Zeynep Hanım ile Keyifli Bir Sohbet

Genel BilgilerZeynep Hanım ile Keyifli Bir Sohbet

Bugün sizlerin de bildiği gibi Kadıköy’de Fenerbahçe-Galatasaray maçı vardı. Saat 13:00 gibi Kadıköy Altıyol’da yani Boğa Heykeli’nin ordaydım. Bu sebeple bugünün anısına Altıyol’da taraftarların fotoğrafını çektim. Bu arada Zeynep Hanım ve benim eşim Beşiktaşlı. Yazıya eklediğim bu fotoğraf hoşlarına gitmeyebilir 🙂 .

Birkaç işim vardı halletmem gereken ve onları halletim saat 14:30’a kadar.

Sonrasında Altıyol’da Zeynep Hanım ile buluştuk 🙂 .

Zeynep Hanım 29 yaşında ve 14 yıldır diyabetli. 2,5 senedir de evli. Benden 8 ay önce evlenmiş 🙂 .

Çok fazla tuvalete çıkması sebebiyle anneannesi bir hastaneye git ve baktır demiş şekerine. Çünkü anne ve baba tarafında şeker hastası olan yakınları var Zeynep Hanım’ın ve ailesi diyabeti tanıyor. Babası tip-2 diyabetli. Ayrıca amcası da diyabetli.

Kan şekeri ölçümüne gittiğinde 367 mg/dL ve HbA1c ise 11 lerde çıkmış (Zeynep Hanım, umarım rakamları doğru hatırlıyorum.).

Kısa bir süre öncesine kadar hipoglisemi nedir bilmiyormuş. İnsülin tipleri deyişince de hipoglisemi yaşamaya başlamış. Ki şu an Novorapid ve İnsülatard kullanıyor.

Bazen hipoglisemiyi hissetmediğini ya da bazen kan şekeri 40 mg/dL iken hissetmediğini bazense 60 mg/dL iken hissedebildiğini söyledi. Bu durum bende de ara sıra olmuyor değil. Ben şöyle yorumluyorum. Bazen o eşik kan şekeri değerine yani 60 mg/dL değerine karşı vücudun duyarlılığı apayrı oluyor. Bu sebeple eskiden hafif titreme, dikkat bozukluğu ya da dilimin peltekleşmesinden ziyade farklı referans noktaları belirliyorum. Sinirli olduğumda ya da arka arkaya aynı kelimeleri kullanmaya başladım mı kan şekeri düşüklüğünden şüpheleniyorum.

Ki bir hipoglisemi anısı baya güldürdü; ‘kan şekerim baya düşmüş ve buzdolabının kapağını açıp önüne oturdum. Elime neye gitse onu yedim durdum.Meyve suyu, reçel ve daha ne elime geldiyse. O anlarda şu kadar bardak meyve suyu ve biraz da ekmek ye diye bir şey diyecek durum olmuyor bildiğiniz gibi. Beyin bilinçsizce hareket ediyor’ dedi. Ya da markette alış-verişinin ödemesini yaparken kan şekeri düşmüş ve kasanın ordaki çikolatalara saldırmış.

İnsülin pompası üzerine ve çocuk yapma konuları üzerine de baya konuştuk. İnsülin pompası kullanan biri olarak eksi ve artılarını paylaştım Zeynep Hanım ile.

Konuştuğumuz konular üzerine detay vermek isterdim ama çok fazla derine inmeye gerek olmadığını düşünüyorum.

Ama ben bugün İstanbul’da tanıyabileceğim nadir güzel insanlardan biriyle tanıştım. Diyabetini bilen, elinden geldiğince kan şekerinin düzgün gitmesi için çaba harcayan ve bunların dışında da bence iyi bir dost vardı karşımda.

Saat 18:00 gibi ayrıldık oturduğumuz mekandan. Ama sohbete doyamadım diyebilirim.

 

 

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

4 YORUMLAR

  1. Esra Hanım Merhaba,
    Hafızanıza hayran kaldım 🙂 )))))))
    Herşey en ince ayrıntısıyla anlattığım gibi. 14 yıllık bir diyabetli olarak ilk defa diyabetli birisiyle böyle keyifli bir sohbet gerçekleştirdim. Benim için büyük şanş. Saatler nasıl geçti anlamadım. Sizin bilgi dolu, sıcak ve bir okadar da samimi sohbetinize inanın ben de doyamadım. Benim için harika bir gündü çünkü ben sizin gibi güzel bir insanı tanımanın ve hayatımda yeni bir dost kazanmanın mutluluğuyla ayrıldım yanınızdan. En kısa zamanda sohbete kaldığımız yerden devam etmek dileğiyle.Tekrar çok teşekkürler.
    Sevgiler :)))))))))

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: