymadım ama tip-1 diyabetli olup giden arkadaşlarımız var. Ancak ben psikolojik destekte ilaca karşı olduğum için bu işi başka şekilde yapan uzmanları bulmak lazım.

   Hangi ilde yaşadığınızı da bana yazarsanız belki doktor konusunda daha iyi yardımcı olurum.

   sevgiler

   Cevapla

  pınar çavdar

  Kas 09, 2013

  esra hanım biz çanakkale nin bayramiç ilçesinde ikamet ediyoruz..oğlum berke han şu an 11 yaşında ve 7 yaşından beri tip 1 diabet hastası..biz biraz daha şanslı bir aileyiz çünkü eşim sağlık memuru ben de ebeyim.bursa uludağ üniversitesine gidiyoruz belirli aralıklarla…çanakkalede çocuk endokrin bölümü yok..çok güzel bir site yapmışsınız..oğluma buradan yalnız olmadığını göstermek ve bir grup oluşturmak çok güzel..sayenizde pek çok yenilikleri artık buradan takip edebiliyoruz..teşekkür ederiz..

  Cevapla

  Nur Ebsar YAVUZER

  Oca 07, 2014

  Esra Abla ben de diyabete yeni yakalanmış sayılmam 1,5 senedir diyabet hastasıyım ve karbonhidrat sayımını bilmiyorum eğer nasıl yapıldığını yazarsanız çok memnun olurum HA1C yüksek dualarınızı bekliyorum tşk :)))

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Oca 07, 2014

   Nur Merhaba,

   Karbonhidrat sayımını öyle sayfalarca yazı okuyarak öğrenemeyiz maalesef.

   http://www.diyabetimben.com/category/yemek/ linkine girerek en baştaki sayfalardan başlayarak okumanızı tavsiye ederim. En azında size bir yol gösterir. Ancak bu konuya hakim bir diyetisyen ile ilerlemek en doğrusu.

   sevgiler

   Cevapla

  Ali İhsan Divriklioğlu

  Oca 28, 2014

  Merhaba;
  Taze bir diyabetli olarak, tüm değerli yorumcuların yorumlarını okuduktan sonra az buçuk bir fikir oluştu. Sanırım karbonhidrat sayımını öğrenmem gerekiyor. 182 boy ve 100 kiloyum. Yakın zamana kadar (1 ay) 111 kiloydum ve şeker yüzünden 11 kiloyu bir ay içinde hiç bir şey yapmadan kaybettim. Aslında kilo vermem iyi bir şey ama bunun sağlıklı yollardan olmasını isterdim. Hala kilo vermeye devam ediyorum. Umarım ideal kiloma ulaşana kadar bende doğru beslenmeyi öğrenmiş olurum.
  Bununla birlikte bana konulan teşhis “Sendrom X” yani metabolizma çökmesi.
  Diyabet, yüksek tansiyon, damar tıkanıklığı, yüksek trigliserid (1350) yüksek kolesterol (400) yüksek trombosit (470) Birde bunların üzerine zamanında iç kanama nedeniyle alınan dalak yüzünden yaşadığım bağışıklık sorunları, sağ dirsekteki sinir sıkışmasının sebep olduğu el ağrısı yanması ve uyuşması, boyun ve bel fıtığı nedeniyle tepeden tırnağa yaşanılan ağrılar ve ciddi seviyedeki reflüyüde eklersek benim fazla ömrüm kalmadı gibi görünüyor : )
  39 yaşına kadar kendimi heba ederek, vücuduma acımadan işkence ederek yaşamış olsam da bundan böyle disiplinli ve sağlıklı bir yaşam için beynimi restart ettim.
  Umutlarımız hiç bitmesin…
  Saygılarımla

  Cevapla

  mine ergin tot

  Mar 20, 2014

  bende 1 aylık tip1 hastasıyım tanı yeni konuldu şekerim 40-450 arası gün içerinde 58 ünite insülin olurum 4lü tedavi uygulanıyor gözümde katarak ve yüksek tansiyon çıktı doktorum elime 1800 cal. diyet listesi verdi diyetisyene ynlendirmedi kilo almaya başladım gece açlıktan ölüyorum zannediyorum 3 ana öğün 3 de ara öğünüm var gece az yersem yani diyete uyarsam gece 3-4 gibi şekerim çok düşmüş şekilde uyanıyorum çok yersem normal oluyor sabah 80-110 arası ama kilo artışım başladı. acaba kendim bir diyetisyenden yardım almalımıyım c-peptit : 0,81 hba1c 12.9 herşey değişti 3 çoçuk annesiyim ev hanımıyım eşimde bende çok üzgünüz alışmaya çalışıyoruz sözde birbirimize çaktırmıyoruz :) ama hala düzen sağlıyamadık beni her saat başı arayıp şekerimin kaç olduğunu soruyor çok bunaldım siteniz harika çok şey öğrendim ve daha öğrenicem

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Mar 20, 2014

   Mine Hanım Merhaba,

   Bloğumuza hoş geldiniz :)

   Bazı doktorlar vardır. Standart bir diyet listesini tip-1 diyabetle yeni tanışanlara verirler. Ve öylece kala kalırsınız. Ne yapacağınızı bilmez ve kendinizi kısıtlanmış hissedersiniz.

   Bence yaşadığınız yerde bir diyabet diyetisyeni varsa gidin. Daha çok yenisiniz.

   Bu arada eşler bugünler içindir :) Canınız sıkılmasın. 12 yıldır tip-1 diyabetliyim. 4 yıldır da evliyim. Çalışıyorum. Ama özellikle hafta sonu ya da eşim eve geç geleceği zaman sürekli arıyor. Halen yapıyor. Ben de ara ara ‘yeter yaaa. ben iyiyim.’ diye söylensem de aramayı hiç kesmiyor :) Buna alışın. Çünkü hiç bitmeyecek.

   sevgiler

   Cevapla

  Mine Ergin Tot

  Mar 20, 2014

  Çok tatlısınız, çok teşekkür ederim .Cevap vermeniz beni çok mutlu etti etrafımda devamlı soru soran ve tüh tüh yazık çok gençsin diyen kişiler o kadar çok ki… İlaç gibi geldi tavsiyelerinize uyacağım. Tekrar teşekkür ederim :)

  Cevapla

  masal aydin

  Nis 04, 2014

  Merhaba bn 16 yildir seker hastasiyim 7 yasindan beri suanda 22 yasindayim bu zamana kadar hicbirsekilde ne diyet yaptim nede diyabetle ilgili bir calismam oldu belki beni yadirgicak ve kizicak arkadaslar olabilir soyle soylim bnm elimde degildi ama artik kendime bakmam ve gelecegimde hayat arkadasima ya kendime zorluklar yasatmak istemiyorum. Buyuzden izmirde tavsiye edebileceginiz devlet hastanesi ve doktor arastiriyorum ayrica gunde 4 defa insulin kullandigim icinde cok yoruldum burdaki okudugum yorumlara gore insulin pompalarindan bahsediliyor rica etsem nerde kac tl oldugu zorluklari sartlari nedir yazarsaniz cok memnun olurum simdiden cok tesekkur ediyorum…

  Cevapla

  ebru

  Nis 05, 2014

  benim öglen menum 1kase corba 1köfte kadar et 6 yemek kasıgı sebze yemegi salata 2dilim ekmek bu menü kac gram karbonhidrat ieriyor toplam acaba cevaplayabilirmisiniz sevinirim

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 05, 2014

   Ebru Hanım Merhaba,

   6 yemek kaşığı sebzeyi 5 gr KH, çok büyük bir kase değilse çorbayı 15 gr KH ve 2 dilim ekmeği 30 gr KH.

   Sevgiler

   Cevapla

  ebru

  Nis 05, 2014

  birde ben Doç. Diyetisyen Emel Özer’in kitabını almak istiyorum fakat kredi kartı istiyor kitapcılarda bulamadım nasıl temin edebilirim yardımcı olursanız sevinirim birde sabah kahvaltısında peynir domates zeytin gibi yiyecekler karbonhidrat sayımına giriyormu?

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 05, 2014

   Ebru Hanım Merhaba,

   Kitapçılardan alamazsınız. İnternetten satılıyor. Kapıda ödeme seçeneği hangi internet sitesinde varsa oradan alın o zaman.

   Zyetini 5-6 taneden fazla yerseniz sorun olur. Peyniri de 100 gramdan fazla yememek lazım. http://www.diyabetimben.com/besin-gruplarinin-kan-sekerimize-etkisi/ linkindeki yazıyı okursanız ne demek istediğimi daha net anlatabilmiş olurum.

   sevgiler

   Cevapla

  ebru

  Nis 05, 2014

  ailevi akdeniz ateşi hastasıyım acaba seker hasta olmamın bunla alakası varmı?

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 05, 2014

   Ebru Hanım Merhaba,

   Bahsettiğiniz hastalığın diyabetle ilgisi yok diye biliyorum.

   Sevgiler

   Cevapla

  ebru

  Nis 05, 2014

  tesekkür ederim birde bana önerebileceginiz seker ölcüm cihazı varmı dogru ölcebilen marka olarak ben aldım fakat farklı ölcümler ypıyor bir ölcüyorum 25 bir ölcüyorum 150 kafam karıstı

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 05, 2014

   Ebru Hanım Merhaba,

   Roche ya da Abbott’un ölçüm cihazlarını alabilirsiniz.

   sevgiler

   Cevapla

  ebru

  Nis 05, 2014

  tesekkürler rahatsız ediyorum ama bir sorum daha olcak 1bardak süt yerine buna s deger farklı bir yiyecek tüketse olurmu sürekli süt bulamıyorum elimdeki liste cok sıkıcı :)

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 05, 2014

   Merhaba Ebru Hanım,

   Süt yerine yoğurt tüketilebilir. Ama illaha her zaman yoğurt ve süt içilmese de olur bence.

   sevgiler

   Cevapla

  melek

  Nis 05, 2014

  ben 75 gramlık glukoz tolerans testi yaptırdım 1.saat 199
  2.saat 156 cıktı bu duruma göre ben gizliseker hastasımı oluyorum yorumlayabilirmisiniz

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 05, 2014

   Melek Hanım Merhaba,

   Bunu bizim yorumlamamız pek doğru olmaz. Ama sıkıntı var gibi. Doktorunuza gitmenizde yarar var.

   sevgiler

   Cevapla

  melek

  Nis 05, 2014

  peki buna baglı sinir hasarı oldugunu söledi dr tedavi görüyorum diyet gizli sekermiş diyabete baglı sinir hasarı tamamen iyilesebilirmi ayaklarımda yanma uyusma ve karıncalanma var

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 05, 2014

   Melek Hanım,

   Nöropati yani sinir hasarı geçmez. Sadece kan şekerini kontrol altında tutarak ve seviyesine göre ilaç takviyesi alarak o seviyede kalması sağlanır.

   sevgiler

   Cevapla

  nermin

  Nis 06, 2014

  1adet köfte 1porsiyon sebze yemeği 2 dilim ekmek 2 yemek kasıgı pilav yarım su bardagı yogurt toplam kac karbonhidrat içerir söyleyebilirmisiniz

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 06, 2014

   Nermin Hanım Merhaba,

   Köftede karbonhidrat yok. 4-5 kaşık sebze yemeği 5 gr KH, 1 dilim ekmek 15 gr KH, 2 tepeleme yemek kaşığı pilav 15 gr KH, 1/2 su bardağı yoğurdu da 5 gr KH hesaplayabilirsiniz.

   Ama siz sorup ben söylersem cevapları olmaz. Karbonhidrat sayım yöntemi için bir kitap alın ya da diyetisyeniniz varsa destek isteyin derim.

   sevgiler

   Cevapla

  nermin

  Nis 06, 2014

  önerebileceğiniz kitap varmı peki

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 06, 2014

   Nermin Hanım,

   Kitapçılarda satılmıyor. İnternetten bulmanız lazım. Emel Özer’in Diyabetlilerin Hayatını Kolaylaştırma Kılavuzu’nu alabilirsiniz.

   sevgiler

   Cevapla

  ayşe

  Nis 06, 2014

  tip1 diyabette balayı dönem süresi ne kadar

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 06, 2014

   Ayşe Hanım Merhaba,

   Bazı bireylerde maksimum 1 yıl sürdüğü söylenir. Daha uzun olduğu görülmemiş.

   sevgiler

   Cevapla

  nermin

  Nis 07, 2014

  ıhlamur cayı meyve grubuna girmiyor dimi birde kusburnu meyve yerinemi geciyor ögrenebilimiyim…

  Cevapla
   Esra Avcı

   Esra Avcı

   Nis 07, 2014

   Nermin Hanım Merhaba,

   Meyveli olsun olmasın çay çaydır. Meyve grubuna giremez.

   Kuşburnu ise meyvedir. 100 gramı ortalama 20 gr KH içerir.

   sevgiler

   Cevapla

yorum yapmak ister misin?

Bu blog Tip-1 diyabetli ve yakınlarının kendi deneyimlerini anlatmak üzere kurulmuştur. Blogtaki bilgiler; hekim, hemşire, diyetisyen veya eczacıya danışmanın yerine geçemez. Tip-1 tedavinizle ilgili kişisel gereksinimleriniz konusunda hekiminizin, hemşirenizin, diyetisyeninizin veya eczacınızın tavsiyelerine uymanız önemlidir. DiyebetimBen.com herhangi bir markanın temsilcisi değildir. Yazılar kaynak belirtilmeden kullanılamaz. © 2014 Tüm Hakları Saklıdır.