Anasayfa Genel Bilgiler Akıllı Telefon Uygulamaları

Akıllı Telefon Uygulamaları

6 7.642 görüntüleme

Benim diyabetimi yönetirken en büyük sıkıntım kan şekeri değerlerimi, aldığım KH miktarlarını ve yaptığım insülinleri düzenli bir şekilde yazmak. Ve bazen yoğunluktan dolayı yazmakta baya güçlük çekiyorum.

Yanımıdan istesek te istemesek te ayıramadığımız tek şey cep telefonlarımız. Ben daha öncesinde Blackberry kullanırken bazı uygulamaları da kullanıyordum diyabetle ilgili. Şimdi de iPhone kullanıcısı olduğum için bu cihazdaki uygulamaları da kullanmaya çalışıyorum.

Bugün Bursa’dan Emre Bey ile görüştük telefonda. Bana bir uygulamadan bahsetti. iPhone, Blackberry gibi gelişmiş telefonların aplikasyon indirdiğimiz AppStore gibi sekmelerinde glucose ya da diabetes gibi bir arama kelimesiyle bizim hayatımızı kolaylaştıracak birçok uygulama çıkıyor.

Emre Bey GlucoseTracker adında bir uygulamayı kullanıyormuş. Ben EasyDiabetes’i kullanıyordum. Ama aktif bir kullanıcısı da değildim.

GlucoseTracker daha kolay bir kullanıma sahip. Tarih, saat, kan şekerinin açlık-tokluk-kontrol-spor öncesi ya da sonrası gibi seçilebileceği bir kısmı ve not yazılan bir alanı var. Bize tüm bu verileri grafik, excel gibi şekillerde sonuçlarda veriyor. Bu raporu e-mail ile de gönderme şansımız var.

Keşke bir sekmesinde de alınan karbonhidratın girildiği ve alınan karbonhidrat oranının da günlük,aylık gibi ortalamaları verilse. Olmadığı için ben not kısmına karar verdim. Biraz daha araştıracağım AppStore’u. Belki istediklerimin hepsinin içerisinde olduğu bir uygulama vardır.

Bu tarz uygulamalarda sizce neler olmalı? Yan biz bir uygulama yapmak istesek ne tarz beklentilerimiz olur bu uygulamadan? (Görsel kaynak: http://appfinder.lisisoft.com/)

 • Merhaba,

  Ben bir süredir Easy Diabetes ücretsiz versiyonunu kullanıyorum. Öncesinde appstoreda çok sayıda uygulamayı indirip inceledim. Şimdilik baktıklarım içinde en pratik kullanımı olan bu gibi geldi bana. Kan şekeri, karbonhidrat, insülin değerlerini tek ekranda girebiliyorsunuz. Aynı kayda not da eklenebiliyor. Ben not bölümünü yediklerimi takip etmem gerektiğinde yediklerimi yazmak için veya spor yaptıysam aktivite bilgisini eklemek için kullanıyorum. Girilen bilgileri listede görebiliyor ve daha önce girdiğiniz bir kayda yeni bilgi ekleyip değişiklik yapabiliyorsunuz. Kayıtlarınızı email ile gönderme seçeneği var, tablo halinde iletiyor, excel dosyasına kopyalayarak kendi dosyamı takip ediyorum ben. Uygulamanın kendisi grafik vs sağlamıyor. Benim için uygulamanın en önemli eksikliği karbonhidrat girişini kolaylaştıracak bir yiyecek/karbonhidrat listesi olmaması. Manuel olarak girmeniz gerekiyor tükettiğiniz karbonhidrat miktarını.

  Selamlar

  • Esma Hanım,

   Easy Diabetes i kayıt etmiştim. Biraz daha detaylı inceledim şimdi. Daha kullanışlı geldi. Glucose Buddy de güzel bir uygulamaya benziyor. Buradaki verileri Easy Diabetes’e de aktarırım.

   Yorumunuzu katarak anlattığını için teşekkürler.

   sevgiler

 • Merhaba,

  iBGStar ‘in iPhone uygulamasi oldukca iyi bir uygulama. Kendi urunlerini kulaniza gerek yok. Elle kayitlari girerek burada saklayabiliyorsunuz. Diabetes sonuclarinizi csv formatinda aktarabiliyorsunuz. Boylelikla baska bir bir cihazda acmaniza imkan sagliyor.

  Tek bir ekranda Glucose Carbohydrate ve Insulin degerlerini girebiliyorsunuz. Belirlediginiz limitler disinda degerleriniz ciktiginda Koyu Pembe (Dusuk Glucose) veya Turuncu (Yuksek Glucose) renkte uyari veriyor.

  Sevgiler

  • Barış Bey Merhaba,

   Uygulamayı yükledim. Yarından itibaren kullanmaya başlayacağım. Geribildirimde bulunurum mutlaka.

   Doktorum Nilgün Hanım’a bu aralar gitmek istiyorum. Bu uygulama hoşuma giderse bunu kullanarak dataları götürürüm.

   Sevgiler

  Cevap Bırak

  This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.