Zero

Dün Pancreum yazımızda farklı bir tasarımdan bahsetmiştim hatırlarsanız. Şimdi o tasarımı ve detaylarını sizlere yazmaya çalışacağım.

2012 DiabetesMine Tasarım Yarışması kazanan tasarımlardan biri de bilezik biçimiNdeki insülin pompası ve kesintisiz glükoz monitörü (kan şekeri ölçüm cihazı).

Cihazın tasarımcısı insülin popması ve kan şekeri ölçüm cihazının ayrı olmasından yola çıkarak bu iki cihazı aynı tasarımda oluşturmayı düşünmüş. Bununla beraber  diyabetlilerin beklentilerini de öğrenmek adına çalışmalarda bulunulmuş. Tek bir cihazla insülin yapılmasıi kan şekeri ölçülmesi, yapılan insülin ve kan şekeri ölçümlerinin kayıtlarının tutulması ve bu kayıtların depolanması, rapora dökülmesi gibi olanakları sağlıyor.

Cihaz boyutları diyabetlilerin diğer bir sıkıntısı. Bu benim için de geçerli. Bu sebeple de cihazın boyutu iyi düşünülmüş.

Bu arada insülin rezervuarındaki insülin de 1 hafta yetiyormuş.

Cihazın maliyetini 200 Dolar gibi düşünmüşler. Ama ek maliyetleri var mı tam olarak anlayamadım. Ki var görünüyor. Çünkü bir telefon yani iPhone boyutunda bir cihaz ve bilezik şeklindeki insülin pompası ve kan şekeri ölçüm cihazından oluşuyor tasarım.

‘Zero’ yani Türkçe ‘Sıfır’ adının verilmesi sebebi de şeklinin sıfıra benzemesiymiş.

Bununla beraber cihaz kan şekeri ölçümünü nasıl yapıyor?, Cihaz gerçekten şık bir tasarım ama ihtiyaca tamamıyla ve en doğru şekilde cevap veriyor mu daha detaylı araştırmak lazm. Bilgi buldukça bu yazımıza ekleyeceğim.

Cihaz satılmıyor. Ödül almış ama Pancreum gibi FDA onayı beklemiyor. İlerleyen zamanlarda bu cihaz yani Zero daha geliştirilip ve hastalar üzerinde denendikten, FDA onayı da alındıktan sonra piyasaya sunulur.

Ama yine söylüyorum; ülkemizde halen ileri teknolojiler kullanılmıyor. Ve özellikle bu diyabet konusunda araştırmalar ve bu tarz tasarım çalışmaları yapılmıyor. Farklı ülkelerdeki çalışmaları gördükçe ah edip durmaktan öteye de gidemiyoruz elbette. Ama can sıkmaya yine gerek yok. Ne demiştik; aza tamah eden insanlarız bizler 🙂 . Elimizde ülke pazarımızdaki en iyi pompa ve kan şekeri ölçüm cihazları var. Buna da şükür 🙂 .

Tasarım ile ilgili tüm detaylar yine İngilizce olarak http://www.diabetesmine.com/2010/06/grand-prize-design-zero-meet-its-maker.html linkindedir.

Önceki İçerik
Sonraki İçerik

7 YORUMLAR

 1. tasarımı çok şıkmış resmen ailece bayıldık. umarım bi an önce yaygınlaşır da bizlerde kullanırız. sanırım ilk alanlardan biri ben olurum 🙂

  • Sayın Zamane 88,

   Ürünün satışı elbette yapılmıyor. Tasarlanmış. Ve tasarımı da gelişime açık. Tasarım tamamıyla sonladıktan sonra hastalar üzerinde deneme süreci başlayacak. Sonra da FDA onay süreci.

   sevgiler

 2. ESRA HANIM ,
  Merak ediyorum da , doktorlarımız sürekli kongrelere gidiyor ya da seminerlere katılıyorlar . Bu konudaki son gelişmelerin takip edildiği bir birim yok mu hastanelerde ? Özellikle üniversite hastanelerinde her ne hastalık olursa olsun son teknoloji nasıl takip ediliyor acaba bir fikriniz var mı?

 3. Ayrıca ,
  Bu cihazı da eminim dünyanın bir yerlerinde deniyorlardır . Bu neden Türkiye de olmuyor ki? Bir grup kurmak bu kadar zor mu ki? Biz de test grubunuza katılmak istiyoruz diyip bir hastane başvuruda bulununca red mi ediliyor ki?? Yani bir doktorlar grubu bu testleri Türkiyede de yapamaz mı ki?

Bir yorum yapın.

Bu site, istenmeyenleri azaltmak için Akismet kullanıyor. Yorum verilerinizin nasıl işlendiği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Diğer yazılar

%d blogcu bunu beğendi: